VDRL Testi

VDRL Testi Nedir?

VDRL testi, sifiliz hastalığının teşhisi konulması için hastaya ilk olarak yapılan testlerdir. Yapılan test sonucunda hastanın kanındaki antikor hakkında bilgi sahibi olmaya yardımcı olur.

Sifiliz hastalığı gerçekleştirilen muayene veya elde edilen belirti bilgileriyle teşhisi konulan bir hastalık değildir. Burada hastalığın teşhis edilebilmesi için daha kesin ve doğru bilgiler sonucunda tanı konulur.

Cinsel yolla bulaşan hastalığın yaydığı bakteri, çok çabuk bir şekilde başkasına geçebiliyor. Bu durumun daha çabuk geçme durumu ise yara ile bulaşma riskini arttırır.

Cinsel ilişki ile bulaşıcı hale gelen bakteridir. Bu hastalık eğer tedavi edilmezse çok ciddi rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir. Bunun için şüphe sonucu ya da belirti sonucunda zaman kaybetmeden hastaneye danışmalı ve uzman hekimden yardım alınması gerekir.

Sifiliz hastalığı daha çok genital bölgede görülür. Cinsel ilişki ile bulaşıcı hale gelen bakteri, kişinin anal, oral, vajina yoluyla sağlanıyor. Hatta bu durum hamilelik sürecinde annede görülürse, hastalığın bebeğe geçme durumları da olabiliyor. Yapılacak olan VDRL testi, ile uygun olan tedavi başlatılmış olur.

VDRL Testi Nasıl Yapılır?

İşlem hastane ortamında gerçekleştirilir ve laboratuvar ortamında incelenir. Bunun için ilk olarak hastanın kolundaki damarından numune alınır. Hastadan alınan kan numunesinin santrifüj edilerek, elde edilmiş olan serum örneği ile serolojik yöntemlerle mikrobiyoloji laboratuvarlarında incelemeler gerçekleştirilir.

Elde edilen numunelerin laboratuvar ortamında incelenmesinden sonra birkaç saat içinde mikrobiyoloji uzmanları tarafından test sonuçlanmış olacaktır. Sonuçlar uzman hekimin kontrolünde gerçekleştirilerek, değerlendirilir.

VDRL Testi Nerede Yapılır?

Test sadece hastane ortamında gerçekleştirilir. Yapılacak olan VDRL test, için numuneler sadece hastane ortamında yapılabiliyor. Elde edilen numuneler laboratuvar ortamına gönderilir ve burada mikrobiyoloji uzmanları tarafından incelenmiş olur.

VDRL Testi Güvenilirliği Nedir?

Test tanı koymak için kullanılmış olan pratik ve yaygın olarak kullanılır. Bazı durumlarda hastaya sifiliz hastalığının teşhisi koyabilmek için kullanılmış olur. Testin iki farklı şekilde sonuçlanabiliyor.

Pozitif veya negatif olacak şekilde bilgiler elde edilir. Test eğer negatif çıkarsa hastanın kanında bakteriye rastlanmadığı anlamına gelir. Fakat pozitif çıkarsa test tekrardan yapılır.

Yanıltıcı durum olabileceğinden dolayı VDRL testi, pozitif çıkabileceği için iki kere yapılması uygun görülür. Test %70 oranında olumlu şekilde sonuçlanır.

VDRL Testi Pozitif Çıkarsa Ne Anlama Gelir?

Eğer hasta yapmış olduğu VDRL testi, sonucunda pozitif bir bilgi elde edilirse bu durumun yanıltıcı olduğunu ve yalancı pozitif olacağını düşündükleri için testi tekrardan yapmaya karar verirler. Uzman hekim hastanın tekrardan aynı işlemi gerçekleştirmesini ister ve VDRL test, tekrardan yapılır.

Eğer test tekrardan pozitif olarak sonuçlanırsa bu durumda hastanın bu hastalığı geçirdiğini ve kanında bakteriye rastlandığına işaret eder. Böyle durumlarda uzman hekimler hastaya tedavi için antibiyotik yazarlar ve hastalık kontrol altına alınmış olur.

VDRL Testi Pozitifliği Ne Zaman Olur?

Eğer yapılan VDRL testi, sonucunda test pozitif sonuçlanırsa hastanın kanında bakteriye rastlandı ve hastalığı taşıyor diye bilgi verilmesi uygun değildir. Bu test bazı durumlarda yanıltıcı olabiliyor. Bunun için pozitif çıkması durumunda ikinci kez yapılır ve bu seferde pozitif bir değer elde edilirse hasta için tedavi süreci başlatılır.

VDRL Testi Yalancı Pozitifliği Hangi Durumlarda Olur?

Yapılan VDRL test, bazı durumlarda yanıltıcı olabiliyor. Çünkü bazı durumlarda hasta negatif olsa bile sonucun pozitif çıktığı durumlar oluyor. Bu duruma yalancı pozitif denir.

Uzman hekim elde edilen veriler sonucunda eğer testin pozitif sonuçlandığını görürse, hastadan tekrar aynı işlemi gerçekleştirmesini ister. Daha garantili ve sağlıklı kararlar alabilmek için test tekrardan yapılır.

Tekrardan gerçekleştirilmiş olan testte eğer hastanın sonuçları negatif çıkarsa, hastalığın geçirilmediği ve bakteriye rastlanmadığı anlamına gelir. Fakat sonuç tekrardan pozitif çıkarsa, ne yazık ki hastanın bu hastalığı geçirdiği ve kanında bakteriye rastlandığı anlamına gelir. Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden uygun olan tedavi yöntemleri başlatılmış olur.

VDRL Testi Pozitif Olan Hastalar Nasıl Tedavi Edilir?

Pozitif olarak sonuçlanan testin yalancı pozitif olacağını düşünerekten uzman hekim tekrardan testin gerçekleştirilmesi ister. İkinci kez yapılan VDRL test, sonucu pozitif çıkarsa; hastalığın geçirilmiş olduğu hatta kanda bakteriye rastlandığına dair bilgi elde edilir.

Böyle durumlarda uzman hekim, hastanın tedavi sürecini başlatmak için ilaç tedavisi ile başlar. Ürologlar, dermatologlar, bulaşıcı hastalık uzmanları, kadın doğum uzmanları tarafından teşhis konulabilir. Sonrasında hastaya antibiyotik tedavisi ile başlamasını isterler. Böylelikle hastalık kontrol altına alınır ve hasta tedavi edilir.

VDRL Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Burada sadece sifiliz hastalığının teşhisi için test yapılır. Yani yapılan test diğer tahlil testleri gibi değildir. Diğer testlerde referans aralığı varken burada öyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü antikor taraması yapılır ve iki farklı sonuç olacak şekilde değerlendirme yapılır.

Yapılan VDRL test ya pozitif ya da negatif olarak sonuçlanacaktır. Yani hastanın yediği içtiği testin etkilenmesine sebep olmaz. Gönül rahatlığı ile testi gerçekleştirebilir. Ayrıca herhangi bir günde saat fark etmeksizin işlem gerçekleştirilmiş olacaktır.

VDRL Testi Fiyatları 2024

Hiçbir test hiçbir tahlil hakkında kesin bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü hastanelerin kendilerine göre belirlemiş oldukları fiyat listeleri vardır.

Bu yüzden VDRL test, fiyatı hakkında bilgi almak isteyenler, testin yapılacağı hastane ile iletişime geçerek bilgi alabilirler. Bu durum daha sağlıklı ve kesin olacaktır. VDRL testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.