Anti HBS Testi

Anti hbs testi, sadece hepatit B enfeksiyonunun takibinde uygulanan bir test türüdür. Bu bakımdan anti HBS testi üzerinden hepatit B enfeksiyonunun bedenden ayrılıp ayrılmadığı pratik bir şekilde gözlemlenebilir.

81 ilimiz üzerinden de talep edilen bu tıbbi test türünde yüksek başarılı neticeler alınması açısından profesyonel sağlık merkezi tercih edilmelidir.

Sağlık merkezinin bu özelliği sayesinde bu testi risksiz bir şekilde yaptırabilirsiniz. Bu testi özel kılan birçok etkenler söz konusudur.

Uzman doktor tarafından uygulandığından yan etkisi söz konusu değildir. Bunun haricinde özel sağlık kuruluşları üzerinden bu testi en uygun fiyat tarifesi üzerinden yaptırabilirsiniz.

Anti HBS Nedir?

2024 döneminde anti hbs testi nedir en çok merak edilen ayrıntılar listesinde yer alıyor. Bu testin en temel özelliği doğrudan Hepatit B hastalığının teşhis edilmesinde kullanılmasıdır. Hepatit B, ciddi bir sağlık sorunudur. Birçok belirtiler eşliğinde görülebilir ve çoğu zaman sinsi bir işleyişe sahiptir.

Bu sağlık sorunu ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle de geçmişten günümüze dek Dünya Sağlık Örgütü tarafından en öncelikli hastalıklar listesine dahil edilmiştir. Hepatit B hastalığının beden içerisinde herhangi belirtisi olup olmadığı hızlı bir şekilde anlaşılması açısından bu testin mutlaka yaptırılması gerekir.

Anti HBS Testi Nasıl Yapılır?

Profesyonel bir test olan anti HBS test yapılışı ise sağlık merkezleri arasında değişkenlik gösterebiliyor. Uzman hekimin çalışma prensibi de bu testin uygulanışında rol üstlenir.

Avrupa genelinden de uygulanan bu test türü aynı zamanda karaciğer nakli olan hastalarda da Hepatit B hastalığının yeniden meydana gelmemesi açısından uygulanabilir. Bu bakımdan bu test gerçek anlamda geniş bir perspektife sahiptir.

Bu testte diğer tıbbi testlerde olduğu gibi doğrudan modern ve hijyenik laboratuvar ortamında gerçekleştirilir. Kişide herhangi bir hastalık olup olmadığı, ilaç kullanımı olup olmadığı gibi durumlar hakkında doktor tarafından ön bilgiler elde edilebilir.

İlginizi Çekebilir  Glukoz Tokluk Testi

Bu durum kapsamında yapılması gerekenler ilgili hekim tarafından sunulur. Anti HBS Hepatit B bulma testinde doğrudan kan numunesi alınır. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Alınan kan örneği aynı ortam üzerinden kaliteli mikroskoplar üzerinden incelenir ve bu kapsamda vücutta Hepatit B hastalığı yer alıp almadığı saptanabilir.

Anti HBS Testi Neden Yapılır?

Merak edilen anti HBS testi neden yapılır sorusuna yanıt olarak bu testin yapılış sebebi yukarıda da belirtildiği üzere Hepatit B hastalığının takip edilmesidir. Bu hastalık sinsi bir işleyişe sahip olduğundan belirtileri kolayca fark edilmeyebilir.

Bu kapsamda hasta sağlığının riske girmemesi açısından bu testin erken zamanda yaptırılması son derece önemlidir. Bu test üzerinden önceki dönemlerde veya birkaç gün öncesinde karaciğer nakli yapılmış hastalarda da Hepatit B riskine karşın gerekli takipler yapılabilir.

Anti HBS Kaç Olmalıdır?

En kaliteli sağlık merkezi üzerinden anti HBS testi kolayca yaptırabilirsiniz. Bu testin yan etkileri söz konusu olmadığından güvenle yaptırabilir ve kısa sürede sonucu elde edebilirsiniz.

Bu test aşı yapılanlar ile aşı yapılmayanlar arasında değişken neticeler sunabilir. Dolaysıyla henüz aşı yaptırmayan bireylerde bu testin sonucu <5MLU/ml çıkması durumunda test neticesi negatif olduğu anlamına gelir.

Aşı yaptırmış fertlerde ise test neticesi <12 MLU/ml çıkması durumunda neticenin pozitif olduğu anlaşılır. Yani test neticesinin pozitif çıkması bireyin Hepatit B hastalığına karşı bağışıklık geliştirdiğini gösterir.

Test neticesinin negatif yani – çıkması durumunda bireyin Hepatit B hastalığına karşı bağışıklık oluşturmadığı anlamı ortaya çıkar. Ayrıca bazı durumlarda da fertlerde test neticeleri 100 ve 1000 değer olarak da görülebilir. Bu durumlarda da fertlerin Hepatit B enfeksiyonuna karşı bağışıklık geliştirdiği söz konusudur.

Anti HBS Pozitif ve Negatif Nedir?

Her yaştan bireylere uygulanan anti HBS test konusu geniş içeriklidir. Bu bakımdan bu testi yaptırmadan önce diğer ayrıntılar hakkında da ön bilgi elde etmeniz tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir  Aids Testi

Tüm tıbbi testlerde pozitif ve negatif olmak üzere toplamda 2 farklı test neticesi söz konusudur. Pozitif sonuç ilgili hastalığa karşı bağışıklık geliştiği anlamına gelir. Negatif sonuç ise ilgili sağlık sorununa karşın bağışıklık geliştirilmediği anlaşılır.

Anti HBS Değeri Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Anti HBS değeri düşüklüğü hastanın Hepatit B hastalığına karşı düşük bağışıklık geliştirdiğini gösterir. Dolaysıyla anti HBS testi sayesinde hastanın bu hastalığa karşı direnç geliştirip geliştirmediği ek tanı uygulamalarına gerek duyulmadan gözlemlenebilir.

Bu testin değer düşüklüğü ayrıca hastalığın yaygınlık durumu hakkında da özet bilgi aktarabilir. Hepatit B hastalığına maruz kalan tüm hastalarda test neticesi pozitif olarak çıkmıştır. Bunun haricinde hastaların Hepatit B hastalığına karşı yaşam boyu direnç göstermesi de mümkün olmayabilir.

Anti HBS Değeri Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Anti HBS değeri yüksekliği kadın ve erkekler tarafından merak edilen ayrıntılardan biridir. Bu test değerinin yüksek yani pozitif olması Hepatit B hastalığının hastada mevcut olduğunu gösterir.

Diğer bir ifadeyle hastalık belirtilerinden herhangi biri dahi hastada meydana gelmesi durumunda anti HBS test sonucu pozitif olacaktır.

Anti HBS Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir?

Test yüksekliği ve düşüklüğü birçok sebepleri bulunur. Fakat anti HBS test yüksekliği ve düşüklüğü sebeplerinin en temel olarak Hepatit B hastalığıdır. Test değerinin yüksek olmasının en önemli nedeni bireyin hastalığa karşı bağışıklık kazanmış olmasıdır.

Yani bu durumda artık birey Hepatit B hastası olarak kabul görür ve hastane ortamında tedavi edilmesi gerekir. Test değerinin düşük olmasının temel nedeni aynı şekilde bireyin Hepatit B sağlık sorununa karşı bağışıklık kazanmamış olmasıdır. Bu durumda bireyin Hepatit B hastası olarak kabul görmesi söz konusu değildir.

Anti HBS Testi Fiyatları 2024

Anti hbs testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Hsg Filmi