HSV Tip 2 IGG Testi

HSV Tip 2 IGG Testi Nedir?

Hsv tip 2 Igg testi, genital Herpes olarak bilinen ve dünya genelinde sık rastlanan bu hastalık hakkında doğru teşhis koyabilmek için yapılmaktadır.

Genital bölgede ortaya çıkan ve kişiyi ciddi derecede rahatsız eden hastalık türlerinden biridir. Bu rahatsızlığın dünya genelinde 15-49 yaş aralığında olan bireylerde görülme riski vardır.

Kronik ve bulaşıcı bir hastalık haline gelmesinden dolayı bazı durumlarda gözle görülemeyebilir olsa da virüs yayma durumu vardır. Bu yaş aralığında bulunan bireylerin virüsün vücuda girmesi ve yerleşmesiyle birlikte oluşur.

Geç cevap veren antikorun bağışıklık sistemindeki virüslere yeteri miktarda yanıt verebildiği bir durumdur. Kana girmesiyle birlikte buraya yerleşir ve uzun süreliğine bağışıklık sağlamış olur. Hasta bu konuda daha detaylı bilgiye sahip olmak için mutlaka HSV Tip 2 IGG testi, yaptırması gerekir.

HSV Tip 2 IGG Test Türleri Nelerdir?

Herpes tanısının konulabilmesi için hastaya HSV Tip 2 IGG testi, yapılması gerekir. Bunun için yeterli miktarda hastadan kan numunesi alınır. Daha sonra test için kanda meydana gelen virüse karşı antikor olup olmadığı araştırılır.

Yapılan test sonucunda aktif herpes enfeksiyonun olup, olmadığı tespit edilir. Böylelikle daha önce hastaya bulaşma durumu tespit edilmiş olur. HSV Tip 2 iki farklı şekilde eşe alınabilir.

HSV Tip 2 IGG ve HSV Tip 2 lGG olarak bilinir. Bu iki farklı test türü antikorların vücudumuzda ne kadar süre kaldığı hakkında bilgi sahibi olmaya yarar. HSV IGG antikor ile geç cevap veren diye bilinir. Bu durum bağışıklık sisteminin virüse yeterli yanıt verdiği ve koruyucu antikorları oluşturmuş olduğunu gösteriyor.

HSV IGG ile erken evre antikorudur. Bu evrede yakın zamanda kişinin rahatsızlık geçirdiği ve antikorun koruyucu olmadığı tespit edilmiş olur. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için kişinin HSV Tip 2 IGG testi, yapması gerekir. Aksi durumlarda tanı konulması mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir  LDH Testi

HSV Tip 2 IGG Test Türleri Organlara Nasıl Etki Eder?

HSV Tip 2 cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. HSV tip 1 ve tip 2 olmak üzere iki farklı durumda ele alınır. Yapılan HSV Tip 2 IGG testi, sonucunda hastalığı genellikle genital bölgede meydana gelen uçuk sorunudur.

Herpes virüsü bulaşıcı olmasından dolayı genellikle yaygın görülen bir hastalıktır. Hastalığın kadınlarda ve erkeklerde görülme durumu vardır. Rahatsızlık kadınlarda; kasıklarda, vajinanın iç dudaklarında, iç kısmı, vajina ve anüs bölgesinde, rahim ağzında görülür.

Erkeklerde ise penisin gövde kısmında ya da yakınlarda görülür. Çok nadir olmakla beraber testislerde, penis başında ve kalçalarda da görülebilir.

Hastanın karşılaşmış olduğu belirtiler sonucunda doktor isteği üzerine HSV Tip 2 IGG testi, yapılır. Yapılan test sonucunda hastanın daha önce bu rahatsızlığı geçirip, geçirmediği hakkında bilgi vermeye yarar.

HSV Tip 2 IGG Test Yaygın mıdır?

Genital bölgede meydana gelen uçukların cinsel temas sonucunda ortaya çıkma riski mevcuttur. Bu durum HSV Tip 2 IGG testi, sonucunda ortaya çıkar. Bazı durumlarda hastalık kendiliğinden meydan gelir ve sessiz bir şekilde yok olur.

Hastanın bu durumu fark etmiyor olması mümkündür. Yapılan test sonucunda hastanın bu rahatsızlığı atlatıp atlatmadığı hakkında bilgi vermeye yarar. Bulaşma riski yüksek olan bu rahatsızlığın testide çok fazla gerçekleştirilmiş olur.

Ülkemizde bu durumun açığa çıkma durumu yaklaşık olarak %30 oranındadır. Bazı kişilerin bu durumun utanç verisi ve korkunç bir durum olduğunu düşündüğünden dolayı testi gerçekleştirmek istemezler.

Bazen ise bu durumu gizlerler. Aslında bu durumun ortaya çıkması gayet normaldir. Bu yüzden mutlaka böyle rahatsızlıklarla karşı karşıya kalındığı durumlarda testin gerçekleşmesi gerekir.

HSV Tip 2 IGG Test Enfeksiyonuna Yakalanmada Risk Faktörleri Nelerdir?

Genital Herpes rahatsızlığı her hastada değişkenlik gösterebilen bir durumdur. Rahatsızlığın cinsel yolla bulaşma riski yüksektir. Genital bölgede meydana gelen uçuk sorunundan dolayı kişiler genellikle doktora gitmeye çekinirler. Bu durum ertelenerek, ihmal edilerek; ciddi sorunların oluşmasına ve beraberinde getirmesine sebep olur.

İlginizi Çekebilir  İlaç Düzeyleri

Hastalığa yakalanmada risk faktörlerinin olduğu nedenler arasında; kadın olma, erkek eşcinsel faaliyetleri, yaşın gittikçe ilerlemesi, cinsel partner sayısında meydana gelen artış, eğitim seviyesindeki düşük oran, HIV enfeksiyonları gibi durumlardan ortaya çıkar. Hastanın risk faktörü taşıması durumunda mutlaka HSV Tip 2 IGG testi, yaptırması gerekir.

HSV Tip 2 IGG Test Enfeksiyonlarının Bulaşıcılık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Herpes virüsü iki farklı şekilde ortaya çıkar. Ağızda ve genital bölgelerde olmak üzere, kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Hastalığa yakalanma sonucunda genellikle altı haftalık bir sürece ihtiyaç duyulabilir. Bu durum hastalara göre değişkenlik gösterir.

Fakat primer genital lezyonuna yakalanan hastaların 8-10 günlük süre ile enfektiftirler. Hastalığın tekrarlanmasıyla birlikte 4-7 gün arasında da değişkenlik görülebilir.

Hasta eğer daha önce bu hastalığı geçirip geçirmediği hakkında bilgi sahibi olmak istediği durumlarda HSV Tip 2 IGG testi, yaptırması gerekir. Böylelikle yapılan test sonucunda hastaya uygun olan tedavi yöntemleri uygulanmış olur.

HSV Tip 2 IGG Test Virüslerinin Kuluçka Süresi Ne Kadardır?

Herpes simpleks rahatsızlığı türüne göre değişkenlik gösterir. Fakat kuluçka süreleri genel olarak aynı sayılır. Uçuk virüsünün kuluçka süresi yaklaşık olarak 2-12 gün arasında değişkenlik gösterebiliyor. Hasta yaptıracağı HSV Tip 2 IGG testi ile daha önce hastalığı geçirmişse bu sürenin 4-7 gün arasında değişkenlik gösterir.

HSV Tip 2 IGG Testi Fiyatları 2024

Hsv tip 2 Igg testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.