Smear Testi

Smear Testi Nedir?

Smear testi, kadınlarda servikal kanserinde veya prekanser taraması öncesinde uygulanmaktadır. Rahim kanseri kadınlarda çok sık görülen ve ciddi sorunların beraberinde geldiği hastalıktır. Hatta bazı durumlarda tedavi edilemediği zamanlarda ölüme yol açabilir.

Rahim kanseri; erken yaşta yaşanan cinsel ilişki, birden çok seksüel partner olması, HPV enfeksiyonları, düşük A vitamini ve sigara kullanma, düşük sosyoekonomiik düzeyden kaynaklı olarak bu kanserin görülme riski fazladır.

Rahim kanseri ülkemizde ve dünya genlinde çok fazla görülür ve çok sık tarama yapılan durumlardan biridir. Oldukça basit ve pratik olan smear testi, pek çok ülkede kullanılır.

Smear Testi Nasıl Yapılır?

İşlemin gerçekleşebilmesi için kesinlikle adet dönemlerinin olmadığı gün tercih edilmelidir. Yapılacak olan smear testi, için en iyi zaman adetten sonraki 10-20 gün arasında gerçekleştirilen işlemdir.

Bunun için ilk önce rahim ağzının net bir şekilde görüntülenebilmesi için vajinaya muayene aleti yerleştirilmiş olur. Daha sonra ufak fırça yardımıyla rahim ağzına sürülerek, numune hücre toplanır. Toplanan hücreler cam üzerine yayılır ve daha doğru şekilde inceleme işlemleri yapılır.

Toplanan numune hücreler, patolog tarafından mikroskop yardımıyla incelenmiş olur. Buradaki durum analiz edilir ve kanser oluşumu hakkında bilgi edinir. Edinilen bilgiler sonucunda rapor sonuçlanır ve uzman hekim tarafından değerlendirmeye alınır. Eğer test pozitif çıkarsa uzman hekim hastadan HPV ile kolposkopi isteyebilir.

Smear Testi Neden Yapılır?

Smear testi, rahim ağzı kanseri şüphesi olanlar ya da kanser olan kadınların yaptırmış oldukları testlerden biridir. Kadınlarda meydana gelen kanser öncüsü hücreler ve rahim ağzında hücresel düzensizlikte kanser teşhisi için kullanılan testtir. Kadın doğum hastalıklarında uzmanlar tarafından rutin olarak yapılması önerilen testtir.

Smear Testi Ne Zaman Yapılır?

Yapılacak olan smear test, için en uygun zaman adet dönemlerinin olmadığı zamandır. Yani adetten sonraki 10-20 gün arasındaki süreç olarak belirlenir. Bu süreç içerisinde gerçekleşecek test öncesinde dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Testten önceki 48 saat içinde hastanın cinsel ilişkiye girmemiş olması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Glukoz Testi

Vajina ve çevresinin yıkanmış hatta temiz olması şarttır. Test öncesinde vajinaya krem veya ilaç uygulanmamış olması lazım. Daha sonra genital enfeksiyon durumları varsa önce tedavi edilmeli daha sonrasında smear alınmış olması gerekiyor. Smear testi, için 21 yaş sonrasındaki bireylere uygulanması daha uygundur.

Smear Testini Kimler Yaptırmalıdır?

Testin yapılabilir olması için dikkat edilmesi gereken durumlar ve kriterler mevcuttur. Testi genel olarak ilk cinsel ilişkiye giren bireylerin yaklaşık olarak 3 yıl sonra yaptırmış olması gerekir. Yani bu durum genel olarak ele alındığında 21 yaş sonrası yapılması daha uygundur.

Smear test, 30 yaşından küçük olanlara, yılda bir kere yapılmalıdır. 30 yaş sonrasındakilere ise yılda yaklaşık olarak 3 kere yapılması uygun görülür. Sonucun negatif çıkması durumunda testin tekrarlanmış olması gerekir.

