C-Peptid Testi

C-Peptid testi, pekçok sağlık sorunlarının teşhis ve takibi için uygulanmaktadır. Son derece güvenilir bir test olan c-peptid testi bu sebeple uzman hekimler tarafından da tavsiye ediliyor.

Yapılan gözlemler neticesinde c-peptid’in kan şekeri üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Fakat bu duruma rağmen kandaki oranın pankreasın ne kadar düzeyde insülin salgıladığı gözlemlenebilir. Dolaysıyla bu testin en önemli özelliği yeni diyabet hastalığında tip belirlemede uygulanmasıdır.

Özel laboratuvar ortamında uygulanan test diğer testlerde olduğu gibi %100 başarılı sonuç sunması açısından kan örneği sonrasında gerçekleştirilir. Yani ilk olarak hasta kolundan düşük bir miktardan kan alınır. Alınan kan örneği laboratuvardan incelendikten hemen sonrasında test işlemi gerçekleştirilir.

C-Peptid Testi Nedir?

Bu test türü ülkemizde yeteri düzeyde bilinmiyor. Fakat c-peptid testi sağlığın korunması açısından son derece önemli ve yararlı bir testtir.

Yeni diyabet hastalığı ülkemizde en sık görülen ciddi sağlık sorunlarından biridir. Birçok belirtiler gösteren bu hastalık artık genç yaş kuşaklarında da sıklıkla görülüyor. Bu bakımdan da hastalığın erken sürede tanı ve tedavi edilmesinde c-peptid testi ihtiyaç duyuluyor.

C-peptid doğrudan kanın içerisinde yer alan bir tür enzimdir. Dolaysıyla bu öğenin sağlıklı ve hızlı bir şekilde ölçülmesidir. Test doğrudan eğitimli hekim veya yardımcı ekibi tarafından gerçekleştirilir.

Bu sebeple herhangi bir risk etkeni söz konusu değildir. Son derece modern laboratuvar ortamından uygulanır. Bu bakımdan ağrısız ve acısız olarak gerçekleştirilir. Birçok hastalar testi aylık düzenli olarak yaptırabiliyor. Bu kapsamda yeni tip diyabet belirtileri de minimum düzeye indirilebiliyor.

C-Peptid Testi Ne İçin Kullanılır?

2021 yılında c-peptid testi yeni diyabet hastalığı teşhis ve takibinde kullanılır. Bu bakımdan hastalar açısından önemli bir testtir. Özellikle insülin üretemeyen Tip 1 hastalarda c-peptid oranı oldukça azdır. Fakat Tip 2 hastalarda bu düzey ya normal ya da yüksek oranlarda olabiliyor.

Özellikle uzun geçmişe sahip olan hastalarda ise c-peptid oranı daha düşük çıkabiliyor. Bu değerlerin en iyi şekilde anlaşılabilmesi açısından özellikle profesyonel özel doktor kliniği tercih edilebilir.

C-Peptid Testine Neden İhtiyaç Duyulur?

Uzman hekimler tarafından da vurgulandığı gibi c-peptid testi birçok sebeplerden dolayı uygulanır. Bunlar, TİP 1 ve 2 diyabet ayrımı yapılabilmesi, hipogliseminin sebeplerinin gözlemlenmesi ve son olarak da pankreas bölümünde meydana gelen tümörün komple bir şekilde alınıp alınmadığının kesin olarak tespit edilebilmesi açısından teste gereksinim duyulur.

Yeni tip diyabet riskli bir hastalık olması sebebiyle başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere pek çok uluslararası sağlık örgütleri tarafından listeleniyor. Bu hastalığın en temel özelliklerinden biri hızlı bir şekilde işleyiş göstermesidir.

Bu sebeple çoğu hastalar tarafından belirtileri hemen fark edilmeyebilir. Yeni tip diyabetin en kaliteli çözümü bu testtir. Testin yaptırılması demek yüksek ihtimalle kan şeker düzeyinin de kontrol altında tutulması demektir.

