HSV Tip 2 IGM Testi

HSV Tip 2 IGM Testi Nedir?

Hsv Tip 2 Igm testi, herpes virüsünün tam olarak bir tedavisi olmamakla birlikte kişiye yapılır ve  sonucunda uygun olan tedavi yöntemleri kullanılarak, hastalığı kontrol altına almak mümkündür.

Bu sebepten dolayı olabildiğince bu virüsü kapmaktan uzak durulması gerekir. Rahatsızlığın genital bölgede görünme oranı oldukça yüksektir. Kadınlarda ve erkeklerde görülebilen ve ciddi rahatsızlıkların oluşumuna neden olur.

Cinsel ilişkide bulaşma riski daha yüksek olmasından dolayı mutlaka kişinin dikkat etmesi gerekir. Cinsel ilişkinin yaşanmasıyla birlikte kişinin prezervatif kullanması önerilir. HSV Tip 2 IGM’ de hastanın bu virüse yakalandığı hakkında bilgi sahibi olmaya yarar.

Testin antikor koruyucu olmadığı bir durumdur. Antikor kendini gösterir ve kısa süre içinde kaybolduğu durumların tespitinde kullanılır. Bunun için hastanın mutlaka HSV Tip 2 IGM testi, yaptırmış olması gerekir.

HSV Tip 2 IGM Test Türleri Nelerdir?

HSV Tip 2 rahatsızlığı iki farklı şekilde ortaya çıkar. Hastanın yaptıracağı IGM ile IGG testleri arasında fark vardır. Bu farklılığın virüsün vücuda girmesiyle alakalıdır.

HSV tip 2 IGM testinde virüsün kısa zaman içinde kişide göstermiş olduğu durumu açıklar. Buradaki antikorların koruyucu olmadığını ve genellikle tespit edildikten sonra kısa süre içinde kaybolurlar.

HSV Tip 2 IGG testinde ise bağışıklığın virüse karşı göstermiş olduğu yanıtını gösterir. Yapılan çalışmalar doğrultusunda antikor üretiminin kanda kalma süresini takip eder.

Hastalığın uzun süreliğine bağışıklığı sürdürdüğünü gösterir. Bu konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için hastaların HSV Tip 2 IGM testi, yaptırması gerekir.

HSV Tip 2 IGM Test Türleri Organlara Nasıl Etki Eder?

Hasta yapmış olduğu HSV Tip 2 IGM testi, sonucunda hastalığın kontrol altına alınması için gerekli olan çalışmaları başlatır. Hastalığın tam olarak tedavi edilmesi mümkün olmamakla birlikte sadece kontrol altına alındığı bir durumdur. Virüsün genital bölgede meydana geliyor olması genellikle bu bölgenin etkilenmesine neden olur.

Kadınların vajinanın dış dudaklarında, kasıklarda, vajina anüs arasında yer alan bölgelerde, rahim ağzında meydana gelir. Erkeklerde ise testislerde, kalçada, penis başında görülür.

Özellikle penisin gövdeye yakın olduğu kısımlarda meydana gelir. Hasta böyle durumlarda uzman hekime başvurmalıdır ve yardım almalıdır. Genellikle doktorun isteği üzerine HSV Tip 2 IGM testi, yapılmış olur.

HSV Tip 2 IGM Test Yaygın Mıdır?

Herpes enfeksiyonu HSV Tip 2 IGM testi, genellikle ülkemizde ve dünya genelinde sık karşılaştığımız durumlardan biridir. İnsanların karşılaşmış oldukları bu rahatsızlıklar doğrultusunda genellikle doktora gitmekten kaçınırlar.

Bu durum onlarda korku ve utangaçlığa sebep olur. Ülkemizde HSV enfeksiyonuna yakalanan bireylerin %30’luk oranla tespit edilmiştir. Bu durum yaklaşık olarak ele alınmış olan değerdir.

