Valproik Asit Testi

Valproik Asit Testi Nedir?

Valproik asit testi, kanda bulunan valproik asidin miktarını öğrenebilmek ve referans aralığında olup, olmadığını anlayabilmek için yapılan testlerdir. Ölçülmüş olan test sonrasında hastaya uygun olan ilaç tedavisine başlanır.

Kullanılacak olan ilaçların doz seviyesini ayarlayabilmek için ilk olarak bu test yapılır ve sonuca uygun olacak şekilde ilaç tedavisine başlanır. Uzman hekimin takibi ile işlem gerçekleştirilir ve ilgili doktor tarafından ilaç reçetesi hazırlanır.

Eğer ilaçların doz aşımına uğramış olduğu durumlar olursa bu durum kişide; diyare, baş dönmesi, titreme durumları, kilo değişkenliği, kusma, mide bulantısı, karaciğer fonksiyonu, çift görme ya bulanık görme, saç dökülmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Bunun için mutlaka uzman hekim kontrolünde valproik asit testi, yapılmalı ve uygun olan ilaç dozu ayarlanmalıdır.

Valproik Asit Testi Nasıl Kullanılmaktadır?

Kanda bulunan valproik asit düzeyi için referans aralığına bakılır. Yapılan ölçümlerden sonra ilacın dozunda artış ya da azalış yapılabilir. Testin gerçekleşmesinden sonra elde edilen veriler sonrasında buna karar verilir. Kan konsantrasyonunun korunup, korunmadığı hakkında bilgi alabilmek için yapılır.

Burada sadece hastanın kolundaki damardan numune kan alınır ve laboratuvar ortamına gönderilir. Yapılan valproik testi sonucunda uzman hekim tarafından değerlendirilmiş olur.

Valproik Asit Testi Hangi Durumlarda İstenmektedir?

Eğer valproik tedavisine başlanacak ya da hastanın tedavi sürecinin kontrolü yapılacaksa; mutlaka valproik asit testi, yapılması gerekir. Test ile sabit skala durumu takip edildikten sonra düzenli olarak kanda bulunan valproik asidinin seviyesinin korunum korunmadığına bakılmış olur.

Yapılan testin sonucunda eğer valproik asit tedavisi için yanıt alınamazsa, hastaların kanında bulunan valproik asidin tedavisi için hangi seviyede olduğunu ya da hangi asit tedavisinin daha uygun olduğuna karar verilir.

İlginizi Çekebilir  CK-MB Testi

Bununla sınırlı kalmadan, hastadan görülen komplikasyon durumları içinde test istenebiliyor. Uzman hekimin isteği üzerine gerçekleştirilir ve sonrasında uygun olan tedaviler başlatılır.

Valproik Asit Test Sonucu Ne İfade Etmektedir?

Burada hastaya uygulanacak olan doz ayarı öncesinde genel doz alımı gerçekleştirilir. Hastadan valproik asit test, için numuneler toplanır ve bu numuneler farklı zamanlarda gerçekleştirilebilir. Sürecin takibinde hasta mutlaka uzman hekim kontrolünde olmalıdır.

Genel olarak bakıldığında bu testin; migren atakları, hastalarda meydana gelen nöbet tekrarı durumlarında da yapılabilir. Ortaya çıkan çeşitli komplikasyonlarda erken teşhis içinde rol oynar. Gerçekleştirilen test sonrasında uzman hekim tarafından ilaç doz ayarı yapılır.

Süreç İçerisinde Ekstra Olarak Bilinmesi Gereken Ne Var?

Lamotrigne, karbamazepin, fenitoin ve fenobarbital gibi anti epilektiklerden kaynaklı olarak valproik asidin yıkımı durdurulur ve kan miktarında artışlar gösterir. Özellikle hamilelik döneminde ortaya çıkan valproik asit, anneler tarafından kullanılır.

Fetüslerde spina bifida ve nöral tüp defektleri gibi farklı doğum problemlerinde büyük risk taşır. Bu sebepten dolayı hamilelik döneminde valproik asidi kullanmadan önce uzman hekimde bilgi alınmalı ve ihtiyaç durumunda valproik asit testi, yapılabilir.

Valproik Asit Ne Kadar Süre Kullanılmalıdır?

Valproik asidin normalde uzman hekim kontrolünde kullanılması gerekir. Kullanılacak olan bu asidin çeşitli sebeplerden dolayı hayat boyunca kullanılabilir hale gelebilir.

Fakat bazı durumlarda valproik asidin farklı sebeplerden kaynaklanan nöbet durumlarında da kısa süreliğine kullanılabilir. Bunun için mutlaka uzman hekime danışmalı ve gerekli durumlarda uzman hekim talimatlarına uygun olması için valproik asit test, yapılır.

Valproik Asit Alımı Nasıl Olmalıdır?

Valproik asidin kullanılabilir olması için her şeyden önce uzman hekim tarafından yardım alınması gerekir. Alınan yardımlar sonucunda valproik asit test, ister ve uygun olacak şekilde doz ayarı yapar.

İlginizi Çekebilir  Hpv Testi

Sonrasında kullanılacak olan valproik asidin tablet formunda kullanılması ve bunun yemeklerle ya da sıvılarda kullanılması uygun görülür.

Bazı durumlarda sindirim sorunlarına ve mide rahatsızlığına yol açabileceğinden dolayı; yemeklerle kullanılması daha uygundur. Çünkü katı formlarda alınması sonucunda yutulmaması ve çiğnenmemesine dikkat etmek gerekir.

Valproik Asit Ölçümü Ev Ortamında Yapılabilir mi?

Valproik asidin ölçülebilir olması için mutlaka hastanın kan numunesi verip bunun laboratuvar ortamında analizi için gerçekleştirmesi gerekir. Yani yapılacak olan valproik asit test, sadece sağlık kuruluşlarında yapılması uygundur.

Ev ortamında yapılması uygun değildir. Çünkü hastadan kan numunesi alınacaktır. Bu durumun sadece hastane ortamında gerçekleştiriliyor olmasından kaynaklı olarak evde yapılması söz konusu değildir.

Valproik Asit Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Gerçekleştirilecek olan valproik asit test, için hastadan numune kan alınması gerekir. Burada alınacak olan kan numunesi öncesinde hastanın işlemi aç karnına yapması daha uygundur.

Böylelikle elde edilecek olan verilerin ve referans aralığı hakkında daha detaylı bilgiye sahip olunacaktır. İşlemin gerçekleştirileceği zaman sabah 8-10 arasında yapılması uygun görülür. Burada hastanın yaklaşık olarak 10 saatlik açlığı söz konusudur. Bunun için sabahın erken saatlerinde numune verilmesi daha uygundur.

Valproik Asit Fiyatları 2024

Yapılacak olan valproik asit test, için her şeyden önce hastanın randevusu olması gerekir. İşlem kamu ve devlet hastanelerinde rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Fakat çok acil ve ihtiyaç durumunda hastanın özel hastaneye başvurması ve testini burada yapması daha uygundur.

Devlet hastanelerinin rağbet görmesinden kaynaklı olarak sonuçların alınması geç vakit alabilir. Yapılacak olan testin fiyatı hakkında kesin bilgiye ulaşmak mümkün değildir.

Çünkü hastanelerin belirlemiş oldukları fiyat listeleri vardır. Fiyat listeleri hakkında bilgi alabilmek için kendileri ile iletişime geçebilirsiniz. Valproik asit testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Ena Profili Testi