HSV Tip 1 IGG Testi

HSV Tip 1 IGG Testi Nedir?

HSV tip 1 Igg testi; uçuk, dudak ve çevresinde görülebilecek cilt enfeksiyonları için mutlaka yapılması gerekmektedir. Uçuk rahatsızlığı her ne kadar küçük gibi görünse de aslında çok ciddi rahatsızlıklarla beraber kronik rahatsızlıkları da beraberinde getirebilir.

Bulaşıcı virüs olan bu rahatsızlığın kontrol altına alınması gerekir. Uçuk denince akla dudak ve çevresinde meydana gelen durum gelir akla. Aslında bu durum daha geniş çaplı alanlar yayılabilir.

Dudakta, diş etinde, ağızın çatısında ya da yanak içindeki yaralar, dilde gibi durumlarda görülebilir. Herpes Simpleks virüsü insanlarda görülebilen bir durumdur.

Her yaştaki insanlarda görülebilir, bunun için herhangi bir yaş aralığı sınırı yoktur. 1-2 yaş aralığında olan çocukların, ağız içinde yaralar görülebiliyor.

Mukozaya ya da deriye dokunarak, enfekte tükürük ile insanlara bulaşma riski yüksektir. Bulaşıcı olmasından kaynaklı olarak çoğu insanda görülebilen bir durumdur. Bu sebepten dolayı mutlaka HSV Tip 1 IGG testi, yapılması gerekir.

HSV Tip 1 IGG Test Türleri Nelerdir?

HSV hastalığı iki farklı şekilde ele alınabilir. Ortaya çıkan uçuk sorunları için HSV Tip 1 IGG testi, genital bölgelerdeki yaralar içinse HSV Tip 2 IGG testi, gerçekleştirilmiş olur.

HSV 3 az rastlanan ve çok fazla bilinmeyen rahatsızlık türüdür. Zona denen rahatsızlığın oluşumuna yol açar ve genellikle sinirlere yerleşmiş olan bir rahatsızlık tipidir.

Bu durumun diğer rahatsızlıklardan farkı ise iğne batması ve kızarıklık olarak ortaya çıkar ve keskin ağrılara yol açar. Herpes Simpleks rahatsızlığı iki farklı türde görülür. HSV-1 virüsünün çoğu insanda 20 yaşına kadar görülebildiği saptanmıştır.

HSV Tip 1 IGG Test Türleri Organlara Nasıl Etki Eder?

HSV-1 rahatsızlığı uçuk virüsü olarak bilinir. Uçuk dudak, ağız ve çevresinde çıkmasıyla birlikte yüz, dudak, ağız ve burun bölgesi etkilenir. İçi su dolu olan kabarcıkların çok kısa süre içinde ülserleşerek, yakınlarda bulunan diğer ufak ülserlerle birleşirler.

İlginizi Çekebilir  VDRL Kolesterol Testi

Daha sonra sulanan yaraların kabuklaşarak; beyaz ve sarı renge dönme durumu olur. Bulaşıcı olan bu virüs türü için hastanın HSV Tip 1 IGG testi, yaptırması gerekir. Böylelikle uçuk rahatsızlığı hakkında daha detaylı bilgiye sahip olunur.

Uçuk Virüsü Nasıl Bulaşır?

Uçuk virüsü temas edilmesi durumunda bulaşıcı hale gelen bir rahatsızlıktır. Bu durum cinsel ilişkide, öpüşmede, aynı havluyu kullanma ya da ortak kullanılan kişisel eşyalarda, bireylerin birbiriyle temas etmesiyle birlikte ortaya çıkabiliyor.

Bu yüzden olabildiğince bu durumlara dikkat edilmesi gerekir. Bu virüsler mukoza çatlaklarından ya da deriden vücuda girmesiyle başlar. Sinir hücrelerini hedef alarak, sinir lifleri boyunca ilerleme kat eder.

Ganglion denen ana merkeze yerleşmesiyle birlikte mukoza bölgesinde lezyonlar oluşturmaya başlar. Virüslerin yerleşmiş oldukları bu yerlerde ölmezler.

