FT3 Testi

FT3 Testi Tiroid Nedir?

FT3 Testi; Tiroid, boğazın ön bölümde bulunan bir organ olup vücudun birçok fonksiyonunu düzenleyen hormonların üretimini sağlar ve sağlıklı çalışıp çalışmadığı öğrenilebilir.

Tiroid bezi kan dolaşımını düzenleme etkisi ile vücudun metabolizma dengesi ve enerji üretimi için oldukça önemlidir. Vücudun fiziksel, fizyolojik ve psikolojik yapısını etkileyen fonksiyonel bir hormon olan tiroid hormonu eksikliği ya da fazlalığı durumunda çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir.

Tiroid bezinin depresyondan, kilo durumuna, kalp performansından kolesterol düzenine etkisi vardır. Aynı zamanda tiroid hormonunun birçok organ ve doku üzerinde etken bir özelliği vardır.

FT3 testi ile tiroid bezinin olması gereken değerlere sahip olup olmadığı ölçümlenebilir. Kan testi dışında radyoaktif iyot testi, tiroid antikor testi ve THS testi tiroid bezinin fonksiyonunu değerlendirmek üzere uygulanan testler arasında yer alır.

Tiroid hormonu kronik hastalıklara bağlı ilaç kullanımı, hamilelik ve emzirme dönemi gibi etkenlere bağlı olarak normal değerinden farklı seyredebilir. Tiroid ile ilişkili T3, T4, T3RU ve TSH hormonlarının birlikte değerlendirilmeleri tiroid hastalıkları varlığına ilişkin daha doğru bilgi edinilmesini sağlar.

FT3 Testi Nasıl Yapılır?

Hipertiroidizmin olup olmadığını anlamak ya da var olan hipertiroid durumunu öğrenmek için kan örneği üzerinden FT3 testi yapılır. Açlık ya da tokluk durumuna bakılmaksızın, kolun iç tarafından alınan kan tahlili neticesinde tiroid ölçümü yapılır.

Tiroid hormonunun yeterli çalışmadığı ya da olması gerekenden fazla çalıştığı düşünüldüğü durumlarda FT3 testi yapılır. Klinik bulgular neticesinde doktor tarafından istenecek tahlil sonucuna göre gerekli tedavi başlatılır.

Kadınlarda menopoz dönemi, sigara kullanımı, aile bireylerinde tiroid hastalığı öyküsü bulunan kişiler ve daha önce tiroid nödülü, guatr ameliyatı olan kişiler risk grubunda sayılacağından T3 ve T4 değerlerini düzenli olarak kontrol ettirmelidir.

İlginizi Çekebilir  Beta HCG Testi

Kolun iç kısmından, dirseğin ön bölümüne gelen yerde bulunan damarlardan alınacak kan numunesinin yanında görüntüleme teknikleri ve ihtiyaç halinde biyopsi yapılmak suretiyle tiroid hastalığı varlığına yönelik kesin tanı koyma çalışmaları yapılabilir.

Standart hekim kontrollerinde yapılan kan tahlili içerisinde birçok değere bakıldığı gibi T3 değeri de çoklu tahlil içerisinde istenebilir.

FT3 Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Tiroid hormonunun performansını değerlendirmek için yapılacak FT3 testi için aç ya da tok olmak fark etmemekle birlikte tahlilin sabah saatlerinde yapılması uygundur. Tiroid, boğazda âdem elması denilen bölgenin hemen altında yer alır. Kelebek şekline benzetildiği gibi, u ve h harflerine de benzeş bir yapısı vardır.

Boğazın bu bölgesinde gelişen şiddetli ağrı, şişkinlik ve hassasiyet belirtileri tiroid hastalığı ile ilişkilendirilir. Bu şikâyetler ile doktora başvurulması neticesinde gerekli labaratuvar testi doktor tarafından istenir.

FT3 Testi Tiroid Kaç Olmalı?

