Kortizol Testi

Kortizol Testi Nedir?

Kortizol testi, hipofiz ya da adrenal beziyle ilgili rahatsızlığı olan ve sorunların araştırılması için; addison hastalığı ve cushing sendromunun teşhisi konulabilmesi için hastaya yapılmaktadır.

Hormonlar vücudumuzun her yerinde olduğu için bu işlemler farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. Kan, idrar ve tükürükte bu işlemler gerçekleştirilir ve ölçüm yapılmış olur. Bu test yaygın olarak gerçekleştirilir. Kortizol seviyeleri genellikle gün boyu değişim gösterebilir.

Değişkenliğin açığa çıkmasından kaynaklı olarak yapılacak olan testin zamanlaması oldukça önemlidir. Ölçüm işlemleri günde 2 kere gerçekleştirilir. Bu işlemler; kortizolun yüksek değerli olduğu sabahları ve kortizonun düşük değerli olduğu öğleden sonraki vakitlerdir.

Bu işlem kan testi ile gerçekleştirilir. Genellikle kan ile tahlillerin gerçekleştiğini görebiliriz. Yapılacak olan işlemler ve kortizol testi, hakkında bilgi almak için uzman hekim ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Kortizol Testi Nasıl Yapılır?

Hastaya yapılacak olan kortizol testi, üç farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Kan, idrar ve tükürük yolu ile işlemler gerçekleştirilir. Yapılacak olan kan testinde günde iki kere yapılması gerekir.

Kortizol değerinin yüksek çıkacağı ve düşük çıkacağı saatlerde gerçekleştirilir. Bu durum sabahları yüksek ve öğleden sonraları düşük çıkacağından dolayı bu saatlerde yapılması uygundur.

İdrar testinde hastadan 24 saatlik idrar örneği istenir. Bu durum daha kesin sonuçlar alabilmek için sıklıkla kullanılır. Evde toplanacak olan numunelerin sağlık memurlarının vermiş olduğu talimata uyarak toplanması gerekir.

İlk idrar örneği sabah toplanır ve gün içinde toplanan örneklerin üzerine saat belirtilerek, toplanmış olur. Toplanan bu örnekler buzdolabında bekletilir ve ertesi gün laboratuvar ortamına teslim edilir.

Tükürük testinde ise gerçekleştirilen işlemin gece geç saatlerde yapılması uygundur. Bu saatlerde kortizolun düşük olduğu saatlerdir. Bu saat yaklaşık olarak 23:00 olduğu zamanlardır.

Testten önce yeme içmeyi kesmek gerekir. Bu esnada dişler fırçalanmaz. Çubuk yardımıyla ağızdan örnek alınır. Bu çubuk ağız içinde yaklaşık olarak 2 dakika durması gerekir.

Bu esnada yuvarlandırılır ve tükürük ile örtülmesi gerekir. Daha sonra uygun bir kabın içine alınır. Bu işlem gerçekleştirilirken kesinlikle başka bir şeyle temas etmemeye özen gösterilmesi gerekir. Ertesi günde laboratuvara teslim edilmiş olur. Böylelikle iç farklı şekilde kortizon için testlerin gerçekleştiğini durumlar mevcuttur.

Kortizol Testi Normal Değerleri

Kortizol gün içinde değişkenlik gösterebilen bir durumdur. Özellikle sabahları yüksek ve öğleden sonrasında düşük görünmeye başlar. Bu yüzden yapılacak olan kortizol testi, kan tahlillerinde gün içinde iki kere test gerçekleştirilmiş olur.

İki farklı zaman aralığında gerçekleştirilen bu testlerin normal değerleri de farklılık gösterir. Sabahları yapılan testin değeri; 7,00-29,00 mg/dL, öğleden sonra yapılan testin değeri ise; 7,00-17,50 mg/dL olması gerekir. Normal değerleri bu şekilde ele alınarak sonuçlar rapor edilir.

Kortizol Testi Kaç Olmalıdır?

