At Alerjisi

At Alerjisi Nedir?

At Alerjisi, kedi ve köpek gibi diğer hayvanların tükürüklerinden ve tüylerinden geçen alerjenler gibi atın salyasından ve tüyünden geçen etkenlerin oluşturduğu duruma denir. Bağışıklık sisteminin bu faktörler ile karşı karşıya gelmesi durumunda bazı şikayetler meydana gelir.

Hayvan alerjisi denildiğinde ilk akla gelen kedi ve köpek gibi hayvanlardır. Ancak insan vücudunun hangi faktörlere nasıl tepki vereceği bilinemez.

Alerjiyi geliştiren bu etkenler değildir. Bağışıklık sisteminin maddelere tepki vermesi ile kimyasallar salgılaması ile vücutta şikayetler oluşur. Bu kimyasallar herkeste farklı sorunların ortaya çıkmasına enden olur. At alerjisi belirtileri gündelik hayatın bozulmasına yol açar.

Gece ötürüğü, zor nefes almak ve deri de meydana gelen döküntüler hem iş hayatından hem de sosyal hayattan uzaklaşmaya neden olur. Alerjik yapıya sahip kişiler gerekli önlemleri alarak kaliteli ve konforlu bir hayat sürebilirler.

Atlar insan yaşamında olmazsa olmaz hayvanlardan birisidir. Paleolitik çağlardan itibaren farklı alanlarda kullanılmış ve insan yaşamına büyük katkılar sağlamış hayvan türleridir. Bu nedenle atları hayatımızdan tam olarak çıkarmamız mümkün değildir.

At alerjisi olan kişiler şikayetlerini azaltarak bu hayvan dostları ile yaşamaya devam edebilir. Ancak her zaman gerekli tedbirleri uygulamalı ve düzenli doktor kontrollerine gitmelidirler.

At Alerjisinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüm alerji tiplerinde doğru ve erken müdahale her zaman hayat kurtarır. Doğru tedavi tekniğinin uygulanabilmesi için bazı hususlar göz önünde bulundurulur. Her hastaya özel olarak bir tedavi planı hazırlanır. Alerjinin en etkili ve başarılı tedavi tekniği alerjenden uzak durmaktır. Ancak bazı kişiler için atlardan uzak durmak çok mümkün değildir.

At Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Atın çevresinde bulunması ve temas sonrasında hemen ortaya çıkar.  Belirtilerin ortaya çıkması nadir olsa da çok uzun süreyi alabilir. Giyesilerin üzerine yapışan tüyler iki ya da üç gün sonunda alerjik belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir  Tavşan Alerjisi

At alerjisi belirtileri, burundan su akması, gözlerin kaşınması ve şişmesi, burun tıkanıklığı, öksürme, hapşırma ve astım belirtileridir.

Belirtiler hafif, orta ve şiddetli olabilir. Kişinin var olan diğer alerji türlerine göre şiddeti değişir. Çapraz alerji reaksiyonları genellikle şiddetli belirtilere sahiptir. Astım belirtileri de kriz şeklinde geldiği için tehlikelidir. At alerjisi astım krizine neden olabilecek şiddette bir durumdur. Bu nedenle hafife alınmamalı ve belirtiler ortaya çıktığında hemen doktora gidilmelidir.

İmmünoterapi

Halk arasında alerji aşısı olarak bilinir. Bu tedavi tekniğinin alerji üzerinde başarı oranı çok yüksektir. Vücudun etken maddeye karşı duyarsızlaşmasına yardımcı olur. At alerjeni çok a miktarda kişiye enjekte edilir.

İşlem kişinin atla karşılaşıp tepki vermeyeceği süreye kadar uygulanır. Bu tedavi ortalama 3-5 yıl sürer. Her seans bir önceki seanstan daha yüksek dozda madde verilir. Bu sayede vücudun etkene maruz kalması onucunda tepki vermesi engellenir ve at alerjisi be etkileri önlenebilir.

İmmünoterap tedavisinin uygulanması için hastanın bazı şartları sağlaması gerekir. Hamileler, kalp hastaları, dolaşım bozukluğu olanlar ve çapraz alerji reaksiyonu öyküsü olan kişilere uygulanamaz. Bu nedenle doktor bu tedaviyi önerdiğinde geçmiş hastalık öyküsü eksiksiz verilmelidir.

Athistaminikler

Haplar, spreyler ve kremler antihistamnik tedavisi olarak düzenlenir. Bu ilaçlar alerjen maddenin etkisini yok etmek için kullanılır. Farklı dozlarda ve kullanım şekillerinde düzenlenir. Alerjen etkinin yok edilmesi için kullanılmaz.

Belirtilerin ve şikayetlerin rahatlatılması için önerilir. Ciltte meydana gelen döküntüler için kortizonlu kremler kullanılırken burun tıkanıklığı için steroid içerikli spreyler kullanılır. At alerjisi için antihistamnik tedavi verilebilir.

