Makroprolaktin Testi

Makroprolaktin Testi Nedir?

Makroprolaktin testi ile prolaktin hormonunun yüksekliğine ya da düşüklüğüne bakılır. Prolaktinin moleküler yapısındaki bozukluk makraoprolaktindir.

Beynimizin arkasında yer alan prolaktin hormonu, hipofiz bezi tarafından salgılanmaktadır. Süt veya stres hormonu olarak da bilinmektedir.

Vücuttaki en temel görevlerinden bir tanesi de kadınlarda doğum sonrasında süt üretimini sağlamak ve meme dokusunun gelişimini sağlamaktır. Kandaki prolaktin hormonu yükselmesine hiperprolaktinemi denir. 

Bu hormon çok fazla salgılandığında kadınlarda, gebe kalamama, adet düzensizliği, bebek olmamasına rağmen memelerden süt gelmesi; erkeklerde ise, memelerde büyüme gibi sorunlar neden olabilir. Makroprolaktin Testi yapılıp yapılmayacağına doktor muayenesinden sonra karar verilir.

Makroprolaktin Testi Nasıl Yapılır?

Adet düzensizliği, meme büyümesi, kısırlık, baş ağrısı, adet kesilmesi, meme sıkıldığında süt ya da akıntı gelmesi ve meme ağrısı gibi ağrılarda uzman bir doktora görünmekte fayda vardır.

Hekim tarafından hastanın öyküsünü dinler ve fiziki muayeneyi yapar. Kullanılan ilaçlar var olan stres faktörleri kesinlikle doktor ile paylaşılmalıdır. Hastadan alınan kan örneği ile Makroprolaktin testi yapılır.

Ancak gün içerisinde prolaktin seviyesinin değiştiği görülmektedir. Prolaktin seviyesinin sabah saatlerinde yüksek olduğu zaman diliminde testin yapılması önemlidir. Prolaktin yüksekliği belli bir seviyenin üzerinde ise doktor, lezyon olup olmadığını netleştirmek için MR isteyebilir.

Prolaktin seviyesini dengede tutmak için prolaktin ilaçları kullanılabilir.  Prolaktin ilaçları ile iki üç aylık tedavi ile hormon seviyesi normal seviyeye indirilebilir.

Makroprolaktin Testi Neden Yapılır?

Prolaktin hormonu kadınlarda yaklaşık olarak 15 L ile 25 L seviyesinde olması gerekir. Erkeklerde, prolaktin hormonu seviyesi yaklaşık olarak 5L ile 10 L aralığındadır. Kadınlarda, kandaki prolaktin değerinin 25 L den fazla olması erkeklerde, 10 L’ den fazla olması kişide hiperprolaktinemi olduğu gösterir.

Kadınlarda, prolaktin düşüklüğü yetersiz süt üretimine ve yumurtalık fonksiyonlarının düşmesine sebep olabilir bu yüzden prolaktin hormonunun eksikliği veya fazlalığı ciddi sorunlara neden olabileceğinden dolayı Makroprolaktin testi yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

İlginizi Çekebilir  PSA Testi

Makroprolaktin Testi Ne Zaman Yapılır?

Prolaktin seviyesinin sabah saatlerinde yüksek olduğu zaman dilimlerinde yapmaya özen gösterin.  Kadınlarda ise Makroprolaktin test en iyi sonuçların alınması için adetin 3’üncü gününde yapılması gerekir.

Makroprolaktin Testi Normal Değerleri

Hamilelik döneminde meme dokusunun gelişerek süt üretimine hazır hale gelmesini sağlayan prolaktin hormonu, doğum sonrası memenin uyarılması ile süt salgılanmasına yardımcı olur. Yüksek prolaktin değeri kadınlarda; kısırlık, adet kesilmesi, meme ucundan süt gelmesi, adet düzensizliği gibi problemlere yol açar.

Erkeklerde ise kısırlık, ereksiyon problemleri, vücut tüylerinde azalma gibi problemlere yol açar. Kişinin normal hayatını etkileyebilecek baş ağrısı ve görme problemleri de meydana gelebilir.

