DHEA So4 Testi

DHEA So4 testi, hem kadınlarda hem erkeklerde belirli oranlarda hormonlar yer aldığından önemli testledir. Bu nedenle DHEA so4 testi hormon düzeylerinin %100 bir şekilde belirlenebilmesinde mutlaka yaptırılması gereken tıbbi bir test türüdür.

Hekim tarafından laboratuvar ortamından uygulanan bu test son derece güvenilirdir. Bu bakımdan her yaştan kadın ve erkeklere uygulanabilir. Test Sağlık Bakanlığı tarafından onaylıdır.

Bu nedenle tüm sağlık kurumlarından ve doktor özel klinik merkezlerinden uygulanıyor. İnsan vücudunda adrenal tarafından salgılanan hormonlardan biri de DHEA adını alan özel bir hormon türüdür.

Bu hormonun çeşitli sebeplerden dolayı değeri yükselebilir veya düşebilir. Bu durumda bazı sağlık sorunları da oluşabiliyor. Tüm bu sebeplerden ötürü erken tanı ve tedavi açısından testin erken sürede yapılması son derece önemlidir.

DHEA So4 Nedir?

2024 DHEA so4 testi söz konusu hormon beden içerisinde cinsiyet hormonlarının salgılanmasında da aktif bir şekilde rol üstlenir. Cinsiyet hormonları ise östrojen ve androjen adını alan iki hormondur.

Yetişkin bir birey bedeni ise bu her iki hormon türünü üretebilmek adına ilk olarak DHEA hormonu üretmek zorundadır. Sağlıklı kadınlar ve özellikle ergenlik çağlarında yer alan kızların ilk olarak yumurtalıklarında gerekli olan östrojenleri alması gerekir.

Yetişkin ve erişkin erkekler ise, gerekli androjenleri doğrudan testis organları üzerinden almalıdır. Testin uygulanmasının temel amacı ise bu her iki hormonların ne düzeyde olduğunun tespit edilmesini sağlamasıdır.

DHEA Testi Ne Zaman Yapılır?

DHEA testi özellikle yoğun erkek hormonu yer alan kadınlarda uygulanır. Bu bakımdan DHEA so4 testi avantajlar sunan bir testtir. Yoğun erkek hormonları başlıca belirtileri ise, yoğun bir şekilde kıllanma, düzensiz adet dönemleri, aşırı bir şekilde yağlanma ve gebelik eylemi yapılamaması olarak vurgulanabilir.

İlginizi Çekebilir  Progesteron Testi

Testin uygulanışı yukarıdaki belirtiler doğrultusunda gerçekleştirilir. Belirtilerden herhangi biri görülmesi durumunda test yaptırılabilir. Testin uygulanışı tüm sağlık merkezlerinde sadece hafta içi 5 gün boyunca gerçekleştirilir.

Fakat daha hızlı sonuç elde edilmesi ve sıra beklemek durumda kalınmaması açısından özel doktor klinik merkezi tercih edilebilir. Buradan doğrudan doktor sitesinden de 7/24 online olarak test randevusu alınabilir.

DHEA SO4 Kaç Olmalı?

Merak edilen ayrıntılardan biri DHEA so4 testi kaç olmalıdır. İlk olarak bilinmesi gereken ayrıntılardan biri, DHEA düzeyinin bireyler yaşlandıkça düşmesidir. Yani kadın veya erkek fark etmeksizin yaş ilerledikçe DHEA buna bağlı olarak değer düşüklüğü gösterir.

Bunun haricinde bu hormonun değerleri cinsiyet bazında da değişkenlik gösterir. Buna göre 18 ila 26 yaş aralığında yer alan bayanlarda bu oran 65 ila 395 UG/dl aralığında yer alması gerekir.

18 ila 29 yaş aralığında yer alan yetişkin erkeklerde ise DHEA SO4 normal değeri 108 ila 640 UG/dl aralığında yer alması gerekir. Dolaysıyla kadın ve erkeklerde bu değerlerin üzeri veya altı değerler çıkması anormallik olduğu anlamına gelir. Bu durumda hemen tedavi alınması gerekir.

