P-Fosfor Testi

P-Fosfor Testi Nedir?

P-fosfor testi, insan vücudunda bulunan fosforun düşüklüğü ve yüksekliğini ölçmeye yarayan olarak bilinmektedir. İnsan vücudunda en fazla bulunan mineral kalsiyumdur.

Daha sonrasında ise fosfor gelir. Fosfor insan vücudunda çok fazla ihtiyaç duyulan mineraldir. İnsan vücudunda çok önemli olmasının yanı sıra hemen hemen çoğu yapıda yerini almış oluyor.

Diş yapısında ve kemiklerin hücresindeki sıvıda görünür. Dengeli ve düzenli beslenme sonucunda fosfor yeteri miktarda insan vücudunda bulunur.

Düzenli ve sağlıklı beslenme sonucunda fosforun değerinde meydana gelen bir anormallik görünmez. Böylelikle kişi daha sağlıklı bir yaşam sürmüş olur. Bunun anlaşılabilir olması için mutlaka P-Fosfor testi, yapılması gerekir.

P-Fosfor Testi Ne İşe Yarar?

Fosfor yeterli miktarda vücutta bulunmadığı durumlarda sağlık durumunun tehlikede olduğu anlaşılır. Bu tehlikelerin gözle görülebilir olması veya tespit edilmesi mümkün değildir. Daha doğru ve kesin kararlar alabilmek için hastaya P-Fosfor testi, yapılır.

Bu test sonucunda vücuttaki değeri hakkında bilgi sahibi olunur ve uygun olan tedavi yöntemi uygulanır. Fosfor düşüklüğü sırasında uzman hekim tarafından eski değerine getirilir ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Fosforun Faydaları

Kalsiyum ile birlikte fosforun kemik yapısını oluşturmakta rol oynar. Vücut ve insan sağlığı için büyük faydaları mevcuttur. Kemik sağlığını koruyabilmek adına düzenli ve sağlıklı beslenerek kalsiyumun ve fosfor değerinin dengeli kalmasında yardımcı olur.

Kas ve kemik ağrılarını önlemekte yardımcı olur. Kemik kırılmaları ve osteoporozu önlemek için mineral yoğunluğunu oluşturmaya yardımcı olur.

P-Fosfor Testi Kaç Olmalı?

Bu konu hakkında kesin bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü yaşa bağlı olan değerlere rastlamak mümkündür. Yapılan P-Fosfor testi ile kişinin yaşı ve fosfor değeri göz önünde bulundurularak, değerlendirmeye alınır.

İlginizi Çekebilir  HLA B5 Testi

Fakat 100 mg değerinden başlayıp 1250 mg değere kadar çıktığı oluyor. Bunun sebebi ise yaş aralığının göstermiş olduğu değişkenliğe bağlıdır.

P-Fosfor Testi Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri

İnsan vücudunda bulunan hücre yapılarında görülür. Kemiklerde ve diş yapılarında sıklıkla rastladığımız durumlardan biridir. Buradaki fosfor değeri genellikle yaş grubuna göre değişkenlik gösterebilir.

İnsan sağlığını iyi yönde etkileyen ve eksikliği durumlarında sorunları beraber getiren durumlardan biridir. Bu sebepten dolayı dikkat edilmesi gereken durumlardan biridir.

Yüksekliğine ve düşüklüğüne neden olan birçok faktör mevcuttur. Dengesiz ve eksik beslenme, aşırı alkol alma, mide koruyucu ilaçlardan kaynaklı olarak fosfor değerinde düşüklük görülür.

Böbrek hastaları, çok fazla D vitamini alma, magnezyum ve kalsiyum eksikliği gibi durumlarda da yüksek değerde çıkmasına sebep olan durumlardır. Daha anlaşılabilir olması için hastaya P-Fosfor testi, yapılır.

P-Fosfor Testi Yüksekliği Nedenleri Nelerdir? P-Fosfor Testi

Fosforun yüksek değerde çıktığını anlayabilmek için tabi ki de P-Fosfor test, yapılması şarttır. Yapılan test sonucunda değerlerin göz önünde bulundurulması ve uygun olan tedavi yöntemlerinin uygulanabilir olmasında yardımcı olur.