İnhalatörler

Astım krizlerinde akciğerler daralır ve alveol kapasitesi azalır. Böyle durumlarda hastanın rahat nefes almasını sağlamak ve solunumunun sıkıntısını gidermek için inhalatörlere gerek duyulur. Hırıltılı solunumlar hem sosyal hayatta hem de iş hayatında büyük krizlerin yaşanmasına neden olur. Bu nedenle inhalatörler kullanılarak solunum kasları desteklenebilir.

İlginizi Çekebilir  Ev Tozu Akarı Alerjisi

At Alerjisine Ne Sebep Olur?

Atın serum albümini insan vücudunun tepki vermesine neden olur. Atların kanında doğuştan bulunan bu madde ve derisinde görülen farklı bir proteindir. Bu iki madde yüksek şiddette reaksiyonların olmasına neden olur.

Atın tükürüğü çok sayıda protein taşır. Atın tükürüğü ile karşı karşıya kalan kişilerin bağışıklık sistemi immünoglobüln E maddesini yüksek oranda salgılar.

İmmünoglobülin maddesi arttıkça vücutta hapşırma ve öksürme gibi problemler meydana gelir. Bazı durumda ciltte de döküntüye neden olur. At ile birebir temas edilmeden de alerji oluşabilir. Dolaylı olarak temasta bulunmakta aynı şikayetlerin gelişmesi için yeterlidir. Sadece reaksiyonun şiddeti farklı olur.

Anaflaksi (Alerjik Şok)

Alerji sonrasında en korkulacak durum anaflaksinin gelişmesidir. At alerjisi anaflaksiye neden olan alerji tipidir. Nefes almanın zorlaştığı ve anide nefes alamama durumuna anafilaksi denir. Alerji türlerinin hemen hepsinde bu durum yaşanabilir. Acil ve hemen müdahale gerektiren ciddi bir durumdur. Kusma, mide bulantısı, hızlı nabız, hırıltılı solunum, tansiyon düşüklüğü, kurdeşen ve baş dönmesi anafilaksinin geliştiğinin bir göstergesidir.

At Alerjisinin Teşhisi

Şikayetler başladığında hemen doktora başvurulmalıdır. Doktor gerekli sağlık kontrollerin gerçekleştirdikten sonra bazı tetkikleri uygular. Kesin tanı konulması için kan ve cilt testlerine ihtiyaç duyulur.

Klinik bulgular farklı hastalıkların belirtileri ile aynı olabileceği için test yapılması önemlidir. Uzmanlar en doğru teşhisi yapmak için moleküler alerji testini uygular.

Moleküler alerji testi birden fazla bileşene karşı yapılabilir. Alerjeni inceleyerek ve moleküler yayılımını yaparak şikayetlerin ciddiyetini belirler. Bu test çapraz reaksiyonların hakkında da detayı bilgi verir. Tedavinin gidişatını ve yöntemini de belirler.

Adrenalin Oto Enjektörü

Alerji sonrasında ani kalp ve solunum durması görülebilir. Böyle bir durumda hayatın korunması ve kalbin tekrar çalıştırılması için adrenalin oto enjektörü gereklidir. Bu enjektör acil durumda kullanılacak bir ilaçtır.

İlginizi Çekebilir  Fare Alerjisi

Anafilaksi gibi ciddi reaksiyonların düzeltilmesinde hemen kullanılacak tek kullanımlık bir üründür. At alerjisi olan ve çapraz reaksiyon geliştirebilecek kişilere yanında taşımaları önerilir.

Ani kalp durmalarında kalbe adrenalin enjekte edilmelidir. Bu sayede kalp atımı ve ritmi tekrar geri kazandırılabilir. Adrenalin herkesin yanında taşıması gereken bir ilaç değildir. Ancak alerjik reaksiyon riski yüksek olan kişilere doktor tarafından reçete edilir ve bu kişiler bu ilacı yanından ayırmamalıdır.

At Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024

Tedavi fiyatları belirlenirken bazı kraterler göz önüne alınır. Tedavinin düzenlediği hastanenin bulunduğu şehir, doktorun ünü, tedavi şekli, kullanılan ilaçlar ve hastane yatış süresi dikkate alınır. Özel hastanelerin yatış ve hasta bakım hizmetleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle kaliteli ve sağlıklı hizmet almak için detaylı bir araştırma yapılmalıdır. At alerjisi tedavisi genellikle ayaktan uygulanan tedavi türleridir.

Yatarak uygulana ve ayakta uygulanan tedavi maliyetleri aynı değildir. Bu nedenle hastane yatışı gerektirmeden tedavi uygulanabilecekse ayakta tedavi olmayı tercih edebilirsiniz. Para kazanmak amacı ile yeni kurulan özel hastaneler gerek kalmasa bile hastane yatışı önerir.

Hastanelerin verdikleri bakımdan ziyade komplikasyon oranları büyük önem taşır. Kurum seçimi yaparken komplikasyon riski yüksek olan kurumları tercih etmemelisiniz. At alerjisi tedavisi ve fiyatları hakkında detaylı bilgi alarak kurum seçilmelidir. At Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.