LH Testi

LH Testi Nedir?

LH testi, kandaki ve idrar düzeyinde olan LH hormonunun ölçülebilmesi için uygulanmaktadır. Bu durum erkeklerde ve kadınlarda ortaya çıkan üreme bozukluğunun ve kısırlık sorununun tedavisinde kullanılır.

Kadınların ve erkeklerin cinsel organlarda bulunan hormonun yaptığı görevdir. Kadınlarda LH, zaman gelince yumurtalıkların uyarılmasıyla birlikte, çatlamasını sağlamış olur. Yumurtaların çatlamadığı durumlarda döllenme oluşmadığından dolayı gebelikte oluşmamış olur.

LH sayesinde progesteron ve östrojen hormonlarının salınımlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Bu hormonlar sayesinde gebelik sağlanır. Erkeklerin testislerinde salınımı sağlanmış olur.

Burada erkeğin karakterini oluşturmaya yarayan ve cinsel fonksiyonlarının gerçekleşebilmesi LH çok büyük rol oynar. Bunun için yapılan LH testi ile erkek ve kadındaki durumun değerlendirmesi yapılır.

LH Testi Nasıl Yapılır?

Testin gerçekleşebilmesi için hastadan idrar ve kan numunesi alınır. Alınan idrar numunesi bazın rastgelen bazen ise 24 saatlik olarak gerçekleştirilebilir. Yapılan LH testi, hastadan hastaya değişkenlik göstereceğinden dolayı, idrar numunesi için uzman kişi tarafından bilgilendirilmiş olursunuz.

Hastanın kolundaki damardan numune kan alınır ve idrarla birlikte laboratuvar ortamına gönderilmiş olur. Bunun için herhangi bir hazırlık veya ek bir durum yapılmasına gerek yoktur.

LH Testi Neden Yapılır?

Kanda ve idrarda bulunan LH hormonunun düzeyinin ölçebilmek için hastaya LH testi, yapılır. Kadınların ve erkeklerin yaşamış olduğu üreme bozuklukları ve kısırlığın tedavisi için kullanılmış olan testtir.

Genellikle gebe kalmak isteyen kadınlar için evde kolay bir şekilde başvurabilecekleri testtir. Fakat kan değerlerinin ölçülebilir olması ve uzman hekimler tarafından daha doğru değerlendirme yapılabilmesi için hastane ortamında gerçekleşmesi daha uygundur.

LH Hormon Testi Neden İstenir?

Endokrinoloji ve kadın doğumda kan değerlerinin ölçülebilmesi için kullanılan muayene türü arasına girer. Her yaş grubunda ortaya çıkabilen ve devamının gelmesiyle birlikte ciddi sorunların oluşmasına sebep olur.

İlginizi Çekebilir  VDRL Kolesterol Testi

Çocukların puberte gelişim bozukluğu yaşamasına, geç veya erken gerçekleşen ergenliğin sebeplerini araştırmak için hastadan LH testi, istenir.

LH Hormonu Kaç Olmalı?

Bu konu hakkında kesin olarak bilgi verme durumu mümkün değildir. Çünkü yapılan LH testi, sonucunda genellikle kişinin cinsiyeti ve yaşından kaynaklı olarak değerlerin değişkenlik göstereceği durumlar mevcuttur.

Fakat ergenlik öncesinde kadınlarda ve erkeklerde; LH değerinin 1 IU/L’nin altında olması gereken bir durumdur. Kadınlarda: foliküler faz; 2,12-10,89, siklus tepe noktasında; 19-103, Luteal; 1,2-12,89, menopoz dönemlerinde ise; 10,8-58,6 arasında olması gerekir. Erkeklerde ise bu durum 1,24-8,62 mIU/mL değerinde olması gerekir.

LH Hormonu Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri

Meydana gelen LH yüksekliği genellikle ciddi sorunların beraberinde geldiğinin habercisidir. Ayrıca böbreklerde ve yumurtalıklarda kistlerin oluşumuna sebep olabiliyor.

