İkili Test

İkili Test Nedir?

İkili test, gebeliğin 11. Ve 14. haftasında yapılması gereken ultrasonografik incelemede bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi amacı yapılan testlerden biridir. İkili tarama testinde bebeğin ensesinde bulunan yapısal bozukluk ihtimalini göz önünde bulundurmak ve burada bulunan sıvının ölçülmesi için gerçekleştirilmiş olan testtir.

Bu durum bazı kişiler için ense kalınlığı testi olarak bilinse de bazıları için tarama testi olarak bilinir. Genel olarak bakıldığında hamileliğin 11. ve 14. haftasında yapılması gereken testtir.

Test sayesinde hamilelik durumu hakkında detaylı incelemelerin yapılmasına ve oluşabilecek sorunların önüne geçebilmek için yardımcı olur. Mutlaka bu süreç içinde ikili test, yapılması gerekir.

Günümüz şartlarında yapılan ikili testi, oldukça büyük önem taşır. Çocukların down sendromu, sakatlık, fiziksel ve zihinsel sağlık sorunlarının oluşması ve tedavi edilmesi zor olan genetik bozukluğun tespit edilmesinde yardımcı olur.

Gerçekleştirilen bu test sayesinde bebeğin down sendromlu olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olmaya yarar. Bununla birlikte annenin bu çocuğu doğurmak istemediği durumlar için hamileliğini sona erdirmek gibi bir durum söz konusudur. Bu durum annenin isteği doğrultusunda gerçekleştirilmiş olur.

İkili Test Nasıl Yapılır?

Yapılacak olan ikili testi, için ilk aşamada kan örneği testi gerçekleştirilmiş olur. Eğer bu süreç içinde annenin kullanmış olduğu bir ilaç var ise mutlaka uzman hekime bildirilmelidir. Enjeksiyon yardımıyla gerçekleştirilmiş olan kan örneği sonrasında ultrason taraması gerçekleştirilmiş olur.

Sonografi uzmanları tarafından daha iyi görüntü elde edebilmek için abdominal ultrason ya da vijinal ultrason cihazlarından yardım alır. Bu cihazlar sayesinde elde edilen görüntüler sonucunda fetüs boynunun arkasında yer almış olan dokunun miktarı ya da boş alan analiz edilir.

Hastadan ilk önce kan örneği alınır. Daha sonrasında ultrason görüntüleme tekniği ile ensedeki boş alanın miktarı ya da burada yer almış olan doku incelenmiş olur.

Daha sonrasında laboratuvar ortamında gerçekleştirilen kan numunesinin sonuçları, ultrason sonucu ve hastanın kişisel bilgilerinin olduğu dosyalar bir araya getirilmesi sonucunda incelenir.

İkili Test Ne Zaman Yapılır?

Bebek bekleyen ebeveynler karşılaşabileceği belli başlı sorunlar oluşabilir. Bunun için anneler için gerçekleştirilmesi gereken önemli testler mevcuttur. Bu testlerden bir tanesi ikili test, olarak bilinir.

Bu test sayesinde anne karnındaki bebeğin sağlık durumu hakkında detaylı bilgiye sahip olmaya yardımcı olur. Hamilelik döneminin 11. ve 14 haftasında gerçekleştirilmesi gereken bir testtir.

Bu süreçten sonrasında bebeğin sağlık durumu hakkında herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalınması durumunda müdahale etmek zor olabilir. Mutlaka bu süreç içinde annelerin yaptırması gereken testtir.

Yapılan tarama testinin bir süresi vardır. Bu hamilelik döneminin 11. ve 14 haftasında olacak şekilde gerçekleştirilir. Aksi durumlarda bu süreçten sonraki durumlarda hastaya müdahale etme durumu mümkün değildir.

Eğer ki bebekte sakatlık, hastalık veya farklı bir durum ile karşı karşıya kalınırsa bu durum anneye bildirilmiş olur. Sonrasında annenin isteği üzerine hamilelik sonlandırılabilir.

