Kedi Alerjisi

Kedi Alerjisi

Kedi Alerjisi, vücudumuzun kedi tüyü ve salyasına karşı histamin salgılamasıdır. Bu durumun yaşanmasında en önemli etken genetik yatkınlıktır. Bağışıklık sistemimiz vücudumuza dışarıdan giren maddelerin zararlı olma ihtimaline karşı antikor üretir.

Kedi salyasına ve tüyüne karşı hassasiyeti ola kişilerde de bu antikor salınımı ile kimyasallar artar. Bu nedenle vücutta meydana gelen değişiklikler bazı reaksiyonlara neden olur.

Kedi Alerjisi Nedenleri

Kedi tüyü ve alerjenlerini havada asılı kalması, bağışıklık sisteminin düşmesi, diğer evcil hayvanlara karşı vücudun aşırı hassasiyet göstermesi ve ailede kedi alerjisi durumlarının gözlenmesidir. Bu durumlar neticesinde vücutta bazı değişiklikler meydana gelir.

Evcil hayvanların alerjenleri koltukların üzerinde, halıda, yataklarda ve ev tekstil ürünlerinde çok sık dolaşır. Bu partiküller çok küçük ürünler oldukları için gözle görülmesi mümkün değildir. Alerji durumunun gelişmesi için hayvan ile aynı ortamda olunmasına gerek yoktur.

Kedi Alerjisi Belirtileri

Kedi tüyü, salyası ve diğer ürünleri ile temas ettikten belirli bir süre sonra şikayetler görülmeye başlanır. Erkek kedilerde alerjen taşıma ihtimali daha fazladır. Bu nedenle erkek kedi ile karşılaşan hassas kişilerde şikayetlerin görülme ihtimali çok yüksektir.

Deride kızarıklık, burun tıkanıklığı, burundan su ve salya salımının artması, gözlerde kaşınma ve kızarıklık belirtileridir. Çok nadir vakalarda naflaktik şok görülür.

Kedi Alerjisi Nasıl Teşhis Edilir?

Alerjinin teşhis edilmesi için kan ve cilt testinin uygulanması gerekir. Bu iki test yapıldıktan sonra kesin tanı konur. Cilt testi son yılarda ki farklı şekilde uygulanır.

Deri prick testi e intredermal deri testidir. Her iki test çok hızlı sonuç verir ve maliyet olarak daha uygundur. Kan testi alerjene maruz kaldığınızı gösterirken alerjen türünü göstermez.

Alerji uzmanı tarafından test uygulanmalıdır. Test sırasında beklenmeyen bir durumun gerçekleşmesi ve kullanılan ilaçlar farklı sorunlara yol açabilir. Bu nedenle deri testi sırasında yan etkiyi engelleyecek tıbbi bilgiye sahip sağlık çalışanlarının olması önemlidir. Kedi alerjisi uygulanacak testler sonucunda kesin olarak tespit edilir.

İlginizi Çekebilir  Fare Alerjisi

Kedi Alerjisi Nasıl Geçer?

Semptomların giderilmesi için uygun tedavinin düzenlenmesi, ev temizliği, ortam havalandırması ve mümkün olduğu kadar alerjiye neden olan hayvandan uzak durulması gerekir. Antihistaminikler, kortikosteroid burun spreyleri, reçetesiz satılan spreyler ve alerji aşıları büyük kolaylık sağlar.

Halıların düzenli olarak fırçalanması, ev temizliğinde hepa filtreli süpürgelerin kullanılması ve ortamın sürekli havalandırılması şikâyetlerin azalmasına yardımcı olur.

Alerjik reaksiyonlar kesin olarak giderilemez. Bu durumun yok edilmesi için imünoterapi tedavisi düzenlenebilir. Ancak farklı bir alerjen ile vücudun karşılaşması sonucunda tekrar etmeyeceği garantisi verilemez.

Kedilere Karşı Alerji Olduğumu Nasıl Anlarım?

Kedi ile temas ettikten sonra ya da kedisi olan bir arkadaşınız ile görüştükten sonra alerjik rinit belirtileri gösteriyorsanız alerjiniz var demektir. Ani burun tıkanıklığı, deri döküntü ve kaşınma ilk dakikalarda ortaya çıkan belirtilerdir. Bu nedene hayvanlara karşı hassasiyeti olan kişiler dikkatli olmalıdırlar.

Kedi Alerjilerine Ne Yol Açar?

Kedilerin tüyleri, deri döküntüleri ve salyaları bazı kimyasal proteinleri taşırlar. İnsan vücudunda bu proteinler ve maddeler zararlı olarak algılanabilen ürünlerdir.

Bu nedenle bağışıklık sistemimiz bu ürünler ile karşılaştığında hemen müdahale etmek ister. Kediler çok sık tüy döken hayvanlardır. Özellikle apartmanda oturan kişiler komşuların kedilerinden bile etkilenebilirler.

Alerjik durumlar çok hassas ve ani gelişen durumlardır. Alerji olan kişinin etkene direkt olarak maruz kalmasına gerek yoktur. Bu nedenle her zaman dikkatli olmak zorundadırlar. Dikkat edilmediği taktirde ölümler ile sonuçlanabilecek sağlık sorunudur. Kedi alerjisi genellikle solunum yolunu tutan bir durumdur.

