E2-Estra Diol Testi

E2-Estra Diol Testi; Tüm yaş grubundaki bireylerin kanında mutlaka belirli oranda estra diol yer aldığından bu enzimin ölçülmesi doğrudan gerçekleştirilir.

Basit bir test türü olan E2-Estra diol testi doktor klinik merkezi tarafından %100 garantili bir şekilde uygulanıyor. Bu bakımdan testin herhangi yan etkileri söz konusu değildir.

Test hızlı bir şekilde uygulandığından maksimum 24 saat sonrasında sonucu elde edebilirsiniz. Birçok özellikleri bulunan testin en temel avantajlarından biri de tamamen ağrısız bir şekilde uygulanmasıdır.

Bu kapsamda gönül rahatlığı içerisinde bu testi yaptırabilirsiniz. Test hem devlet hastanesinden ve hem de doktor özel klinik servisinden uygulanıyor. Fakat özellikle doktor kliniği daha hızlı bir şekilde hizmet sunduğundan daha çok tercih ediliyor.

E2-Estra Diol Testi Nedir?

2021 döneminde yoğun olarak uygulanan E-2 Estra diol testi adından da anlaşılacağı üzere kanda yer alan östrojen hormon düzeyinin ölçülmesinde kullanılan tıbbi bir testtir. Basit bir işlevi bulunan bu test doğrudan tıbbi ve konforlu laboratuvar ortamından uygulanır. Bu bakımdan herhangi risk etkenleri söz konusu değildir.

Bu test hekim tarafından uygun görülmesi durumunda hastanın kol veya sırt kısmından elde edilen minimum kan örneği sonrasında uygulanır. Alınan kan örneği doğrudan testin uygulandığı laboratuvarda mercek altına alınır. İnceleme sonrasında estra diol hormon seviyesi hekim tarafından ölçümü yapılır.

E2-Estra Diol Testi Nasıl Yapılır?

Testin yapılışı sağlık merkezleri arasında değişkenlik gösterir. Bu bakımdan E2-Estra diol testi doktor kliniğinde kan örneğiyle birlikte uygulanabiliyor. Bazı durumlarda ise kan örneği alındıktan bir sonraki günde test aşamasına geçilebilir.

Testin genel amacı kanın içerisindeki estra diol hormonun ne düzeyde olduğunun pratik bir şekilde tespit edilmesidir. Bu horon türü doğrudan yumurtalıkların genel sağlığı açısından önem arz eder.

İlginizi Çekebilir  Dörtlü Test

Dolaysıyla hormon düzeyinin yüksek veya düşük olması yumurtalıkların negatif yönde etkilenmesi anlamına gelebiliyor. Test eğitimli sağlık kadroları tarafından da uygulanabilir.

Sağlık merkezleri ve özel doktor klinik merkezi sadece hafta içi hizmet sunduğundan testinizi bu süreçler kapsamında yaptırabilirsiniz. Doktor sitesinden online olarak randevu oluşturabilir ve aynı şekilde testinizin sonucunu da tercihiniz doğrultusunda kurumsal doktor sitesi üzerinden de öğrenebilirsiniz.

E2-Estra Diol Testi Kaç Olmalıdır?

Bu test hakkında birçok ayrıntılar merak ediliyor. Bunlardan biri E2-Estra Diol testi kaç olmalıdır sorusudur. Uzmanlar tarafından bu konu hakkında detaylı bir şekilde bilgiler sunuluyor.

Buna göre E2-Estra Diol test normal ya da sağlıklı kabul edilen bireylerde test değerleri yaş ve cinsiyet gibi etkenler bazında farklılık teşkil edebiliyor. Kadınlar açısından gebelik döneminin özellikle östrojen düzeyinin yüksekliği bazında test değerleri farklı olabilir.

Adet sürecinin hangi düzeyde yer aldığı beraberinde test sonucu üzerinde negatif yönde etkiler sunabilir. Kadınlar gebelik dönemi sonrasında yüksek oranda E2 hormonu üretebilir. Bunun haricinde özellikle menopol dönemi sonrasında da estra diol düzeyleri hemen hemen 0 düzeyine kadar inebiliyor.