Fosforun yüksek çıkmasına neden olan durumlarda; aşırı D vitamini alma, kalsiyum ve magnezyum eksikliği, diyabet hastalığı, böbrek hastalığı, iltihaplı hastalıklar, karaciğer hastalığı, kemoterapi gören kişilerin kullanmış oldukları ilaçtan kaynaklı olarak fosforda yükselme görülür.

P-Fosfor Testi Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir?

Fosfor değeri belirli yaş aralığına göre değişkenlik gösteren durumlardan biridir. Bazı durumlarda yüksek çıkarken bazı durumda düşük çıkabiliyor. Bunun anlaşılabilir olması için P-Fosfor testi, yapılması gerekir.

Yapılan test sonrasında hastanın fosfor değerinde düşüklük görülürse bunun başlıca sebepleri arasında dengesiz ve düzensiz beslenme gelir. Daha sonra aşırı alkol alma, mide koruyucu ilaçların kullanılması, hipertiroidi hastalıkları gibi durumlarda fosfor değerinde düşüklük görülür.

İlginizi Çekebilir  CMV-IGG Testi

Kanda PHOS Değer Aralığı Kaç Olmalı?

Bu durum ulusal sağlık enstitülerine göre günlük olarak miktar değerini hesaplanmıştır. Ve bu sebepten dolayı yaş aralığına göre değişkenlik gösterir.

Referans aralığının 100 mg-1250 mg arasında değişkenlik gösterebilen durumdur. Hastaya yapılacak olan P-Fosfor test, sonucunda bu değer yaş grubu göz önünde bulundurularak değerlendirilir.

Fosfor Hangi Besinlerde Bulunur?

Aslında birçok besinde fosforun bulunduğunu görebiliriz. Sürekli tüketmiş olduğumuz besinlerin içinde olmasından dolayı sürekli olarak besin takviyesi almış oluyoruz.

Bunlar; yumurta, yoğurt, süt, işlenmiş peynir, fındık, badem, mısır ekmeği, kepek ekmeği, dondurma, çikolata, baklagiller gibi besinlerde bulunur. Sürekli olarak tüketmiş olduğumuz gıdalarda bulunması oldukça yararlı ve avantaj sağlar.

Günlük yaşamda tüketilebilen besinlerin içinde var olmasından dolayı ister istemez tüketmiş olduğumuz durumlar oluyor. Yapılan P-Fosfor testi, sonucunda fosforda düşüklük görülmesi durumunda bu gıdaların tüketilmesi önerilir.

Yüksek Fosforlu Gıdalar Nelerdir?

 Günlük yaşantımızda tüketmiş olduğumuz birçok gıdada fosfor mevcuttur. Bu gıdaların tüketilmesiyle beraber daha sağlıklı bir hayat sürmeye yardımcı olur.

Hastaya yapılan P-Fosfor testi, sonucunda değerlerin düşük çıkması durumunda mutlaka yukarda sıralanan besinlerin takviye edilmesi önerilir. Bu besinler günlük hayatımızda sıklıkla tüketmiş olduğumuz besinler oldukları için özel olarak alma ve tüketme zahmetinde bulunmaya gerek kalmaz.

Düşük Fosforlu Gıdalar Nelerdir?

Fosfor değeri sürekli düşük çıkmaz. Bazı durumlarda fosfor değerinin yüksek çıktığı zamanlarda mevcuttur. Bu süreç içerisinde kişi yediğine içtiğine dikkat etmelidir. Bunun için fosfor değerinin düşürülebilmesi için düşük fosforlu gıdalar tüketilmelidir.

Bunlar; badem sütü, pirinç sütü, su, katkısız meyve suyu, ayva, havuç, salatalık, çilek, kümes hayvanlarının tamamı gibi tüketilebilir. Böylelikle fosfor değerinin düşmesi ve normale dönmesine yardımcı olacaktır.

P-Fosfor Testi Fiyatları 2024

P-fosfor testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  CA 72-4 Testi