Tam İdrar Tahlili

Tam İdrar Tahlili Nedir?

Tam idrar tahlili, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek hastalıkları, diyabet hastalarının tespit edilebilmesi ve değerlendirilebilmesi için yapılmaktadır. Karnımızın arkasında bulunan böbrekler tarafından üretilen idrarın, enfeksiyona uğraması sonucunda ciddi hastalıkları beraberinde getirir.

Zararlı maddelerin kanda bulunmasıyla birlikte böbreklerden tarafından filtrelenir ve idrar yolu ile vücuttan dışarıya atılımı gerçekleştirilir. İdrar rengi genelde herkeste soluk sarı olarak görülür.

Burada idrarın görünümünde ortaya çıkan koku, berraklık, renk ve bulanıklık sonucunda mikroskopik ve kimyasal inceleme için analiz edilir.

Hastalık öncelerinde glukoz ve protein maddelerinin idrarda görünmesiyle birlikte hastalıkların beraberinde geldiği anlamına gelir. Genellikle hamilelik döneminde idrar yolu enfeksiyonları için hastaya tam idrar tahlili, yapılır.

Tam İdrar Tahlili Nasıl Yapılır?

Genelde hepimiz aklına ve hafızasına kazınan aç karnına test ve tahlil işlemlerinin yaptırılmasıdır. Burada yapılacak olan tam idrar tahlil, için kişinin ön hazırlık yapmasını gerektiren bir durum yoktur.

Ayrıca tahlilin aç karnına yapılma zorunluluğu da aranmaz. Test gerçekleşmeden önce idrara renk verecek gıda tüketiminden uzak durulması gerekir ve ağır egzersizlerden kaçınarak, terlemeyi engellemek gerekir.

Adet dönemlerinde bu işlem gerçekleştirilecekse mutlaka durumu doktora bildirmek gerekir. Diğer idrar tahlillerinde olduğu gibi hastaya verilen kapların içine idrarın boşaltılması gerekir.

Bunun için ilk olarak ellerin temiz olması için eller yıkanır ve verilen kaplara dikkatli bir şekilde idrar numunenin toplanması gerekir. Daha sonra kabın kapağı kapatılarak, laboratuvar ortamına teslim edilerek tam idrar tahlil, işlemini tamamlamış olursunuz.

Tam İdrar Tahlili Neden İstenir?

Tam idrar tahlil üriner sistemde, böbreklerde ve hastalıkların seviyeleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için gerçekleştirilmiş olan test gruplarından biridir. Uzman hekimin gözlemleri ve incelemeleri sonucunda hastadan istediği testtir. Bu durum çeşitli sebeplerden dolayı istenebilir.

İlginizi Çekebilir  Aids Testi

Gerçekleştirilen rutin muayene, karın ağrısı, idrardan gelen kan, ağrılı idrar ve sık idrara çıkma durumları, gebelik kontroller, idrar yolları enfeksiyonları, ameliyat gerçekleştirilmeden önce bu tahliller istenebiliyor. Böylelikle tanı konulması ve tedbir alınması için gerçekleştirilen güvenilir ve başarılı yöntemlerden biridir.

Tam İdrar Tahlili Normal Değerleri Nelerdir?

Vücutta meydana gelen belli başlı sebeplerden dolayı kişiye tanı ve tedavi uygulanabilmesi için tam idrar tahlil, yapılır. Bu durum genelde idrar yollarıyla alakalı olan bir durumdur. Yapılan testler sonucunda verilen cevaplar doğrultusunda hastanın sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olunur. Böylelikle daha kolay bir şekilde değerlendirme yapılmış olur.

Her tahlil ve testte olduğu gibi idrar tahlillerinde de normal değeler mevcuttur. Bu değerlerin dışına çıkılması durumunda genelde sorunlarında beraberinde geldiğini anlamak mümkündür. Normal değerler 4,5-8 arasındaki değerler kabul edilir.

