Bilirubin Direkt Testi

Bilirubin direkt testi, uzman doktor tarafından uygulanan özellikle karaciğer, anemi ve safra kanalı gibi birçok organlarda meydana gelebilecek çeşitli sağlık sorunlarının tespitinde garantili olarak sonuç sunuyor.

Bu bakımdan bilirubin direkt testi güvenilirliği ülkemizde Sağlık Bakanlığı’nca ve global anlamda ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmıştır. Pratik bir şekilde uygulanan bu test modelinin sonucunu ise ortalama olarak 24 saat sonrasında alabilirsiniz.

Karaciğer, anemi ve safra yolu hastalıkları ciddi sorunlara neden olabilir. Bu durumda belirtilerinin test üzerinden önceden tespit edilmesi zaman kaybı yaşanmaması açısından önemlidir.

Bilirubin Testi Nedir?

2024 bilirubin direkt testi adından da anlaşılacağı üzere karaciğer, safra yolu ve anemi hastalıklarının teşhisinde uygulanır. Karaciğer organının zarar görmesiyle birlikte kana giden bilirubin oranlarının ne durumda olduğu teşhis edilmelidir.

Bilirubin, insan bedeninde özellikle kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasıyla birlikte meydana gelen sarımtırak bir maddedir. Bu madde daha çok karaciğer organında yer alır.

Bilirubin Tespiti Nasıl Yapılır?

Bilirubin tespiti uzman hekim tarafından kolay bir şekilde yapılır. Özellikle yeni doğanlarda topuklar üzerinden kan örneği elde edilir.

Bebeğin topuk cildi özel dizaynlı ve ufak yapıdaki bir cihaz üzerinden delinerek minimum düzeyde kan örneği alınır. Erişkin ve yetişkin bireylerde ise bu işlem doğrudan kol damarları üzerinden gerçekleştirilir.

Total Bilirubin Nedir?

Total bilirubin, kanın içerisinde yer alan direkt ve indirekt bilirubinin toplanmış hali olarak isimlendirilir. Total bilirubin eksikliği direk ve indirekt bilirubindeki tüm sağlık sorunlarının etkilenmesi anlamına gelir.

Bilirubin Yüksekliği Nedir?

Bilirubin yüksekliği, sarılık olarak da tanım gören ve deri yüzeyinde sarımtırak öğelerin meydana gelmesi olarak da gözlemlenebilir. Bilirubin karaciğerle ilgili bir durum olduğundan beden içerisinde alyuvarların hızlı bir şekilde artış göstermesinde de rol üstlenir.

İlginizi Çekebilir  RF Testi

Bilirubin Düşüklüğü Nedir?

Bilirubin düşüklüğü,kan ve idrar içerisinde yer alan bilirubin değerlerinin normalden daha düşük olmasıdır. Bu durum bilirubin direkt testi üzerinden kolayca saptanabilir. Ayrıca panik yapılacak bir durum söz konusu değildir.

Direkt Bilirubin Nedir?

Direkt bilirubin, doğrudan suyun içerisinde kendiliğinden çözülebilen biluribin olarak da tanımlanabilir. Bu sebeple bilirubin direkt testi önem arz eder. Direkt bilurubinde özellikle erişkin ve yetişkin hastalarda en fazla tıkanma sarılığında meydana gelir.

Bilirubin Testi Hangi Hastalıkların Tanısı İçin Yapılır?

Bilirubin testi özellikle karaciğer, safra yolu ve anemi hastalıklarının tanısı için uygulanır. Bu organlardaki hastalıklar günümüzün en çok görülen sağlık sorunları listesinde yer alır. Bu kapsamda bilirubin direkt testi sadece bu hastalıklarda uygulanır.

İlgili sağlık sorunları henüz ilk belirtilerde yaşam konforunu ciddi anlamda olumsuz etkiler. Bu bakımdan test yapıldıktan ve test neticesi yüksek olduğunda mutlaka tedavi işlemlerine geçilmelidir.

Söz konusu hastalıkların erken sürede tedavi edilmesi ayrıca farklı ve daha ciddi sağlık sorunlarının meydana gelmemesi açısından da hayati bir önem arz eder.

Bilurubin Düşüklüğünün Sebepleri Nelerdir?

