Klorür Testi

Klorür Testi Nedir?

Klorür testi, kişilerin uzun süreli yaşamış olduğu kusma, solunum rahatsızlığı, ishal, yorgunluk ve halsizlik sorunları ile karşı karşıya kaldıkları durumlarda mutlaka yaptırılması gerekmektedir.

Klor sayesinde kanda meydana gelen Ph dengesinin düzenlenebilmesi, sinirsel sinyallerin iletimini sağlayabilmek ve vücut sıvılarının düzenlenebilmesinde rol oynayan elektrolitler arasında yer alır. Elektrolitlerin küçük olmuş olmasına rağmen vücuttaki görevleri kendilerinden büyüktür.

Burada vücut içindeki dengenin sağlanması oldukça önemlidir. Klor dışardan takviye alınması durumunda da vücuduma yerleşebilir. Mesela sofra tuzu kullanımı sırasında vücudumuza alınır. Daha sonrasında mide bağırsak yolundan ilerleyerek, emilimi gerçekleşir.

Bu sayede fazla olan klor miktarı idrar aracılığıyla dışarıya atılmış olur. Gerçekleştirilen klorür testi, sayesinde vücudumuzda yer alan asit bas dengesinde ya da elektrolitlerde sorun olup olmadığına bakmakta yardımcı olmuş olur.

Klorür Testi Neden İstenir?

Yapılacak olan klorür testi, tek başına istenmez. Normal şartlar altında uzman hekim tarafından gerçekleştirilmiş olan fiziki muayene sonrasında hastadan istenebilir. Bu test; elektrolit paneli, temel metabolik panel ya da kapsamlı metabolik panel ile birlikte istenebilir.

Alkadozdan ya da asidozdan şüphelenilmesi durumunda hastadan istenebilir. Sadece bununla da sınırlı kalmaz. Akut rahatsızlık sırasında da istenir. Kişideki uzun süreli ishal ya da kusma durumlarında, solunum sıkıntısı çekilmesi, zafiyet, bitkinlik yaşanması durumunda uzman hekim isteği üzerine klorür testi, istenir.

Klorür Testi Nasıl Yapılır?

Hastada meydana gelen uzun süreli kusma, ishal gibi durumlarda ortaya çıkan belirtiler ve bulgular sonucunda elektrolitlerle birlikte klorür testi, gerçekleştirilmiş olur. Yapılacak olan test için hastanın herhangi bir hazırlık yapmasına gerek yoktur.

Çünkü bütün kan tahlillerinde olduğu gibi burada hastanın kolundan alınan kan numunesi sonucunda işlemler gerçekleştirilmiş olur. Koldan açılan damar yolu ile kan numunesi alınır ve bu sırada daha doğru sonuçlar alabilmek için hastadan idrar numunesinde alınmış olur. Alınan bu örnekler yaklaşık olarak 24 saat sonra sonuçlanmış olacaktır.

Klorür Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Yapılan klorür testi, sonucunda kandaki klorür düzeyinin belirlenebilmesine yardımcı olur. Test için hastanın bir hazırlık yapmasına gerek yoktur.

İşlem gerçekleştirilmeden 8-10 saat öncesine kadar hastanın bir şeyler yiyip, içmemesi gerekir. İhtiyaç durumunda 1 su bardağı su içebilir. Bunun dışında hastanın aç karnına işlemi gerçekleştirmiş olması daha doğru sonuçların alınmasına yardımcı olur.

Klorür Testi Sonucu Nasıl Yorumlanır?

İnsanlar yaşamış oldukları rahatsızlıklar sonucunda vücudunda çeşitli sebeplerden dolayı problemler yaşayabilir. Mesela bun örnek vermek gerekirse stres yapılması durumunda mideye krampların girmesiyle açıklanabilir.

Burada yaşanan problemler karşısında kan düzeyinde klorün yüksek veya düşük çıkma durumları ele alınabilir. Vücudun asit dengesini dengelemeye yarayan elektronit klordur. Klor her ne kadar küçük gibi vücudumuzda bulunmuş olsa da görevinin çok fazla olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Klorun vücutta fazla bulunması durumunda bağırsak ile mide aracılığıyla dışarıya atılmış olur. Klor değerinin sabit ve olması gereken bir düzeyi mevcuttur.

Bu durum yetişkin kadınlarda 96-106 mmol/L seviyesinde, yetişkin erkeklerde 98-107 mmol/L seviyesinde, bebeklerde ise bu durum 96-113 mmol/L seviyesinde olması gerekir. Yapılan test sonucunda eğer bu aralığın üstünde veya altında bir değer elde edilirse; uzman hekim tarafından kontrol altına alınmış olur.

Klor Değeri Kaç Olmalıdır?

Klor değeri çeşitli sebeplerden dolayı yüksek veya düşük olarak çıkabilir. Bu değeri öğrenebilmek için hastaya klorür testi, yapılması gerekir. Yapılan test sonucunda klor değerini öğrenebilmek mümkün oluyor. Bu değer kadınlarda, erkeklerde ve bebeklerde değişkenlik gösteren bir durumdur.

Cinsiyet ve yaş aralığı göz önünde bulundurularak, işlem gerçekleştirilmiş olur. Bebeklerde 96-113 mmol/L, yetişkin kadınlarda 96-106 mmol/L, erkeklerde ise 98-107 mmol/L aralığında olması gerekiyor.

Klor Değeri Düşüklüğü Nedenleri ve Belirtileri

Klor değeri bazen yüksek bazen ise düşük değerler aralığında ortaya çıkabiliyor. Bu değerlerin farklılık göstermesi genellikle kişinin tüketmiş olduğu gıdalardan kaynaklıdır.

Vücutta meydana gelen klor düşüklüğünde hastanın mutlaka uzman hekime başvurması; yapacağı klorür testi, sonucunda uygun olan tedaviye başlaması gerekir.

Vücut çok fazla sıvı kaybettiyse, nefes darlığı, halsizlik, yorgunluk, bitkin hissetme durumlarıyla birlikte kusma, mide bulantısı ve ishal gibi sorunlar ile karşı karşıya kalır. Böyle durumlarda mutlaka uzman hekime danışılması gerekir.

Klor Yüksekliğinin Nedenleri ve Belirtileri

Kanda meydana gelen klor yüksekliğinin sebebi genellikle vücudun susuz kaldığı ve sıvı tüketiminin az olduğu durumlarda ortaya çıkar. Kişinin aşırı tuz tüketimi, alkol ve sigara tüketimi, bu gibi içeceklerin çok fazla tüketilmesi durumunda klor yüksekliği meydana gelir.

Bu durum sonucunda kişiler belirtiler görünmeye başlar. Bu belirtiler genellikle hipertansiyon, halsizlik, solunum güçlüğü gibi durumların açığa çıkmasıyla oluşur.

Sorunların ve belirtilerin ortaya çıkması durumunda mutlaka klorür testi, yapılması gerekir. Uzman hekim vücuttaki klor yüksekliği için uygun olan tedavi yöntemlerini başlatmış olur.

Klorür Testi Fiyatları 2024

Sağlık kuruluşları kontrolü altında gerçekleştirilecek olan klorür testi, fiyatı hakkında kesin olarak bilgiye rastlamak mümkün değildir. Bunun için daha doğru ve kesin bilgi alabilmek için testin yapılacağı hastane ile iletişime geçilmesi gerekir.

Yapılan görüşme sonrasında net ve doğru fiyat bilgisi almanıza yardımcı olur. Klor değerinin yüksek ya da düşük çıkması durumunda uzman hekim tarafından doğru tedavilere başlanmış olur. Klorür testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.