Covid Testi

Covid Testi (Korona Virüs) Nedir?

Covid testi, tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına almış olan korona virüs ilk olarak Çin’in Wuhan bölgesinde 2019 yılı sonlarında görülüp, bu bölgeden yayılarak tüm dünyayı etkisi altına almıştır.

Solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olarak insandan insana geçebilen bulaşıcı bir mikrop türü olup, covid testi uygulanarak tespit edilebilen bulaşıcı bir virüstür.

Dünya sağlık örgütü tarafından virüsün resmi adı sars-cov-2 olarak kabul edilmiştir. Daha sonra virüsün neden olduğu hastalığı ifade edebilmek için Covid-19 terimi kabul edilerek kullanılmaya başlanmıştır.

Hastalığın gelişmesine ve yayılmasına paralel olarak 11 Mart 2020 tarihinde virüs “pandemi” yani hepimizin bildiği küresel salgın hastalık olarak kabul edilmiştir. Şiddetli akut solunum sendromu olarak ifade edilir.

Korona virüsler elektron mikroskobuyla görüntülendiğinde yuvarlak ve üzerinde çıkıntıları olan taca benzetildi için Latince de taç anlamına gelen koronadan kelimesi ile ifadelendirilmiştir.

Toplumda yıllardır corona virüsler görülmekte olup en basit ve en sık görülen virüstür. Burun akıntısıyla birlikte üst solunum yolu enfeksiyonuna yol açan yaklaşık 20 farklı virüs türünün bir grubu da korona virüstür.

Covid-19 Nasıl Bulaşır?

Virüsün insandan insana damlacık yoluyla veya doğrudan temas ile geçebildiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte öksürük ve benzeri yollarla yüzeylere yapılabilecek solunum damlacıklarının da belirli bir süre bulaşıcılık özelliği devam ettiği görülmüştür.

Virüsün, solunum sistemine yerleşerek etkileşmeye başladığı bilinir. Yapılan bilimsel araştırmalar, semptom göstermeden virüsü taşıyan insanların kuluçka dönemi olarak tabir ettiğimiz dönemlerde de bulaşıcılık taşıdığını göstermiştir.

Damlacık yoluyla bulaş hasta ya da taşıyıcı kişinin solunum yolunda olan sıvı partiküllerinin öksürme, hapşırma gibi nedenlere bağlı olarak, dış ortama salınması ve diğer kişileri hasta etmesi ile meydana gelir. Bununla birlikte sıvı partiküllerin alan içerisinde yapışmış olduğu yüzeylere, elle temas edildikten sonra buruna, yüze, göze, ağza dokunmakla hastalığı yakalanıldığı bilinir.

Covid Korona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Covid korona virüs belirtileri arasında ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü bulunur. İlerlemiş ve ağır olarak ifade edebileceğimiz vakalarda enfeksiyon; zatürreye, solunum yetmezliğine, böbrek yetmezliğine neden olduğu belirlenmiştir. Bütün virüs türleri gibi zaman içinde gelişerek evrimleşen korona virüs ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

Korona virüsün belirtileri arasında karşılaşılan covid testi yaptırılması gereken semptomlar; birkaç gün devam edebilen yüksek ateş, baş ağrısı ve kuru öksürük olarak bilinmekle birlikte, zaman zaman bazı hastalarda nefes darlığı, balgamlı öksürük, kas ve eklem ağrıları, mide bulantısı veya kusma, tat alma duygusu yetersizliği gibi nedenler de görülür.

Virüsün yayılmasını önlemek için hepimizin bildiği standart öneriler arasında düzenli olarak el dezenfektanları ile veya sabun aracılığıyla ellerin yıkanması ve temizliği, öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnunu kapatılması, maske kullanımı tavsiye edilir.

Covid (Korona Virüs) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Covid korona virüs hastalığı için şu anda gerçekleştirilen tedavi yöntemleri içerisinde ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı gibi belirtilerin hafifletilmesine odaklanarak ilk işlemler başlatılır.

Evde geçirilen süreçler içerisinde bol sıvı tüketmek, dinlenmek ve düzenli uyku hastalığın belirtilerinin hafiflemesi için önemlidir. Ancak hastalığın belirtileri normal soğuk algınlığı sürecinden daha ağır seyretmeye başlandığında hastaneye başvurularak yapılacak tetkikler sonucu yatarak tedavi süreci başlar.

Korona vakalarında virüs akciğerlerde iltihaplanma ya yani zatürreye yol açabiliyor. Bu gibi vakalarda hastane ortamında hastalara solunum desteği verilerek hastanın tedavisi işlemleri uygulanır.

Yoğun bakıma alınan ve durumu kritik olabilecek hastalar için oksijen tedavisi yöntemine başvurularak tedavi süreçleri başlatılır. Bununla birlikte ülkemizde de dünya ile eş zamanlı olarak, aşılama işlemleri devreye girerek koruma ve bulaşın önünü alabilme uygulamaları başlatılmıştır.

Covid Testi Ne Zaman Yaptırılmalı?

