CMV-IGG Testi

CMV-IGG testi, gebelik dönemiyle ilgili bir test olan ve tanı konulabilmesi açısından öncelikle gebelik döneminde yer alanlara kan testi uygulanması gerekir.

Yapılan test neticesinde anne adayının cmv-IGG testi antikorunda pozitif olması bireyin daha önceki dönemlerde enfeksiyonel sağlık sorunu geçirdiği anlamı oluşur.

Dolaysıyla bu test hem anne adayı sağlığı ve hem de gebeliğin kesin olarak tanı edilmesinde son derece önemlidir. Özel doktor klinik merkezinden de uygulanan bu test %100 garantili sonuçlar sunar. Bu bakımdan en çok tavsiye edilen testler listesinde yer alıyor.

CMV-IGG Testi Nedir?

2021 döneminde de yoğun olarak yapılan cmv-ıgg testi özellikle gebelik döneminde anne adaylarının sağlıklı doğum yapabilmesi ve genel sağlığının korunması açısından daha önceki süreçlerde herhangi bir enfeksiyon hastalığı geçirip geçirmediğinin kesin olarak tespit edilmesi açısından uygulanan tıbbi bir test türüdür.

Pratik bir şekilde uygulanan bu test sayesinde sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirilebilir. Bu sebeple test Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanıyor.

CMV Tedavisi Nasıl Olur?

Yapılan cmv-IGG testi sonucu pozitif çıkması durumunda yüksek ihtimalle bireyin ilgili virüse maruz kaldığı söz konusudur. Bu durumda bağışıklık sistemi de zayıfladığından en etkili tedavi seçenekleri uygulanır.

Fakat buna rağmen söz konusu bakterinin kesin ve kalıcı olarak yok edilmesi halen mümkün değildir. Sadece etkili tedaviler üzerinden virüs işlevi minimum düzeye indirilebilir.

Hastalığa neden olan virüs ayrıca sinsi bir işleyişe de sahiptir. Bu bakımdan tedavi öncesinde testin mutlaka kapsamlı ve eğitimli doktor tarafından uygulanması önemlidir.

CMV Testi Neden Yapılır?

Test birçok sebepler doğrultusunda uygulanabilir. Fakat daha çok cmv-IGG testi sitomegalovirüs adını alan ve bireyler arası hızlı bir şekilde yayılabilen bir virüs türünün tespit ve takibinde uygulanır.

İlginizi Çekebilir  DHEA So4 Testi

Bu virüs birçok enfeksiyon hastalıklarına sebep olabilir. Bu da birey sağlığı açısından riskler teşkil edebiliyor. Yapılan testle birlikte virüs maksimum 24 saat sonrasında kesin bir şekilde tespit edilir.

Bu aşamadan itibaren ise zaman kaybedilen gerekli tedavilere geçilir. Virüs etkisinin azaltılmaması beraberinde bireyin kısa süreler içerisinde riskli sağlık sorunlarına maruz kalmasına zemin hazırlar.

CMV-IGG Normal Değerleri

Testin normal değerleri önemli bir ayrıntıdır. Bu bakımdan cmv-IGG testi yaptırmadan önce normal değerler hakkında bilgi sahibi olmanızda faydalar bulunuyor.

Test sonucunun <4AU ml negatif çıkması durumunda, bireyin önceki dönemlerde herhangi bir enfeksiyon hastalığına maruz kalmadığını gösterir. Fakat bu duruma rağmen test neticesinin 365 gün sonrasında yeniden pozitif çıkması da söz konusu olabilir.

Test sonucunun 4-5 AU ml çıkması, sınırda bulunan bir aralık anlamı taşır ve bazı durumlarda testin tekrardan uygulanması mümkündür. Sonucun <5AU Pozitif çıkması durumunda ise, söz konusu virüse daha önceki dönemlerde maruz kaldığı söz konusudur.

Dolaysıyla testinizin yaptırdıktan sonra doktorunuzun kurumsal web sitesinden veya birebir sağlık merkeziniz üzerinden sonucu öğrenebilirsiniz.

Kimler CMV Riski Taşır?

