Çayır Otu Alerjisi

Çayır Otu Alerjisi

Çayır Otu Alerjisi dünya geneline yayılmış olup özellikle Asya ve Avrupa kıtalarında görülür. Bu alerji var ise çayırotu ile karşılaştığınızda alerji belirtileriniz kendini gösterir. Oral alerji sendromu olarak türüdür.

Bu nedenle semptomlar direkt olarak ağız kenarında başlar ve burada görülür. Bu rahatsızlığa sahip kişiler meyve ve sebzelere karşı da hassasiyet geliştirirler. Alerjinin büyük bir kısmını çimler oluşturur.

Çimler ile temas çok fazla olduğu için tozlaşma çok sık yaşanır. Rüzgâr, güneş ışınları gibi durumlarda toplaşma çok sık yaşanır. Tozlaşmanın arttığı zamanlarda polen hareketi fazla olduğu için alerjik reaksiyon artar.

Çayır otu dünyanın her yerini saran bir çeşit çim türüdür. Çok yaygın göründüğü için her yıl yüzbinlerce kişide çayır otu alerjisi görülür. Bağışıklık sistemi içerisinde vücudu hastalık etkenlerinden koruyan antikorlar bulunur. Bu antikorlar bazı maddelere karşı aşırı derecede salgılanırlar.

Çayır otu poleni ile karşı karşıya kalındığında vücutta kimyasal maddeler salgılanmaya başlar. Kimyasalların salınması ile alerjik reaksiyon kendini gösterir. Çayır otu alerjisi uzun süre devam edebilen ve iş hayatını büyük oranda engelleyen bir reaksiyondur.

Bebeklerde alerji yetişkinlere göre daha farklı seyreder. İlk belirti ciltte oluşan kızarıklıklar ile meydana gelir. Anne sütü bebeklerde yaşanan alerjileri büyük oranda engeller. Ancak ciddi problemlerde doktor kontrolü gereklidir.

Bir günden uzun süren cilt kızarıklıkları için mutlaka bir uzman görüşü alınmalıdır. Bebeklerde doktor kontrolleri çok sık yapıldığı için vücutta meydana gelen değişiklikler erken dönemde tespit edilir.

Çayır Otu Alerjisi Özellikleri

Dünya üzerinde hemen her coğrafyada bağ ve bahçelerde kendiliğinden yetişir. Naneyi anımsatan bir kokusu vardır. Ancak fiziksel özellikleri bir tür çimi gösterir. Yabani bir bitkidir. Ülkemizin hemen her türlü alanında yetişir. Sulak arazileri sever.

İlginizi Çekebilir  Fare Alerjisi

Meralar, çayırlar, yol kenarları ve tarlalarda çok sık rastlanır. Düzenli sulanan tarlalarda sık rastlanır. Bu alanlarda çalışan işçilerde hassasiyet görülme ihtimali yüksektir. Çimler ile direkt temas halinde olunması ve çimlerin sürekli nemlendirilmesi tetikler

Genetik dizilim vücudun verdiği tepkileri ve bu tepkiler sonucunda oluşan etkileri değiştirir. Bu nedenle her insanın alerjik reaksiyon semptomları değişiklik gösterir. Çayır otu alerjisi bazı insanlarda ciddi reaksiyon oluştururken bazılarında hafif belirtiler içe geçer. Alerjik durumlarda en tehlikeli durum çapraz reaksiyon oluşmasıdır.

Çayır Otu Alerjisi ve Çapraz Reaksiyon

Bir insanın çayır otu alerjisi varsa diğer çim türlerine de alerjisi olabilir. Bu durumun yaşanmasına çapraz reaksiyon denir Aniden gelişen ve ölümcül bir reaksiyon olabilir. Bağışıklık sistemi vücudu dışarıdan gelen her türlü tehditte karşı savunmak için var olan bir sistemdir. Sistem birbirine benzer etkenleri alerjen gibi algılar ve hemen savunmaya geçer. Ani görülen bu tepkiler vücutta bazı yıkım olaylarına neden olur.

Çiğ meyve ve sebzelere de aynı tepkilerin verilmesi de benzer bir duyarlılıktır. Bu duruma oral alerji sendromu denir. Ağız bölgesinde kaşıntı ve karıncalanma meydana gelir. Reaksiyon meyve ve sebzelerin çiğ hallerinde ortaya çıkar. Pişmiş gıdalarda bahsettiğimiz bu durum yaşanmaz.

Oral alerji sendromu uzun süreli etkisi olan bir durum değildir. Semptomlar çok kısa sürer ve kendiliğinden geçer. Çok ciddi vakalarda nadir tıbbi destek gereklidir.

Ağızda uyuşma ve karıncalanma hissi giderek artar ve boğazda kaşınma başlarsa hemen acil servise başvurulmalıdır. Çayır otu alerjisi çapraz reaksiyon geliştirmediği sürece ölümcül bir durum oluşturmaz.