Tiroid değerlerinin standart birim aralıkları olmakla birlikte; yaş ve cinsiyet başta olmak üzere birçok kişiler veriler neticesinde farklılık gözlenir. Başta metabolizma hızını düzenlemek olmak üzere çalışan tiroid hormonu yaşamsal önem taşır.

Kandaki serbest T3 değeri 2,5pg/ml ile 5 pg/ml arasındadır. Bunun yanında yaş aralıklarına göre değer al ve üst sınırında farklılıklar vardır.

Tiroid değeri FT3 testi ölçümlerine göre 14 yaşına kadar 1,05-2,05 ng/mL, 14-23 yaş aralığında 0,80 -2,00 ng/mL ve yetişkinlerde 0,80-2,00 ng/mL değerleri arasında genel olarak normal kabul edilir.

FT3 Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

Tiroid hastalığından şüphe duyulduğunda FT3 testi yapılır. Tiroid bezinin az ya da fazla çalışması durumunda vücutta birçok dengenin değişmesi ve buna bağlı hastalık gelişimleri gözlenir.

Guatr, tiroiditler, tiroid kanserleri, hipertiroidi hastalıkları T3 ve T4 değerlerinin olması gerekenden farklı olması durumunda gelişen hastalıklardır.

İlginizi Çekebilir  SGPT (ALT) Testi

Klinik bulguları çok çeşitli olmakla birlikte, boğaz bölgesinde ağrı ve şişlik, aşırı terleme, el ve vücutta titreme, çabuk yorulma, ruh halinde dalgalanma ve sinirlilik hali, kilo kaybı, kalp atımında artış gibi durumlarda T3 hormonu değerleri FT3 testi ile incelenir.

FT3 Testi Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri

Tiroid fonksiyon bozukluğu FT3 testi sonuçlarının düşük ya da yüksek olmasında sebep olur. Hashimato veya otoimmün tiroid hastalıkları, nodüllü ya da nodülsüz guatr gelişimi, graves hastalığı ve tiroid kanseri gibi hastalıklar T3 hormonu değerlerinin farklı çıkmasının nedenleridir.

Kanser ilaçları, lityum içeren ilaçlar, hcg hormonunun yüksekliği, hipofiz adenomu ve tiroid iltihaplanması durumlarında T3 değeri yüksek çıkar.

Vücudun kendine zarar veren protein üretimi haşimato hastalığına neden olmakla beraber değerlerin düşüklüğü gözlemlenir. T3 sendromunda da benzer bir tablo yaşanarak T3 ve T4 değerlerinin düşüklüğü söz konusudur.

Tiroid Fonksiyon Bozukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tiroid fonksiyonun olması gerekenden farklı çalışması durumunda karşılaşılan hastalıkların tedavisine ilişkin öncelikli yapılacak durum klinik bulgular ve labaratuvar sonuçlarının değerlendirilmesi ve hastalığın altta yatan nedeninin teşhis edilmesidir. Gelişmiş bir guatr bulgusu ilaçla ya da cerrahi müdahale ile giderilebilir.

Hipertiroidi tedavisinde halk arasında zehirli guatr olarak bilinir, tiroid hormonunu değerini ilaçla yükseltmek hedeflenir. Tiroid hastaları düzenli ve uzun süreli ilaç kullanarak hormonu dengede tutmaya çalışırlar. Kullanılacak ilacın düzeni ve dozu mevcut tanı ve kişi özelinde farklılaşabilir.

Tiroid hormonu çalışmasında yaşanan fonksiyon bozukluğunun tedavisi her bireyde aynı şekilde çalışmaz. İlaçla uygulamaları ya da tiroid cerrahisi hastalığın tedavisi için uygulanan yöntemlerdir.

Yapılacak FT3 testi ve görüntüleme yöntemleri ile tanı ve teşhisi oluşturulan tiroid hormonu hastalığına yönelik gerekli tedavi prosesi hekim tarafından hasta özelinde oluşturmak suretiyle oluşturulur.

İlginizi Çekebilir  HSV Tip 2 IGM Testi

FT3 Testi Fiyatları 2024

Ft3 testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.