Normal şartlar altında bu oranın daha yüksek olduğu tahmin edilmektedir. Çünkü hastalık insanlarda utanç verici bir hastalık haline geldiği için doktora gitmeyenlerin sayısı ne yazık ki tespit edilememektedir.

Bilimsel istatistikler sonucunda yaklaşık olarak bir değer verilebiliyor. Kişilerin yaptırmadığı HSV Tip 2 IGM testi, sonucunda tanı konulması mümkün değildir. Doğru tanının konulabilmesi için mutlaka testin gerçekleştirilmiş olması gerekir.

Çünkü hastalık normalde temas edilmesiyle birlikte bulaşıcı hale gelir. Kendini belli etmeyen herhangi bir belirti oluşturmayan rahatsızlıkların tespit edilebilmesi için test şart.

HSV Tip 2 IGM Test Enfeksiyonuna Yakalanmada Risk Faktörleri Nelerdir?

Virüsün kısa süre içinde vücuda yerleşmesi mümkündür. Bu sebepten dolayı olabildiğince belirtilerin ortaya çıkması ve virüsün bulaşma riski taşıdığı durumlardan uzak durmak gerekir. Virüslü bireylerle temas edilmesi durumunda birden fazla kişiye bulaşma riskini taşır.

Kişilerin yaptıracağı HSV Tip 2 IGM testi, sonucunda alınması gereken önlemler hakkında daha bilinçli olurlar. Kişilerin bu enfeksiyona yakalanma riskleri genellikle değişkenlik gösterir.

HİV enfeksiyonu taşıma durumu, erkek eşcinsel faaliyetleri, yaş ilerlemesi, cinsel ilişkide partner sayısındaki artış, hispanik ya da siyahi etnik kökenli olma durumlarında ortaya çıkabiliyor.

HSV Tip 2 IGM Test Enfeksiyonlarının Bulaşıcılık Dönemi Ne Kadar Sürer?

 Kişide meydana gelen belirtiler doğrultusunda ilk olarak enfeksiyonlar ağır seyredebilir. Kas ağrısı, ateş, lenf bezlerinde şişme, halsizlik gibi durumlarda görülebilir. İçi sıvı dolu olan minik kabarcıkların zaman içerisinde çevrede bulunan diğer kabarcıklarla birleşmesi sonucunda çoğalma meydana getirir. Bazı hastalarda bu hastalık belirti vermeden gelir geçer olur.

Bu hastalık hakkında bilgi sahibi olmak için HSV Tip 2 IGM testi, yapılması gerekir. Yapılan testten sonra hastaya doğru tanı konulmuş olur. Böylelikle daha doğru şekilde tedavi yöntemlerine başvurulur.

Enfeksiyonun bulaşıcı olma süresi normalde hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Primer genital lezyonu olan kişilerin 8-10 gün süre içinde meydana gelir. Hastalığın tekrarlanması durumunda 4-7 gün arasında ataklar görülebilir.

HSV Tip 2 IGM Test Virüslerinin Kuluçka Süresi Ne Kadardır?

Dünya genelinde ve ülkemizde yaygın olarak görülen bu rahatsızlığın cinsel yolla bulaşarak, birçok kişiyi etkisi altına alır. Virüsten tamamen kurtulmak mümkün değildir.

Fakat yapılacak olan tedaviler sonucunda kontrol altına alınabilir. Enfeksiyonun bulaşmasıyla birlikte virüs vücutta kalmış olur. Bağışıklık sistemini kötü bir şekilde etkileyerek zayıflatmış olur.

Virüsün kendini tekrarlama durumu mümkün olduğu için yıl içerisinde birkaç kere görülebilir. Bunun için mutlaka HSV Tip 2 IGM testi, yapılması gerekir. HSV rahatsızlığı uçuk virüsü olarak bilindiğinden dolayı halk arasında bu şekilde geçmektedir. Virüsün kuluçka süresi yaklaşık olarak 2-12 gün arasında değişim gösterir.

HSV Tip 2 IGM Testi Fiyatları 2024

Hsv tip 2 ıgm testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.