Hiv p24 Testi

Hiv p24 Testi Nedir?

Hiv p24 testi; sağlık alanında yaşanan yenilikçi ve teknolojik gelişmeler günümüzde hastalıkların tedavisinde büyük öneme sahiptir. Bu doğrultuda Hiv virüsü için geliştirilen ilaçlarda bağışıklık sistemi ciddi hasar görmeden enfeksiyonlara karşı dirençli olur.

Hiv virüsü kan ve korunmasız cinsel ilişki sonrası vücudun farklı dokularına yerleşen ve savunma hücrelerine zarar veren bir virüstür. Hiv ‘in genel açılımı ise insan bağışıklık yetmezliği virüsü anlamına gelir.

Genel anlamda Hiv virüsü beyaz kan hücrelerini tahrip ederek bağışıklık sisteminin direncini zayıflatır. Bağışıklık sisteminin çökmesi ile beraber kişiler hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı savunmasız hale gelir.

Dolayısıyla Hiv virüsü şüphesi taşıyan kişilerin herhangi bir belirtinin görülmesini beklemeden sağlık kuruluşlarına başvurarak gerekli testlerden yaptırması gerekir.

Günümüzde Hiv virüsü için geliştirilmiş güvenilir sonuçlar sağlayan testler bulunuyor. Kullanılan testlerden biri olan Hiv p24 testi virüsün bulaşma ihtimali üzerine 2-3 hafta sonra kişilere uygulanan testtir. Uygulanan test ve birlikte virüsünün kuluçka süresi de göz önünde bulundurulur. Çünkü hem virüsü hemen kendini belli etmeyebilir.

Kişinin vücudunda bulunan virüsün saptanabilmesi için belli bir zaman aralığını geçmesi gerekir. Bu süre tıp dilinde kuluçka süresi olarak adlandırılır.

Kuluçka suresi virüsün kapıldığı günden itibaren başlayarak 12 haftaya kadar uzayabilir. Dolayısıyla kişinin virüse maruz kaldığını düşünmesi halinde Hiv p24 testi yaptırması gerekecektir.

Hiv p24 Testi Nasıl Yapılır?

Hiv virüsü için günümüzde net bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Fakat virüsü için geliştirilen ilaçlar virüsün dokulara zarar vermesini önler. Hiv p24 test kişinin virüsü kapmış şüphesi duyması halinde yapılmalıdır.

Fakat doğru bir tanılama için virüsü kapma ihtimalinin yaşandığı ilk günün üzerinden belli bir zaman geçmesi gerekir. Virüs 2 ile 12. haftalar arasında kanda kendini göstermeye başlar.

İlginizi Çekebilir  Mikrobiyoloji

Dolayısıyla bu süreçte yapılan testler %100 güvenilir sonuçlar verir. Hiv testi hastadan alınan kan örneklerinin incelenmesi ile belirlenir. Testin pozitif olması halinde uygun tedavi ve ilaçlarla virüsün etkisi kırılmaya çalışılır.

İnsan vücudunda önemli bir yere sahip olan cd4 hücreleri vücudun bağışıklık sistemini her zaman güçlü tutar. Böylece vücut her türlü hastalık ve enfeksiyona karşı savaşır. Fakat Hiv virüsünün bu hücrelere yerleşmesi bağışıklık sistemini ciddi manada zayıflatır.

Bu durum kişinin enfeksiyonlara karşı dirençsiz olmasına neden olur. Birçok kişi yaşadığı şikayetin Hiv virüsü olduğunu anlamayabilir. Hastalık ilk önce hafif semptomlarla kendini gösterir.

Sonraki süreçlerde ise savunma hücrelerine tamamen yerleşen Hiv virüsü hastanın kendisini halsiz ve yorgun hissetmesine neden olur. Hiv p24 test yüksek güvenilirliği sayesinde virüsün boyutu hakkında bilgi verir.

Hiv p24 Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Yeni nesil testler sayesinde günümüzde hastalıkların varlığı kısa sürede tespit edilir. Bu doğrultuda en yaygın kullanılan testlerden biri de Hiv p24 test antijenidir. Antijen arayan testlerden biri olan bu test hızlı ve güvenilir sonuçlar sunuyor.

Şüpheli bir cinsel ilişki ya da sıvı teması sonrası kişinin yaşadığı tedirginliği ortadan kaldırması için Hiv virüsü testi yaptırması gerekir. Fakat Hiv virüsü uygulanan testler ile hemen saptanamayabilir. Çünkü virüsün vücuda yerleşmesi zaman alabilir.

Bu doğrultuda kişinin yaşadığı şüpheyi tam olarak ortadan kaldırması için öncelikle olarak belirli bir süre beklemesi gerekir. Beklenen süre içerisinde Hiv virüsü kanda tespit edilebilir. Özellikle 2. haftadan sonra kanda görülen Hiv virüsü pozitif olur.

Hiv p24 test özel eğitimli personel ve teknolojik özelliklere sahip cihazların bulunduğu laboratuvarlarda yapılmalıdır. Uzman kişiler gözetiminde yapılan testler doğru sonuçlar eşliğinde hastanın doktoruna ya da kişinin kendi mail adresine gönderilir.

İlginizi Çekebilir  FT3 Testi

Hiv p24 Testi Güvenilir midir?

AIDS hastalığının sebebi olarak görülen Hiv virüsü ne kadar erken dönemde teşhis edilirse o kadar avantajlı olur. Bu durum hem hastanın savunma hücrelerinin zarar görmesini önler hem de he virüsünün yayılma ihtimalini ortadan kaldırır.

Şüpheli bir cinsel ilişki sonrası güvenilir sonuç almak amacıyla Hiv p24 test uygulanır. Uygulanan testte sonucun pozitif çıkması halinde virüs etkili ilaçlar yardımı ile kontrol altına alınır.

Yapılan araştırma ve incelemeler Hiv virüsü için geliştirilen ve hızlı sonuç veren testlerden biri olarak görülen HİV p24 test güvenirliğini kanıtlamıştır.

Hiv virüsü cinsel ilişki ve kan yolu ile başka kişilere bulaşabilir. Bu nedenle taşıyıcıların anında Hiv virüsü testi yaptırması gerekir. Günümüzde hızlı sonuçlar sunan yeni nesil testler sayesinde erken dönemde tanı koymak son derece önemlidir.

Hiv p24 test erken dönemde sonuç elde etmek amacıyla hemen hastaya uygulanır. Bu test virüsünün varlığını tespit etmenin yanında Hiv 1 + 2 antikorları da ölçer.

Hiv p24 Testi Fiyatları 2024

Günümüzde modern ve teknolojik cihazlarla donatılmış tıbbi laboratuvarlar ve görüntüleme merkezleri bulunur. Burada bulunan deneyimli ve uzman personel gelen tüm hastaların şikayetlerini en doğru tanılama yöntemleri ile ortaya çıkarır.

Hiv virüsü şüphesi ile gelen kişilerden alınan kan örnekleri ile virüs teşhis edilir. Hiv p24 testi hızlı sonuç alma açısından en çok tercih edilen testlerden biridir. Dolayısıyla özel laboratuvarlarda yapılan bu testin belli bir maliyeti bulunur.

Bu nedenle test yaptırmak isteyen hastaların öncelikli olarak test fiyatları hakkında fikir sahibi olması daha sağlıklı olacaktır. Hiv p24 test fiyatları tercih edilen kliniği vekilinin hizmetlerine bağlı olarak değişir. Hiv p24 testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın. 

İlginizi Çekebilir  Alerji Testi