C-Peptid Testi Nasıl Uygulanır?

Testin uygulanış biçimi tüm sağlık merkezlerinde hemen hemen aynıdır. Bu bakımdan doktor klinik merkeziniz tarafından da c-peptid testi kan örneği alındıktan sonra uygulanır.

İlk olarak hastanın kol kısmından alınan kan örneği incelenir. Bu kapsamda kan değerleri de ölçülebilir. Bu testin en temel özelliklerinden biri de kan şekeriyle birlikte aynı anda uygulanmasıdır.

Hekiminiz bu konuda da ayrıca kilo durumunuzu da dikkate alacaktır. Testi yaptıran birçok hastalar söz konusudur. Bu hastalardan büyük bir kısmı ayrıca internet ortamı üzerinden test hakkında yorum ve görüşlerini dile getiriyor.

Testin en temel avantajlarından biri uygun fiyatlı olmasıdır. Bu sebeple rutin bir şekilde de yaptırabilir ve genel sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz.

C-Peptid Testi Normal Değeri

Testin normal değeri önemlidir. Doktorunuz tarafından c-peptid testi normal değerleri hakkında da sizlere ayrıca detaylı olarak ön bilgiler sunulacaktır.

Yani testin normal değeri-0.51 ila 2-72 nanogram-mililitre veyahutta 0.17 ila 0.90 nanomol litre aralığında olması gerekir. Söz konusu bu normal değerlerin ayrıca ilgili sağlık merkezi ve hastanın genel durumu bazından da farklılık gösterebilir.

Kurumun kurumsal bir kimliğe sahip olması, uzman sağlık personellerine sahip olması, hastanın normal kilolara sahip olması önemlidir. Bunun haricinde kendi testiniz üzerinden de yüksek ihtimalle yukarıdaki normal değerler hakkında bilgiler sunulacaktır.

Dolaysıyla tercihiniz doğrultusunda test kağıdınızdan da bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Fakat sizler açısından en doğru kararı doğrudan doktorunuz sunacaktır. Bunun dışında testinizle birlikte kan şeker düzeyiniz hakkında da bilgi almanız önemlidir.

C-Peptid Testi Fiyatları 2024

Tüm test türlerinde olduğu gibi c-peptid testi ücreti de doğrudan Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenir. Bu kapsamda doktor klinik merkeziniz üzerinden bu testi en uygun ve ek ücretsiz fiyattan yaptırabilirsiniz.

Test geçmiş dönemlerde daha yüksek fiyat tarifesi üzerinden uygulanıyordu. Bu da hastaların ekonomik yönden dezavantajlı olmasına ve bu sebeple daha çok devlet hastanesi tercih etmesine yol açıyordu.

Fakat bugün profesyonel özel doktor kliniğinden hem testinizi hızlı bir şekilde yaptırabilir ve hem de ödemenizi ister nakit ister tüm banka kredi kartlarınız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Test 81 ilimiz üzerinden de uygulanabiliyor. Bunun haricinde mobil sağlık merkezleri tarafından da uygulanıyor. Yani doğrudan seyyar sağlık aracı üzerinden de aynı günde kan şekeri testinizi ve bu testinizi yaptırabilirsiniz.

Diyabet hastalığında testin yaptırılması hastalık belirtileri hızlı bir şekilde teşhis edilmesi ve buna mukabil olarak da en etkin tedavi yöntemlerine geçilmesi açısından önemlidir. Doktorunuzun resmi sitesinden c-peptid testi için 7/24 online olarak randevu formu doldurabilirsiniz.

Test hakkında merak ettiğiniz diğer ayrıntılar hakkında da doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Yaş ve cinsiyet faktörü fark etmeksizin testi hafta içi 5 gün boyunca yaptırabilirsiniz. C-Peptid testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.