Normal şartlar altında üç farklı yöntemle kortizol testi, yapılmış olur. Bu yöntemler sayesinde yapılan işlemler değişkenlik gösterebiliyor. Tükürük testi günde bir kere, kan ve idrar testleri birden fazla numune ile gerçekleştirilmiş olur.

Fakat normal değerler sabahları 7-29 mg/dL, akşam değerin ise 7-17,50 mg/dL arasında olması gerekir. Bu değerlerin altında veya üstünde çıkan değerler normal sayılmaz.

Kortizol Testi Saat Kaçta Yapılır?

Hastaya yapılmış olan kortizol testi, genellikle uygulama yapıldığı yönteme göre değişkenlik gösterir. Bu değişkenlikten dolayı kesin olarak saat verme durumu mümkün değildir. Çünkü hastanın başvuracağı yöntemlerde değişkenlik görülür.

Kan testinde sabah ve öğleden sonraki saatlerde alınan kan örneğidir. Tükürük gece vakti alınan örnekle gerçekleştirilir. İdrar numunesi ise hastanın 24 saatlik durumu ele alınarak gerçekleştirilir. Bu işlemlerin değişkenlik gösterdiğini görebilmek mümkündür.

Kortizol Kan Testi

Kan testi genellikle bütün tahlillerde gerçekleştirilmiş olan işlemdir. Burada kortizol testi, ile yapılacak olan kan testi, gün içinde iki kere hastaya uygulanmış olur.

Bu testin kortizonlun yüksek ve düşük olduğu zamanlarda gerçekleştirilir. Sabah saatlerinde ve öğleden sonraki saatlerde hastadan alınan kan numunesi ile gerçekleştirilir. Sabah alınan kan numunesinde hastanın aç karnına olması gereken önemli durumdur.

Kortizol Baskılama Testi

Hormon ölçümü nasıl kan yolu ile ölçümü gerçekleştiriliyorsa aynı şekilde idrar ve tükürük ile de bu işlem gerçekleştirilebilir. Fakat burada gerçekleştirilen hormon ölçüm işlemlerinde hormon hastalıkları tespit edilemediğinden dolayı bazı testlerin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu testlerin yapılması durumunda baskılama testi ya da uyarma testi adı verilir.

Kortizol Tükürük Testi

Hasta için gerçekleştirilecek olan tükürük testi yöntemi yer alıyor. Bu işlem sayesinde hastanın tükürüğünden alınan numune sonucunda işlem gerçekleştirilir.

Bunun için hasta gece 23.00 saatlerinde veya sonrasında kendisine verilen çubuğu ağzında tutması ve yaklaşık olarak 2 dakika tükürük ile kaplaması gerekir. Daha sonra numune için temiz bir kabın içine koyarak, ertesi gün laboratuar ortamına teslim eder.

Kortizol Testi Aç Karnına mı Olur?

Gerçekleştirilen tahliller ve testler genel olarak aç karnına yapılmış olan işlemlerdir. Bunu sıklıkla görebilir ve denk gelmiş olabiliyoruz. Yapılacak olan kortizol testi, için hastaya kan testi yapılır. Bunun için kan testi gerçekleştiği sırada sabah aç karnına numune alınmış olması gerekir. Diğer durumlarda gerçekleştirilen testler için bu şart aranmaz.

Kortizol Testi Fiyatları 2024

Sağlık ile ilgili olan rahatsızlıkların giderilebilmesi için genellikle hastaneye başvurup, uzman hekim tarafından yardım alırız. Alınan yardım sonucunda tanı ve tedavi uygulamasına başlanır.

Burada kişiye yapılan kortizol testi, ile bazı hastalıkların incelenmesi için gerçekleştirilmiş olan testlerdir. Hastalar bu testleri yaparken veya yapmadan önce fiyat bilgisini merak eder ve araştırma yapmaya başlar.

Bu konu hakkında net bir bilgiye rastlamak ne yazık ki mümkün değildir. Daha doğru bilgiler için ilgili hastane ile iletişime geçerek fiyat bilgisi alınabilir. Kortizol testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.