IGG Antikor Testi

IGG Antikor Testi Nedir?

IGG antikor testi, geç dönemlerde ortaya çıkmasına sebep olan durumlarda yapılmaktadır. Bağışıklık sistemimizin vücudumuzda meydana getirdiği tehditlerin daha doğru tanımlanması ve ortadan kalkmasına yardımcı olmaya çalışan proteinlere antikor denir.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve birçok olumsuz durumları beraberinde getiren bu hastalığın günümüzde aşısı mevcuttur. Fakat aşı sonrasında kişilerin antikor testi yapıp yapmaması konusunda daha detaylı bilgiye sahip olmak için araştırma yapmaya başlarlar.

Covid-19 ile yaşanan pandemi sürecinde sık sık adını duyduğumuz ve bir süre duymaya devam edeceğimiz konulardan biridir.

Antikor testinin yapılmasındaki amaç ise; kişinin kanında herhangi bir antikorun olup olmadığıyla alakalı gerçekleştirilir. Böylelikle kişilerin hastalığı geçirme durumlarıyla alakalı daha doğru tespitler yapılır. Bunun için mutlaka IGG antikor testi, yapılması gerekir.

IGM- IGG Antikor Testleri Nedir?

Antikor testi iki farklı şekilde ele alınabilir. Bu durum IGM ve IGG türü olarak karşımıza çıkar. Bunlar iki farklı şekilde ele alınabilen ve birbirine yakın olan testler denebilir.

IGM antikoru; erken evre antikorudur. Yani kişinin yakın zaman içerisinde Covid-19 virüsüne yakalandığıyla alakalı analizler yapar. Antikorlar genel olarak 7. günden başlayıp, 21. günde kendiliğinden kaybolduğu anlamına gelir. IGG testi ise; geç cevap antikoru olarak bilinir.

Burada kişide Covid-19 enfeksiyonlarının geç dönemlerde çıkmasına denir. Yani bağışıklık sisteminin virüse vermiş olduğu cevap ve oluşturmuş olduğu koruyucu antikorlardır.

Gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda enfeksiyon kendini 14. günden başlayarak, kana karışmasını ve burada kalmaya devam ettiği durumlardır. Burada kalmayı sağlayarak uzun süreli bağışıklık kazandırılmasına yardımcı olur. Hastaların mutlaka bu yaptırması ve daha detaylı bilgi alması gerekir.

IGG Antikor Testi Nasıl Yapılır?

Yapılacak olan IGG testi, laboratuvar ortamlarında gerçekleştirilmiş olur. Yapılan çalışmalar sonucunda doğru sonuç alınması mümkündür. Hastadan sadece kan örneği alınır ve laboratuvar ortamına gönderilmiş olur.

İlginizi Çekebilir  Fetal DNA Testi

Yapılan lgg tipi antikorun doğru sonuç verme oranı %99,8 değerindedir. Kanda bulunan antikorun testlerinin günlük gerçekleştirilmesiyle birlikte değişkenlik gösterebilir. Bu sebepten dolayı kan örneğinin alındığı günde IGG testi, yapılması gerekir.

Antikor Testleri Kimlere Yapılmalıdır?

Gene olarak bakıldığında yapılacak olan IGG testi, sonucunda Covid-19 hastalığını geçirmiş olan kişilerin bağışıklığının gelişip, gelişmediğiyle alakalı değerlendirmek yapmak isteyenler, geçirilen hastalık sonucunda hastalığın herhangi bir belirti göstermeden geçirmiş olan kişilerin kanında antikorun taşınmış olup olmadığını tespit etmek, normal şartlar altında rutin çalışma düzeni hazırlayan bankaların, fabrikaların, zincir markaların, okulların taranması için gerçekleştirilebilir.

Bununla birlikte toplumda herhangi bir toplulukla aynı ortamda bulunması ve bu kişilerin yüzde kaçında bağışıklık kazandığını tespit edebilmek için antikor testleri gerçekleştirilmiş olur.

Dünya çapında yapılan çalışmalar sonucunda toplumun kazanmış olduğu bağışıklık oranı yaklaşık olarak %5-9 arasında olduğu tespit edilmiştir.

