Transkranial Transfontanel Ultrason

Transkranial transfontanel ultrason, gelişen teknolojiler sayesinde pek çok hastalığın teşhisi koymak artık daha da kolay oluyor.

Transfontanel ultrason görüntüleme yöntemi de beyin ve beyin içinin detaylı olarak incelenmesi için uygulanır. Ultrason görüntüleme yöntemi yaygın olarak kullanılan ve diğer radyolojik görüntüleme yöntemlerine oranla güvenli olan bir yöntemdir.

Ultrason görüntüleme yöntemi arasında yer alan transkranial transfontanel ultrason ise genellikle bebeklerde uygulanabilen bir işlemdir. Radyasyon ve x ışını kullanılmadan yapıldığından dolayı gönül rahatlığı ile uygulanır.

Transfontanel ultrason görüntüleme yöntemi esnasında bebek hasta hiçbir acı ve ağrı hissi yaşamaz. Yumuşak dokuların görüntüsünün en net alınmasını sağlar. Bebeğin beyin içinde herhangi bir travma ya da riskli durum söz konusu olduğundan kolaylıkla tespit edilebilir.

Bebeklerde uygulanan bu ultrason yöntemi kafa kemiklerinin gelişmeden yapılması gerekir. Transkranial olarak yapılan ultrason görüntülemesindeki ses dalgaları olgunlaşan kemiklerden geçiş yapamaz.

Beyin içerisinde yer alan ventriküllerin incelenmesi için yapılır. Doğum esnasında oluşabilen hasarlara ve beyne kan akışı olmaması durumunda acil olarak uygulanması ve hastalığım tespit edilmesini sağlayan işlemdir.

Transfontanel Ultrason Nedir?

Ultrason görüntüleme yöntemi günümüzde en yaygın olarak kullanılan tanı ve tedavi belirlenmesi için yapılan bir işlemdir. Vücudun her bölgesinde rahatlıkla kullanılabilen us yöntemi, genellikle gebe kadınlarda fetüsün takibi ve gelişimi için yapılır.

Bebek doğduktan sonra bebeğe yapılan us yöntemlerinden biri de Transfontanel ultrason görüntüleme yöntemidir. Bebeğin beyin yapısının incelenmesi ve herhangi bir hastalık olup olmadığının araştırılması için yapılır. Özellikle yeni doğan bebeklerde beyin yapısının incelenmesi en önem taşıyan tetkiklerdendir.

Radyasyon ve x ışını içermediğinden dolayı da ultrason görüntüleme yöntemi tercih edilir. Erken doğum halinde bebeğin beyin yapısının gelişip gelişmediğinin incelenmesi için yapılabilir.

Beyin kanaması riski olan bebeklerde riskin değerlendirilmesi için yapılır. Fontanel gelişimini tamamlamış olan bebeklerde farklı ultrason görüntüleme yöntemi uygulanır.

İlginizi Çekebilir  Kadın Check Up Hizmetleri

Transfontanel ultrason görüntüleme yöntemi acı ve ağrı hissedilmeden yapılan bir işlem olduğundan dolayı bebekler işlem esnasında kendilerini konforlu hissedecektir. Yeni doğan bebeklerde diğer görüntüleme yöntemleri zarar verebileceğinden dolayı bu yöntem tercih edilir.

Transfontanel Ultrasonu Kim yapmalı?

Yeni doğan bebeklerde beyin içi ve yapısının incelenmesi için yapılan en güvenli ve başarılı işlem transfontanel ultrason görüntüleme yöntemidir. 18 aydan küçük olan tüm bebeklerde rahatlıkla uygulanabilecek olan bir işlemdir.

Yeni doğan bebeklerde radyolojik görüntüleme yöntemlerinden mr ve tomografi gibi hareketsiz çekilmesi gereken işlemler uygulanamadığından dolayı ultrasonografi yöntemi tercih edilir. Prematüre doğam bebeklerde ventrikül içi kanama daha sık görülür.

