Ena Profili Testi

Ena profili testi, son yılların en çok uygulanan tıbbi test türlerinden biri olduğunu belirtebiliriz. Çok amaçlı uygulanan ena profili testi sağlık merkezleri üzerinden %100 garantili bir şekilde uygulanır.

Bu bakımdan bu testin son derece güvenilir olduğunu vurgulayabiliriz. Test, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olduğundan sorunsuz bir şekilde yaptırabilirsiniz. Testi özel kılan birçok etkenler de söz konusudur.

Bunlardan biri de testin geçmiş yıllara oranla bugün daha düşük fiyatlardan uygulanmasıdır. Özellikle doktor klinik merkezinden bu testi daha düşük fiyattan yaptırabileceğiniz gibi ödemenizi ise, ister nakit ister tüm banka kredi kartlarınız üzerinden yapabilirsiniz.

Test her yaştan bireylere uygulanabilir. Bunun haricinde hijyenik laboratuvar ortamı üzerinden uygulandığından herhangi yan etkiler görülmez. Fakat test sonucunun olumsuz yönde etkilenmemesi açısından hastaların mutlaka doktor tavsiye ve uyarılarını dikkate alması gerekir.

Ena Profili Testi Nedir?

Anti Nükleer Antikor Testi olarak da tanımlanan ena profili testi insan vücudunda yer alan antikor düzeylerinin tespit edilmesinde uygulanan tıbbi bir test türüdür. Kan testi olarak da bilinen bu test üzerinden ilk olarak vücudun kol veya farklı bölgelerinden düşük oranda kan numunesi elde edilir. Bu aşamadan itibaren test uygulanır.

Antikor düzeylerinin yükselmesi veya aşırı bir şekilde düşmesi beraberinde birçok sağlık sorunlarına da sebep olabilir. Test sonucunun yüksek veya düşük çıkması yaş ve cinsiyet faktörüne bağlı olabiliyor.

Bunun haricinde testin uygulandığı laboratuvar ortamının kusursuz olması, ilgili hekimin bu alanda uzman olması ve kullanılan malzemelerin kalitesi de test sonucunda etki yapabiliyor. Bu sebeple en kaliteli doktor özel klinik merkezi tercih edilmelidir

Ena Profili Testi Nasıl Yapılır?

Testin yapılışı sağlık merkezleri arasında değişkenlik gösterir. Dolaysıyla ena profili test doktor klinik merkezinde ortalama olarak 24 saat sonrasında negatif veya pozitif sonuç sunar.

Bunun haricinde ena profili test sadece hafta içi 5 gün boyunca yapılıyor. Bu kapsamda doktorunuzun sitesinden hafta içi hızlı bir şekilde randevu alabilirsiniz. Bu test kan testi olduğundan öncelikle kan örneği alınır.

Elde edilen kan örneği ilgili tıbbi laboratuvar ortamında kaliteli mercek cihazı üzerinden kapsamlı bir şekilde incelenir. Antikorlar daha çok kanın içerisinde yer alan enzimlerdir.

Kan incelemesi yapıldıktan sonra test işlemi gerçekleştirilir. Testin pozitif çıkması durumunda ayrıca yardımcı yani destekleyici test daha uygulanabilir. Ana antijeninin hangi antijene karşı olduğu hekim tarafından detaylı bir şekilde araştırılır.

Ena Profili Testi Neden İstenir?

Doktorunuz tarafından bazı sebeplerden dolayı ena profili test talep edilebilir. Bu talep doğrudan kurumsal web sayfası üzerinden de istenebilir. Bu testin talep edilmesinin temel sebebi kollajen doku sağlık sorunu kuşkusu olan hastalarda ena profili test takip ve tanı yapılmasının sağlanmasıdır.

Kollajen doku sorunu bugün birçok bireylerde meydana gelen bir tür sağlık sorunudur. Erken sürede tanı ve tedavi edilemediği takdirde doku hasarlarına sebep olabilir.

Dolaysıyla test, sistematik ya da organ spesifik otoümmin hastalığı tanısında tercih edilir. Test ilgili sağlık sorunlarının hızlı bir şekilde teşhis edilmesi ve gerekli tedavilerin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi açısından hayati bir değer arz eder.

Ena Profili Testi Normal Değerleri Kaç Olmalı?

Uzmanların belirttiği gibi ena profili testi normal değerleri yaş ve cinsiyete göre farklılık gösterir. Buna göre bu testin normal değerleri 1/40 ve altı değerler normal değerler olarak onaylanır.

Fakat bu değerlerin oluşmasında hastaların ayrıca dikkat etmesi gereken birçok ayrıntılar söz konusudur. Öncelikle test öncesinde doktorun belirttiği talimatlar doğrultusunda hareket edilmelidir.

Sonucu olumsuz yönde etkileyen sigara, alkol, yoğun gıda tüketimi ve yoğun kafeinli içeceklerden mutlaka uzak durulmalıdır. Test öncesinde doktor tarafından aç karnına hazır olunması belirtildiğinde buna harfiyen uyulmalıdır. Bu test doktor kararı doğrultusunda aç veya tok karnına uygulanabilir.

Ena Profili Pozitif Ne Demek

Bu test hakkında birçok konular merak ediliyor. Bu detaylardan biri de ena profili test pozitif ne demek olduğu konusudur. Her testte olduğu gibi bu testin sonucu da pozitif çıkması bireyin ilgili sağlık sorunlarına maruz kaldığını gösterir. Test sonucu yüksek değerler göstermesi yani pozitif çıkması bireyin sistematik türünden hastalık taşıdığını gösterebilir.

Fakat bu kesin bir olgu değildir. Çünkü bazı durumlarda da testin anormal bir şekilde pozitif çıkması mümkündür. Bu sebeple testin 2.defa uygulanması söz konusu olabilir. Sağlıklı bireylerde ena testi negatif sonuç sunar.

Test sonucu pozitif çıkması her zaman hastalık olduğu anlamına gelmez. Ena testi sonucu doğrultusunda romatizmal hastalıklar teşhisi konulamaz. Testin pozitif çıkması durumunda bireyde romatizmal hastalıklar olup olmadığına bakılır.

Ena Profili Negatif Ne Demek

Ena profili negatif ise, yukarıda da belirttiğimiz üzere bireyin sağlıklı olduğunu gösterir. Test sonucunun negatif çıkması bireyde herhangi bir romatizmal türü hastalık yer almadığını gösterir. Fakat buna bazı durumlar da sebep olabilir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi laboratuvar şartları ve hekim çalışma sistemi gibi etkenler de testin negatif sonuç vermesine sebep olabiliyor. Bu bakımdan kesin tanı konulabilmesi açısından mutlaka testin 2.defa uygulanması gerekir. Romatizmal hastalıklar günümüzün en çok görülen sağlık sorunları listesinde yer alır.

Birçok belirtiler gösteren bu hastalıklar uzun süreli devam ettiğinde yaşamı ciddi anlamda negatif yönde etkiler. Bireylerde kalitesiz uyku ve beslenmeye sebep olur. Bunun haricinde iş ve sosyal alanda da bireylerin verimsiz kalmasına yol açar.

Romatizmal hastalıklar erken süreli tedavi edilmesi gerekir. Bugün geliştirilen en etkili ilaç tedavileri sayesinde romatizmal sağlık sorunları artık daha kolay ve daha hızlı bir şekilde tedavi ediliyor. Bu sağlık sorunlarının teşhis ve takibinde ise ena profili test büyük avantajlar sağlıyor.

Ena Profili Testi Fiyatları 2024

Ena profili testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.