TSH Testi

TSH Testi Nedir?

TSH testi, tiroit bezi hormonlarının yeterli düzeyde salgılandığı ve doğru şekilde çalıştığını tespit edebilmek için yapılmaktadır. TSH tiroittin etkilenmiş olduğu hormon olarak da bilinir.

Tiroit bezinin hormon üretimi sırasında uyarılmasıyla birlikte daha çok üretilerek, kana karışmasına yardımcı olur. Burada yapılan test ile birlikte hastalıkların tanısını koyabilmek için kullanılan ve gerekli olan testtir.

Tiroit bezleri bazı durumlarda normalinden daha fazla veya az çalıştığı oluyor. Az çalışması durumunda hipotiroit, fazla çalışması durumunda ise hipertiroit olarak bilinir.

Uygun seviyede salgılanmadığı zamanlarda hipotiroit oluşur ve dokularda yeteri miktarda tiroit hormonu salgılanmamış olur. Böylelikle metabolizma yavaşlamış olur. Böyle durumlarda karşı karşıya kalındığı zaman mutlaka TSH testi, yapılmış olması gerekir.

TSH Testi Nasıl Yapılır?

Burada gerçekleştirilecek olan TSH test, diğer testlere göre biraz benzerlik gösterebilir. Dirseğin iç kısmında bulunan damardan kan alınır. Tiroit hormonlarının gün içerisinde sürekli değişkenlik göstermesinden kaynaklı olarak bu işlemin sabahın erken saatlerinde yapılması daha uygundur.

Alınan kan numunesinin incelenebilmesi için laboratuvar ortamında gönderimi sağlanır. Yapılan incelemeler sonucunda raporlanarak, sonuçlanmış olur. Böylelikle uzman hekim tarafından değerlendirilir ve hastanın sağlık durumu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olur.

TSH Testi Neden Yapılır?

Dünyada ve ülke genelinde çok fazla taramanın yapıldığı TSH testi ile daha başarılı sonuçlar almak ve tanı koyabilmek için kullanılır. Burada TSH testinde bazı yükselişler ya da düşüşler görülebilir. Testin sonuçlanmasıyla birlikte doğru şekilde yorum yapabilmek ve tanı koyabilmek daha kolay hale gelir.

Testin yüksek değerlerde olması durumunda tiroit bezlerinin normaline göre az çalıştığı ve hipofiz bezinde de tümör gibi hastalıkların görülebileceğinden dolayı test yaptırılır. Bir diğer durumda ise ortaya çıkan düşüş seviyesinin de tedavi edilebilir olması için kullanılmış olur.

İlginizi Çekebilir  HDL Testi

TSH Testi Ne Zaman Yapılır?

Ortaya çıkan belirtilerin ve sorunların açıklığa kavuşturulabilmesi için mutlaka TSH testi, yapılmış olması lazım. Yapılan test ile tanının konulmasına ve tedavi işlemlerinin başlatılmasında yardımcı olacaktır. Test normalde adetin birinci gününde gerçekleştirilmesi gerekir.

Fakat bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilmek için mutlaka doktorunuzun vermiş olduğu talimatlara uymanız gerekir. Yapılacak olan test aç karnına yapılır ve hasta yaklaşık olarak 8-12 saatlik açlıktan sonra testi yaptırması gerekir.

Böylelikle kanın içindeki maddelerin, minerallerin, vitaminlerin ve diğer durumların yanlış hesaplanmaması için aç karnına test gerçekleştirilmiş olur. Alınan numune kanın laboratuvar ortamına gönderilmesi gerekir. Burada yapılan analizler sonucunda rapor sonuçlanmış olacaktır ve uzman hekim tarafından değerlendirilmiş olacaktır.

TSH Testi Kaç Olmalı?

Her hastada değişkenlik gösteren TSH testi, normal şartlar altında her hastada her bir litre için 0,4-5,0 ml arasında olması gerekir. Bu değer normal kabul edildiğinden dolayı herhangi bir düşük ya da yükselme sırasında bu değer aralığında olabilmesi için mutlaka tedavi başlatılması gerekir.

TSH Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Diğer testlerde olacağı gibi TSH test, içinde dirseğin iç kısmındaki damardan kan alınır ve laboratuvar ortamına gönderilir. Tiroit hormonları gün içerisinde sürekli değişkenlik gösterdiği için işlemin sabahın erken saatlerinde yapılması uygun görülür.

Test öncesinde hastanın bir şeyler yiyip, içmemiş olması gerekir. Yani testin aç karnına gerçekleştirilmesi gerekir. Böylelikle elde edilecek olan sonuçların doğru şekillerde sonuç vermesi için buna dikkat edilmesi gerekir.

İhtiyaç halinde hasta bir bardaktan az su tüketebilir. Bunun için sorun olabilecek durum yoktur. Ayrıca test öncesinde de kesinlikle sigara içilmemesi gerekir. Sigarada bulunan nikotinin, değerlerinde oynamalara sebep olabilir. Bu gibi durumlarda normal değerlerden farklı sonuçlar oluşmuş olur.

İlginizi Çekebilir  Evlilik İçin Sağlık Raporu

TSH Testi Adetliyken mi Yapılır?

Normal şartlar altında kadınların yaptığı hormon testi, adet döngüsüne göre ayarlanır. Kadınlarda meydana gelen fizyolojik olayları sırasında hormon seviyesinde değişkenlik gösterebilir.

Buradaki hormon düzeylerinin baz alınacağı durumların ölçülebilir olması için kadınların regl’ın birinci gününde işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Normal şartlar altında bu durum baz alınıp, işlem gerçekleştirilmiş olur. Fakat daha doğru ve sağlıklı sonuçlar alabilmek adına uzman hekim ile bu konuyu konuşmanız gerekir.

Zaten uzman hekim sizleri bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Yapılacak TSH test, uzman hekimin kontrolünde gerçekleştirilmeli ve değerlendirilmelidir.

TSH Testi Kaç Olmalı?

TSH testi, normal değer aralıklarının her litre başına 0,4-5,0 ml olması gerekir. Değerin altında veya üstünde olması durumunda mutlaka tedavi yöntemleri başlatılmış olması gerekir. Fakat tiroit bozukluğunun görülmesi durumunda tedavi süreci başlatılmış olacağından dolayı burada litre başına 0,5-3,0 ml aralığındaki değerler kabul edilir.

TSH Testi Fiyatları 2024

Tiroit rahatsızlığı, ciddi sorunları ve hastalıkları beraberinde getirir. Yapılan çalışmalar sonucunda ve gerçekleştirilen TSH test ile birlikte bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmaya yardımcı olur.

Elde edilen verilerle doğru tanının konulmasına ve uygun olan tedavi yöntemlerinin başlatılmasında rol oynar. Gerçekleştirilmiş olan testler bütün sağlık kurumlarında aynı şekilde yapılır. Kamu ve özel hastaneden alınacak olan hizmet sonrasında raporların sonuçlanması durumunda uzman hekim tarafından değerlendirilir.

Çok acil ve ihtiyaç durumunda testin özel hastanede yaptırılması daha uygundur. Çünkü buradaki yoğunluk devlet hastanelerine göre daha az olduğu için rapor sonuçlarının alınması zaman almayacaktır.

Testin fiyat bilgisi hakkında da kesin bir şey söylenemediğinden dolayı ilgili hastane ile iletişime geçerek, fiyat bilgisi alınabilir. TSH testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  TPHA Testi