HPV DNA Testi

HPV DNA Testi

Hpv dna testi bulaşıcı virüsleri tespit etmek amacıyla kullanılır. Yapılan araştırmalar neticesinde enfeksiyon ya da virüsün türü belirlenir. HPV cinsel yolla bulaşan ve ciddi sağlık sorunlarına yol açan bir virüs türüdür.

Genital bölgede küçük siğiller halinde ortaya çıkar. Kadınlarda ve erkeklerde görülen bu enfeksiyon her ne kadar cinsel yolla bulaşıyor olsa da ortak kullanım malzemeleri üzerinden de bulaşabilir.

Kişide virüsün ortaya çıkması halinde enfeksiyon sürekli tekrarlar. Bu nedenle HPV virüsünün erken dönemde tespit edilip hızlıca tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde hücreler içerisine yerleşir ve her defasında enfeksiyon halinde ortaya çıkar. Bu nedenle hpv dna testi bu konuda sağlıklı sonuçlar ortaya çıkaran önemli bir tanılama yöntemidir.

HPV Nedir?

Genital bölgede ortaya çıkan küçük siğillere HPV virüsü ismi verilir. Bulaşıcı olduğundan dolayı kişilerin bu konuda dikkatli davranması gerekir. Özellikle cinsel temasla hızlıca bulaşan HPV virüsü kişinin yaşam kalitesini düşürür. Genital alanda başlayan ve makat bölgesine doğru ilerleyen HPV virüsü vücudu olumsuz etkiler.

Deri ve mukoza teması sonucunda hızlıca yayılan HPV virüsü hücreler içerisine yerleşir. Dolayısıyla yakma yöntemi kullanılarak bu problemden kurtulmak mümkündür. Aksi takdirde hücreler içerisinde yerleşen HPV virüsü dönemsel olarak tekrarlar ve vücutta ciddi enfeksiyonların başlamasına neden olur.

Cinsel temas yoluyla bulaşan hastalıkların başında gelen HPV virüsü hayati önem taşıyor. HPV DNA testi sayesinde hastalığı tespit etmek mümkündür. Dolayısıyla HPV virüsü ile ilgili herhangi bir kaygı ve tereddüt içerisinde bulunanlar ya da genital alanda küçük siğillerin oluşması halinde bu testi yaptırmak gerekir.

HPV DNA Testi Nasıl Yapılır?

HPV virüsü kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olurken erkeklerde ise penis kanserine yol açar. Bu virüs siğiller halinle baş gösterir ve tedavi edilmediği takdirde kansere yol açar. HPV DNA testi laboratuvarlarda ve uzman kişiler gözetiminde rahim ağzından alınan sürüntü örnek üzerinden yapılır. Alınan örnekler ve smear testi ile net sonuçlar ortaya çıkıyor.

İlginizi Çekebilir  Aids Nasıl Bulaşır?

HPV Pozitif Ne Demek?

Ciddi sağlık sorunlarına yol açan HPV virüsü çeşitli tanılama yöntemleri ile tespit edilir. HPV pozitif demek virüsün vücutta olduğunu gösterir. İnsan vücudu yabancı virüslere karşı her zaman güçlü bağışıklık sistemi ile mücadele ederek kurtulur.

Aynı şekilde HPV virüsüne karşı bağışıklık sistemi anında devreye girerek virüsle savaşmaya başlar. Bu mücadele neticesinde virüs çoğu zaman vücuttan atılır.

Fakat bazen HPV virüsü vücuttan atılmaz ve bu durum ciddi sağlık problemlerine yol açar. DNA ile eşleşmeye başlayan HPV virüsü beraberinde kansere neden olur. Dolayısıyla yabancı virüslere karşı her zaman vücudumuzu ve savunma mekanizmasını güçlü tutulması gerekir.

HPV Negatif Ne Demek?

Yapılan HPV DNA testi sonucunun negatif olması halinde virüsün vücutta olmadığı anlaşılır. Bu durum kişiyi her ne kadar rahatlatsa da çoğu zaman tedbiri bırakmamak daha sağlıklı olacaktır. Bu durumun en önemli sebebi ise yapılan araştırmalar HPV virüsünün son derece sinsi olduğunu ortaya koyuyor. Dolayısıyla bağışıklık sistemini her ihtimale karşı güçlü tutmak gerekir.

HPV Pozitif Belirtileri Nelerdir?

HPV pozitif olması halinde kişinin enfekte olduğu anlaşılır. Genellikle HPV virüsüne karşı savunma mekanizması güçlü bir şekilde mücadele eder ve virüsü vücuttan uzaklaştırır.

HPV virüsünün en yaygın belirtisi genital alanda ortaya çıkan tekli veya çoklu haldeki siğillerdir. Bu siğiller zamanla ilerleyerek makat bölgesine kadar gider.

Dolayısıyla genital bölgeyi tehdit eden kanser türlerinin ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Virüsün varlığını tespit etmek ve tanımak amacıyla HPV DNA testi yapılır.

