Hiv Testi

HİV Testi Tanı Yöntemi

Hiv testi, korunmasız cinsel temas ve kan aracılığı ile kişiden kişiye bulaşma özelliği gösterir. İnsan bağışıklığı yetmezliği virüsü, vücudun çeşitli bölgelerinde kendilerine yaşam alanı kuran ve bağışıklık sistemini doğrudan etkileyen sağlık sorunlarından bir tanesidir.

Müdahale edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarını ortaya çıkaran bu virüsün vücutta var olup olmadığından emin olmak için hiv testi yapılır. Hiv testinin sonuçlarına göre hastaya erken teşhis koyularak gerekli tedaviler uygulanmaya başlanır.

HİV Testi Nedir?

Kan hücrelerine geçiş yapan hivler, geçtikleri andan itibaren bağışıklık sistemine doğrudan etki ederler. Hivlerin etkisi ile zayıflayan bağışıklık sistemi, vücudun direncinin düşmesine neden olur. AIDS hastalığı olarak da bilinen Hiv hücrelerinin tanısı yapılarak netleştirilir.

AIDS hastalığının kişi vücudunda ilerlemesi ve yayılması uzun bir zaman dilimini kapsayabilir. Bu neden ile Hiv testi hastalıktan önce kontrol amaçlı mutlaka yapılmalıdır. Korunmasız gebeliklerde hiv testi büyük önem taşır.

Hiv Nasıl Bulaşır?

Hiv hücrelerinin kişinin vücudunda var olması ile birlikte bulaşıcılık özelliği de göz ardı edilemez. Hiv hücreleri cinsel temas, infekte kan ile temas ve perinatal yollar ile bulaşma sağlar. Ayrıca Hiv enfeksiyonlarının bulaşmasında uyuşturucu bağımlılığı, uygun şartlarda yapılmayan dövme ve manikür, pedikür işlemleri de sıralanabilir.

Hiv virüsü ter, tükürük, idrar, gözyaşı gibi vücut sıvıları ile de kişiler arasında bulaşıcı özellik gösterebilir. Bu neden ile hiv virüsü şüphesi olan kişilerin ortal kullanım olan havlu, tabak, çatal, bıçak, aynı tuvalet ve duş kullanımından uzak kalması gerekir.

Bunun yanı sıra tokalaşmak, sarılmak, öpüşmek, aynı ortamda bulunmak gibi sosyal davranışlarda virüsün bulaşma riskini yükselttiğinden bu konuda da düzenli ve özenli davranılmalıdır.

Hiv Testi Nasıl Yapılıyor?

Kişide hiv enfeksiyonun varlığından şüphe eden hekim tarafından hiv testi yapılması talebinde bulunulabilir. Hiv testi teknisyen tarafından küçük bir kan örneğinin alınarak laboratuvara gönderilmesi ile başlar. Bazı hekimler tarafından ekstra olarak immünolojik testler idrar ya da ağız sıvılarının kontrolü de sağlanır. Hiv sonucunun pozitif olması durumunda takip testi yapılması gerekir.

Hiv Testi Nerede Yapılır?

Dünya genelinde hiv virüslerinin artış göstermesi hiv testi uygulamasına olan talebi artırmıştır. Hiv testleri sağlık kuruluşları, gönüllü belediye test ve danışmanlık merkezleri ve özel hastanelerde yapılır. Hiv testine herhangi bir ücret ödememesi için kişi bağlı bulunduğu sağlık ocaklarından da talebinde bulunabilir. Ayrıca evde kişinin kendi yapacağı hiv testini eczane aracılığı ile satın alması mümkün. Evde yapılan hiv testleri vücudun genetik yapısını ölçer ve tanımlama olarak sonuçlar verir.

İlginizi Çekebilir  Kalsiyum Testi

Evde Hiv Testi Yapmak Mümkün Mü?

Teknolojinin gelişimi ile birlikte geliştirilen hiv testi uygulamasını, evde yapabilmek mümkün olsa da Türkiye’de bu uygulamayı evde gerçekleştirmenin yaygın olduğu söylenemez. Yurt dışında güven açısından onaylanmış olan testler olsa da hekimler tarafından tavsiye edilmez. Evde yapılan hiv testleri kesin sonuç vermeyebilir ve doğrulama gerekebilir. Bu neden ile mutlaka uzman bir personelden destek alınmalıdır. Hiv testinin evde yapılma aşamasının oldukça kolay olması, pratik çözüm arayışında olanlar için en ideal çözümlerdir.

Hiv Testi Kaç Günde Sonuç Verir?