Bunun için HSV Tip 1 IGG testi, yaptırarak uçuk durumu hakkında bilgi sahibi edinilir. Daha sonra hastaya uygun olan tedavi yöntemleri uygulanır. Bu tedavi yöntemlerinin virüsü tamamen ortadan kaldırmak değil, virüsün oluşumunu engellemek için uygulanır.

HSV Tip 1 IGG Yaygın mıdır?

Kişinin düzensiz ve yetersiz beslenmesi durumunda, çok aşırı A vitamini almasında, yoğun stres dönemleri yaşanması, aşırı sigara ve alkol tüketmek ve bağışıklık sistemini yorarak, zayıf düşüren bazı hastalıklar sonucunda uçuk virüsünün bulaşma riski fazladır.

Özellikle adet dönemlerinde, kişisel hijyen bozukluklarında, sık sık cinsel ilişkiye girmeyle birlikte hastalık kendini tekrarlayıp durur. Belirtilerin şiddetli bir şekilde ortaya çıkmasıyla birlikte bağışıklık sisteminde şiddetlenme görülebilir.

Bu belirtilerin yaklaşık olarak 20 gün boyunca devam ettiği oluyor. Böyle bir durumda uçuk virüsünün bulaşıcı olmasıyla birlikte yaygın olma olasılığında yüksek olduğunu görebiliriz. Kişinin mutlaka HSV Tip 1 IGG testi, yaptırarak; oluşabilecek sorunların önüne geçmesi gerekir.

HSV Tip 1 IGG Enfeksiyonuna Yakalanmada Risk Faktörleri Nelerdir?

HSV-1 enfeksiyonuna yakalanma durumlarında sık sık rastlanan durumlardan biri; ortak eşya kullanımıdır. Kişisel eşyaların ortak kullanılması durumunda uçuk virüsünün yayılım göstermesi oldukça risklidir. Bunun için kesinlikle ortak kullanımdan uzak durulmalıdır.

İlginizi Çekebilir  HPSA Testi

Hijyene dikkat etmek gerekir. Öpüşme, sık sık cinsel ilişkiye girmek, virüs taşıyan hastayla temas etmek gibi durumlarda bulaşma riski taşır. Uçuk virüslerinin uzun süre geçmediği ve devam ettiği durumlarda mutlaka HSV Tip 1 IGG testi, yapılması gerekir.

HSV Tip 1 IGG Enfeksiyonlarının Bulaşıcılık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Muayene sırasında gözle görülmeyen durumların daha doğru şekilde yorumlanabilmesi için hastaya HSV Tip 1 IGG testi, yaptırılır. Yapılan test sonucunda virüs hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmaya yardımcı olur.

Salgılanan tükürük virüsü ile birlikte stomatitin iyileşmesinden sonraki yaklaşık 7 hafta kadar sürmesi mümkündür. Tekrarlanmış olan hastalığın kendini 4-7 gün aralıklarda gösterip, bulaşıcı olmasına sebep olur.

HSV Tip 1 IGG Virüslerinin Kuluçka Süresi Ne Kadardır?

Tükürük virüsün salgılanması ile kesin olarak bir tedavisi yoktur. Bu sebepten dolayı olabildiğince dikkat etmeli ve uçuk virüsüne yakalanmamak gerekir.

Kullanılan ortak kişisel ürünler sonucunda kişinin HSV-1 rahatsızlığına yakalanma riski artmış oluyor. Ayrıca oral seks yolu ile kişilerin cinsel organlarından kaynaklı olarak HSV-2’nin dudaklara bulaşma riskini arttırmış olur.

Gerçekleştirilmiş olan HSV Tip 1 IGG testi, sonrasında hastalara daha doğru teşhis konulabilir. Uçuk virüsünün kendine göre kuluçka süresi vardır.

Bu süre 2-12 gün arasında değişkenlik gösterir. Uçuk virüsü hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Bazı durumlarda daha uzun sürdüğünü görebiliriz. Uzun sürmesi durumunda mutlaka uzman hekime başvurup, yardım alınması gerekir.

HSV Tip 1 IGG Testi Fiyatları 2024

Hsv tip 1 Igg testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.