Faktör II Protrombin Testi

Faktör II protrombin testi, doktor klinik servisi üzerinden uygulanan ve güvenilir bit tıbbi test türüdür. Kan testi olarak da tanımlanan faktör II protrombin testi adından da tahmin edileceği üzere protrombin gen mutasyonu teşhisinde ve ayrıca plazma içerisinde bulunan protrombin konsantrasyonun ölçümünde uygulanır.

Son derece kaliteli ve güvenilir bir test olması sebebiyle uzman hekim sitesi tarafından da tavsiye edilir. Testin birçok özellikleri bulunuyor. Yüksek teknolojili cihaz üzerinden uygulandığından bireylerin herhangi bir ağrı veya acı hissetmesi söz konusu değildir.

Test konforlu ve son derece hijyenik bir ortamda uygulanıyor. Diğer testlerde olduğu gibi ilk olarak koldan belirli oranlarda kan örneği alındıktan sonra gerçekleştiriliyor.

Faktör II Protrombin Testi Nedir?

Her döneminde farklı fiyat tarifesi üzerinden yapılan faktör II protrombin testi her yaştan bireylere uygulanabilir. Bu test ülkemizde doğrudan Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.

Bu bakımdan devlet ve özel hastaneler üzerinden de uygulanabiliyor. Faktör II protrombin enzimi vücutta yer alan önemli elementlerden biridir.

Bu elementin eksikliği birçok sebeplerden dolayı meydana geliyor. Bu durum beraberinde bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve buna bağlı olarak da bazı sağlık sorunları meydana gelmesine neden olabiliyor.

Testin yapılış amacı doğrudan bu element düzeyinin ne durumda olduğu tespit edilmesidir. Faktör II protrombin değerleri test sonucunda düşük veya yüksek çıkabilir. Faktör II testi başta WHO olmak üzere birçok uluslararası sağlık kuruluşları tarafından onaylanmıştır.

Bu kapsamda test global anlamda uygulanıyor. Ülkemizde ise uzun yıllardan buyana tüm sağlık merkezleri laboratuvarlarında uygulanıyor. Testte cinsiyet ve yaş faktörü fark etmiyor. Dolaysıyla yaşınız ne olursa olsun bu testi yaptırabilirsiniz.

Faktör II Protrombin Testi Neden İstenir?

Testin doktor tarafından talep edilmesi bazı sebeplerden dolayı olabilir. Özellikle bireyin söz konusu hastalıklara maruz kalıp kalmadığının gözlemlenmesi açısından faktör II protrombin testi talep edilebilir. Testi haftanın 5 günü boyunca yaptırabilirsiniz. Bunun haricinde doktorunuzun resmi web sayfası üzerinden de online test randevusu oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Klorür Testi

Otozomal ressefif olarak kalıtılan herediter protrombin yetmezliği sık bir biçimde meydana gelmeyen ve özellikle kanamaya eğilimin ciddi anlamda yükselmesiyle birlikte yoğun pıhtılaşma sorunu bozukluğu testin genel anlamı olarak tanımlanabilir.

Bu sağlık sorununda ayrıca PT ve APTT testlerinde uzama durumu görülebilir. Dolaysıyla söz konusu sağlık probleminin %100 bir şekilde tanısında ise Faktör II testine gereksinim duyulur.

Bunun haricinde aktivitesinin düştüğü durumlar ise, özellikle K vitamin eksikliği ve genetik düzeyde eksiklik gibi bazı etkenlere bağlıdır. Aktivitesinin yükseldiği durumlar ise, protrombin geninde mutasyon sebebiyle kan oranında yükselme söz konusudur. Bu problem ayrıca trompoz riskinin de yükselmesine zemin hazırlayabilir.

Faktör II Protrombin Testi Normal Değerleri Kaç Olmalı?

Doktor klinik servisi tarafından da belirtildiği üzere faktör II protrombin testi normal değerlerinin %115 üzerinde olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde sonuçlar elde edilmesi özellikle trompoz açısından risk oluşturabilir. Testin normal değerlerinin yüksek olması ayrıca bazı sebeplere bağlanabilir.

