Selefon Bant Testi

Selefon Bant Testi Nedir?

Selefon bant testi, anüste meydana gelen kaşıntılara sebep olan kıl kurdundan kaynaklı olarak hastaya yapılmaktadır. Kıl kurtları çocuklarda ve yetişkinlerde yaygın olarak görülen bağırsak parazitidir.

Kıl kurdunun anüste oluşmasıyla birlikte sürekli kaşıntıların oluşumuna da neden olur. Kaşıntılar belirtisiyle ortaya çıkan ve hemen fark edilebilen bir hastalık türüdür.

Kaşıntılar gün içerisinde kendini gösterir fakat geceleri daha sık görünmeye başlar. Kaşıntıların kişiye rahatsızlık vermesinden kaynaklı olarak, sosyal hayatın olumsuz etkilenmesine sebep olur.

Bu sebepten dolayı hastaneye başvurulması ve uzman hekimden yardım alınması gerekir. Kıl kurdu tanısını koymak için gaita tahlillerinden çok selefon bant testi, ile işlem gerçekleştirilerek tanı konulur.

Yapılan tahliller sonucunda kıl kurdu oluşumunun sonucunu veren parazitolojik testtir. Testin amacı; anüsten dışarıya çıkan dişi parazitlerin perianal bölgede bırakmış olduğu yumurtalamalara yönelir yapılır.

Böylelikle anüs ve çevresinde meydana gelen bu sorun için şeffaf, plastik bant koyulması sonucunda mikroskopla incelenmesine yardımcı olur. Parazitlerin geceleri daha çok yumurtlama işlemini gerçekleştirdiği için testin sabah saatlerinde yapılması uygundur. Alınan numuneler laboratuvar ortamında mikrobiyoloji incelemesi yapılır.

Selefon Bant Nasıl Yapılır?

Hastada ortaya çıkan kıl kurdu sorununun çözülebilir olması için hastanın uzman hekimden yardım alması gerekir. Uzman hekimin bilgileri doğrultusunda hastaya selefon bant testi, yapılır. Test oldukça basit ve güvenilirdir. Burada enterobius vermicularis yumurtasının ve oksiyur yumurtasının araştırılabilmesi için Sinonim testi yapılır.

Selofan bant hastanın sabah tuvalete gitmeden önce yatakta iken bu bandın yapıştırması gerçekleştirilir. Uzun olan tarafı lam üzerine kaldırılır ve yapışkan yüzey perianal bölgenin farklı yerlerine yapıştırılmış olur. Sonrasında yapışkan yüzeyin tekrardan lam ile kapatılmasıyla birlikte; selefon bant test, yapılması için laboratuvar ortama ulaştırılır.

İlginizi Çekebilir  Sodyum Testi

Selefon Bant Testi Ne Zaman Yapılır?

Testin yapılabilir olması için herhangi bir günde yapılabilir. Burada hastaya yapılacak olan selefon bant test ile birlikte alınan numunelerin laboratuvar ortamına gönderilip, incelenmesi sağlanır.

Sinonim ile yapılacan selefon bandı ve enterobius vermicularis yumurtası ve kıl kurdu yumurtası aranması sonucunda işlemler gerçekleştirilir.

Kişi kendinde gördüğü bu rahatsızlık sonucunda mutlaka uzman hekime danışması gerekir. Aynı gün hastaya selefon bant test, yapılabilir. Sonuç aynı gün alınabilir ve doktor tarafından değerlendirmesi yapılabilir.

Selefon Bant Nasıl Kullanılır?

Kullanılan selefon bandı oldukça kullanışlı ve herhangi bir yetenek gerektirmeyen yöntemdir. Alınacak olan örneklerin uygun zamanda ve uygun şekilde alınması gerekir.

Aksi durumlarda bu örnek reddedilebileceğinden dolayı tekrardan numune alınması gerekecektir. Selefon bant test, için selefon bant perianal bölgeye yapıştırılır ve örnek alınır. Alınan örneklerden sonra tekrardan yapışkanın yüzeyi kapatılır ve laboratuvar ortamına gönderilmiş olur.