Genel anlamda hiv testinin sonuçlarının kesin doğru olduğunu görebilmek için kan içerisinde antikor oluşumunun olduğundan emin olunmalıdır. Bu neden ile testin doğru zamanda yapılması büyük önem taşır. Kan içerisinde antikor testinin oluşması, kişinin enfeksiyon ile temasından ortalama 4- 6 hafta sonra gerçekleşir.

Kendisine virüs bulaştığını düşünen kişi bu süreç içerisinde hiv testi için mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Tarama amacı ile yapılan bu testlerin sonuçları kısa bir süre dilimini kapsar.

Aynı zamanda; hiv testi sonuçları hastalığın durumuna, işlemi yapacak olan kurumun yoğunluğuna ve testin beraberinde yapılan diğer testlerin çıkma sonuç zaman dilimine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu neden ile hiv test sonuçları için net bir zaman dilimi verilmesi doğru değildir.

Hiv Testini Evlilik Öncesi Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Evlilik düşünen çiftler için hem devlet tarafından hem de sağlık açısından güven sağlamak amacı ile gerçekleştirilen birçok farklı çeşitte testler vardır. Evlilik öncesinde zorunlu olarak yapılması gereken test grubuna girmez. Ancak sağlık açısından çiftlerin yaptırmasında fayda vardır. Uzmanlar kişilerin gelecekte bu testin zorunlu hale gelebileceğini düşünür.

Bireyler girecekleri cinsel yaşantılarında hiv virüsü ve gelecekte doğacak olan çocuklarının sağlığını güvence altına almak için sağlık kurumlarından hiv testi talebinde bulunabilirler. Evlilik öncesi yapılan hiv testlerinde şüpheli bir durum görülmesi halinde sağlık kuruluşlarında tedavi yöntemlerine başlanır. Böylelikle çiftin doğacak olan çocuklarına doğum esnasında veya sonrasında hiv enfeksiyonun bulaşımı engellenir.

Hiv Testi 3 Ay Yeterli Mi?

Genellikle hiv testi sonucuna göre testin yeterli olup olmadığı hekim tarafından belirlenir. Test sonucunun şüpheli temastan ortalama 3 hafta sonrasında pozitifleşmeye başlayacağı göz ardı edilmemelidir. Bu neden ile test 3 aya kadar uzatılabilir. Ancak nadiren bazı vakalarda 6 aya kadar uzatıldığı da söylenebilir. Acil durumlarda hekim tarafından bu süreçler değiştirilebilir. Sürecin değişiklik yaşaması durumunda hastaya detaylı bilgi aktarımı sağlanır.

İlginizi Çekebilir  Üre Testi

Hiv Testi Ne Zaman Yapılmalı?

AIDS hastalığının sebebi olan hiv hücrelerinin tespiti için yapılan hiv testlerinin ne zaman yapılacağı konusu da hastalar tarafından merak edilir. Hiv tanısı için yapılan hiv testi şüpheli temastan en erken 17 ile 21 gün içerisinde mutlaka yapılmalıdır. Yapılan test sonucunun negatif gelmesi, kişinin vücudunda hiv hücrelerinin olmadığını gösterir. Ancak hekimler şüpheli temas söz konusu ise ve test negatif gelse bile ortalama 6 ay sonunda tekrardan hiv testi yapılması gerektiğini tavsiye ederler.

Hiv Testi Fiyatları 2024

Tüm tanı yöntemlerinde olduğu gibi hiv testi uygulamasında da fiyat konusu sıklıkla araştırılan konuların başında gelir. Hiv testi fiyatı uygulanan test çeşit ve yöntemine bağlı olarak değişiklik gösterir. Hiv testlerini birbirlerinden ayıran en önemli özellikleri ise çalışma yöntemi ve araştırılan unsurdur.

Ayrıca hiv testi fiyatlandırılmasında işlemi yapacak olan sağlık kuruluşu ve hekim seçimi de etkilidir. Hiv fiyatlarında kişinin test için geldiği zaman dilimi de büyük önem taşır. Öyle ki test için gelinen sürenin geç olması, hiv testi beraberinde farklı testlerin de uygulanmasına neden olur.

Ayrıca hiv testinin beraberinde uygulanan bu diğer testler için sağlık kurumu tarafından farklı fiyatlandırmalar yapılır. Bu neden ile hiv tedavisinde erken teşhis hem sağlık hem de ekonomik açıdan birçok avantajı beraberinde getirir.

Hiv Testi Sık Sorulan Sorular

Hiv Pozitif (+) Ne Demek?

Kişide hiv hücrelerinin varlığı şüphesi işe yapılan hiv testinin pozitif çıkması, kişinin vücuduna yerleşmiş olan hiv virüsünün varlığını kesinleştirir. Bağışıklık sistemini doğrudan etkileyen ve kişinin günlük yaşantısında birçok olumsuzluğa neden olan bu virüsün, erken tanı ve tedavisi önemlidir.

