Kolesterol Total Testi

Kolesterol Total Testi Nedir?

Kolesterol total testi, kolesterol düzeyinin kontrol altına alınabilmesi ve bu düzey hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için hastaya yapılmaktadır.

Gerçekleştirilmiş olan testin sonucunda hastaya uygun olan tedavi yöntemi uygulanır. Bu test sayesinde tanı ve tedavinin konulmasında büyük rol oynar. Kolesterol rahatsızlığı kalp ve damar hastalıklarını beraberinde getiren ciddi sorunların oluşumuna neden olur.

Sonuçlardan yola çıkarak elde edilen bilgiler doğrultusunda kolesterolün yüksek çıkması durumunda kalp hastalıklarının oluşma ihtimali daha yüksektir. Kalp ve damar rahatsızlıklarının erken teşhisi konulmadığı durumlarda çok ciddi boyutlara taşınarak tedavi edilemeyecek hale gelir.

Tedavi edilemeyen rahatsızlıklar ölüme kadar yol açabilir. Gerçekleştirilmiş olan kolesterol total testi ile kanda bulunan kolesterol ve trigliseritlerin ölçülmesinde yardımcı olan kan testidir.

Kolesterol Total Testi Neden İstenir?

 Kanda bulunan kolesterol seviyesinin normalin üzerinde olup olmadığı hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için kolesterol total test, uygulanır. Kolesterolün yüksek çıkması durumunda kalp rahatsızlıklarını beraberinde getirir. Aslında vücudun ihtiyaç duyduğu; organ ve hücre zarının oluşumunu sağlamış olur.

Bireyin büyümesi, gelişmesi, üremesi için ihtiyaç duyulan hormonları üretebilmek için kullanılır. Kolesterol total testi, her yetişkin bireyin beş yılda bir yaptırması gereken testtir.

Yüksek kolesterol tespit edilebilmesi için hastadan test istenir. Yapılan test sonucunda değerlendirmeler yapılır ve kolesterolün değerini düşürmek için ilaçlar ve diyet programları uygulanmış olur. Böylelikle hastanın sağlık durumu hakkında bilgi edinerek, kontrol altına alınmış olur.

Kolesterol Total Testi Nasıl Yapılır?

Hastaya daha doğru tanı ve tedavi uygulayabilmek için mutlaka uzman hekim isteği üzerine kolesterol total testi, yapılması gerekir. Burada gerçekleştirilecek olan işlemlerden sonra daha sağlıklı ve doğru bir şekilde teşhis konulmuş olur.

İlginizi Çekebilir  Hemogram Testi

Yüksek kolesterol düzeyinde özellikle kalp rahatsızlıkların açığa çıkmasından kaynaklı olarak düzenli bir şekilde testin gerçekleştirilmiş olması gerekir. Yapılacak olan kolesterol total test, için hastanın damarından kan numunesi alınması gerekir. Bu durum farklı şekillerde de gerçekleştirilebilir.

Alınacak olan kan numunesinin parmak derisinin delinmesiyle birlikte kan damlasının test edilmesiyle gerçekleştirilir. Ölçüm yapılan ortamda portatif bir cihaz yardımıyla test gerçekleştirilmiş olur. Burada delinen parmak derisinden alınan kan numunesi işlemi gibi gerçekleştirilebilir.

Kolesterol Total Test Aç Karnına mı Yapılır?

Eğer hastaya sadece kolesterol total test, yapılacaksa kişinin aç kalmasına gerek yoktur. Yeme, içmede zorunluluk aranmadan işlem gerçekleştirilmiş olur.

Fakat bu test ile birlikte hastaya Lipit profilinin bileşeni olan testin uygulanacağı durumlarda kesinlikle yeme, içmeyi 9-12 saat öncesinde kesmesi gerekir.

Gerçekleştirilecek olan testlerin daha doğru ve güvenilir sonuçlar vermesi için bu durumun dikkate alınması gerekir. Bu süreç içerisinde eğer çok ihtiyaç duyarsa su içebilir. Su tüketimi bir su bardağından fazla olmaması gerekir.

