Tiroglobulin Testi

Tiroglobulin Testi Nedir?

Tiroglobulin testi, tiroit hastalıklarının ayrımı yapılabilmesi için ve bazı tiroit kanserinin takip edilebilmesi için yapılmaktadır. Tiroit bezleri tarafından salgılanan Tiroglobulinin tiroit hormonlarının sentezlenmesinde yer alan proteindir. Bu protein tiroit foliküllerine özgüdür ve sağlıklı bireylerin kanında çok fazla miktarda bulunmaz.

Tiroit kanserinin takibi ve teşhisi konulabilmesi için hastaya bazı testler uygulanır. Bunun sebebi hastanın geldiği şikayetleri doğrultusunda daha kesin teşhisin konulmasıdır.

Bağışıklık sisteminde meydana gelen bozukluk, tiroit bezinin zarar görmesi durumları hakkında detaylı bilgiye sahip olup, teşhis koymak için tiroglobulin testi yapılır.

Tiroglobulin Testi Nasıl Yapılır?

Tiroglobulinnin vücutta tiroid hücrelerini barındırıp, barındırmadığı hakkında emin olmak içinde gerçekleştirilir. Alınan tiroitlerin hepsinden sonra tiroglobulin seviyesinde yaklaşması gereken değer sıfırdır.

Tiroidektomi sonrasında ise tiroglobulin test, değerinin tespit edilebilmesi için basit bir şekilde kan testi gerçekleştirilir. Sadede hastadan alınan kan numunesi sonrasında işlemin doğru ve başarılı şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur.

Tiroglobulin Testinde Nelere Bakılır?

Tiroglobulinin rahatsızlığı 50 yaş sonrasında erkeklerde görülen cinsel rahatsızlık sonucu ortaya çıkar. Bu durum genelde 30 yaşlarda başlar ve 40’lı yaşlara kadar Tiroglobulinin hormonunda azalma görülmeye başlar. Bu durum yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkar.

Her erkekte görülebilir durumu mümkündür. Ayrıca 50 yaş sonrasında erkeklerin prostat kanserine yakalanma riski de mevcuttur. Bu durum karşısında muayene olmak gerekir ve tedavi işlemlerinin başlatılması gerekir.

Kadınlarda 50 yaş sonrasında görülen menopoz gibi erkeklerinde 50 yaş sonrasında menopoz olarak bilinen andropoz görülür. Yaşlanmayla birlikte beraberinde gelen Tiroglobulinin düzeylerindeki düşüş bazı belirtiler sonucunda fark edilir.

Hastaya yapılan test sonrasında teşhis konulması daha uygun olur. Bu test sayesinde Tiroglobulinin tedavisindeki kas kitlesi, kas gücü, vücut yapısı Tiroglobulinin tedavisindeki kemik metabolizmanın etkisi, cinsel fonksiyonların tedavisi, diyabet tip 2 ya da metabolik sorunların teşhisi konulmasında da büyük rol oynar.

İlginizi Çekebilir  Check Up

Tiroglobulin Testi Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Yapılacak olan tiroglobin tiroit kanseri içinde tümörün belirteçleri kullanılır. Yani vücutta bulunan kanserin ne kadar olduğunu anlamaya yardımcı olur. Eğer burada tiroglobulin seviyelerindeki bütün tiroitler yüksek çıkarda bu durum kanserin tekrarlanacağı veya yayılacağı anlamına gelir.

Daha sağlıklı gelecekler için rutin sağlık kontrollerinin yapılması şarttır. Mutlaka ortaya çıkan belirtiler sonucunda uzman hekim kontrolünde tiroglobulin testi, yapılmış olması gerekir.

Tiroglobulin Testi Normal Değerleri Nedir?

Sağlıklı kişilerin kanında genel olarak yüksek miktarda tiroit foliküllerine rastlanmaz. Yapılacak olan tiroglobulin testi, ile vücutta yer alan tiroit hücrelerinin olup olmadığı hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için gerçekleştirilmiş olan testtir.

