HLA B5 Testi

HLA B5 Testi Nedir?

HLA B5 testi, çocukların yarısında görülen ve mutlaka yapılması gereken genetik belirtecini taşımaktadır. 1937 yılında bir Türk doktoru tarafından tanımlanan ve halk arasında Behçet hastalığı olarak bilinen hastalıktır.

Prof. Dr. Hulusi Behçet’in yapmış olduğu çalışmalar sonucunda adını almıştır. Behçet sendromunun ortaya çıkış nedeni henüz bilinmemektedir. Vücuttaki kan damarlarının iltihaplanması sonucunda ortaya çıkar. Daha çok genital, boşaltım ve sindirim organları etkilenir.

Ana belirtileri arasında genital ve oral ülserlerdir. Behçet hastalığının kalıtım şekli yoktur. Fakat erken yaşlarda görülebilen vakaların bazısında genetik olabilme durumu şüphelendiriliyor.

Hastalığın henüz bir tedavisi bulunmamaktadır ama kontrol altına alınabilir. Bunun için mutlaka hla b5 testi, yapılmalı ve en kısa süre içinde kontrol altına alınmalıdır.

HLA B5 Testi Pozitif Nedir?

Yapılan hla b5 test, sonucunun pozitif görünmesi durumunda hastaya uygun olan tedavi yöntemleri uygulanmaya başlanır. Bunun için tanı konulabilmesi için hastaya test yapılması gerekir.

Klinik ortamlarda gerçekleştirilen testin, yapılan çalışmalar sonucunda kriterleri karşılayabilmesi için 5 yıllık bir sürece ihtiyaç duyulabilir. Tanının konulabilmesi için üç yıllık gecikme olabilir.

Çocukların yarısında görülebilme riski olan Behçet hastalığı; genel belirteçler taşır. Yapılan kan tetkiklerinin hastalığın tanısında büyük rol oynar.

Hastalık klinik ortamlarda yapılır ve özel bir laboratuvar testine ihtiyaç yoktur. Genel olarak testin pozitif çıkması sonucunda hastalığın seyri azaltılmaya çalışılır. Kesin bir tedavi yöntemi olmamasından dolayı ilaçlarla kontrol altına alınır.

HLA B5 Testi Nasıl Yapılır?

Yapılacak olan hla b5 test, hastaya tanı koymak için oldukça önemlidir. Ortaya çıkan belirtiler sonucunda genellikle hastaların %60-70’lik kısmında testin pozitif çıkma durumu vardır. Sinir sistemi tutumu ve vasküler tanının konulabilmesi için hem damarlar hem de beyin için özel görüntüleme tekniğine başvurulabilir.

İlginizi Çekebilir  Protein Testi

Ortaya çıkan belirtilere uygun olacak şekilde kendi dalıyla ilgili olan uzman hekimlere başvurulması gerekir. Cilt tedavisinde dermatologlara, sinir sistemi tutumunda nörologlara, göz tedavisi için ise oftalmolog uzman hekimlerinden yardım alınır.

Behçet hastalığının doğru teşhisi konulabilmesi için hastaya ilk önce test yapılması gerekir. Test yapım sırasında ön kolun iç yüzü üç kez steril iğne ile delinir. Yapılan bu işlem sırasında hastanın hafif ağrı çekmesi ve vücudun bazı reaksiyonlar gösterebilme durumu vardır.

Görüle reaksiyonların 24-48 saat içinde değerlendirmeye alınır. Yapılan operasyon ve kan alınmış olan bölgelerin aşırı bir şekilde cilt reaksiyonu gösterme durumu vardır. Bu sebepten dolayı yapılan test sonucunda karşı karşıya kalınan durumların normal algılanması gerekir. Hastanın tedirgin olmasına ya da panik yapmasına gerek yoktur.

 HLA B5 Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Hastada meydana gelen bulgular sonucunda mutlaka hla b5 testi, yapılması gerekir. Genital ve oral yoldan bu belirtilerin görülme riski daha yüksektir. Ağız içinde meydana gelen yaralar oluşur.

Oluşan yaraların tek bölgede değil, birden fazla bölgelerde görülmesi mümkündür. Bu durum yemede içmede zorluk çekilmesine sebep olur. Rahatsızlık kontrol altına alındığında yaralar iz bırakmaz.

Genital bölgede oluşan yaralar kendini sürekli tekrarlayıp durur. Oluşan yaralar, ağız içi yaralara göre daha derin bir şekilde oluşur ve yara izinin kalması mümkündür.

Kadınların vajinal, erkeklerin ise penisinde görülür. Kadınların rahim ağzında bölgelerinde de oluşabilir ve durumun fark edilmesi durumunda mutlaka hla b5 test, yapılması gerekir.

Belirtilerin kişiden kişiye farklılık gösterme durumları vardır. Bunun için vakit kaybetmeden uzman hekime danışılmalı ve yardım alınması gerekir. Uzman hekim isteği ile hastaya hla b5 test, yapılır. Çıkan sonuç raporuna göre tanı ve tedavi uygulaması başlatılır.

İlginizi Çekebilir  Ena Profili Testi

HLA B5 Testi Güvenilir midir?

Yapılan hla b5 test, sonucunda hastalık tam olarak tedavi edilemez fakat kontrol altına alınabilir. Bunun için yapılacak olan teste uygun olacak şekilde uzman hekim tarafından analiz edilir ve değerlendirilir.

Testin kişiye zarar verme durumu yoktur. Fakat test sonrasında gerçekleştirilecek ola kontrollerden dolayı bazı yan etkiler görülebilir. Çeşitli yöntemlere başvurarak, hastalığın en iyi şekilde kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

Yapılan hla b5 test, sonucunda ilaç tedavisinin kişide göstermiş olduğu bazı yan etkiler ortaya çıkar. Bu yan etkilerin sıklıkla görüldüğü durumlar; kolşisin ve ishaldir. Kolşisin rahatsızlığı bazı vakalarda çok az görülür.

Kolşisin beyaz küre ya da trombositin düşük miktarda görüldüğü durumlar olabiliyor. Kişinin sperm sayısında oluşan azalmaların rapor edilmesi ve hastalık için en uygun olan teröpatik dozların azaltılması veya çoğaltılması ile gerçekleştirilir.

HLA B5 Testi Testi Fiyatları 2024

Testin adı hla b5 testi, olarak bilinir ve sinonimde Behçet hastalığı yatkınlığı olarak bilinir. Hastalığın sağlığımızı kötü yönde etkilemesi durumunda hastaneye başvurulur. Hastalığın kendinden geçmesini bekleme gibi bir durum söz konusu değildir.

Çünkü yapılan çalışmalar sonucunda henüz bir kalıcı olarak bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı sadece ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Yapılacak olan hla b5 test, yaklaşık olarak 10 gün sonra sonuç verebilir.

Bu durum genellikle hastanenin yoğunluğuna bağlıdır. Kamu ve özel hastanelerde bu test yapılabilir. Fakat daha hızlı sonuçlar alabilmek için özel hastaneye başvurulmasında bir sakında yoktur. Numune miktarı 5 milimetre olan bu test fiyatı hakkında kesin olarak bilgiye rastlamak mümkün değildir.

Çünkü test yapıldığı hastanede fiyat değişkenlik gösterir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için hastane ile iletişime geçilmesi gerekir. Yapılan görüşme sonucunda fiyat bilgisi alınabilir. HLA B5 testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Hsg Filmi