Selefon Bant Testi Sonuç Verme Süresi

Kıl kurdu oluşumundan sonra hastada oluşan bu rahatsızlığın önlemi alınması gerekir. Aksi durumlarda kişide ciddi rahatsızlıklar oluşturabilir. Parazit rahatsızlığı çocuklarda sıklıkla görülen bir durumdur. Parazit oluşumu sadece anüs ve çevresini etkileyip, hasar vermiş gibi görünse de aslında durum sadece bundan ibaret değildir.

Çünkü ortaya çıkan bu durum kişide kör parazit, apandist, kalın bağırsak kısımlarında tutunmasıyla birlikte yaşamını burada sürdürmeye başlar. Parazitler hamilelik dönemlerinde ortaya çıkmasıyla birlikte makat çevresine hareket etmesi sonucunda 10.000 yumurta bırakabilme özellikleri vardır. Makatların yumurtaları alınarak, ağza götürülmesiyle birlikte tekrardan yüzlerce yumurtanın oluşumuna neden olur.

Oluşan yumurtalar larvalardan çıkar ve birkaç içinde larvalarında yumurtlayacak hale geldiği durumlar olmuş oluyor. Aşağı tarafa yürüyerek, makat çevresinde yumurtalarını oluştururlar. Bu döngü böyle devam eder. Yapılan selefon bant test ile yumurtaların incelemesi yapılır.

İlginizi Çekebilir  Magnezyum Testi

Yapılan incelemeler çok uzun zaman alan sonuçlar değildir. Sonuçların aynı gün içinde yapılmasıyla birlikte çıkma durumu vardır. Yani yapılan testin sonuçlarını alabilmek için yaklaşık olarak 5 saatlik bir süreye ihtiyaç vardır.

Selefon Bant Testi Çalışma Zamanı

Kıl kurdu gün içinde insana rahatsızlık veren bir durumdur. Anüs ve çevresinde ciddi sorunlar meydana gelir. Makatta şiddetli kaşınmalar oluşturmaya başlar. Bu kaşıntılar genellikle gece saatlerinde görülür. Hastaya uygulanacak olan selefon bant test, için sabah saatlerinde gerçekleştirilmesi daha uygundur.

Çünkü buradaki parazitlerin geceleri yumurtlama yaptığını ve sabah dışkısından alınan örneklerin daha iyi sonuç verebileceğinden dolayı alınmış olur. Bu durum gece yatarken de anüs çevresine bırakın bandında sonuç verme durumu vardır.

Geceleri veya sabah saatlerinde alınan örneklerle işlemin gerçekleştirilmesi gerekir. Daha sonra toplanan numunelerin laboratuvar ortamına gönderilmesiyle birlikte işlem gerçekleştirilmiş olur.

Selefon Bant Testi Fiyatları 2024

Kıl kurdu rahatsızlığı her yaş grubunda görülebilen ve kişiye çok ciddi sorunlar yaratan bir hastalık durumudur. Yapılan selefon bant testi, sonucunda parazitlerin yumurtlama incelemesi yapılır.

Sıklıkla karşılaşmış olduğumuz bu rahatsızlığın belli başlı sebepleri vardır. Rahatsızlığın ortaya çıkmasıyla birlikte mutlaka uzman hekime danışılmalıdır. Yapılacak ön muayene sonrasında hastaya uygun olan testler yapılmış olur.

Testler sayesinde daha sağlıklı bir yaşam sürdürmek için uygun olan tedavi yöntemleri başlatılır. Devlet ve özel hastanelerde kolaylıkla yapılabilen bir testtir. Yapılan selefon bant testi, fiyatı hakkında kesin bilgiye rastlanmaz.

Çünkü her hastanede farklı fiyat listesi mevcuttur. Bu fiyat listeleri genellikle yanıltıcı olabileceğinden dolayı kişinin hastane ile iletişime geçerek, fiyat bilgisi alması daha doğru ve sağlıklı bir karar olacaktır. Selefon bant testi fiyatları 2024 hakkında  bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.

İlginizi Çekebilir  Check Up