Normal şartlar altında her testin kendine göre referans aralığı vardır. Bu referans aralığı tiroglobulin testi için kabul edilen değer; 33 ng/ml’nin altında olmasıdır. Tiroit bezleri alınmış kişilerde ise bu durum yaklaşık olarak; 0,1 ng/ml değerinin altındadır. Bu iki farklı durumun ele alınmasıyla birlikte test gerçekleştirilmiş olur.

Tiroglobulin Testi Aç Karnına Mı Yapılır?

 En fazla merak edilen konular arasında tiroglobulin testi, yapılacağı zaman aç karnına zorunluluğun aranıp, aranmadığıdır. Bu durum genelde yapılan kan testlerinde aç karnına işlemin yapılma zorunluluğu arandığı için burada da bu durum merak konusu oluyor.

Daha sağlıklı ve doğru değerlerin elde edilebilmesi için hastanın test öncesinde sigara içmemiş ve aç karnına testi gerçekleştirmiş olması gerekir. Bunun için en uygun saat sabahın erken saatleri olabilir. Yani 8-10 arasında yapılacak testlerin başarılı sonuçlanma oranı daha yüksektir.

Tiroglobulin Yüksekliği Ve Belirtileri Nelerdir?

Normal değerin üzerine çıkılması ve çeşitli hastalıkların beraberinde geldiği durumlar arasında tiroglobulin yer alıyor. Tiroit hormonlarını yakından ilgilendiren ve otoimmün hastalıklarının var olmasıyla birlikte değerlerde yükseliş görülür.

İlginizi Çekebilir  Anti HCV Testi

Gerçekleştirilen tiroglobulin testi, sonucunca bazı belirtilerin ortaya çıkmasından kaynaklı olarak görülür. Ciddi hastalıkların beraberinde geldiği bu rahatsızlığın belirtilerinde; boyunda şişkinlik, guatr, nefes almada zorlanma, yorgunluk, kilo artışı, cilt kuruluğu, saçlarda zayıflık ve dökülmeler, sinirlilik, yutkunma güçlüğü görülmesi durumunda anlaşılır.

Tiroglobulin Düşüklüğü Ve Belirtileri Nelerdir?

Tiroglobulin düşüklüğü 116 IU/md değerinin altında olması sağlıklı bireylerin olduğu anlamına gelir. Yani bu değerler sadece tiroglobulin testi, sonucunda hastaya kesin olarak teşhis konulmasında yardımcı olur. Bu durum kesinlikle hastalıkların olduğu veya kişinin sağlıklı olmadığı anlamına gelmez.

Tam aksine kişinin daha sağlıklı olduğu ve istenen değerin olduğu anlamına gelir. Görülen belirtiler arasında yaşın ilerlemesiyle gelen yaşlılık belirtileri, romatoid artrit, pernisiyöz anemi hastalıklardan dolayı da düşük olabiliyor. Bunun için mutlaka uzman hekim kontrolünde işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir.

Tiroglobulin Testi Fiyatları 2024

Tiroit hastalığı çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkar ve birçok belirtisi vardır. Aniden ortaya çıkmadığı için genelde yavaş bir şekilde ilerler ve zamanla görünmeye başlar.

Hastalık öncesinde durumun fark edilmesi mümkün değildir. Fakat gün ilerledikçe görülen belirtiler sonucunda mutlaka uzman hekime danışılması ve yardım alınması gerekir.

Yapılacak olan tiroglobulin testi, için ne yazık ki kesin bir fiyat bilgisinin verilmesi mümkün değildir. Çünkü her hastane kendine göre bir fiyat listesi belirler. Bu fiyat listesine uygun olacak şekilde testler yapılır. Güvenilir ve başarılı hastaneler ile iletişime geçerek, fiyat bilgisi alınabilir.

Böylelikle daha sağlıklı ve doğru bir şekilde tiroglobulin testi fiyatı hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz. Tiroglobulin testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.