DHEA SO4 Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri

DHEA SO4 yüksekliği ve düşüklüğü birçok sebepleri söz konusudur. Dolaysıyla DHEA so4 testi sonucu düşük çıkması şu sebeplerden dolayı olabilir.

Kullanılan bazı gebelik kontrol ve depresyon ilaçlarının bazı yan etkileri, kemik erimesi hastalığı, diyabet hastalığı, hormon bozuklukları, ailzeimer hastalığı, yaş ve cinsiyet faktörü, aşırı sinirlilik, kronik stres ve ruhsal gerginlik, kalp ve depresyon hastalıkları, kadınlarda yetersiz östrojen üretimi, C vitamini eksikliği gibi birçok sebeplerdir.

DHEA yüksekliği ise adından da anlaşılacağı üzere test değerinin normal seviyeden yüksek çıkmasıdır. Bu durumun temel sebepleri ise şunlardır; Addison sağlık sorunu ya da tümörler, böbrek üstü bezlerde ur meydana gelmesi ve böbrek üstü bezlerin anormal bir şekilde işlev göstermesi, yoğun stres gibi birçok sebeplerdir.

İlginizi Çekebilir  Çinko Testi

DHEA SO4 Yüksekliği Gebeliğe Engel mi?

Uzmanlar tarafından da belirtildiği gibi DHEA so4 testi yaptırılması ve DHEA SO4 yüksekliği hamilelik açısından engellilik teşkil etmez. Fakat bu dönemler anne adayları açısından en hassas dönemler olduğundan bazı önlemlerin erkenden alınmasında ve ilgili hekim uyarılarının dikkate alınmasında faydalar bulunur.

DHEA SO4 Yüksekliği Saç Dökülmesi

DHEA SO4 yüksekliği saç dökülmesi birbiriyle ilgili olabilir. Bu durumda ek tıbbi ve doğal tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Saç dökülmesi hem kadınlarda ve hem de erkeklerde görülebilen bir durumdur.

Bu problem birçok farklı sebepler doğrultusunda meydana gelebilir. Bu sebeplerden biri de DHEA SO4 yüksekliğidir. DHEA SO4 yüksekliği yoğun stres kaynaklı olduğundan saç dökülmesine de etki yapar.

DHEA SO4 Yüksekliği Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

En iyi testlerden olan DHEA SO4 testi sonucu yüksek olması tedavi gerektirir. Bu bakımdan en uygun tedavilerin sunulması gerekir. Tedaviye yönelik olarak ilk olarak DHEA SO4 testi yüksekliğine neden olan etken veya etkenlerin tespit edilmesi gerekir. Bu bakımdan öncelikle söz konusu faktörlere yönelik tedaviler uygulanmalıdır.

Gereken durumlarda ek takviye tedavisi olarak doğal tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Örneğin, DHEA SO4 yüksekliğine bağlı saç dökülmesi durumunda doğal saç dökülmesi engelleyen kaliteli şampuan ve birtakım serumlar tercih edilebilir. DHEA SO4 yüksekliği tedavisi genellikle birkaç gün sürebilir. Hafif durumlarda bu süreç 24 saat kadar da sürebilir.

DHEA SO4 Yüksekliği Sivilce

DHEA SO4 yüksekliği sonucunda kadın ve erkeklerde cilt sorunları da meydana gelebilir. Bu bakımdan CHEA SO4 testi cilt sağlığı korunması açısından da önemlidir.

DHEA SO4 yüksekliği deride aşırı yağlanmaya neden olduğundan akne yani sivilce sorunu oluşmasına da yol açabilir. Bu durumda dermatoloji uzmanına başvurularak gerekli tedavilerin alınması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Ferritin Testi

Etkili akne yok edici ilaç veya serumlar sayesinde bu problemden birkaç gün içerisinde kurtulabilirsiniz. DHEA SO4 testini yaptırmanız fiziksel yönden birçok sağlık sorunlarından uzak kalmanızı sağlayacaktır.

DHEA So4 Testi Fiyatları 2024

DHEA So4 testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.