Hiv Testi

Hiv Testi Nedir?

Hiv testi; bağışıklık testi virüsü olan hiv virüsü, vücuda girip sinsice çoğalan ve hatta uzun bir süre belirti göstermeyen bir virüstür.

Kan ve cinsel yol gibi temasla bulaşıcılık özelliği yüksek olan hiv virüsü, vücudun bağışıklık sistemine olumsuz etki ederek bağışıklık sisteminde hastalıklara karşı vücudu koruyan faydalı bakterileri yok eder ve böylece vücudun bağışıklık sistemi çöker.

Vücudun bağışıklık sistemi çökmeye başladıkça bir süre sonra birey hastalıklara karşı savunmasız hale gelir. Bu virüs sonrasında enfeksiyon hastalıkları hatta kanser gibi hastalıklar dahi vücudu kolayca ele geçirebilir. Bu hastalığın tanısı ise ancak hiv testi ile konulabilir.

Hiv Testi Nasıl Yapılıyor?

Vücutta hiv virüsünün olup olmadığını anlayabilmek için HİV testi yapılır. Bu hastalığın tedavisinde farklı test yapılabilir. Yapılan testler, virüsün vücuda giriş şekline ve zamanına göre değişebilir.

Yapılan test ile Kan testi ile yapılan Hiv testinde kanda antikor ve antijen olup olmadığı kontrol edilir. Ancak bu test uzmanlar tarafından yapılıp yine sonuçları uzmanlar tarafından değerlendirilmelidir.

Vücutta Hiv virüsünün olup olmadığı bu test ile anlaşılır. Böylece Hiv virüsünün neden olduğu AİDS hastalığının tanı süreci de gelişmiş olur. Ancak Hiv virüsünün vücuda girdiği anda testte çıkmaz. Belirli bir süre geçmiş olması gereklidir.

Hiv Testi Nerede Yapılır?

AİDS hastalığının ortaya çıkmasına neden olan Hiv virüsü, bulaşıcı olmakla birlikte kan ve cinsel ilişki yoluyla temas edildiğinde kolaylıkla insansan insana geçebilen bir virüstür.

Kadından erkeğe ya da erkekten kadına geçebilen Hiv virüsü, vücuda girdiğinde bağışıklık sistemini çökertir ve vücudu hastalıklara daha açık hale getirir. Bu nedenle de birtakım belirtiler görüldüğünde erken teşhis ve sağlıklı insanları korumak için Hiv test yaptırılmalıdır.

Hiv test, kan yolu ile yapılan basit bir testtir. Dolayısıyla da kendisinde Hiv şüphesi sezen ya da Hiv virüsü olan birisiyle şüpheli temasta bulunduğunu düşünen kişiler sağlık merkezlerinde, özel ve devlet hastanelerinde ya da laboratuvarlarda Hiv test yapılabilmektedir.

Hiv Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Erken Hiv virüsü tanısı koyabilmek için testin yapıldığı zaman dilimi büyük önem taşır. Hiv olan birisi ile temas ettiğinden şüphe eden bir kişi pozitif olsa dahi doğru zamanda test yapılmadığı takdirde kanda antikor oluşmayacağından testin negatif çıkarak yanıltması muhtemeldir.

Bu nedenle de temas zamanını takiben en erken 21 gün sonra Hiv test yapılmalı ve eğer kişinin şüphesi güçlü ise 3 ay boyunca 10 gün ara ile test yenilenmelidir.

Evde Hiv Testi Yapmak Mümkün Müdür?

Evde Hiv test yapmak mümkündür. Hatta yurtdışında birçok ülkede evde Hiv test yapabilmek için farklı test kitleri üretilmiştir. Ancak bu test kitlerinin doğruluk oranının kesin olduğu konusunda henüz bir veri yoktur.

Türkiye’de günümüzde Hiv test, sadece hastane ve laboratuarlarda yapılan bir testtir. Nitekim evde yapılan Hiv test kitleri, yaygın ve yasal değildir.

Hiv Testini Evlilik Öncesi Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Hiv virüsünün en büyük bulaş yolu cinsel ilişkidir. Aktif bir cinsel hayatı olan kişilerin bu hastalığı kapma oranı oldukça yüksektir. Ayrıca virüsü kapmış olan birisinin kan örneğine doğrudan temas etmek de önemli bir bulaş sebebidir.

Ancak günümüzde Türkiye’de Hiv test yaptırma zorunluluğu yoktur. Bu nedenle de evlilik öncesinde test yaptırmak zorunlu değildir. Fakat eğer evlenecek kişilerin evlilik öncesinde aktif bir cinsel hayatı var ise kendi ve evleneceği kişinin sağlığı açısından Hiv test yaptırması sağlıklı bir karar olacaktır.

Hiv Testi Kaç Günde Sonuç Verir?

Kendisinde Hiv virüsü olduğundan şüphe eden bireyler, şüpheli temaslarından hemen sonra Hiv test yaptırdıklarında vücudunda virüs varsa dahi test pozitif çıkmayabilir. Hiv virüsünün vücutta belirli bir kuluçka süresi vardır. Bu süre 21 gündür.

Dolayısıyla da Hiv virüsü kapmış olan bir kişinin vücudunda virüsü saptayabilmek ve test yapmak için 21 gün beklenir. Ancak bu süre kişiden kişiye değişir. Dolayısıyla da tıp literatüründe bu süre 10 ila 21 gün arasında değişkenlik gösterir.

Hiv virüsünün bulaştığı bir kişide anında belirtiler görülmeyebilir. Sinsice vücutta çoğalarak AİDS hastalığına ortam hazırlayan Hiv virüsünün kanda antikor üretme süresi 3 ila 8 hafta arasıdır. Bu süre öncesinde virüs alan bir kişiye test yapılsa dahi kanda antikor görülmediği için sonuç negatif çıkarak yanıltabilir.

Hiv Testi 3 Ay Yeterli mi?

Hiv antikorları kanda 3 ila 8 hafta içerisinde oluşmaya başlar. Cinsel ilişki ve doğrudan kan örneğine temas sonucunda kolay şekilde bulaşan bu hastalık, vücutta anında belirti vermez ve kendisini göstermez.

Dolayısıyla da eğer vücutta bir hastalık var ise bu antikorları kanda saptayabilmek için belirli bir süre geçmiş olması gereklidir. Bu süre de ortalama olarak 3 aydır.

Anti-Hiv antikorlarının kanda oluşma süresi ortalama 3 ila 8 hafta olsa da test yaptıktan sonra en doğru ve sağlıklı sonuca ulaşabilmek için en az 3 ay boyunca Hiv testi yapmak için beklenmelidir.

Hiv Testi Fiyatları 2021

Günümüzde birçok sağlık merkezi ve sağlık kuruluşunda Hiv testi hizmeti sunar. Ancak bu merkezler hakkında tek bir fiyat söylemek mümkün değildir. Her sağlık merkezinin ve sağlık kuruluşunun kendisine özgü fiyat politikası vardır.

Taban fiyat baz alınarak her noktada test fiyatları farklılık gösterebilir. Hiv testi fiyatları 2021 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.