Dörtlü Test

Dörtlü test, anne karnında yer alan bebeğin belirli gebelik problemleri açısından risk altında olup olmadığının kesin bir şekilde tespit edilmesinde uygulanan tıbbi bir test modelidir.

Kadın Doğum alanında pek çok yenilikler gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda anne adaylarının risksiz bir şekilde doğum yapması sağlanabiliyor. Geçmiş yıllarda bu türden testler söz konusu değildir.

Buna bağlı olarak anne adayları daha sancılı ve stresli gebelik dönemi geçirebiliyordu. Test ile artık hem anne adayları ve hem de anne karnındaki bebek rahat bir nefes alabiliyor.

Çünkü bu test üzerinden pek çok analizler erken sürede yapılabiliyor. Profesyonel anlamda uygulana dörtlü test aynı zamanda anne adayları sağlığı korunması açısından da önem arz eder.

Bu test doğrudan gebelik sırasında uygulanan bir kan testidir. Dolaysıyla diğer testlerden farklı olarak gebelik sırasında uygulandığından pratik bir işleve sahiptir. Uzman doktor tarafından uygulanan test genellikle birkaç dakika sonrasında sonuç elde edilir.

Yapılan testle birlikte anne karnındaki bebekte özellikle kromozomal sağlık sorunları ve spina bifina açısından herhangi risk etkenleri olup olmadığı gözlemlenir. Bu hesaplama neticesinde ise aynı günde ilgili ebeveynlere gerekli bilgiler aktarılır.

Dörtlü Test Nedir?

2021 dörtlü test en çok uygulanan gebelik testleri listesinde yer alıyor. Ülkemizde de bu test modeli 81 il üzerinden yoğun olarak gerçekleştiriliyor. Bu testin başarılı sonuçlar verebilmesi açısından öncelikle anne adaylarının doktor talimatları doğrultusunda hareket etmesi gerekir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanan bu test sayesinde daha sağlıklı bir gebelik süresi geçirilebilir. Test üzerinden anne karnındaki bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi sağlanır. Test geçmiş dönemlere oranla bugün ayrıca çok daha ucuz fiyat tarifesi üzerinden uygulanıyor.

Özellikle doktor klinik merkezinden ek ücretler ödemeden testinizi yaptırabilirsiniz. Test sadece Kadın Doğum Uzmanı tarafından yapılabilir. Dolaysıyla farklı bölüm veya hekimlerden bu testi yaptırmanız mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir  Glukoz Tokluk Testi

Dörtlü Test Nasıl Yapılır?

Testin en temel özelliği kolay bir şekilde yapılmasıdır. Bu sebeple dörtlü test beklentileriniz doğrultusunda hızlı bir şekilde yapılır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta bu testi uygulayan hekimin bu alanda uzman olmasıdır.

Bu test her ne kadar basit bir şekilde uygulansa da hekimin bu alanda tam donanımlı olması ve doğum servisinin de kusursuz bir dizayna sahip olması son derece önemlidir.

Test öncesinde doğrudan ultrasonografi üzerinden bebek değerlendirilir. Bu aşama birkaç dakika sürebilir. Hemen akabinde ise bebeğin ölçüm işlemi gerçekleştirilir.

Anne adayından alınan minimum bir kan numunesi ultrasonografik bilgileri birleştirilir ve buna bağlı olarak da gerekli hesaplamalar uzman hekim tarafından gerçekleştirilir.

Dörtlü Test Ne Zaman Yapılır?

Test hakkında merak edilen birçok konular söz konusudur. Bunlardan biri de dörtlü test ne zaman yapılır sorusudur. Bu test hamileliğin sadece 16 ila 20.haftası aralığında gerçekleştirilir. Fakat özellikle gebeliğin en uygun süreci 18.hafta olduğundan daha çok bu süreçte gerçekleştirilir.

Test genellikle tek kademe üzerinden gerçekleştirilir. Diğer testlerde olduğu gibi karmaşık bir işleve sahip değildir. Hızlı bir şekilde uygulandığından gerek anne adayı ve gerekse de anne karnındaki bebeğin uzun süreli olarak bekletilmesi söz konusu değildir. Testi hafta içi 5 gün boyunca yaptırabilirsiniz.

Dörtlü Test Sonuçları

Anne adayları dörtlü test sonuçları merak edebiliyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu test bir tür tarama testidir. Yani kesin olarak bulgu sunan bir test türü değildir. Normal hamilelik süreci sonrasında maksimum düzeyde yararlı bilgiler aktarabilir.

Bunun haricinde yüksek risk faktörleri içeren hamileliklerde ve peritoloji durumlarında dahi hastalara uygulanan bir testtir. Test sonuçları doğrudan ilgili doktor tarafından sunulur.

Bu durum genellikle gebelik eylemi sonrasında anne adayına veya yakınlarına aktarılır. Ya da uygun görülmesi durumunda doktor kurumsal web sitesi üzerinden de güncel olarak sunulabilir.

İlginizi Çekebilir  ASO Testi

Dörtlü Test Değerleri

Test değerleri normal çıkması anne ve bebek sağlığı açısından son derece önemlidir. Dolaysıyla dörtlü test değerlerinin standart olarak 79 ila 80 aralığında yer alması gerekir. Değerlerin bu oranların üzerinde çıkması anne adayı ve bebek açısından riskler teşkil eder. Test değerleri doğrudan doktor tarafından gözlemlenir.

Gereken durumlarda farklı destekleyici testler de uygulanabilir. Dörtlü testler global anlamda uygulanır. Dolaysıyla dörtlü test gebelik dönemlerinin olmazsa olmazları listesinde yer alır.

Hamilelik dönemlerinde anne adaylarının tereddüt yaşamaması ve minimum düzeyde stres yaşaması açısından da bu testin büyük bir avantajı söz konusudur.

Dörtlü Test Fiyatları 2024

Her dönemde dörtlü test ücreti farklı olabilir. Bunun birçok nedenleri söz konusudur. Sağlık Bakanlığı tarafından test ücreti yıllık olarak belirleniyor.

Bu kapsamda özel doktor kliniği ve sağlık merkezleri söz konusu fiyat tarifesine uyarak test hizmeti sunmak zorundadır. Test ücreti bugün özellikle kaliteli ve güvenilir olan doktor klinik merkezinden her bütçeye hitap eder düzeyde sunuluyor.

Bu test geçmiş yıllara oranla bugün daha çok tercih ediliyor. Bu sebeple de her dönemde daha düşük fiyatlardan sunulabiliyor. 2024 dörtlü test güncel fiyatı hakkında doktorunuzun resmi web sitesi üzerinden ön bilgi alabilirsiniz.

Bunun haricinde 7/24 aktif Online Destek Hattı üzerinden de test hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Evinizin konforunda belirtilen gebelik dönemleri içerisinde siteden online olarak test randevu formu doldurabilirsiniz. Ya da doktor klinik merkezine başvuru yapabilirsiniz.

Sorunsuz bir gebelik dönemi için mutlaka testi yaptırmanız gerekir. Testin tüm değerlendirme ve analiz işlemleri doğrudan bilgisayar üzerinden gerçekleştirilir. Doktorunuzun telefon kanalı üzerinden de bu ayrıntılar hakkında bilgi alabilirsiniz. Test garanti kapsamında uygulanır.

Bu sebeple herhangi bir ağrı veya acı hissetmeniz söz konusu değildir. Dörtlü test fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Ena Profili Testi