Üre Testi

Üre Testi Nedir?

Üre testi, aktif olan helikobakter pilori enfeksiyonun teşhisi konulabilmesi için uygulanmaktadır. Hem pratik hem de güvenilir olan bu testin insan vücudunda on iki parmak bağırsağına, mide mukozasın yerleşmesi sonucunda çoğalmaya başlar.

Bakteri atıkları ile enfekte olmuş olan kişilerin kendini savunabilme sistemini oluşturması için ortaya çıkan tepkime sonucunda çeşitli hastalıkların görülmei durumu olabiliyor.

Burada mide ülseri %70 oranında iken, helikobakter pilori ile on iki parmak bağırsak ülseri %90 oranında belirlenir. Helikobakterin tanısı konulabilir olması için mutlaka üre testi, yapılması ve ülser tedavisinin birinci basamağına adım atmış olmak gerekir.

Üre Testi Nasıl Yapılır?

Üre testi, gerçekleşebilmesi için her şeyden önce hastanın randevusu olması gerekir. Test yapılacağı zaman kesin olmamakla birlikte yaklaşık olarak 40 dakikalık bir işlem söz konusudur.

Bu süreç içerisinde hastanın aç karnına işlemi gerçekleştirmesi gerekir. İhtiyaç halinde su tüketebilir ve sigaradan uzak durması gerekir. Daha sonrasında laboratuvar personeli yardımı ile test yapılır.

İlk olarak hasta derin nefes alır ve beyaz tüpe bazal nefes doldurur. Daha sonra içinde bir miktar üre bulunan suyu, tek seferde aralık vermeden içmiş olması gerekir.

Suyu içmeden önce ağız içi çalkalanalı ve işlem gerçekleştirilmelidir. Üzerinden yarım saat geçtikten sonra hasta tekrardan derin nefes alır bu sefer mavi tüpe nefesini doldurmuş olur. Böylelikle test işlemi tamamlanmış olur ve hasta hayatına kaldığı yerden devam eder.

Üre Testi Ne Zaman Yapılır?

Hiçbir hastalık belirti vermeden, şikâyet göstermeden ortaya çıkmaz. Üre testi, genelde kişide ciddi belirtiler ve ciddi hasarlar bırakır. Bunun için mutlaka testin uzman hekim kontrolünde gerçekleştirilmiş olması ve değerlendirilmiş olması gerekir.

Kişinin kronik ya da akut rahatsızlığı sonucunda yapılması gerekir. Burada şikayetler ve belirtiler sonucunda uzman hekimi danışılmasıyla birlikte hastadan bu test istenir. Hasta testi aç karnına yaptırması gerekir.

İlginizi Çekebilir  E2-Estra Diol Testi

Üre Nefes Testi Ağız Kokusu Neden İstenir?

Helikobakter pilori normal şartlar altında ağız kokusu yapar. Bu koku çürük yumurta kokusuna ve geğirme sırasında oluşan kokunun daha çok hissedilmesiyle birlikte ortaya çıkar. Sindirim sisteminde meydana gelen hasarlar hastalarda ağız kokusunun rahatsızlığına sebep olur.

Helikobakter pilori mide içinde bulunmuş olan bakteri türü olarak bilinir. Sindirim sistemi durumunda ağız içinde meydana gelen kokunun sebebini öğrenebilmek ve teşhisin konulabilir olması için üre testi, sayesinde işlem gerçekleştirilmiş olur. Elde edilen veriler değerlendirilir ve uzman hekim tarafından yorumlanmış olur.

Üre Düşüklüğü Nedir?

Kan seviyesinde meydana gelen üre düşüklüğü; düzensiz ve yetersiz beslenme sonucunda ortaya çıkabilen durumdur. Vücut protein ihtiyacını gıdalar yardımıyla gerçekleştirilir.

Üre düşüklüğü nedenleri arasında; antibiyotik kullanımı, aşırı su tüketimi, yüksek miktarda radyasyona maruz kalınması gibi durumlarda üre düşüklüğü görülür. Bu konunun daha aydınlatıcı olabilmesi için üre testi, yapılmış olması gerekir.

Üre Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Genelde az rastlanan durumlardan biri üre düşüklüğüdür. Normal şartlar altında proteinin az alınması ya da çok fazla su tüketiminin yaşanması halinde ortaya çıkar. Karaciğer rahatsızlığının yaşanması durumunda genelde bazı ilaçlar ve antibiyotikler kullanılır.

Üre düşüklüğünün yaşanmasına sebep olan durumlardan biri olmuş oluyor. Üre düşüklüğü genelde ishal, sık sık tuvalete çıkma, köpüklü idrar gibi belirtilerle görülür. Fakat belirtiler yeterli kalmadığı için mutlaka üre testi, yapılmış olması gerekiyor.

Üre Yüksekliği Nedir?

İhtiyaç duyulan proteinlerin gereğinden fazla miktarda yıkıma uğraması sonucunda üre yüksekliği açığa çıkar. Yani bu durum vücut dışına atılması gereken ürenin çeşitli sebeplerden dolayı atımı gerçekleşmediği anlamına gelir.

Üre yüksekliği ne yazık ki kalp rahatsızlıklarına yol açan bir durumdur. Kalp yetmezliği, kalp krizi ve asteroskleriz gibi riski taşıyan durumlarla karşı karşıya kalınır. Bunun için mutlaka üre testi, yapılmadı ve değerler hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

İlginizi Çekebilir  Protein Testi

Üre Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Kanda bulunan protein metabolizmasının normalinin üzerine çıkması durumda üre yüksekliği açığa çıkar. Bu sorun çeşitli hastalıkları beraberinde getirir. Kalp, böbrek rahatsızlığı başta olmak üzere, birçok hastalığın habercisi olur.

Üre yüksekliği ortaya çıkan belirtiler sonucunda fark edilir ve üre testi, yapılır. Bu belirtiler arasında baş ağrısı, kilo kaybı, mide bulantısı, iştah kesilmesi, kusma, yorgunluk, halsizlik, solunum zorluğu, anemi, ağız kuruluğu ve daha birçok belirtiler görünebilir.

Üre Nefes Testi Yaptıranlar

Yapılacak olan üre nefes testi için hastanın aç karnına işlemi gerçekleştirilmesi ve yaklaşık olarak 40 dakikalık zaman dilimin ayrılmış olması gerekir. Hastadan alınan numunelerden sonra analiz için laboratuvar ortamına gönderilir ve incelemeler yapılır. Sonrasında rapor sonuçları uzman hekim tarafından değerlendirilerek, tanı ve tedavi uygulanır.

Üre Nefes Testi Fiyatları 2024

Sağlık ihmal edilecek ya da ertelenecek bir durum değildir. Kişi bazı durumlarda yaşadığı sorunlar hakkında pek fazla bilgi sahibi olamazsa da genelde ortaya çıkan belirtilerden sonra sağlık sorunu yaşandığı ve işlerin iyiye gitmediği anlar. Böyle durumlarda mutlaka sağlık kuruluşundan yardım alınması gerekir.

Burada ortaya çıkan belirtiler doğrultusunda hastaya üre testi, yapılır. Fakat yapılan bu testin fiyatı hakkında kesin olarak bilgi mevcut değildir. Çünkü fiyat değişkenliği görülebildiği için yanıltıcı durumlarla karşı karşıya kalmamak için ilgili hastaneyle iletişime geçilmesi gerekir.

Bu esnada hastaneden fiyat bilgisi alınır ve işlem gerçekleştirilmiş olur. Üre nefes testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.