Hastadan alınan kan ile Makroprolaktin Testi yaparak Prolaktin değerinin hangi seviyede olduğu öğrenilir. Kadınlarda prolaktin değerinin en yüksek değeri 25 L; erkeklerde ise bu değer 10 L’dir.

Prolaktin düşüklüğü, kan testinde yer alan prolaktin seviyesinin normal değerlerinin altında olmasıdır. Çok az rastlana bu durum, genellikle beyinde yer alan ve prolaktin salınımını sağlayan hipofiz bezinin normal çalışmadığını gösterir. Bu duruma Hipopituitarizm denir.

Buna uygun tedavi yöntemi doktor tarafından düzenlenir. Amfetamin, bromokriptin ve dopamin gibi içeriğe sahip olan bazı ilaçların prolaktin düşüklüğüne sebep olur.

Kadınlarda prolaktin değeri en az 15 L, erkeklerde ise bu değer en az 5 L olması gerekir. Prolaktin düşüklüğünün tedavisi, genellikle bu duruma yol açan etkeni ortadan kaldırarak yapılır.

Makroprolaktin Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Kişinin prolaktin tedavisine başlayabilmesi için öncelikle Makroprolaktin test, yaptırmış olması gerekir. Yapılacak olan bu test sayesinde belirlenen kan değerlerinin referans aralığına uygun olacak şekilde doz ayarı yapılmaktadır. Tükettiğimiz yiyecek ve içecekler genellikle kan değerleri etkilemektedir.

Yapılacak test için alınacak önlemler oldukça önemlidir. Çünkü ilaç içtikten sonra kanda dalgalanmalar görülür. Bu yüzden yapılan Makroprolaktin testi, için ilaç ve kanın aynı gün gerçekleştirilmiş olması gerekir.

İlginizi Çekebilir  TSH Testi

Alınan ilaçtan sonra yaklaşık olarak 10-12 saat geçtikten sonra test yapılması gerekir. Bu esnada hasta mutlaka aç olması gerekir.

Makroprolaktin Testi Kaç Günde Çıkar?

Tedavi öncesinde uygulanan Makroprolaktin test ile birlikte hastaya verilecek olan ilacın dozu ayarlanır. Test yapılmadan uzman doktorun doz ayarlaması mümkün değildir. Yapılan bu test sayesinde kan değerlerine karar verilir ve uygun doz ayarı yapılır.

Yapılan Makroprolaktin Test, sonuçlanması için beklemek gerekir. Bunun içinde sonuçların kaç gün içinde çıkacağı hakkında kesin bir bilgi vermek mümkün değildir.

İşlem yapıldığında, hastanenin yoğunluk durumunu göz önünde bulundurarak işlem yapılması gerekir. Bu sebepten dolayı testinizi özel hastanede yapabilir ve buradan kessin sonuçlanma gününü de öğrenebilirsiniz.

Makroprolaktin Testi Fiyatları 2024

Yüksek prolaktin için dozaj düzeyini ayarlamak için öncelikle hastaya test yapılır ve hastanın kan değerlerine bakarak, uygun doz ayarı hekim tarafından yapılır.

Bu işlemi sağlık kurumları tarafından yapılır ve laboratuvar ortamında analizi yapılır. Bu işlemler devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde yapılabilir. Acil yapılması gereken durumlarda özel hastanelere başvurup ve yapılmalıdır.

Devlet hastanelerindeki yoğunluktan dolayı rapor sonuçlarını alınmasında zaman kaybedebilirsiniz. Burada gerçekleştirilen Makroprolaktin test, hakkında fiyat bilgisi vermek mümkün değildir. Çünkü hastanelerin yaptırmış olduğu testler, tahliller ve diğer benzeri işlerin fiyatlarında değişiklik olabilir. 

Bunun için hastane ile iletişime geçerek fiyat bilgisi almanızda fayda vardır. Makroprolaktin testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.