LH yüksekliği daha çok Turner Sendromu, kanser tedavisi görmüş bireylerde, kemoterapi ve radyoterapi görmüş hastalarda yüksek çıkma durumları mevcuttur. Görülen LH düşüklüğünün sebepleri arasında çocukluk döneminde yaşanan kafa travması sonucunda görülme riskinin arttırır.

Orak hücreli anemi, hipofiz bezindeki tümörler, böbrek üstü tümörleri, menenjit, kafa travması, tiroit hormonu yetersizliği ve daha birçok sorunların görülmesi durumunda düşüş görülebilir. Bu konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için LH testi, yapılmış olması gerekir.

LH Hormonu Ne Zaman Bakılır?

Kadınlarda ve erkeklerde meydana gelen üreme sonucunda hastadan LH testi, istenir. Bu test sayesinde hipofiz bezi ya da cinsiyet bezlerinde meydana gelen sorunların tespit edilmesinde yardımcı olur.

Kadınların menopoza girmesiyle birlikte adet dönemlerinde yaşamış oldukları düzensiz dönemlerde de istenebilir. Kızlarda ve erkeklerde görülen geç ya da erken ergenlik için kullanılmasında bir sorun yoktur.

LH Değeri Ne Zaman Yükselir?

Gerçekleştirilen LH testi, sonucunda LH değerinde görülen yükseklik genellikle ciddi ve birçok hastalığı beraberinde getireceği anlamına gelir. LH değerinde meydana gelen yükselişlerin sebebi; mevcut olan hastalığın getirmiş olduğu sorunlardan kaynaklı olarak ortaya çıkar.

İlginizi Çekebilir  Rubella IGM Testi

Buna kanser tedavi görmüş, kemoterapi, radyoterapi, Polikistik Over Sendromu, hipofiz bezindeki tümörler sonucunda LH değeri yüksek görünmeye başlar. Ayrıca testis iltihaplanması, testis tümörleri de buna ek olarak sayılabilir.

LH Hormonu Kaç Olursa Hamile Kalınır?

Kanda meydana gelen ani LH piki ile birlikte testlerin gerçekleşmesi gerekir. Eğer kadının adet dönemlerinde bir aksaklık yoksa ve düzenli adet görüyorsa; adet başladıktan sonraki 12. Günde teste başlamak gerekir.

Art arda beş gün boyunca kadının test yaptırması gerekir. Yapılan test sonucunda pozitif değerin çıkması durumunda; 24-36 saat içinde kişide yumurtlama olmuş olacaktır.

LH Testi ile Gebelik Anlaşılır mı?

Hamileliğin anlaşılabilmesi için durumu belirlemiş olan HCG hormonudur. Yapılan Ovülasyon testi ile sadece LH hormonunun ölçümü yapılmış olur. Bu sebepten dolayı Ovülasyon testinin yapılması durumunda kadının hamilelik durumunu belirlemesi mümkün değildir.

LH Testi Fiyatları 2024

Gerçekleştirilecek olan işlemlerde kadınların ve erkeklerin başvurabileceği test yöntemlerinden biridir. Hem kamu hem de özel hastanelerde bu testin yapılması mümkündür.

Doktor isteği üzerine gerçekleştirilen LH testi, çok acil ve ihtiyaç durumlarında özel hastanelerde yapılabilir. Devlet hastanesinde yaşanan yoğunluktan dolayı sonucun alınması uzun sürebilir. Bu sebepten dolayı özel hastanede işlemin gerçekleştirilmesi önerilir.

Yapılan testin fiyatı hakkında kesin olarak bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü hastanelere göre değişkenlik gösteren bu durumlarda, fiyat değişkenliği de görülebilir.

Daha doğru kararlar ve sağlıklı sonuçlar alabilmek için ilgili hastane ile iletişime geçilmesi gerekir. LH testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.