Glukoz Testi

Glukoz testi; glukoz tölerans testi olarak da bilinen ve doğrudan sağlık merkezi kapsamında hastalara belirli dozajlar üzerinden verildiği ve bu kapsamda ise vücuda aktarılan glukoz maddesinin özellikle kanda ne kadar süre içerisinde temizlendiğinin gözlemlendiği bir tıbbi test türüdür.

Profesyonel sağlık merkezleri tarafından uygulanan glukoz testi bugün en çok uygulanan testler arasında yer alıyor. Basit bir biçimde gerçekleştirilen bu test üzerinden kan örnekleri alınarak glukozun vücut içerisine ne kadar düzeyde etki edebildiği pratik bir şekilde saptanabiliyor.

Glukoz testi 81 ilimiz üzerinden de uygulanabiliyor. Bu testte yaş ve cinsiyet etkeni önemli değildir. Dolaysıyla dileyen herkes bu testten sorunsuz ve pratik bir şekilde faydalanabilir.

Glukoz (Şeker) Testi Nedir?

Glukoz şeker testi, vücuda belirli oranda gönderilen glukozun kanın içerisinde ne düzeye ulaştığının gözlemlenmesi amacıyla özel tıbbi laboratuvar ortamında gerçekleştirilen bir testtir.

Bu testin ayrıca birçok değişik isimleri de mevcuttur. Bunlar arasında kan şekeri, açlık kan şekeri, AKŞ, OGTT, açlık kan glukozu, açlık kan şekeri, açlık plazma glukozu ve idrar glukozu olmak üzere birçok değişik türden tanımlaması söz konusudur.

Glukoz şeker testi uzman hekim tarafından gerçekleştirildiğinde risk durumları görülmez. Fakat amatör bir ortam üzerinden uygulanması hasta sağlığı açısından riskler oluşturabilir. Bu sebeple glukoz testi mutlaka profesyonel bir sağlık ekibi tarafından maksimum hijyenik bir ortamda gerçekleştirilmelidir.

Glukoz Tölerans Testi Nedir?

Glukoz tölerans testi, daha çok insülin düzeyinde bozulma, diyabet gibi sağlık sorunlarında tercih ediliyor. Bu nedenle glukoz testi uzmanlar tarafından tavsiye edilen faydalı ve en avantajlı testlerden biridir.

Bu testin en çok uygulanan modeli doğrudan oral kanal üzerinden uygulanan glukoz tölerens testidir. Standart doz üzerinden doğrudan ağız yoluyla uygulanır ve ortalama olarak 60 ila 120 dakika aralığında ise kan düzeyleri kontrol edilir. Glukoz tölerans testinde uzun dönemlerden buyana pek çok farklı test uygulamaları eklenerek uygulanıyor.

İlginizi Çekebilir  HDL Testi

Glukoz Testi Nasıl Yapılır?

Glukoz testi hastane ortamında uygulanır. Dolaysıyla glukoz testi amatör bir şekilde uygulanmayan bir test türüdür. Bu test öncesinde ve birkaç haftalık süreçler sonrasında hastaya bazı uyarılar sunulabilir.

Özellikle test aşaması öncesinde karbonhidrat alımı kısıtlanabilir. Herhangi bir sağlık sorunu söz konusu olduğunda da bu testin uygulanması tavsiye edilmez.

Bu testte ilk olarak başlangıç süreci içerisinde hastadan belirli düzeyde kan numunesi alınır. Yaklaşık olarak 5 dakika sonrasında ise hastanın tüketmesi açısından belirli dozajdan glokoz çözeltisi sunulur.

Kan şekeri ve ayrıca bazı durumlarda ise insülin direncinin ölçülebilmesi açısından hastadan belirli aralıklar dahilinde kan örneği alınır. Bu işlem hastanın genel durumuna ve sağlık merkezinin işleyişe göre farklılık gösterebilir.

Glukoz Testi Kaç Olmalıdır?

Hastalar tarafından en sık merak edilen ayrıntılardan biri glukoz testi kaç olmalıdır konusudur. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da belirtildiği üzere yetişkin bir hasta için bu oran 75 gram olarak belirlenmiştir.

Ayrıca söz konusu kullanım dozajı Amerika Birleşik Devletleri’nde de stabil bir biçimde uygulanıyor. Bunun haricinde çocuklarda ise bu dozajın daha düşük düzeyde sunulması söz konusudur. Sunulan dozun etkisini kaybetmemesi açısından yalnızca 5 dakika içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir.

Hamilelik dönemlerinde çeşitli nedenler sonucunda meydana gelen gestasyonel diyabetin taraması gerçekleştirilirken genel olarak tercih edilen farklı bir tür, yalnızca 60 dakikalık zaman dilimi içerisinde 50 gramlık glukoz öğesine karşı yanıt alınması söz konusudur.

Fakat söz konusu değerin yüksek çıkması durumunda en düşük 180 dakikalık zaman dilimi boyunca 100 gramlık glokuzun takibi mümkündür.

Glukoz Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Şeker yani glukoz testi mutlaka başarılı sonuçlar alınabilmesi açısından aç karnına uygulanması gerekir. Bu kapsamda hastanın en az 8 saat öncesinde kahvaltıda yapmadan glukoz testi yaptırması son derece önemlidir.

İlginizi Çekebilir  C-Peptid Testi

Glukoz testinde hastanın aç karnına kalması bu testin daha etkin bir sonuç sunmasını sağlar. Bunun haricinde uzman doktorunuz tarafından da ayrıca gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır. Doktorunuz test öncesinde yapmanız ve uzak durmanız gerekenler hakkında sizlere detaylı olarak ön bilgiler aktaracaktır.

Diğer test türlerinde olduğu gibi şeker testinde de her geçen gün yepyeni ve daha yüksek teknolojili ölçüm cihazları söz konusu geçmiş dönemlerden farklı olarak bugün şeker testi uygulaması tamamen acısız bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bu süreç kapsamında hastanın herhangi bir huzursuzluk ve kaygı hissetmesi mümkün değildir.

Glukoz Tölerans Testi Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Glukoz tölerans testi neticeleri doğrudan bugün Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen kriterler kapsamında söz konusudur.

Dolaysıyla glukoz testi sonuçları sağlıklı olan fertlerde açlık kaç glukoz değerlerinin 70 ila 100 mg aralığında, tokluk glukoz kan değerinin ise 140 mg/dl değerinin altında olması öngörülür.

Glukoz tölerans testi neticelerinin bu değerde olması hasta sağlığının korunması açısından son derece önemlidir. Glukoz tölerans testi bugün A’dan Z’ye kadar donanımlı olan en kaliteli sağlık merkezi bünyesindeki özel laboratuvarlar üzerinden gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda hastalar tercihleri doğrultusunda hafta içi 5 gün boyunca sağlık merkezi resmi web sitesi üzerinden online olarak da randevu oluşturabiliyor. Glukoz tölerans testi orta ve ileri yaş grubundaki hastalara uygulansa da bugün genç yaş grubundaki bireylere de uygulanabiliyor.

Bu etkili testle diyabet hastalığının ilerlemesi kolayca önlenebilir. Kan şeker düzeyi çok daha erken zamanda teşhis edilebilir.

Geçmiş yıllarda yüksek kan şekeri sebebiyle hasta ölümleri meydana gelebiliyordu. Fakat glukoz testi hizmete sunulmasıyla ve güvenilirliği sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanmasıyla birlikte vaka sayılarında ciddi bir düşüş meydana geldi.

İlginizi Çekebilir  Kromozom Analizi

Glukoz (Şeker) Testi Fiyatları 2024

Glukoz testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.