İkili Test Sonuçları

Gerçekleştirilmiş olan ikili testi, sonucuna göre eğer bebeğin sağlık durumunda bir sorun yoksa burada uzman hekim tarafından ayrıntılı bir şekilde hasta bilgilendirilmiş olur.

Tarama testinde herhangi bir risk bulunmamaktadır sonucuna varılmış olur. Ya da bebeğin sağlık durumunda herhangi bir sorun var ise bu durum hastaya sakin bir şekilde açıklanmış olur.

İkili Test Normal Değerler Nelerdir?

Normal şartlar altında gerçekleştirilmiş olan bu testin değerlerinde 1:10-1:250 oranlarında pozitif ve yüksek riskli olduğu anlamına gelir. 1:1000 ya da üzeri olan değerlerde, düşük riskli negatif değer taşıdığına işaret eder.

Bu testin nukal saydamlık değeriyle birleşmesi sonucunda doğruluk oranı yaklaşık olarak %80’e kadar yükselir. 3,5 mm’den düşük oranlarda NT değerinin normal kabul edildiği durumlardır.

İkili Test Neden Yüksek Çıkar?

Genel olarak bakıldığında yapılan ikili test, için 1/270 sınırı ele alınarak analizler yapılır. Bebeklerin down sendromlu olma ihtimalleri göz önünde bulundurulmasıyla birlikte incelemeler yapılmış olur.

İkili Test Aç Karnına mı Yapılır?

Anneden alınan kan örneği ile numuneler laboratuvar ortamına gönderilir. Burada gerçekleştirilecek olan ikili testi, için annenin aç veya tok olma durumu fark etmeksizin işlemler gerçekleştirilebilir. Anne aynı gün içinde ultrason görüntüleme tekniğini de gerçekleştirmiş olması gerekir.

İkili Test Cinsiyet Belli Olur mu?

Yapılan ikili testi, mutlaka 11-14. Haftalar arasında işlemlerin gerçekleştirilmiş olması gerekir. Test sayesinde bebeğin sağlık durumu öğrenilir ve oluşabilecek riskler hesaplanmış olur. Bu esnada annenin doğacak olan çocuğu hakkında ikiz veya üçüz durumunu öğrenebilmesi mümkündür.

Fakat bebeğin cinsiyetini öğrenemez. Anne bebeğin cinsiyetini öğrenebilmek için fetal DNA testini gerçekleştirmiş olması gerekir. Aksi durumlarda bu test ile cinsiyet öğrenme durumu mümkün değildir.

İkili Test Papp-a Normal Değerleri

Double test olarak da bilinen bu test; gerçekleştirilen iki biyokimyasal değerin bilgisayar ortamında analiz edilmesiyle birlikte herhangi bir risk oranının çıkmasına denir.

Risk oranının 1/250 değerinin olması durumunda bu testin pozitif olduğu anlamına gelir. Bu da demek oluyor ki bebeğin Down sendromlu olması açısından risk grubuna girdiğinin habercidir.

İkili Test Nasıl Yapılır Kadınlar Kulübü

İsteğe bağlı olarak fenal DNA testi yaptırmama rağmen sonucun elime ulaşmadı. Fakat yapılan ikili tarama testinde burun kemiği ve ense kalınlığının 1,23 oranında olduğunu söylediler. Bu değer iyi mi kötü mü?

Test için önce benden kan örneği istediler daha sonra ultrason çekimi yaptılar.

İki hafta öncesinde yaptırdığım testin yeni elime ulaşmış olmasının hayal kırıklığıyla yaşıyorum. Değerlerim yüksek çıkmasından dolayı bebeğimin down sendrom riski taşıdığını öğrendim. Ne yapmalıyım?

İkili Test Fiyatları 2024

Ne yazık ki ikili test, fiyatları hakkında kesin bilgiye rastlama durumu mümkün değildir. Herhangi bir fiyat aralığı verilmesi de doğru değildir. Bu durum ebeveynlerin yanıltılmasından başka bir durum olmaz.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için işlemin gerçekleştirileceği sağlık kurumu ile görüşme sağlayarak, bilgi alınabilir.  İkili test fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.