Doğumdan sonra 3 ya da 4. günlerde meydana gelen bu kanamaların tespiti ve tedavisi için uygulanan bir işlemdir. Ultrason görüntüleme yöntemi yeni doğan uzman hekimler tarafından yapılması gerekir.

Yeni doğanların tüm vücut yapısı farklı olduğundan dolayı uzmanların işlemi yapması gerekir. Yeni doğan bebeğin kafa çevresi normal boyutundan daha büyük olma durumunda yapılması gereken bir işlemdir.

Aynı zamanda beyin ve çevresindeki enfeksiyon oluşma durumu varsa bu enfeksiyonu tespit etme amaçlı da kullanılır. Transfontanel ultrason sayesinde pek çok bebek erken tanı ve tedavi ile yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürebilir.

Transfontanel Ultrasonu Nasıl Çekilir?

Ultrason görüntüleme yöntemi günümüzde en kapsamlı olarak kullanılan yöntemlerdendir. Gebelikte bebeğin takibinden gelişimine kadar izlenilebilen ultrason yöntemi yeni doğan bebeklerde de uygulanabilir.

Beyin içi ve yapısının değerlendirildiği transfontanel ultrason görüntüleme yöntemi oldukça kolay yapılan bir işlemdir. İşlem öncesi herhangi bir hazırlık gerektirmez.

Bebek görüntü alınırken acı ve ağrı hissetmeyeceği için anestezik madde uygulaması da yapılmaz. Standart ultrason cihazı ile yapılan görüntüleme işlemi sırasında bebeğin yüz üstü durması gerekir. Göğsünün altına bir yastık koyularak destek yapılır ve işlem süreci boyunca konforlu hissetmesi sağlanır.

İlginizi Çekebilir  Üriner Ultrason

Fontanel kemiğin üzerinden yapılan görüntüleme işleminde elde edilen görüntüler ekrana yansıtılır. Bu ekrandan takip edilen görüntüler yeni doğan uzmanı tarafından detaylı olarak değerlendirilir.

Genellikle prematüre doğan bebeklerde beyin kanaması şüphesi olup olmadığını araştırmak için yapılan bir işlemdir. Doğum sırasında bebeğin oksijensiz kalma durumunda beyinde hasarlar meydana gelebilir.

Bu hasarların tespit edilmesi ve tedavi yönteminin belirlenmesi için rahatlıkla uygulanabilen bir işlemdir. transfontanel ultrason görüntüleme yöntemi bebeğin 18 aylık olmasına kadar yapılabilen bir işlemdir.

Transfontanel Ultrasonu Kaç Dakika Sürer?

Yeni doğan bebeklerde beyin yapısının incelenmesi için kullanılan us yöntemi transfontanel ultrason görüntüleme yöntemidir. Çoğunlukla erken doğan bebeklerde yapılan bir işlemdir. Ventrikül içi kanama durumları prematüre olarak doğan bebeklerde daha sık rastlanıldığından dolayı risk olup olmadığının değerlendirilmesi için yapılır.

Yeni doğan uzman hekimleri tarafından yapılan us görüntüleme yöntemi 15-20 dakika kadar kısa süren bir işlemdir. En güvenilir ve başarılı sonuç veren bu yöntem pek çok yeni doğanın kısa sürede tedavi olmasına ve yaşamlarına sağlıklı olarak devam etmesini sağlıyor.

Uygulanan yöntem fiyatları da oldukça uygundur. Özel hastane ve sağlık kuruluşunda hizmete sunulan işlem fiyatları normal fiyatlara oranla daha maliyetli olacaktır.

Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişimini tamamlaması için 18. ayını doldurmadan ultrason görüntüleme uygulamasını yaptırmanız gerekir. Transfontanel ultrason 18. Ayını dolduran bebeklerde etkili bir görüntüleme yöntemi olmaz. Kemik gelişimlerini tamamladıklarından dolayı ses dalgaları bu kemiklerden geçemez.

Transkranial Transfontanel Ultrason Fiyatları 2024

Transkranial transfontanel ultrason fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.