Sperm Testi

Sperm Testi Nedir?

Sperm testi, tüp bebek tedavi sürecine başlamadan önce önemli testlerden birisi olarak bilinir. Bu test sayesinde bebek sahibi olmak isteyen erkeğin kısırlık sorunu olup olmadığına bakılır.

Bu test sayesinde erkeğin üretkenlik seviyesine bakılır. Erkekten alınan sperm örneği, mikroskobik ortamda incelenir. Böylelikle erkeğin üretkenlik oranı ve kısır olup olmadığı konusunda bilimsel sonuçlar elde edilir.

Sperm Testi Nasıl Verilir?

Bebek sahibi olmak isteyen ancak bebek sahibi olamayan erkeklerin yaptırması gereken testlerin başında sperm testi gelir. Bu test uzman kişiler tarafından yapılmalı ve örnekler uzman kişiler tarafından değerlendirilmelidir.

Erkek hasta sperm test vermek için öncelikle en az 2 gün cinsel ilişkiden uzak durmalıdır. Bu süre sonrasında ise erkek hasta kaliteli spermi merkeze iletmelidir.

Sperm Testi Yorumlar

Günümüzde bebek sahibi olmak isteyen ancak doğal yollar ile bebek sahibi olmayan sayısız çift vardır. Bu çiftlerin başvurduğu tedavi yollarının başında tüp bebek tedavisi gelir.

Tüp bebek tedavisinde kadına yapılan testlerin yanı sıra erkeklere de sperm test yapılır. Bu testler erkeğin üretkenlik seviyesini ve sperm kalitesini ortaya koyar. Dolayısıyla da bu test için yorumlar fazlasıyla olumludur.

Sperm Testi Sonucu

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce baba olmak isteyen erkeklere yapılan sperm test, tüp bebek tedavisinde program oluşturmak için uzman hekimlere önemli bulgular verir.

Bu testin sonucunda erkeklerin sperm durumu, sağlığı ve kalitesi saptanır. Bu sonuçlar doğrultusunda da tüp bebek tedavisine dair uzman hekim en doğru tedavi programını oluşturur.

Sperm Testi Neden Yapılır?

Diğer adı spermiogram olan sperm test; sperm sayısını, sperm şeklini, sperm kalitesini ve spermin kanallardaki ilerleyişinin düzgün olup olmadığını saptamak için uzman hekimler tarafından yapılan bir testtir. Testislerde üretilen spermler, üretim sonrasında testis üzerinde bulunan epididim adındaki kanallara yerleştirilir.

Sperm Testi Normal Değerleri Kaç Olmalıdır?

Sağlık bir sperm sayısı 15 milyondur. Eğer mililitre sperm başında 200 milyonu aşkın sperm düşüyorsa bu durum normal değerler arasındadır. Eğer 1 mililitre spermde 15 milyondan az ya da ejakülat başına 39 milyondan az sperm düşüyor ise bu değerler normal kabul edilmez.

Mililitre başına 200 milyondan fazla sperm düşüyorsa bu değer de yüksektir ve uzmanlar tarafından normal değer olarak kabul edilmez.

Sperm Testi Öncesi Yapılması Gerekenler

Sperm test yaptıracak olan hastalar, öncelikle en az 2 en fazla 4 gün cinsel perhiz uygulamalıdır. Yani cinsel ilişkiden ve boşalma olmasından uzak durmalıdır.

Sperm vermeden önce eğer varsa mutlaka öncesinde idrar yapılmalıdır. Sperm örneği; masturbasyon yapılarak laboratuvardan verilen geniş ağızlı kabın içine konulur. Sperm örneğinin bulunduğu kaba el sürülmemeli, örneğin içine tükürük, idrar, sabun ve su gibi sıvılar karıştırılmamalıdır.

Sperm Test Aç mı Tok mu Yapılır?

Bu test ile erkeğin sperm kalitesi, sperm sayısı ve sperm şekli gibi özelliklerine bakılır. Sperm özellikleri açlığa ve tokluğa bağlı olarak değişkenlik göstermez. Dolayısıyla da sperm testi yaptıracak olan hastaların aç ya tok olması sonuçlarda herhangi bir değişikliğe neden olmaz.

Sperm Test Yanlış Çıkabilir mi?

Test için sperm örneği verildiğinde bu sperm numunesi, mikroskobik yöntemler ile laboratuar ortamında incelenir. Dolayısıyla da yanlış çıkma ihtimali düşüktür.

Ancak hasta sperm testi yaptırmak için örnek alırken dikkat etmesi gerekenlere mutlaka dikkat etmelidir. Eğer numune spermin içine su, sabun, idrar ve benzeri gibi başka bir sıvı karışır ise test sonucu yanlış çıkabilir.

Sperm Test Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Erkek hastalara yapılan sperm testi zor bir test değildir. Hastaların vereceği numune sperm ile kısa bir inceleme yapılarak hastanın sperm sağlığına yönelik bilgiler verir. Hastanın numuneyi sağlık merkezine vermesi ile birlikte genellikle test sonucu aynı gün içinde çıkar ve uzman hekim tarafından incelenerek raporlanır.

Sperm Testi Yaptıranlar

1 sene boyunca düzenli ilişkiye giren ve buna rağmen doğal yollardan çocuk sahibi olamayan erkeklere tedavi süreci öncesinde yapılan ilk testlerden birisi sperm test olur. Bu test sonucuna göre erkeğin spermlerinin sağlıklı olup olmadığı konusunda net sonuçlar verir.

Eğer erkeğin spermlerinde bir sorun var ise ve değerler olması gerektiğinden düşük ya da yüksekse o halde erkeğin sperm kalitesini yükseltmek için doktor tarafından tedaviye başlanır. Bu nedenlerden ötürü de bu testi yaptıranlar kesin ve doğru sonuçlar alacak doru tedavi yöntemleri ile çocuk sahibi olabilirler.

Sperm Testi Ekşi Yorumları

Çocuk sahibi olmayan kişilerde sorun saptamak için yapılan sperm test için farklı yorumlar vardır. Öncelikle bu test bilimsel bir test olmakla birlikte sonuçları numuneye başka bir sıvı karışmadığı takdirde kesin ve net sonuçlardır.

Ancak yorumların birçoğunda eğer sonuçlardan emin olunmaz ya da herhangi bir terslik olur ise bu durumda en az 15 gün süre sonrasında tekrar test yapılması gerektiği vurgulanmıştır.

Sperm Testi Fiyatları 2024

Son dönemlerde tıpta tüp bebek tedavisi alanında sıklıkla tercih edilen sperm testi fiyatları her sağlık kuruluşu ve merkezine göre değişir. Merkezin hizmet ve personel kalitesi, merkezin teknolojik donanımı ve kendi fiyat tarifesi gibi birçok etken fiyatların değişmesinde önemli rol oynar.

Dolayısıyla da her merkez için tek bir fiyat söylemek doğru olmaz. Sperm testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.