Merak edilen konulardan biri de kimlerin cmv riski taşıdığıdır. Öncelikle cmv-IGG testi virüs taşıyan veya taşımayanlara sorunsuz bir şekilde uygulanabilir. Bunun haricinde virüsün en büyük özelliği bireyler arasında hızlı bir şekilde bulaşmasıdır.

Dolaysıyla virüsü taşıyan biri girdiği ortamlardaki diğer insanlara da kolayca bulaştırabilir. Birçok farklı yollardan virüs sağlıklı bireylere geçebilir.

Bunlar arasında özellikle cinsel birliktelik, kan ve idrar tahlilleri, organ nakilleri, hapşırma ve öksürme, vajinal salgıların sürmesi ve annenin bebeği emzirmesi gibi durumlarda virüs geçiş gösterir. Bu bakımdan uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere doktor tavsiye ve uyarıları mutlaka dikkate alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir  İkili Test

Antirubella İGG Pozitif Çıkması

Antirubella İGG pozitif çıkması öncelikle cmv-IGG testi sonucunda söz konusu virüsün olması çoğu zaman antirubella adını alan farklı bir virüsle karıştırılabildiğini belirtebiliriz.

Antirubella doğrudan kızamıkçık türü bir bakteridir. Kızamıkçık virüsü gebelik dönemlerinde de ortaya çıkabilir. Fakat özellikle çocukluk çağlarında görülen bir bakteridir.

Bireyin özellikle çocukluk dönemlerinde kızamıkçık aşısı yaptırmaması beraberinde bu virüsün seneler sonrasında ortaya çıkması anlamına gelebilir. Gebeliğin ilk dönemlerinde anne karnındaki bebek bu virüsten etkilenmeyebilir.

Fakat annenin tedavi olmaması beraberinde bebeğin de ilerleyen süreçlerde söz konusu virüse maruz kalması kaçınılmazdır. Çünkü bu virüs bebeklerde zeka geriliğine, görme ve işitme sorunlarına, çeşitli sağlık sorunlarına dahi yol açabiliyor.

Bebeklerde Anti CMV-İGG

Bebeklerde anti cmv-IGG testi anne adaylarına virüsün geçmesi durumunda ayrıca virüsün anne karnındaki bebeğe de geçip geçmediği sorulan sorular arasında bulunuyor.

Anne adayı şayet enfekte olması durumunda yani cmv-IGG testi uygulanması halinde virüsün bebeğe de geçip geçmediği kolay bir biçimde gözlemlenebilir.

Fakat bu testin yalnızca bebeğe uygulanabilir olduğunu vurgulayabiliriz. Dolaysıyla virüsün bebeğe de geçmiş olması tespit edilirken virüs kaynaklı sağlık sorunlarının da meydana gelip gelmediği tespit edilemez.

Gebelik ve CMV Enfeksiyonu

Gebelik ve CMV enfeksiyonu gerek anne adayı ve gerekse de anne karnındaki bebek açısından ciddi anlamda riskler barındırabiliyor. Dolaysıyla testin erken sürede yaptırılması önemlidir.

Enfeksiyonun anne ve anne karnındaki bebekte yer alması beraberinde işitme ve görme sorunlarına, özellikle karaciğer ve dalak organında genişleme, deri renk tonunda farklılaşma ve noktaların meydana gelmesine neden olabilir.

CMV Enfeksiyonundan Koruma

Enfeksiyondan korunmak için bazı tedbirler alınabilir. Özellikle günlük hijyen şartlarına uyulması tüm enfeksiyonlara karşı maksimum düzeyde koruma sağlar. Bunun haricinde cmv-IGG testi gününde yaptırılması da enfeksiyon riskinin azaltılmasında önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Faktör V Testi

Günlük olarak ellerin kaliteli sıvı sabun ile sıkça yıkanması ve hijyenik bir havlu üzerinden kurutulması gerekir. Hijyenik beslenme alışkanlığı geliştirilmesi ve virüs tespit edilen bireylerden uzak durulması önem arz eder. Hapşırma ve öksürme oluşan ortamlardan kaçınılmalıdır.

CMV-IGG Testi Fiyatları 2024

CMV-IGG testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.