HOMA-IR Testi

HOMA-IR Testi Nedir?

HOMA-IR testi, pankreas tarafından üretilen bir hormon olan insülin metabolizma sağlığı açısından büyük role sahiptir. Gün içerisinde tüketilen şekerli ve karbonhidratlı ürünler küçük şeker parçalarına ayrılır ve bu şeker parçalarının bir kısmı kan dolaşımına gönderilir.

İnsülin vücudun zindeliği açısından büyük bir görev üstlenir ve kan dolaşımında bulunan şekerim diğer hücreler tarafından emilimini sağlar. Böylece vücuda alınan şekerli ve karbonhidratlı ürünler enerji üretimi için kullanılmış olur.

İnsülin direnci testi anlamına gelen HOMA-IR testi insülin değerini ortaya çıkarır. Özellikle pankreasın tarafından insülin üretiminin durması beraberinde kandaki şeker miktarını artmasına neden olacaktır.

Bu nedenle kan şekerinin düşmesi ya da gizli şeker şüphesi taşıyan kişilere HOMA-IR testi uygulanır. Yapılan testle insüline karşı vücudun verdiği tepki ölçülmeye çalışılır.

HOMA-IR Testi Neden Görülür?

İnsanlarda insülinin görülme nedenleri arasında kalıtım büyük rol oynar. Çünkü kişi de genetik yatkınlık varsa insülin direnci kaçınılmaz bir durumdur.

Ayrıca insülinin görülme nedenleri arasında düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı da etkilidir. Hasta insülin ile ilgili herhangi bir belirti ya da şikayet hissettiği an HOMA-IR test yaptırmalıdır.

HOMA-IR Testi Nasıl Kırılır?

İnsülin direncini kırmak için öncelikli olarak hastaların yaşam tarzlarını iyileştirmeleri gerekir. Bu doğrultuda sağlıklı besin tüketimine önem verilmeli ve bir program takip edilmelidir. Özellikle kalori değeri düşük besinler tüketilmeli ve tok tutan gıdalar alınmalıdır.

Düzenli beslenmenin yanında gün içerisinde yapılan egzersiz ve spor aktiviteleri de insülin direncini kıracaktır. Tüm bu aktiviteler insülin direncini kırmayı başaracaktır. İnsülin direnci testi olan HOMA-IR test yakından takip edilmelidir.

HOMA-IR Testi Yüksekliği Kaç Olmalıdır?

Hastanın sağlık durumunu değerlendirmek için birtakım tahlil ve tetkikler yapılır. Bu doğrultuda HOMA-IR test için hastanın 12 saat aç karnına beklemesi gerekir.

İlginizi Çekebilir  HS-CRP Testi

Hastadan alınan kan örneği ile kandaki açlık kan şekeri ile insülin seviyesi ölçülür. Yapılan incelemeler ve elde edilen değerler önce birbiriyle çarpılır ardından çıkan sonuç 22, 5’e bölünür. Yapılan bu işlem sonucunda hastanın insülin direnci değeri hesaplanır.

HOMA-IR Testi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Şüphelenilmelidir?

İnsülin direnci yani HOMA-IR test belirtileri yaşayan hastaların vücudunda birtakım belirtiler baş gösterir. Görülen belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Her yemek sonrası insülin hastalarının vücudumda bir ağırlık ve uyku hali meydana gelir.
  • Karaciğer yağlanması görülür
  • Hastanın kan şekerinin düşmesi ile beraber vücutta ve el ayaklarda görülen titremeler
  • Hastanın sürekli acıkma hissi hissetmesi
  • Düzensiz kilo alımı
  • Kişinin kendisini sürekli yorgun ve bitkin hissetmesi
  • İnsülin direnci belirtileri bir de kişilerde sürekli bir tatlı yeme isteği doğuyor
  • Erkeklerden farklı olarak kadınlarda adet düzensizliği görülebilir
  • Boyun ve koltuk altı gibi bölgelerde zamanla koyulaşma oluşur

Tüm bu belirtilerin hepsini ya da birkaçını yaşayan kişilerin zaman kaybetmeden doktora başvurması gerekir. Yapılan HOMA-IR test ile İnsülin direnci ölçülür.

