Rubella IGM Testi

Rubella IGM Testi Nedir?

Rubella ıgm testi, insan serum ya da plazmasında bulunan rubella virüsüyle ilgili IGM antikorların belirlenebilmesi için gerçekleştirilmiş olarak bilinmektedir.

Rubella hastalığı dünya genelinde görülen ve kızamık olarak bilinen bir viral hastalık türüdür. Rubella rahatsızlığı yetişkinlerde ve çocuklarda sıklıkla görülen bir durumdur. Klinik belirtiler arasında oldukça düşük dereceli bir şekilde karşımıza çıkabiliyor.

Bunlar baş ağrısı, boğaz ağrısı, deri döküntüsü gibi hafif bir şekilde görülebiliyor. Bu durum sadece yetişkinlerde ve çocuklarla sınırlı değildir.

Ayrıca hamilelik sürecinde ortaya çıkabilecek ciddi bir rahatsızlıktır. Ortaya çıkmasıyla birlikte katarakt, sağırlık, fetal ölüm, zihinsel gerilik gibi sorunlara sebep olabiliyor.

Gebelik öncesinde kadınların Rubella IGM testi, yaptırması ve ortaya çıkabilecek ciddi sorunların önüne geçerek, rubella viral infeksiyonunun fetali korunma sağlamış olur.

Rubella IGM Testi Nasıl Yapılır?

Yapılacak olan Rubella IGM test, için hastadan toplanan numuneler sonucunda işlem gerçekleştirilir. Genel olarak numune tiplerinin serum ya da plazma olması gerekir.

Kan numunelerinin doğru şekilde saklanması, taşınması ve işlenmesi için mutlaka dikkatli olunmalıdır. Yapılacak olan testler genellikle çeşitlilik gösterir. Düzenli olarak kan numunelerinin toplanması gerekir. Serum için mutlaka toplanan numunelerin santrifüjden öncesinde pıhtılaşması gerekir.

Tüplerin sürekli olarak kapalı tutulması oldukça önemlidir. Santrifüj sonrasında pıhtılar ve eritrositleri serum ya da plazmalardan ayrılmış olması gerekir.

Böylelikle serumlar kapaklı küçük tüplerde saklanmış olur. Çalışmalar bir hafta boyunca yapılacaksa 2-8 C’de saklanması önerilir. Laboratuvar ortamına gönderilen numuneler, Rubella IGM testi ile yapılan çalışmalar sonucunda raporlanır ve uzman hekim tarafından değerlendirmeye alınır.

Hemogram (Tam kan sayısı): gebeliğin başlangıcında ortaya çıkan anemi (kansızlık) durumunun tespiti için test yapılır. Yapılan test sonucunda kan değerlerinin düşük çıkması durumundan antianemik ilaç tedavisine başlanması gerekir. Bu durum hamilelik dönemlerinin en çok ihtiyaç duyduğu ve yapılması gereken bir testtir.

İlginizi Çekebilir  Hiv Duo Ultra Testi

Rubella IGM Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik süreci için oldukça büyük önem taşıyan Rubella IGM testi, gebelik döneminde yapılması önerilir. Hamileliğin daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesi ve daha sonra iyi sonuçlanabilmesi için mutlaka gebelik için yapılan testler arasında bu testinde yapılması gerekir.

Viral hastalık olan rubella’nın erken dönemlerde hamilelerde enfeksiyon riski yaratması sonucunda bebeğe kalıcı hasarlar verir ya da düşük riskine yol açar.

Bu virüs iki farklı şekilde ele alınabilir. LGG ve IGM olarak bilinen 2 farklı antikorlardır. IGG’nin pozitif sonuçlanması durumunda kişinin enfeksiyon geçirdiğini gösterir ve bu durumda korkulacak endişe edilecek bir durum yoktur. Gebeliğin ilk üçüncü ayında Rubella IGM test, yapılması uygun görülür.

Rubella IGM Testi Değeri Kaç Olmalıdır?

Rubella erişkinlerde ve çocuklarda görülebilen bir virüs enfeksiyonudur. Hamilelik dönemlerinde geçirilen sorunların bebeğe yansıma durumları oluyor. Oluşabilecek sorunların önüne geçebilmek adına hastaya Rubella IGM test, yapılması gerekir.

Ortaya çıkan döküntüler sonucunda ateşli viral enfeksiyonu olarak bilinir. Çocukluk dönemlerinde geçirilen bu hastalık yaklaşık olarak 3 gün boyunca devam eden kızamıktan daha hafif bir şekilde ortaya çıkar.

Buradaki belirtilerden bir tanesi yüzde başlayıp, vücudun diğer alanlarına yayılan deri döküntüleridir. Bununla birlikte baş ağrısı, öksürük, hafif ateş gibi belirtilerde görülebiliyor. Eklem ağrıları da buna ek olarak sayılabilir.

Deri döküntüsü hariç diğer durumların yaklaşık olarak 1-2 hafta devam ettiği durumlardır. Bu durumda referans aralığının üzerinde ya da altında meydana gelen durumlar sonucunda ortaya çıkar.

Normal değerler; 0,0-0,80 IU/ml değeri için negatif, 0,80-1,20 IU/ml değeri için ise> 1,20 IU/ml pozitif kabul edilen durumdur. Bunun anlaşılabilir olması için rubella testinin yapılmış olması gerekir.

Rubella IGM Testi Aç Karnına Mı Yapılır

Hamilelik döneminin en önemli ve yapılma zorunluluğu olan testler arasında Rubella IGM test, yer alıyor. Burada iki farklı antikorun ele alınma durumu mümkündür. Karşımıza çıkan IGM ve IGG antikorları; iki farklı şekilde ortaya çıkar.

İlginizi Çekebilir  TSH Testi

Antikor testleri erken evre dönemlerinde vücudun önlem ve tedbir alması için uygulanan testlerdir. IGM olarak bilinen bu durum erken evre antikorudur. Yani kişi kısa zaman içinde bu virüsü geçişmiştir. Yapılan çalışmaların kısa süre içinde sonuçlanması mümkündür.

Ayrıca antikor testi olarak bilinen bu durum için ön hazırlık yapılmaz. Hasta burada kan numunesi verir. Birçok kan numunesi testinde genelde hastadan aç karnına işlemi gerçekleştirmesini isterler. Fakat Rubella IGM test, için hastada aç karnına test yapma zorunluluğu aranmaz.

Çünkü yiyeceklerin içeceklerin antikorun seviyesinde değişkenlik gösterebilen durumlar değiller. Bu sebepten dolayı herhangi bir günde herhangi bir zamanda bu test gerçekleştirilebilir.

Rubella IGM Testi Fiyatları 2024

Bilindiği gibi her testin ve tahlilin hastanede ortamında gerçekleştiğini ve doğru sonular vermesiyle birlikte uzman hekim tarafından değerlendirmeye alınır.

Elde edilen sonuçlar doğrultusunda hastaya uygun olan tedavi yöntemleri başlatılarak; oluşabilecek sorunların önüne geçilmiş olur. Çocukların, yetişkinlerin ve hamilelerin tehlike altında olduğu bu virüs enfeksiyonundan dolayı mutlaka Rubella IGM test, yaptırmış olmaları gerekir.

Böylelikle elde edilen değerler sonucunda daha doğru ve sağlıklı bir şekilde değerlendirme yapılmış olur. Daha hızlı sonuç alabilmek adına işlemlerin özel hastane ortamında gerçekleştirilmesi önerilir.

Yapılan bu testin fiyatı hakkında bilgi almak için hastane ile iletişime geçilmesi gerekir. Rubella IGM testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.