Covid Testi

Covid Testi (Korona Virüs) Nedir?

Bir çeşit virüsün ( SARS CoV 2 ) varlığını tespit etmeye yarayan covid testi pandemi döneminde hayat kurtarıcı bir testtir. Hastaların ya da taşıyıcı kişilerin kimler olduğunu tespit edip hastalığın yayılmasını önlemek ve erken teşhis amacı ile kullanılır.

Hasta ya da hasta olduğu düşünülen kişinin burnundan ve boğazından pamuk uçlu uzun çubuklar ile sürüntü örneği alınır.

Alınan bu örnekler virüsü taşıyabilecek sıvı içerisinde laboratuara gönderilir. Laboratuar tarafından belirli bir süre sonra testin sonucu sisteme girilir. Sağlık uygulamasından ya da hastaneden covid testi sonucu öğrenilebilir.

Covid-19 Nasıl Bulaşır?

Covid 19 çeşitli şekillerde bulaşabilir. Ancak en çok rastlanan ve bilinen iki yöntem vardır. Bunlardan biri damlacık yolu ile diğeri ise damlacıkların yüzeye tutunması ile bulaşmadır. Covid testi bulaşmayı önlemez, virüsün varlığını tespit eder.

Virüsü taşıyan kişi konuşurken, hapşırırken ya da öksürürken havaya virüs yüklü damlacıkların saçılmasına neden olur. O sırada başkası tarafından bu damlacıklara temas olduğu sürece ya da damlacık yüklü hava solunursa virüs bulaşır.

Daha önceden virüs yüklü damlacıklar bir şekilde nesnelere bulaşır. Bu bulaşma gözle görülemediği için virüslü nesnelere dokunan kişiler dezenfekte işlemine dikkat etmediği takdirde virüs başkasına bulaşmış olur.

Covid (Korona Virüs) Belirtileri Nelerdir?

Covid belirtileri, yaygın ve daha seyrek görülen belirtiler olarak sınıflandırılabilir. Her hastalıkta olduğu gibi korona virüs belirtileri de hastanın bağışıklık sistemine göre değişkenlik gösterebilir. Bilinen en yaygın belirtileri öksürük, ateş, yorgunluk, koku ve tat kaybıdır.

Daha az görülen belirtileri ise ishal, kusma, kemik ağrı veya sızısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı gibi belirtilerdir. Ancak bazı virüs taşıyan kimselerde bu belirtilerin hiçbiri de görülmeyebilir. Belirti olmayan kişilerde bile en doğru teşhis covid testi ile olur.

Covid (Korona Virüs) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Covid tedavi şekilleri, her hastada farklı olarak uygulanır çünkü her vücudun virüse karşı gösterdiği direnç farklıdır. Bazı hastalarda hiçbir hastalık belirtisi olmadığı için evde izole bir şekilde normal yaşamlarına devam edebilirler. Hafif belirtiler görülen kişilerde ise hastalık ağır seyretmiyorsa vücut direncini güçlendirecek yiyecek ve içecekler ile virüsün vücuttan atılacağı süreye kadar izole bir şekilde istirahat edilir.

Belirtileri ağır olan ve ciddi hayati riski bulunan kişilerde ise ilaç tedavileri ve plazma tedavisi kullanılır. Durumu ağırlaşan kişinin yoğun bakım ünitesinde hastalığı daha kolay atlatması için farklı tedavi şekilleri uygulanır.

Covid Testi Ne Zaman Yaptırılmalı?

Covid belirtilerini yavaştan hissetmeye başladıysanız ve ateş, öksürük, kemik ağrısı gibi belirtiler varsa vakit kaybetmeden covid testi yaptırmakta fayda var. Bunlara ek olarak solunum güçlüğü gibi daha ağır belirtiler gösteriyorsanız bir an önce test yaptırmanız önemlidir.

İlginizi Çekebilir  HS-CRP Testi

Hiçbir belirtiniz yoksa bile Covid 19 olduğunu düşündüğünüz ya da testi pozitif çıkan kişilerle temaslı iseniz bu durumda da hemen yaptırmanız gerekir. Çünkü testiniz pozitif ise siz de potansiyel taşıyıcı olabilirsiniz. Testi yaptırmanın belirli bir zamanı yoktur. Şüphe duyduğunuzda en yakın sağlık kuruluşuna giderek yaptırabilirsiniz.  

Covid Testi Nedir?

Virüsün bulaşarak hastalığa sebep olduğunu düşünen kişiler virüsün varlığını öğrenmek için covid test yaptırabilir. Bu test hem hastalığın kolay bir şekilde yayılmasını önler hem de erken önlem alınmasını sağlar.

Virüsü taşıyan ya da taşıyıcılar ile temaslı olan kişilere virüsün bulaşıp bulaşmadığını tespit etmeye yarar. Burundan ve boğazdan uzun çubuk yardımı ile alınan sürüntü örnekleri laboratuar ortamında incelenerek hastalığa sebep olan virüsün var olup olmadığı öğrenilir.