Kolesterol Total Sonucu Nasıl Yorumlanır?

Kişinin yaptıracağı kolesterol total test, için mutlaka sağlık kuruluşuna danışarak işlemlerini gerçekleştirmiş olması gerekir. Burada yapılacak olan işlemden sonra rapor sonucu uzman hekim tarafından değerlendirmeye alınarak hastanın durumu hakkında değerlendirme yapar.

Özellikle yüksek çıkan kolesterol değerinde kalp rahatsızlığı riski taşımasından dolayı düzenli olarak testin yapılması gerekir. Hastalığın erken dönemde fark edilmesiyle birlikte doğru şekilde kontrol altına alınabilir. Böylelikle oluşabilecek hastalıkların önüne geçilmiş olur.

Erken teşhis edilmeyen rahatsızlıklar genellikle beraberinde ciddi sorunları getirebiliyor. Böyle durumlarda ne yazık ki hastalığın kontrol altına alınma durumu mümkün olmayabilir. Bu durum ölüme kadar uzanabiliyor. Ortaya çıkan belirtiler sonucunda mutlaka hastaneye başvurulmalı ve uzman hekim tarafından yardım alınması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Demir Bağlama Testi

Kolesterol Total Kaç Olmalıdır?

Sağlıklı bireylerde kolesterol düzeyinin normal olması gerekir. Aksi durumlarda meydana gelebilecek yükselmeler veya düşüşler ciddi rahatsızlıkları beraberinde getirir. Sağlıklı bireyler için kandaki LDL düzeyinin değeri 130 mg/dL’nin altında olmalı.

Total kolesterol 200 mg/dL’nin altında olması gerekir. Bu durum trigliserid değerinin 150 mg/dL’nin altında olmalıdır. Bununla birlikte kadınlarda bu durum 40 mg/dL olması gerekirken erkeklerde 50 mg/dL’nin üzerinde olması gerekir.

Vücudun normal fonksiyonları koruyabilmesi için bu değerlerde olması gerekir. Değerlerde meydana gelen oynamalar durumunda kalp ve damar hastalıklarının oluşmasında, bununla birlikte risklerin artış gösterdiği durumlardır.

Bu değerlerin tespit edilebilmesi için hastaya kolesterol total test, yapılması gerekir. Test gerçekleştirilirken hastanın cinsiyeti ve yaşı göz önünde bulundurulması sonucunda işlemler gerçekleştirilmiş olur.

Kolesterol Total Testi Fiyatları 2024

Besinlerle alınmış olan kolesterolün vücutta kolesterol sentezinin üretilmesinde rol oynar. Bu sebepten dolayı kolesterolde meydana gelen yükselişin sebebi bundandır. Bir diğer durum ise vücudun endojen kolesterol üretiminin fazla olması durumunda yükseliş meydana gelir.

Yapılan araştırmalar sonucunda vücudun çok fazla kolesterol üretmiş olmasından kaynaklı olarak; aşırı kilo ve genetik yatkınlıklarla yakın olduğu tespit edilmiştir.

Böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak için mutlaka kişinin kolesterol total test, testi yaptırmış olması gerekir. Çünkü bu değerlerin sadece laboratuvar ortamında işlemi gerçekleştirilen işlemlerdir.

Testin sağlık kuruluşlarında gerçekleşmesi mümkündür. Aksi durumlarda herhangi bir alanda testlerin yapılması mümkün değildir. Acil ve ihtiyaç durumlarda kişi bu testleri özel hastanede yapabilir. Böylelikle daha hızlı ve kısa süre içinde işlemlerini gerçekleştirmiş olur.

Fakat burada gerçekleştirilmiş olan testlerin fiyatı hakkında kesin olarak bilgiye ulaşmak mümkün değildir. İşlemlerin gerçekleşeceği hastane ile iletişime geçerek, daha detaylı bir şekilde fiyat bilgisi alınabilir. Kolesterol total testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.

İlginizi Çekebilir  CA 15-3 Testi