Covid-19’a Karşı Gelişen IGG Antikorları Bizi Ne Kadar Süre Korur?

Kişinin geçirmiş olduğu Covid-19 enfeksiyonu sonrasında koruyucu antikorların vücudumuzu ne kadar koruyacağı ve ne kadar sürede burada duracağı hakkında kesin olarak bilgiye rastlamak mümkün değildir.

Yapılan IGG testi, çalışmalar sonucunda lGG tipli antikorların kanda kaldığı miktarın zamanla azalmalar meydana getirdiğini gösterir. Antikorların göstermiş olduğu koruyuculuk sürecinde değişkenlik görülür.

Bu sebepten dolayı kronik rahatsızlığı olanlar ve 65 yaş üstü bireylerin her sene influenza aşısını tekrarlaması gerektiği önerilir.

IGG Antikor Testi Tek Başına Tanı İçin Yeterli Midir?

Geç cevap veren antikorun geç dönemlerde ortaya çıkmasıyla birlikte gerçekleştirilir. Gerçekleştirilecek olan bu testte hastanın daha önce Covid-19 rahatsızlığını geçirdiğiyle alakalı analizler yapılır.

Buradaki antikorların vücuduna yerleşerek, kanda kalmaya devam etmesiyle oluşur. Yapılan IGG testi, genellikle tek başına kullanılmaz. Kullanılmakta olan antijen testlerinin, kişinin hasta olup olmadığıyla alakalı belirlenen ve değerlendirilen testlerdir.

İlginizi Çekebilir  B12 Vitamini Testi

Covid-19 tanısı için kullanılan en değerli test Covid PCR testidir. Yapılan antikor testlerindeki amaç; kişilerin daha önce hastalığı geçirip, geçirmedikleri hakkında tanımlama yapmaya yarayan testlerdir.

Covid-19 lGG antikorunun o-pozitif olması ile birlikte lGM antikorunun negatif çıkmasıyla kişinin daha önce enfeksiyonu geçirdiği ve iyileştiği anlamına gelir. Böylelikle bağışıklığın oluştuğunu da göstermiş olur.

Covid-19 IGG Antikor Sonuçlarının Yorumlanması

Yapılan IGG testi, sonucunda eğer hastanın test sonucunda 0,9’dan düşük bir değer çıkarsa; test negatiftir. Hastaya Covid-19 virüsünün bulaşmadığı ya da hasta covid-19 enfeksiyonunu geçirmesine rağmen enfekte olmuştur. Hasta geçirdiği hastalık sonucunda kanında herhangi bir IGG antikoruna rastlanmadığından dolayı gelişmemiştir.

Eğer ki test sonucunun 0,9’dan yüksek olmasıyla birlikte hastanın Covid-19 IGG geçirerek, kanında koruyucu antikorlar gelişmiş demek olur. Gerçekleştirilen test sonucuyla alakalı uygun olan çalışmalar yürütülmüş olur.

IGG Antikor Testi Fiyatları 2024

Günümüzde herkesin merak ettiği ve yaptırmak istediği testlerden bir tanesi olan IGG testi, hakkında çok fazla merak edilen konular gündeme gelmiş bulunmaktadır. Kişilerin yaptıracağı testin maliyeti nedir, nerede yapılır, kaç kere yaptırılır gibi sorular merak konusu olmaya devam ediyor.

Bilindiği üzere testin bir kere yapılmasında fayda vardır. Sağlığımızı etkileyen bu durumun hastane ortamında yapılması en uygundur. Fakat yapılan test hakkında kesin olarak bilgiye rastlamak mümkün değildir. Çünkü testin piyasa sürülmesinden bu yana sürekli fiyatta değişkenlik görülebiliyor.

Testin yapılacağı hastanelerin araştırılması ve burada detaylı araştırma yaparak, ilgili hastane ile iletişime geçilmesi gerekir. Böylelikle daha doğru ve kesin bilgilerin alınması sonucunda test fiyatı öğrenilir ve işlem gerçekleştirilmiş olur. IGG antikor testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.