HPV- HPV DNA Testi Hakkında Sık Sorulan Sorular

HPV Pozitif Çıkarsa Ne Olur?

HPV virüsünün bazı belirtiler sonucunda pozitif çıkması halinde kişinin kendini koruması gerekir. Ortak kullanılan alanlar ve cinsel temasla bu ciddi sağlık problemi hızlıca yayılır. Bunun dışında kanser oluşumunu engellemek amacıyla hemen doğru tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Jinekoloji uzmanları bu konuda geliştirilen tedavi yöntemleri ile en iyi şekilde müdahale eder.

İlginizi Çekebilir  Türkiye’de Aids Testi

HPV Pozitif Ama Siğil Yok İse Ne Olur?

Bulaşıcı bir hastalık olan HPV virüsü sinsi olduğu için hemen belirti vermeyebilir. Dolayısıyla her ne kadar genital alanda siğillere rastlanmasa da yapılan tanılamaların ardından sonuç pozitif olur. HPV virüsü hücreler içerisine yerleştiği için zamanında tanımlanıp tedavi edilmediği takdirde rahim kanserine yol açar.

HPV Negatif Smear Negatif Ne Anlama Gelmektedir?

HPV testinin negatif olması halinde virüsün vücutta olmadığı tespit edilir. Aynı anda yapılan smear testi ile de hastanın rahim kanseri olmadığı anlaşılır.

HPV DNA İle Smear Testi Aynı Şey Mi?

Her iki test de farklıdır. HPV DNA testi ile genital bölgede oluşum gösteren virüslerin varlığı ve türü tespit edilir. Aynı şekilde Smear testi ise 5 yılda bir yapılır. Ve bu test rahim ağzı kanserinin tespit edilmesinde kullanılır.

HPV Virüsünün Tipini Belirlenmesi Neden Önemli?

Virüsler genellik ve çeşitlilik gösterir ve farklı familyalardan meydana gelir. Bu nedenle temas neticesinde hızlıca bulaşan HPV virüsünün tipinin belirlenmesi son derece önemlidir. Virüsün türüne uygun doğru tedavi yöntemleri sayesinde vücuttan atılması kolaylaşır.

HPV Siğil Yoksa Da Bulaşır Mı?

Bulaşıcı ve sinsi bir hastalık olan HPV virüsü genellikle cinsel yolla bulaşır. Fakat cinsel temas dışında ortak kullanım alanlarında bulunan havlu tarzı ürünler neticesinde de HPV virüsü kolayca bulaşabilir.

HPV İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

HPV virüsü için en ciddi risk faktörü kişinin bu virüsün vücuttaki varlığını bilmesi ve korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girmesidir. Böyle durumlarda virüs hızlıca bulaşır. Kişinin birden fazla kişiyle cinsel ilişkiye girmesi hastalığın bulaş gücünü arttırır. Aynı zamanda HPV virüsü en fazla bağışıklık sistemi düşük olan kişileri tehdit eder.

İlginizi Çekebilir  Aids Tedavisi

HPV Nasıl Temizlenir?

Virüsün temizlenerek vücuttan atılması için yapılması gereken en önemli husus bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu konuda gerekli olan besinler düzenli bir şekilde tüketilmeli ve sağlıklı yaşam tarzı tercih edilmelidir.

HPV 16 Kanser Yapar Mı?

İnsanların yaşam kalitesini düşüren HPV virüsü birbirinden farklı tiplerde ortaya çıkar. Bu türlerden biri olan HPV 16 rahim kanserine doğrudan neden olur.

HPV Aşısı Rahim Ağzı Kanserini Engeller Mi?

Tehlikeli ve öldürücü bir virüs olan HPV virüsü rahim kanserine yol açarak ölüme neden olabilir. Dolayısıyla o konuda gerçekleştirilen tedavi yöntemleri ile virüsten kurtulmak mümkündür. HPV aşısı virüsü önlemek amacıyla kullanılır ve rahim kanserini engeller. Kişinin tanılama amacıyla tercih ettiği testleri yaptırmasının ardından cinsel ilişkiden kaçınması gerekir. Bu nedenle virüsü ve bulaş gücünü %100 bir şekilde ortadan kaldırmak amacıyla cinsel ilişki öncesi HPV aşısı tercih edilmelidir.

HPV Varsa Endişe Edilmeli Mi?

HPV virüsünün tespit edilmesinin ardından endişe etmeden erken dönemde tedavi yöntemlerini uygulamak gerekir. Çünkü virüsün varlığı kişinin kanser olduğu anlamına gelmez. Dolayısıyla çok fazla endişe etmeden aynı zamanda rehavete kapılmadan anında müdahale ettirmek gerekir. Yapılacak ilk iş HPV DNA testi yapılmalıdır.

HPV DNA Testi Fiyatları 2024

HPV DNA Testi Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.