Smear Testi Sonucu Nasıl Yorumlanır?

Yaptıranlar tarafından bu test ile ilgili yorumları bloglarda şu şekilde karşımıza çıkıyor.

  • Gerçekleştirilmiş olan bu testin neye göre negatif veya pozitif değerler çıkıyor. Ben bunu hala anlamış değilim.
  • Smear testinden sonra elde edilen verilerden sonra testim pozitif çıktı ve gerekli olan tedavi yöntemleri başlatılmış oldu. Umarım en kısa sürede bu hastalıktan kurtulmuş olurum.
  • 30 yaşından küçük olduğum için yılda sadece bir kere yapılması uygun görüldü. Şu an bu testi yaptırmak istesem yaptırabilir miyim? Ya da yapılmasında bir sorun var mı?

Smear Testi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kanser rahatsızlıkları ileri düzeye taşınması durumunda genelde tedavi edilmesi zor olan hatta bazı durumlarda tedavisi olmayan bir hastalık haline gelmiştir.

Böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak için düzenli olarak sağlık taramalarının gerçekleştirilmesi gerekir. Aksi durumlarda hastalıklar ilerlediğinde tedavi edilemediğinden dolayı ölüm riski taşırlar. Dünya da ve ülkemizde ölüm sebepleri arasında rahim ağı kanseri 6.sırada yerini almış bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Boğaz Kültürü

Yapılacak smear test, için kesinlikle adet dönemlerinin seçilmemesi gerekir. Mümkünse daha iyi sonuç alabilmek için adetten sonraki 10-20 gün arasındaki süreçte testin yapılması gerekir. 30 yaş öncesi ve sonrasında uygulama değişkenlik gösterir.

30 yaşından küçük olanların testi yılda bir kere yapılması uygun görülmüştür. Eğer ihtiyaç duyulması veya hastanın yaptırmak istemesi durumunda mutlaka uzman hekime danışarak, bilgi alınması gerekir. Cinsel ilişkiye girdikten sonraki 3. yılda yapılması daha uygundur. Sonuçların daha güvenilir olması için dikkat edilmelidir.

Serviks Kanseri Neden Taranır?

Kanser belirtileri kendini yavaş yavaş gösteren ve ciddi sorunları beraberinde getiren hastalıklardır. Bu hastalıkların kontrol altına alınabilmesi için erken dönemde fark edilmiş olması gerekir.

Aksi durumlarda tedavinin uygulanması sonuç veremeyebilir ve hasta ölebilir. smear testi, genelde rahim ağzı kanserinden korunmak için yapılan tarama türlerinden biridir.

Kanser başlamak önce lezyon bulgu vermesi mümkün değildir. Bu durum kanser başladıktan sonra ortaya çıkan bulgular doğrultusunda ilerlemiş olur. Görülen bazı belirtiler kişinin korkmasına neden olabileceğinden dolayı uzman hekimden yardım alınır ve test gerçekleştirilmiş olur.

Smear Testi Kaç Güne Çıkar?

Yapılan testler ve tahliller sonucunda merak konusu olan durumlardan bir tanesi testin ne zaman çıkacağı oluyor. Yapılan smear test, hastanenin yoğunluğuna göre değişkenlik göstereceğinden dolayı kesin olarak bilgi verilmesi mümkün değildir. Fakat diğer sonuçlara göre yaklaşık olarak 2-3 günde sonuçlanması mümkündür.

Smear Testi Fiyatları 2024

Hastaya yapılacak olan smear testi, hakkında fiyat bilgisi almak için ilgili hastane ile iletişime geçilmesi gerekir. Böylelikle doğru ve kesin fiyat bilgisi alınmış olur.

Alınan fiyat bilgileri sonucunda işlemin gerçekleşeceği hastaneye karar vermek daha doğru olacaktır. Smear testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.

İlginizi Çekebilir  Rubella IGM Testi