Covid Testi Tanısı Nasıl Konulur?

Kesin tanı için belirli tetkiklerin yapılması gerekir. Sadece ateş, boğaz ağrısı, nefes darlığı ya da diğer ağır belirtiler hastalığın kesin tanısı için yeterli değildir. Kesin tanı için öncelikle covid testi yaptırmak gerekir.

Laboratuara gönderilen bu test sonucunda virüs kuluçka dönemini geçmişse doğru tespit yapılır. Virüs vücuda yeni girmişse, test ancak birkaç gün sonra doğru sonucu verebilir. Kuluçka döneminden sonra yapılan testte vücutta virüs varsa covid pozitif çıkar.

Bazı hastalarda sadece test değil akciğer filmine de özellikle bakılır. Test sonucu covid olduğu tespit edilemeyen hastaların akciğer filminde virüsün varlığı görünür. Bu sebeple de akciğer filmi ve covid test birlikte değerlendirilmelidir.

Covid-19 İçin Numune Nasıl Alınır?

Covid 19 hastalığının varlığını tespit etmek için özel bir test olan covid testi yapılır. Bu virüs vücuttan çıkan damlacıklar ile bulaştığı için numuneler boğazdan ve burundan alınır. Boğaz ve burun mukoza tabakasının yoğun olduğu yerlerden olduğu için en sağlıklı ve doğru sonucu verecek numune bu bölgelerden alınır.

Sürüntüyü alacak görevli izole bir ortamda boğaz ve burna uzun pamuklu çubuğu sokar ve sıvı örneklerini alır. Numuneyi alırken hastanın virüs taşıma olasılığının yüksek olması sebebi ile görevli dikkatli olmalıdır.

Covid Testi Nasıl Yapılıyor?

Covid testi için uzun araştırmalar sonucu belirli bir sistem geliştirilmiştir. Daha önceleri virüsün varlığını tespit edebilmek için ortada test kiti ya da farklı teşhis yöntemi bulunmuyordu. Diğer virüslerin tespiti için kan testi ya da farklı testler yeterli iken covid testlerinin yapılması zordu.

Kısa sürede geliştirilen sistem ile virüs taşıyan ya da virüsü taşıma olasılığı bulunan kişilerden sürüntü örnekleri alınarak laboratuara gönderilir. Alınan sürüntü örnekleri burundan ve boğazdan alınan virüslü damlacıklardır. Bu numunelerin incelenmesi ile birkaç saat içinde testin sonucu belli olur.

İlginizi Çekebilir  Anti TPO Testi

Covid-19 Testi İle İlgili Testler Hangileridir?

Covid hastalığı ile ilgili covid testleri ve antikor testi yapılır. Covid testi virüsün kişinin vücudunda olup olmadığını tespit eder. Bu testin yapılması için belirti göstermeye gerek yoktur. Belirti göstermeyen birçok kişi de bu testi yaptırabilir.

Antikor testi ise biraz daha farklıdır. Antikor testinde kişiye virüsün daha önce bulaşıp bulaşmadığı tespit edilir. Kişi bilmeden de olsa covid 19 hastalığı geçirmiş ise bu test onu da tespit eder. Antikor testi kandan alınan numuneler ile yapılır.

Virüsün sebep olduğu hastalığı geçirdikten sonra kişinin vücudu virüse karşı bağışıklık kazanabilir. Antikor testi sayesinde kişinin daha önce enfeksiyon geçirip geçirmediği ve virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığına bakılır. 

Covid Testi Kaç Günde Çıkar?

Hızlı tanı testleri denilen kısa sürede çıkan test kitinin sonucu yaklaşık 15 dakika sonra çıkar. Ancak bu test çok da güvenilir olmadığı için covid testleri yaptırmak daha mantıklı olacaktır. Burundan ve boğazdan sürüntü alınarak yapılan testte ise en erken 1 saat içinde en geç 3 saat içinde sonuç çıkar.

Testi yaptırdıktan sonra hastaneye gitmeden e-devlet uygulaması üzerinden sonucunuzu kısa sürede görebilirsiniz. Bu sayede hem kendi sağlığınız hem de sevdiklerinizin sağlığını koruma altına alabilirsiniz.

Covid Kan Testi Nedir?

Covid kan testi, diğer bir adı ile antikor testidir. Antikor testi hastalığı geçirmiş ya da geçirdiğinden şüphelenilen kişilere yapılır. Covid kan testinde virüsün daha önce vücudunuza girip girmediği, girmiş ise bağışıklık düzeyiniz ölçülür.

