Beta HCG Testi

Beta HCG testi, sağlığın korunması açısından mutlaka yaptırılması gerekir. Uzman hekimler tarafından da tavsiye edilen beta HCG testi özel doktor klinik ortamı üzerinden uygulanıyor.

Bu kapsamda %100 güvenilir ve hızlı sonuçlar sunan bir tıbbi test türüdür. Gebelik dönemi planlayan kadınlara hitap eden bir testtir. Bu testin en temel özelliği doğrudan kan kanalı üzerinden gerçekleştirilmesidir.

Kan örneği alınarak laboratuvar ortamında incelendikten sonra test neticesi sunulur. Bu test özellikle profesyonel doktor kliniğinde yapıldığında ortalama olarak 24 saat sonrasında sonucu elde edilebilir. Bu kapsamda hastaların zaman kaybı yaşaması söz konusu değildir.

Beta HCG Testi Nedir?

Bu test sadece gebelik dönemindeki kadınlara hitap ediyor. Bu bakımdan beta HCG testi son derece önemlidir. Beta HCG hormonu alfa ve beta olmak üzere toplamda 2 farklı familya olarak tanımlanabilir.

Kadınlarda gebelik dönemi belirtilerinde beta HCG hormonunda yükseliş söz konusudur. Fakat bu durum birçok kadınlar tarafından fark edilmeyebilir. Bu bakımdan bu test modeli ayrıca hamilelik testi olarak da isimlendirilir.

Beta HCG Testi Nasıl Yapılır?

Testin yapılması doktor ve ekibi üzerinden gerçekleştirilir. Bu bakımdan beta HCG testi öncesinde doktor tercihi önemlidir. Bu test doğrudan kan örneği alınarak yapılır ve genellikle test neticesi aynı günde elde edilir.

Test için farklı alternatifler söz konusu olmadan tek tüp kan örneği üzerinden uygulanması yeterlidir. Kan örneği koldan ve elastik lastik desteği üzerinden minimum oranda alınır.

Bu kapsamda damarlar daha net bir biçimde ortaya çıkar. Deri yüzeyinin alkol maddesiyle arındırılmasından sonra özel ince uçlu iğne desteğiyle kan numunesi alınır. İşlem sonucunda kan çıkan bölge üzerinde pamuk uygulanır.

Beta HCG Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Kadınlar tarafından merak edilen beta HCG test adet sürecinin gecikmesi sonucunda yaptırılması gerekiyor. Test ayrıca regl dönemi 7 gün öncesinde de netice sunabilir.

İlginizi Çekebilir  İşe Giriş Sağlık Raporu

Fakat kesin neticelerin elde edilmesi açısından adet süresinin geçmesi önem arz ediyor. Bu bakımdan bu testi yaptırmak isteyen kadınların bu ayrıntı kapsamında hareket etmesinde faydalar bulunuyor.

Beta HCG Hormonu Nedir?

Beta HCG hormonu, gebelik dönemlerinde doğrudan plesenta tarafından üretilen bir hormon türüdür. Bu sebeple doğrudan kanın içerisinde tespit edilir. Dolaysıyla btc HCG testi gebeliğin olup olmadığının anlaşılmasında uygulanır.

Beta HCG İdrar Testi Ne Demek?

Beta HCG idrar testi, adından da anlaşılacağı üzere laboratuvar ortamında hastadan alınan idrar üzerinden yapılan testtir.

Bu test üzerinden gebelik dönemindeki kadınlarda söz konusu sağlık sorunu olup olmadığı kolayca gözlemlenebilir. Bu bakımdan beta HCG test gebelik dönemlerinin olmazsa olmazları listesinde yer alıyor.

Beta HCG Hormonu En Az Kaç Olmalıdır?

Klinik laboratuvarında beta HCG test hormonu en düşük yani 0 ila 2 haftalık hamileliklerde 5-50, 1-2 haftalık hamileliklerde 50-500, 2-3 haftalık gebeliklerde 1000-5000, 3-4 haftalık gebeliklerde 5000-10000, 4-5 haftalık hamileliklerde 1000-50000, 5-6 haftalık hamileliklerde 10000-100000, 6-8 haftalık gebeliklerde 15000-200000 ve 2-3 aylık hamileliklerde ise beta HCG hormon testinin en az 1000 ila 100000 aralığında yer alması gerekiyor. Bu değerlerin doktor kontrolünde yer alması önemlidir.