HOMA-IR Testi Uyku Yapar mı?

İnsülin direnci yemeklerden sonra hastada halsizlik ve uyku şeklinde kendini gösterir. Özellikle yağlı ve karbonhidratlı ürünler daha çok uyku haline neden olur. İnsülin salgısını engellemek için bu tür yemek nereden kaçınmak gerekir.

HOMA-IR Test Dengelendiğinde Vücutta Ne Gibi Değişiklikler Meydana Gelir?

Sağlığına önem veren kişiler yeme içme noktasında daha dikkatli ve kontrollü davranırlar. Özellikle kan şekeri düşüklüğü yani İnsülin direnci bulunan hastalar bu konuda daha titiz ve özenli davranmalıdır. Tüketilen besinler ve yapılan egzersizler ile insülin direncini dengelemek mümkündür.

İnsülin direncinin dengelenmesi ile beraber hastanın açlık hissi ve tatlı yeme isteği ortadan kalkıyor. Bu durum kan şekeri yükselmelerine de son veriyor.

İlginizi Çekebilir  Androloji

İnsülin direncinin dengelenmesinin en büyük avantajı ise karaciğer yağlanması ortadan kalkıyor ve HDL yükselerek LDL düşüyor. Trigliserit değerleri normal seviyeye dönerek kan yağları da önemli bir düzeyde dengeleniyor.

HOMA-IR Test Tanısı Nasıl Konulur?

İnsülin direnci belirtileri yaşayan hastalardan hemen kan örnekleri alınır ve bu kan örnekleri laboratuvar ortamlarda detaylı bir şekilde analiz edilir. HOMA-IR testi yani İnsülin direnci testi uygulanır. Elde edilen verilerin normal değerlerden farklı çıkması sonucunda hastalara İnsülin direnci tanısı konulur.

HOMA-IR Testi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İnsülin direncine sahip olan kişilere hemen tıbbi müdahale yapılmaz. Bu doğrultuda yaşam kalitesini arttıracak önerilerde bulunur. Bu sebeple dengeli beslenme, spor aktiviteleri, yürüyüş, düzenli uyku gibi aktiviteler tavsiye edilir.

Bu hususlara dikkat edildiği takdirde İnsülin direnci dengeli bir seviyede bulunur ve kişinin kilo vermesi kolaylaşır. İnsülin direnci yani kan şekeri düşüklüğü bulunan hastalar yaşam tarzının düzeltilmesi ile istenilen neticeyi elde edemedi ise bu durumda ilaç tedavisi devreye giriyor.

Kullanılan ilaçlar sayesinde İnsülin direnci kontrol altına alınır. Yapılan HOMA-IR testi ile İnsülin direncinde istenilen seviyelere geldikten sonra ilaçlar bırakılır. Fakat hastanın bundan sonra yaşam tarzını dikkatli bir şekilde kontrol etmesi gerekir.

HOMA-IR Testi Fiyatları 2024

Günümüzde işlenmiş gıdaların fazla tüketilmesi ve aktivite yetersizliği sonucunda birçok kişide İnsülin direnci görülür. Bu durum kilo alma, şeker hastalığı ve karaciğer yağlanması gibi birçok problemi de beraberinde getirir.

Bu nedenle İnsülin direnci belirtisi ya da şikayeti yaşayan kişilerin hemen bir sağlık kuruluşuna başvurarak gerekli tanılanmaları yaptırması gerekir. Bu doğrultuda geliştirilen HOMA-IR testi fiyatları tercih edilen kliniğe bağlı olarak değişir. Homa-ır testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.

İlginizi Çekebilir  Bilirubin Direkt Testi