PH ortalamasının 6 kabul edildiği durumlar vardır. Bazı durumlar sonucunda veya alınan maddelerden sonra idrarın pH değerinde artışlar görülebiliyor. Bu sebepten dolayı hastanın pH değerinin azaltılması için bazı tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Tam İdrar Tahlili Ne Zaman Yapılır?

Ortaya çıkan problemler ve belirtiler sonucunda hasta uzman hekimden yardım alması gerekir. Hastadan istenen tam idrar tahlil, sonucunda tanı ve tedavi konulmasıyla birlikte daha doğru adımların atılmasına yardımcı olacaktır. Bu durum sadece tanı ve tedavinin konulması içinde kullanılmaz.

Ayrıca ameliyat işlemleri gerçekleştirilmeden, gebelik döneminde yapılan kontroller sonucunda da yapılabilir. Doktorun isteği üzerine günün herhangi bir saatinde işlem gerçekleştirilebilir. Ayrıca aç karnına işlemin gerçekleşmesine de gerek yoktur. Böyle bir zorunluluk aranmadığından dolayı kolaylıkla işlem gerçekleştirilmiş olur.

Tam İdrar Tahlil Aç Karnına mı Yapılıyor?

Birçok tahlillerin testlerin gerçekleşebilmesi için genelde hastanın aç karnına işlemi gerçekleştirmesi gerekir. Fakat burada yapılacak olan tam idrar tahlil, için aç karnına işlemin yapılmasına gerek yoktur.

İlginizi Çekebilir  Üçlü Tarama Testi

Sadece hastanın test öncesinde idrara renk verecek gıdaların tüketiminden uzak durması gerekir. Daha başarılı ve doğru sonuçların alınabilmesi için bu durum büyük önem arz eder. Hasta istediği zaman istediği saatte işlemi gerçekleştirebilir.

Tam İdrar Tahlilinde Gebelik Belli Olur mu?

Tam idrar tahlil, gebelik testi için beta HCG hormonunda yer alan idrarın varlığını tespit etmeye yarar. En güvenilir test kitleri olduğunu söylemek mümkündür.

Embriyonun rahime yerleşmesinden sonraki 3-4 gün içinde idrarın HCG oranı tespit edilir. Standart olan gebelik testlerinde adet döngüsüne göre değişkenlik görülebilir. Bu durum yaşan adet gecikmelerinden sonra sonuç verir.

Tam İdrar Tahlil Ne Kadar Sürede Çıkar?

Laboratuvar ortamlarında gerçekleştirilen işlemlerin ne zaman sonuçlanacağı hep merak konusu olmuştur. Burada gerçekleştirilen tam idrar tahlii de ne zaman sonuç vereceği oluyor.

İdrar testlerinin aynı günde sonuçlanması mümkündür. Tüberküloz kültür testi ise yaklaşık olarak 45 gün sonra sonuçlanması mümkündür. Sonuçların genelde hastanenin yoğunluğuna göre değişkenlik göstererek, sonuçlandığı durumlar oluyor.

Tam İdrar Tahlili Fiyatları 2024

Tahliller ve testler bütün hastane ortamlarında gerçekleştirilen tanı ve tedavi yöntemlerinden sayılır. Hem kamu hem de özel hastanelerde bu işlem rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Çok ihtiyaç olması durumunda özel hastaneye başvurulması ve işlemin gerçekleştirilmesi mümkündür.

Devlet hastanelerinde meydana gelen yoğunluk sebebi ile tam idrar tahlil sonuçlarının alınması biraz zaman alabiliyor. Burada yapılacak testler biraz daha hızlı bir şekilde sonuçlanmış olur. Yapılan testlerin fiyatları merak konusu olsa da aslında bu konuda bilgi sahibi olmak mümkün değildir.

Çünkü fiyat bilgisi her hastanede değişkenlik gösterebilir. Bunun için hastane ile iletişime geçerek fiyat bilgisi alınabilir. Tam idrar tahlili fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Makroprolaktin Testi