Vücudunuzda virüsün yol açtığı etkileri hissetmeye başladığınız an hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Bunlar boğaz ağrısı, öksürük, yüksek ateş, vücut kırgınlığı gibi septomlardır. Bu durumlarda hemen covid testi yapılmalıdır. Şayet temaslı durum söz konusu ise 3 ile 7 gün arasında mutlaka durumu ifade ederek testin yapılması gerekir.

Covid Testi Nedir?

Son 20 yılda ortaya çıkan farklı türlerde virüsler şiddetli ve hatta ölümcül hastalıklara neden olmaktadır. Bunlardan 2002’de şiddetli akut solunum sendromundan Sars, 2012’de Orta Doğu solunum sendromu Mers ve 2019’un sonlarında Çin’in Wuhan kentinde tanımlanan hepimizin bildiği covid-19 virüsleri en büyük ve en ağırları olarak hepimizin sağlık hayatımızda problemlere yol açmıştır.

Bu virüsün bulaş yoluyla ya da farklı durumlarda bizlere geçip geçmediğini tespit edebilmek için uygulanan teste covid testi denilir.

Covid Testi Nasıl Yapılıyor?

Yeni korona virüsün tespit edilip, tanı konulması için Galen Laboratuvar ve Görüntüleme Merkezi olarak, kurumumuzda yapılabilen covid testi yeterli olacaktır.

Olası vaka tanımına uyan toplumumuz içindeki bireylerden alınacak boğaz sürüntüsü, balgam gibi örnekler üzerinde virüsün varlığının tespit edilmesi ile covid tanısı konulur. Şu anda ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından bizim gibi yetkilendirilmiş laboratuvar ve sağlık kuruluşlarında bu testler yapılır.

Covid Testi Kaç Günde Çıkar?

Covid testi, genel olarak merkezimizde test öncesi işlemlerin yapılmasından itibaren bir ila 3 saat içerisinde sonuçlandırılır. Bununla birlikte genel test sonuçları 24 saat içerisinde bildirilmek zorundadır.

Covid Kan Testi Nedir?

Vücudumuz enfeksiyonlara karşı yanıt olarak bir savunma mekanizması oluşturur. Bu savunmayı sağlayan proteinlere antikor denir. Antikorlar hastalığı geçirmiş kişilerin test edilmesi ile kanında görülebilir ve bu insanların enfeksiyona karşı bağışıklık gücünü gösterir.

Galen Laboratuvar ve Görüntüleme Merkezi olarak bünyemizde antikor testi uygulanır. Test sürüntü alınarak covid testi olarak değil, kan örnekleri üzerinde uygulanmakta olup covid kan testi olarak adlandırılır.

Yapılan araştırmalara göre belirti göstermeden hastalığı geçirenlerin sayısının diğerlerine oranla çok daha fazla olduğu tespit edilmiş olup özellikle kalabalık ortamlarda çalışan kişilerde bu testlerin yaptırılması hastalığın erken dönemde tespit edilmesi ve bağışıklık kazananların ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Covid-19 Testi Pozitif İse Ne Yapılmalı?

Covid testi pozitif olanlar konutlarında bu süreci geçirecekler ise;

  • Mutlaka bir odada izole edilmeli,
  • Sürekli maske takmalı,
  • Evdeki diğer kişilerde sürekli maske takarak kendilerini korumalı,
  • İzole olunan oda sık sık havalandırılmalı,
  • Hasta yemek ve benzeri ihtiyaçlarını izole olduğu odada yalnız olarak yerine getirmeli,
  • Yasal olarak karantina sürecinin devam ettiği 14 gün boyunca hiçbir farklı fertle temas etmemeli,
  • Hastanın kullandığı tüm materyaller belirtilen usullerde temizlenmelidir.

Bununla birlikte test sonucu pozitif çıkan kişilere tedavi boyunca kullanması gereken ilaçlar verildikten sonra bu ilaçların bitimine kadar hastalar ilaç kullanım prosedürlerine dikkat etmelidirler.

Tedavi süreçlerinde oluşabilecek yüksek nefes darlığı, ateş ve genel durumunda bozulma görüldüğü takdirde hastanelere başvurular gerçekleştirilir. Karantina süreci dolduktan sonra PCR teyidi yapılıp negatif sonuca ulaşıldığında süreç sonlandırılır.

Covid-19 Testi Negatif İse Ne Yapılmalı?

Covid testi karantina süresi dolduktan veya hastalık süreci bittikten sonra negatif çıkanlar, aile içinde başka pozitif vaka veya belirti saptanmadığı takdirde karantinası sonlandırılarak normal hayatına devam ederler.

Hastalık süreci dışında şüpheli durumlarda yapılan test sonucu negatif çıkanlar, durumlarından şüphelenmeleri devam etmekte ise yaklaşık 48 saat sonra tekrar test yaptırabilir. Şüpheli durumun ortadan kalkması için tekrar covid testi yaptırıp sonuçlardan emin olurlar.

Covid Testi Ücretli midir?

Yaptırılması icap eden durumlarda Galen Laboratuvar ve Görüntüleme merkezi olarak tüm covid testi süreçleri vatandaşlarımıza tatbik ediliyor. Bu uygulamalar ve içerikleri konusunda merkezimizle irtibata geçerek, ücretlendirme ve süreçler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Covid Testi Fiyatları 2021

Covid testi fiyatları 2021 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.