Estra diol açısından ise normal düzeyler şu şekildedir; doğurganlık döneminde yer alan kadınlar açısından 30 ila 400 pg/ml, menopoz sonrası kadınlar açısından 0 ila 30 pg/ml aralığında, erkekler açısından 10 ila 50 pg/ml aralığında ve çocuklar açısından da >10 pg/ml aralığında yer almalıdır. Bu düzeyler doğrudan ilgili doktor veya profesyonel yardımcı ekibi tarafından teşhis edilebilir.

E2-Estra Diol Testi Normal Değeri Nedir?

2021 döneminde tavsiye edilen bir test türü olan E2-Estra Diol testi normal değeri sağlığın korunması açısından hayati bir önem arz ediyor. Testin normal değerlerini etkileyen bazı faktörler söz konusudur.

İlginizi Çekebilir  Lityum Testi

Bunlar arasında yaş ve cinsiyet etkeni ilk sırada yer alıyor. Dolaysıyla E2-Estra Diol test değerleri kadın ve erkeklerde benzer düzeylerdeyken çocuklarda doğal olarak daha düşük seviyede yer alır.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere testin normal değeri erkeklerde 10 ila 50 pg/ml, doğurganlık döneminde yer alan kadınlarda 30 ila 400 pg/ml, çocuklarda <10 pg/ml ve menopoz dönemi sonrasındaki kadınlarda da 0 ila 30 pg/ml aralığında yer almalıdır.

Bu bakımdan söz konusu değerlerin %100 bir şekilde saptanabilmesi açısından ilk olarak doktorunuza başvurmalısınız. Test değerleri bazı durumlarda normalden yüksek veya düşük çıkabilir.

Bu durumda endişe etmenize gerek yoktur. Testin uygulandığı laboratuvar ortamı ve kullanılan cihazların kalitesi gibi bazı etkenler de test değerlerinin biraz düşmesine veya yükselmesine etki yapabilir.

E2-Estra Diol Test Yüksekliği Nedenleri

Çocuklara da uygulanan E2 Estra Diol testi yüksekliği birçok sebepleri söz konusudur. Fakat bireylerin bu sebepleri fark etmesi bazen mümkün olmayabilir.

E-2 Estra Diol yükselmesinin ana sebepleri şunlardır; anormal seksüel gelişmelerde, feminizasyon sendromlarında, erkeklerde testis tümörlerinde ve kadınlarda ise yumurtalık tümörlerinde, normal hamilelik sırasında, böbrek üstü bezi tümörlerinde, tiroid bezinin normalden daha hızlı bir şekilde işlev göstermesinde, ciddi karaciğer problemlerinde, karaciğer siroz hastalığında ve son olarak da ergenlik önceki dönemlerde bu testin yükselmesi mümkündür.

Bu durumda farklı türden hastalıkların meydana gelmemesi açısından yükselen test sonucunda mutlaka erken sürede tedavi alınması gerekir.

Bunun haricinde Estra Diol özellikle yumurtalık kısımlarında birtakım işlev sorunları meydana gelmesi durumunda ortaya çıkar. Bu durum neticesinde ayrıca kemiklerde de mineral kaybı meydana gelebilir. Minel kaybı doğrudan kemik sağlığının ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine sebep olur.

Vücudun yeteri düzeyde besin ürünleri alamaması da beraberinde estra diol düşüklüğüne neden olabilir. Estra diol düşüklüğü sonrasında kemik erimesi hastalığı da meydana gelebilir.

İlginizi Çekebilir  Nipt Testi

Dolaysıyla bu hormonun yüksek ve düşük olması kemik sağlığı açısından ciddi anlamda riskler teşkil eder. Testinizi doktor klinik merkezinden yaptırmak istediğinizde ödemenizi E2- Estra Diol testi sonucu sonrasında ister nakit ister tüm banka kredi kartlarınız üzerinden yapabilirsiniz.

E2-Estra Diol Testi Fiyatları 2024

E2-estra diol testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.