Kısa Tüylü Kediler Uzun Tüylü Kedilerden Daha Mı İyidir?

Hayvanların tüylerinin uzunluğu ya da kısalığı alerjik durumu etkileyen bir faktör değildir. Kedi alerjisi olan kişiler kısa tüylü hayvanlarla karşılaştıklarında da aynı problemler ortaya çıkar. Bu nedenle kedinin cinsi ve fiziksel görüntüsünün bir önemi yoktur.

İlginizi Çekebilir  Ev Tozu Akarı Alerjisi

Hiç tüyü olmayan kedi türleri vardır. Alerjik ancak kedi seven insanlar bu cinsleri aldıktan sonra da alerjik durumlar yaşadıklarını söylemişlerdir. Sizlerde kedi hassasiyeti yaşıyorsanız satıcıların pazarlama tekniklerine aldırmadan sağlık sorununuzun gelişebileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız.

Semptomları Hafifletmek İçin Ne Yapmalıyım?

Alerjik semptomlar gösteren kişiler bazı hususlara dikkat ederek bu sorunlarını hafifletebilirler. Orta şiddetli şikayetler bazı uygulamalar ile tolere edilebilir. Kedi alerjisi şikayetlerini azaltmak için uygulanması gerekenler;

  • Halılar, yorganlar ve koltuklar sıcak su ile yıkanmalı ve silinmelidir.
  • Çekiş gücü yüksek ve hepa filtreli elektrik süpürgeleri ile her gün ev süpürülmelidir.
  • Odalar her gün en az 30 dakika havalandırılmalıdır.
  • Hava nemini gerekli oranda tutabilecek nemlendirici makineler kullanılmalıdır.
  • Zemin ve parkelerin silinmesi sırasında çamaşır sulu temizlik suyu hazırlanır.

Bu kriterler alerjenlerin ortamda uzun süre kalmasını engelleyen ve temizlenmesini sağlayan durumlardır. Sıraladığımı bu adımları dikkatli bir şekilde uygularsanız alerjik sorunların kısa sürede giderilmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle evde uzun süre vakit geçiren kişiler daha sağlıklı ve rahat vakit geçirebilirler.

Alerji Yapmayan Kedi Var Mı?

Alerji yapmayan kedi türü yoktur. Tüm hayvanlar vücutlarında alerjen etki oluşturabilecek maddeleri taşırlar. Hayvanların tüyleri, sahip oldukları protein yapıtaşları ve salyaları her zaman bir alerjen taşır. Kedilerin salyaları çok fazla akmadığı için genellikle deri döküntüleri ve tüyleri alerjik etki yapar.

Özelikle tüylerinin havada uçması ve çok dökülmesi alerjinin şiddetini artırır. Yılın belirli dönemlerinde hayvanların tüy dökme durumu artar. Böyle zamanlarda kedi mamaları değişilir. Tüy dökmesini engelleyen mamalar ile beslenebilir. Tüy dökme oranı azaldıkça alerji yapma ihtimali de azalır.

Kedi alerjisi semptomları kolay uygulamalar ile azaltılabilir. Bu nedenle kedi besleyen kişiler her zaman dikkatli ve titiz olmalıdır. Alerjik reaksiyonların ne zaman oluşacağı ön görülemez. Uzun yıllar kedi beslenmesine rağmen alerjik şikayetler yıllar sonra ortaya çıkabilir.

İlginizi Çekebilir  Evcil Hayvan (Kobay) Alerjisi

Kuş, köpek ve fare alerjisi olan insanlarda kedi alerjisi de görülebilir. Bu nedenle hassas bünyeye sahip işiler alerji uzmanı tarafından muayene edilerek moleküler alerji testini yaptırmalıdır. BU test sayesinde yüzlerce etken tespit edilebilir.

Doğru teşhisin uygulanması için doğru testlerin yapılması gereklidir. Aksi halde uzun yıllar alerji şikayetleri ile yaşanarak yaşam kalitesinin düşmesine neden olunur.

Evi Temizlemek İşe Yarar Mı?

Evimiz uzun saatler geçirdiğimiz ve konfor seviyemizin en yüksek olduğu alanlardan biridir. İş yaşamının yorgunluğunu ve stresini evimizde atarız. Özellikle evimizde beraber vakit geçirdiğimiz hayvan dostlarımız yaşam kalitemizi artıran faktörlerdir.

Ancak bağışıklık sistemimizin düşmesi ile dostlarınızın taşıdığı alerjenler bizi rahatsız edebilir. Temiz ev alerjik şikayetlerin azaltılmasına büyük yardım eden bir kriterdir. Bu nedenle şikâyetleri olan kişilerin evi temiz tutması ve yeterli oranda havalandırması tavsiye edilir. Kedi alerjisi şikayetleri evi temizlemekle azaltılır.

Kedi Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024

Tedavi fiyatları hastane tarafından belirtilen ücretlerdir. Bu nedenle net ücretler hakkında bilgi almak için mutlaka hastane ile yüz yüze görüşülmesini tavsiye ediyoruz.

Uygulanan tetkikler, tedavi süresi, tedavi yöntemi ve doktor ücretleri kedi alerjisi tedavi fiyatlarının belirlenmesinde rol alan faktörlerdir. Kedi Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.