Çapraz reaksiyonlar genellikle kişi bilmeden gerçekleşen reaksiyonlardır. Aniden geliştiği için hemen müdahale edilmesi zor olabilir. Bu nedenle alerjisi olan kişiler geniş çaplı bir alerji testi yaptırarak hangi maddelere karşı alerjilerinin olduğunu iyi bilmelidir. Çayır otu alerjisi çapraz reaksiyon oluşturmaya çok yatkındır.

İlginizi Çekebilir  Kayın Ağacı Alerjisi

Çimlerin çok yaygın bulunması, polen tozlaşması ile birlikte tohumlarının yeşermesi ve temas ihtimalinin daha sık olması nedeni ile bu ihtimal yüksektir.

Çayırotu Alerjisi Belirtileri

Polen alerjilerinin hepsinde belirtiler ortaktır. Alerjilerde değişen durumlar semptomların şiddetidir. Semptom şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir. Hastanın yaşı, genel vücut sağlığı, var olan kronik rahatsızlıkları, bağışıklık sisteminin gücü ve genetik yapısı semptom şiddetini etkiler. Çayırotu alerjisi belirtileri günlük hayatı olumsuz etkileyecek şiddette olabilir. Bu belirtileri sıralayacak olursak;

  • Burun akıntısı ve zaman zaman tıkanıklık oluşması
  • Ard arda gelen hapşurma ve gece görülen öksürük
  • Tahriş olmuş ve kaşıntılı gözler
  • Boğa kaşıntısı ve durmayan geniz akıntısının olması
  • Gözlerde geçmeyen kızarıklıkların meydana gelmesi ve görüntü kalitesinin düşmesi

Özellikle astım hastalarında polenler çok tehlikelidir. Alveol kapasitesini düşürdüğü için ciddi solunum sıkıntılarına neden olur.  Astımı olan kişilerin akciğer kapasiteleri diğer insanlara göre daha zayıftır. Alveollerin polenler ile dolması ciğer kapasitesini daha da düşüreceği için büyük sağlık sorunlarına neden olur.

Bu nedenle sık sık hırıltı solunum yaşanır. Çayır otu alerjisi astı hastalarında çok tehlikeli boyutlara ulaşabilir. İlerleyen vakalarda ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle erken evrede hemen müdahale edilmelidir.

Çayır Otu Alerjisinin Teşhisi Neden Önemlidir?

Polen alerjisi çok ayrıntılı test edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Alerji uzmanı moleküler alerji testi uygulayarak kesin tanı koymalıdır. Bu test sayesinde kişinin alerjisi olduğu tüm etkenler kolayca ve güvenilir bir şekilde tespit edilir. Şiddetli semptomlar gösteren kişiye alerji aşısı tedavisi uygulanır. Bu tedavi kısa sürede etkili bir çözüm oluşturur. Kişinin iş ve sosyal hayatını olumlu yönde etkiler ve daha aktif bir insan haline getirir.

Alerji aşısı tedavisi yüksek riskli bir uygulama değildir. Bir alerji uzmanı tarafından tam teşekküllü hastanede uygulandığı için endişe duyulmasına gerek yoktur. İlk önce kişinin hangi etkenlere karşı hassasiyeti olabileceği ön görülür.

İlginizi Çekebilir  At Alerjisi

Daha sonra bu etkenler çok minimal dozlarda kişinin cildine enjekte edilir. Bu sayede vücut etken maddeye karşı duyarsızlaşır ve alışır. Alışınca artık ilerleyen zamanlarda bu maddeler alerjik reaksiyona neden olmazlar.

Çayır Otu Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024

Tedavi fiyatları araştırması yapmadan hastane ve doktor seçimine karar vermemelisiniz. Hastanenin gerekli tüm testleri uygulayabilecek tıbbi cihaz donanımına sahip olması gerekir. Aksi halde detaylı bir tedavinin uygulanması ve doğru teşhisin konulmasından bahsedilemez.

Tedavi fiyatları her hastanede farklılık gösterir. Alerjik semptomun şiddetine göre hastanede yatış gerekebilir. Larinks ödemi gibi ciddi reaksiyonlar hastane yatışı gerektirirken cilt kızarıklığı durumlarında gerekli değildir.

Alerji durumunda uygulanabilecek 3 farklı tedavi tekniği vardır. İlaç tedavisi, alerji aşısı ve solunum tedavisidir. Antihistaminik haplar, kremler ve spreyler en sık başvurulan tedavi tekniğidir. Hafif semptomlarda hastaları rahatlatmak için günde 1 doz bu ilaçlardan alınabilir. Spreyler içeriklerine göre seçilmelidir. Bazı spreylerin içinde bulunan etken maddeler bağımlılık yapabilir.

Antihistaminiklerin sakinleştirici özelliği bulunur. Bu nedenle yaygın yan etki de uyku yapma özelliği vardır. Bu nedenle Genellikle bu ilaçların gece kullanılması tavsiye edilir. Çayır otu alerjisi olan kişilere reçete edilen ilaçlar doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Alerji aşısı son evrede kullanılan bir tedavi tekniğidir. İlerleyen vakalarda günlük hayat çok olumsuz etkilendiği için alerji aşısı gereklidir. Çayır otu alerjisi tedavi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.