Covid geçiren kişiler bu testi yaptırarak hastalığa karşı bağışıklık düzeyini öğrenebilir. Çıkan sonuçların düşük ya da yüksek olmasının virüse etkisi yoktur. Antikor seviyesi yüksek çıkarsa vücudunuz hastalığa karşı direnç kazanmış demektir.

Covid-19 Testi Pozitif İse Ne Yapılmalı?

Test sonucu pozitif çıktı ise öncelikle kendinizi en kısa zamanda izole etmelisiniz. Daha önce temaslı olduğunuz kişileri yetkililere bildirmeniz virüsün daha fazla yayılmaması açısından önemlidir. Yakın zamanda temaslı olduğunuz kişilere de ayrıca haber vermeniz gerekir.

Aynı şekilde o kişilerin de en kısa sürede test yaptırması ve kendilerini test sonucuna kadar izole etmesi gerekir. Hastalığınız ağır değilse evde bağışıklık sisteminizi güçlendirecek yiyecek ve içecekler tüketebilirsiniz.

Görevli ekip tarafından getirilen ilaçları sağlık durumunuza göre kullanıp kullanmayabilirsiniz. Eğer durumunuz ağırlaşırsa bırakılan ilaçları kullanmanız ve en yakın sağlık kuruluşuna gidip muayene olmanız önemlidir.

Covid-19 Testi Negatif İse Ne Yapılmalı?

Test sonucu negatif çıktı ise yine de dikkatli olmak gerekir. Sonuç negatif olmasına rağmen hastalık belirtileriniz varsa birkaç gün sonra tekrar testi yenileyebilirsiniz. Kuluçka döneminde virüsün test ile tespiti mümkün olmayabilir.

İlginizi Çekebilir  CRP Testi

Hangi evrede olduğu bilinmediği için kesin emin olana kadar aynı şekilde izole bir şekilde yaşamanız gerekir. Test sonucunuz negatif çıksa bile temizlik, maske ve mesafe kurallarına dikkat etmeniz önemlidir.

Covid Testi Ücretli Midir?

Covid 19 hastalığının bulaşıp bulaşmadığını öğrenmek için yapılan covid testi devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Herhangi bir sağlık güvencenizin olup olmadığının önemi yoktur. Covid olduğunuza dair şüpheniz olduğunu ve belirtilerinizin var olduğunu söylemeniz yeterlidir.

Testi yaptırırken de sonucu öğrenirken de hiçbir ücret ödemeniz gerekmez. Sigortalı olmasanız bile ücretsiz yapılır. Ancak özel hastanelerde covid testi yaptırmak ücretlidir. Herhangi bir sağlık güvenceniz olsa bile ücret ödersiniz.

Covid 19 Testi Sonuçları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Hızlı tanı kiti ile test yaptırırsanız 15 dakikada sonuç alabilirsiniz. Covid testleri yaptırdığınız zaman en geç 3 saate kadar sonuç almanız mümkündür.

Hızlı Tanı Testleri Daha Mı Güvenilir?

Hızlı tanı testi ve covid testi virüsün tespitinde kullanılır. Arasında süre açısından fark vardır. Hızlı tanı testleri daha kısa sürede sonuç verir. Ancak covid testleri güvenilirlik açısından hızlı tanı testlerine göre daha kesin sonuç verir.

Hızlı tanı testlerinde sonucu pozitif olan kişilerin negatif çıkma olasılığı çok yüksektir. Hızlı tanı testleri birkaç kez yapıldıktan sonra doğru sonucu vermektedir. Daha kesin sonuçlar elde etmek ve risk almamak için covid testi yaptırmak daha güvenilir bir yöntemdir.

Antikor Testi İle Covid Testi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Covid testleri kişinin vücudunda virüsü taşıyıp taşımadığını öğrenmek için yapılır. Kişi negatif ise normal yaşantısına devam edebilir. Test sonucu pozitif çıkarsa uyması gereken bazı kurallar vardır. Antikor testi ise virüs vücuduna girmiş ya da girdiği düşünülen kişilere yapılır.

Covid testinde boğaz ve burundan çubuk yardımı ile sürüntü alınır. Antikor testi ise kan testidir. Rutin kan verme işlemi ile antikor seviyeniz ölçülür. Antikor testi sonucu, antikor seviyesinin yüksek ya da düşük çıkması bulaşma riski açısından önemli değildir.

Covid Testi Fiyatları 2024

Fiyat tarifesi sadece özel hastaneler için geçerlidir. Dolayısıyla da her hastanenin fiyat tarifesi vereceği hizmete göre değişkenlik gösterecektir. Yapılacak test öncesi muayene de olmanız gerekiyorsa test ücreti ile birlikte muayene ücreti de ödemeniz gerekebilir. Ayrıntılı bilgi için test olmadan önce özel sağlık kuruluşlarını arayarak fiyat bilgisi alabilirsiniz. Devlet hastanelerinde covid testi fiyatları 2024 ücretsiz yapılır.