Bu neden ile pozitif çıkan bir testin sonra hekim tarafından mutlaka doğrulama testi talep edilmelidir. Yapılan doğrulama testinin de pozitif çıkması halinde gerekli tedavi yöntemleri geliştirilir ve uygulanmaya başlar.

Erken Hiv Tanısı Nasıl Konur?

Hiv rahatsızlığı olan bir kişi ile temas sonrası 8 gün içerisinde yapılan hiv testleri negatif sonuçlar verir. Bu neden ile hiv testi yaptırmak ve doğru sonuçlar almak için temastan ortalama 15 gün sonra hiv testine başvurulmalıdır. Hiv testinde erken teşhis için p24 antijen testi uygulanır.

Antikor testleri ile birlikte uygulanmaya uyum sağlayan bu test 3 gün içerisinde net sonuçlar verir. Hiv test erken tanı testleri elisa, p24, dördüncü jenerasyon antijen, hiv pcr ve hiv doğrulama testi olarak sıralanabilir.

İlginizi Çekebilir  HSV Tip 2 IGM Testi

Tüm Hiv Testlerinin 90 Günün Ardından Tekrarlanması Önerilir Mi?

Kişinin şüpheye düşerek yaptırmış olduğu hiv testini ne zaman tekrarlaması gerektiği konusunda yapılan araştırmalarda, hiv testinin negatif çıkması durumunda 6 ay sonra tekrar yapılabilir. Ancak elisa, p24 gibi oldukça hızlı sonuçlar veren testlerin hemen ardından 90 gün içerisinde test yapılması hasta açısından daha güvenlidir.

Kişinin pozitif çıksa bile 90 günün sonunda negatife döndüğü durumlarının olduğu da söylenebilir. Hiv testlerinde 90 gün sonra yapılan tekrarlama testlerinin tamamen doğru olduğunu söylemek mümkün.

Hiv Pozitifim, Doğum ve Sonrasında Bebeğime Bulaşır Mı?

Hiv pozitif virüs taşıyan kadınların, erken tanı ve tedavi yöntemleri ile bebek sahibi olması mümkündür. Teknolojinin gelişimi ile birlikte üretilen etkili ilaçlar sayesinde hiv virüsünün bulaşma seviyesi en aza indirilmiştir. Kullanılan ilaçların etkisi ile doğum sırasında çoğu zaman hiv virüsüne baskı yapılarak bebeğe bulaşması engellenir.

Ancak hiv virüsü taşıyan annenin doğum öncesinde tedavi görmemesi, doğum esnasında bebeğe bu virüsün geçme olasılığını yükseltir. Bu neden ile risk dâhilinde olan hiv virüsü annenin mutlaka tedavisinin yapılması gerekir.

Doğum esnasında bulaşmayan hiv virüsü, emzirme dönemlerinde bulaşıp bulaşmayacağı ise annenin endişe ettiği durumların başında gelir. Hiv enfeksiyonu bulunan kişiler çocuk emziremez ve anne sütüne eş değer olan mama kullanımı tavsiye edilir.

Hiv Dış Ortamda Ne Kadar Süre Yaşar?

Son yılların veba hastalığı olarak kabul edilen hiv, insan vücudunun yanı sıra dış ortamda bulunarak da insan sağlığını tehdit eder. Hiv enfeksiyonu dış ortamda birkaç saat içerisinde kurur ve ortalama yarım saat sonra öldüğü gözlemlenebilir.

Hiv enfeksiyonu ile temas eden kan, sperm, vajina salgısı gibi maddelerin bulunduğu eşyaları birkaç dakika kaynatarak ya da 30 dakika ısıtma işlemi yapılarak temizlenmesi gerekir. Ayrıca sulandırılmış çamaşır suyu temas edilen maddelerde hiv hücrelerinin ölümüne yardımcı olur. Su ve sabun kullanımı ise hiv hücrelerinin deriden uzaklaşmasını sağlar.

Kondomlar Hiv’i Önlemede Etkili Midir?

Hiv hücrelerinin yok olmasında hekimler tarafından belirlenen etkenlerden bir tanesi de şüphesiz ki kondomlardır. Kondomlar doğu kullanım ve enfekte vücut sıvısı olan sperm, vajina salgısı gibi temaslarda engellemek için oldukça etkili bir yöntemdir.

Uzmanlar yapmış oldukları araştırmalarda erkek ve kadın kondomlarının Hiv virüsünün yanı sıra birçok farklı hastalığı engellediğini de dile getirmişlerdir. Dış ortam ile temasından veya cinsel yol ile hiv teması şüphesi olan kişilerin mutlaka hiv testi yaptırmaları gerekir.