Beta HCG Kan Testi Kesin Sonuç Verir mi?

Testin kan tahlili uzman doktor kliniği üzerinden yaptırılması durumunda %100 kesin bir şekilde sonuç sunar. Bu bakımdan beta HCG test konusunda amatör doktor klinikleri yerine uzman klinikler tercih edilmesi önemlidir.

Testin kesin olarak sonuç sunabilmesi açısından hastaların doktor uyarılarını dikkate alması önemlidir. Test ve kan örneği öncesinde sigara kullanımına ara verilmelidir. Kullanılan ilaçlar hakkında doktora ön bilgiler aktarılmalıdır.

Gebelik Haftalarına Göre BHCG Ne Kadar Olmalıdır?

Hamilelik haftalarına göre BCHG oranları farklılık gösterir. Bu durumda 3.haftada 10-50, 4.haftada 5-425, 5 haftada 20-7300, 6.haftada 1080-56000, 7 ila 12.hafta aralığında 7650 ila 290000, 13 ila 16.hafta aralığında 13.300 ila 250000, 17 ila 24.hafta aralığında 4000-165000, 25 ila 40.hafta aralığında 3640-117000 değerleri arasında yer almalıdır.

İlginizi Çekebilir  Üçlü Tarama Testi

Hangi Beta HCG Değerlerinde Gebelik Ultrasonla Görülür?

Merak edilen beta HCG test haricinde hangi HCG değerinin hamilelikler doğrudan ultrasonda görüldüğü ayrıntısıdır. Ultrason hamilelik kesesi hamileliğin 5 ya da 6.haftasında ultrasonda görülmesi mümkündür.

Anne karnındaki bebeğe ilişkin ultrasonda görülen ilk yapı olarak da tanımlanabilir. Hamilelik kesesi kanda en erken beta HCG değeri 1000 ila 3000 IU/ml düzeyine ulaştığında söz konusu olur.

Beta HCG Yüksekliği Nedir?

Beta HCG yüksekliği, hamilelik dönemlerinde beta adındaki hormonun yükselmesidir. Fakat bu durum bazen sadece gebelik süreçlerinde de görülmeyebilir. Birçok farklı durumlarda da ortaya çıkabilir.

Beta HCG Düşüklüğü Nedir?

Beta HCG düşüklüğü, beta hormon seviyesinin normal düzeyden düşük olmasıdır. Gebelik döneminde normal döllenme süresi sonrasında yani 6 günlük zaman dilimi sonrasında kanın içerisinde bulunan beta HCG değerlerinde yükselme meydana gelmesi gerekir.

Ayrıca söz konusu değer yükselmesi de her 48 saatte bir önceki değer artışının 2 katı olması gerekir. Beta HCG düşüklüğü söz konusu olduğunda gebelik hakkında negatif yorumlar yapılabilir.

Beta HCG Seviyesini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Beta HCG seviyesini etkileyen birçok faktörler söz konusudur. Bunlar arasında düşük hamilelik, çoklu gebelik, boş gebelik, dış gebelik, gastrit hastalığı, genetik yapı, ruhsal durum, molar hamilelik, bazı mide problemleri, pankreas sorunları olarak belirtilebilir.

Tüp Bebekte Beta HCG Testi

Tüp bebekte test yapılması önemlidir. Tüp bebek uygulaması ülkemizden de yoğun olarak tercih ediliyor. Fakat bu işlemin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için ilk olarak beta testinin yaptırılması gerekir.

Beta HCG Testi Fiyatları 2024

2024 döneminde test fiyatı doktor klinik merkezleri arasında farklılık gösterir. Bu bakımdan bu testten en düşük fiyat tarifesi üzerinden faydalanmak için en uygun fiyat listesi sunan klinik sitesi tercih edilebilir. Beta HCG testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Sedimantasyon Testi