Merak edilen bilurubin direkt testi sonucunda bilurubin değerinde düşüklük meydana gelebilir. Bu durumun sebepleri olabilir. Bunlar arasında özellikle gün içerisinde tüketilen kafein içerikli içecekler, bazı uyku ilaçları, penisilin tarzı tıbbi ilaç türleri, oksijen yetersizliği olarak belirtilebilir.

Bilurubin Yüksekliğinin Sebepleri Nelerdir?

Bilurubin testi sonucu yüksek çıkabilir. Bu durumda bilurubin direkt testi yüksek çıktığında da hastaların endişe etmesine gerek yoktur. Bilurubin yüksekliğinin başlıca nedenleri kan tüfezyonu reaksiyonları, anemi, siroz, alkol ve sigara kullanılması ve kullanılan bazı ilaçlar olabilir.

Birçok hastalar bilurubin yüksekliğinde endişe yapabiliyor. Bu durumda doktorunuzdan destek almanızda faydalar bulunuyor. Çünkü bilinenin tam aksine bilurubin yüksekliği endişe edilecek bir durum değildir. Bu durumda en uygun tedavi seçenekleri belirlenebilir.

İlginizi Çekebilir  Glukagon Testi

Bilurubin Yüksekliği Hangi Durumlarda Görülür?

Bilurubin yüksekliği bazı durumlarda meydana gelebilir. Bu durum özellikle gereğinden fazlaca bilurubin üretildiği karaciğer ve safra yollarında meydana gelen tıkanıklıklar, kullanılan ilaçlar, akciğer hastalıkları, siroz gibi birçok faktörlere bağlı olarak oluşabilir.

Ayrıca önceki dönemlerde karaciğer nakliye ve benzeri cerrahi işlemler yapılmış bireylerde de bilurubin yüksekliği görülebilir. Uzun süreli ilaç, alkol ve sigara kullanımı gibi kötü alışkanlıklar da beraberinde bu faktörde değer yükselmesine sebep olabiliyor.

Normal Bilirubin Değeri Kaç Olmalıdır?

Uzmanlar tarafından da belirtildiği gibi bilirubin direkt testi sonucunda normal bilirubin değeri önem arz eder.

Bu bakımdan yapılan test neticesinde normal değerin pramatüre bebeklerde 0.40 ila 12.00 mg/dl aralığında, 0 ila 7 günlük olan bebeklerde 0.40 ila 16.00 mg/dl aralığında,7 gün ila 30 gün aralığındaki bebeklerde 0.40 ila 10.00 mg/dl aralığında, 2 ila 3 aylık aralığında yer alan bebeklerde 0.40 ila 2.00 mg/dl aralığında ve son olarak 3 aylık bebek ve yetişkin bireylerde ise 0.40 ila 1.35 mg/dl aralığında yer alması gerekir.

Bilirubin değerlerinin bu seviyede olması bireylerde ilgili sağlık sorunlarının yer almadığını gösterir. Aksi durumda test neticesinin yüksek olması hastalık belirtileri olduğu anlamına gelebilir. Bu test türü devlet ve özel hastaneler üzerinden de yapılıyor.

Fakat özellikle zamandan tasarruf yapılması adına özel doktor klinikleri daha çok tercih ediliyor. Bu kapsamda doktorunuzun kurumsal web sitesi üzerinden de bu test için 7/24 kesintisiz olarak online olarak randevu alabilirsiniz.

Hafta içi 5 gün boyunca bilurubin direkt testi yaptırabilirsiniz. Test sonucunuz hakkında da aynı şekilde site üzerinden bilgiler alabilirsiniz. Ya da doğrudan belirtilen gün ve saatte doktor klinik merkezine başvurabilirsiniz.

Bilirubin direkt testiyle hem kendi sağlığınız ve hem de bebeğinizin sağlığı hakkında bilgiler alabilirsiniz. Bu testin herhangi yan etkisi yoktur. Bu bakımdan kan örneği verirken herhangi ağrı ve acı hissetmeniz söz konusu değildir. Bilirubin testiyle daha pozitif bir yaşama merhaba diyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Evde Kan Alma

Bilirubin Direkt Testi Fiyatları 2024

Bilirubin direkt testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.