Bireylerin test öncesinde doktor tarafından vurgulanan talimatlara uymaması, yoğun stres ve kaygı yaşanması, sigara ve kafeinli içeceklerin yoğun olarak tüketilmesi, kalitesiz beslenme ve uyku süreci geçirilmesi, amatör laboratuvar ortamında faktör II protrombin testi yaptırılması, test yapan sağlık kadrolarının tam donanıma sahip olmaması gibi birçok olumsuz faktörler normal değerlerin altına veya üzerine sonuç oluşmasına sebep olabilir.

Test sonucunuzun normal değerler gösterebilmesi için doktorunuzun uyarılarına dikkat etmelisiniz. Testten önce sigara kullanımından mutlaka uzak durmalısınız. Çünkü özellikle sigara ve aşırı kafein tüketimi kanın içerisinde yer alan faktör II değerinde değişim meydana gelmesine neden olabiliyor.

Faktör II Protrombin Testi Sonucu

2021 faktör II protrombin testi sonucu için doktor sitesini ziyaret edebilirsiniz. Site üzerinden testinizin sonucu hakkında günün her saatinde ve haftanın tüm günlerinde kapsamlı bir biçimde bilgiler alabilirsiniz. Test sonucu pozitif veya negatif olmak üzere toplamda 2 farklı tarzdan çıkabilir. Test sonucu genellikle mavi tüp kap üzerinden sunulur.

İlginizi Çekebilir  Anti DS DNA Testi

Laboratuvar ortamında testin uygulanışında 1-2 adet sağlık kadrosu görev alabilir. Test sonucu devlet hastanelerinde maksimum 48 saat sonrasında sunulabiliyor. Fakat özel hastanelerde faktör II protrombin testi uygulama süreci yarı yarıya indirilebiliyor. Bu test uluslararası sağlık örgütleri tarafından da tavsiye ediliyor.

Testinizin sonucu genellikle mavi tüp üzerinden sizlere sunulur. Tüm değerlendirmeler ise doğrudan doktorunuz tarafından gerçekleştirilir. Test 81 ilimiz üzerinden de yoğun bir şekilde tercih ediliyor. Profesyonel sağlık ekipleri tarafından yapıldığından tereddüt etmeden bu testi yaptırabilirsiniz.

Çalışma Yöntemi Nedir?

En çok merak edilen ayrıntılar arasında faktör II protrombin testi çalışma yöntemi nasıl olduğudur. Bu testin çalışma yöntemi sağlık merkezleri arasında farklılık gösterebilir.

Fakat testin uygulanışı standart olarak hafta içi herhangi bir günde gerçekleştirilir. Mavi tüp daha ideal olduğundan birçok testlerde olduğu gibi bu testte de tercih ediliyor.

Protrombin süreci aynı zaman testle birlikte uygulanması tavsiye edilmez. Numune türü ise stratli plazma olarak belirlenmiştir. Bu testte çalışma yönteminin hızlı olması sizlerin zamandan tasarruf sağlaması açısından önemlidir.

Birçok sağlık merkezlerinden bu testin çalışma yöntemi genellikle yavaş bir şekilde işleyebiliyor. Bu da ciddi anlamda zaman kaybı yaşamanıza neden olabiliyor. Testi hızlı bir şekilde yaptırmak ve sonucu daha seri bir şekilde elde etmek istediğinizde profesyonel doktor özel klinik merkezini tercih edebilirsiniz.

Beklentileriniz doğrultusunda hizmetler sunan doktor klinik servisinden haftanın 5 günü boyunca testi yaptırabilirsiniz. Bunun dışında doktor kurumsal web sitesi üzerinden de 7/24 randevu alabilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam için faktör II protrombin testi ayrıca yıllık rutin bir şekilde yaptırmanız tavsiye edilir. Hekiminiz tarafından bu konu hakkında da sizlere kapsamlı bir şekilde bilgiler sunulacaktır.

Faktör II Protrombin Testi Fiyatları 2024

Faktör II protrombin testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  TSH Testi