Demir Testi

Demir testi, vücudun o anki demir depolarının ölçülmesi için uygulanmaktadır. Laboratuvar ortamından uygulanan demir (fe) testi genel sağlığınızın korunması açısından son derece faydalı bir tıbbi test modelidir.

Devlet hastanelerinden ve özel doktor klinik merkezinden bu testi haftanın 5 günü boyunca güvenli ve hızlı bir şekilde yaptırabilirsiniz. Bu test pek çok test modellerinde olduğu gibi doğrudan kolunuzdan alınan düşük miktarlı bir kan örneği üzerinden yapılır.

Alınan örnekle birlikte demir testi genellikle aynı gün içerisinde gerçekleştirilir. Hekimiz vücudunuzun içerisinde düşük ya da normalden yüksek demir seviyesi olduğundan şüphe duyması durumunda bu teste başvurabilir.

Demir (Fe) Testi Nedir?

2021 döneminde demir (fe) testi adından da anlaşılacağı üzere demir eksikliği veya yüksekliğinde uygulanan kaliteli ve hızlı bir şekilde sonuç veren bir test türüdür.

Bu test her yaştan bireylere uygulanabilir. Bununla birlikte hekiminiz tarafından testten ortalama olarak 12 saat öncesine kadar aç karnına hazır olmanız talep edilebilir.

Çünkü testin %100 başarılı sonuç verebilmesi açısından bu ayrıntıya dikkat etmeniz son derece önemlidir. Ayrıca gerek duyulması durumunda sadece su tüketmeniz onaylanabilir. Bu ayrıntılar hakkında doktorunuzdan ön bilgiler talep edebilirsiniz.

Demir Tahlili Neden İstenir?

Demir tahlili vücutta demir (fe) testi yaptırılması ve bu bağlamda ise demir düzeyi saptanması söz konusudur. Demir eksikliği günümüzün en çok görülen sağlık sorunları arasında yer alıyor. Günlük bolca demir içerikli besin ürünlerinin yeteri düzeyde tüketilmemesi demir eksikliğinin en temel sebeplerinden biridir.

Demir Eksikliği Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Demir eksikliği testi genellikle aç karnına yapılır. Bu bakımdan demir (fe) testi öncesinde 12 saat kadar herhangi bir besin tüketmemeniz talep edilebilir.

Fakat su tüketmenizde sakınca olmayabilir. Bunun kararı doktorunuza aittir. Hekiminizin belirttiği düzeyde su tüketebilirsiniz. Tüm testlerde kan örneği genellikle sadece koldan alınır. Buradan alınmasının sebebi ise, diğer bölümlere oranla bu bölgenin daha ideal olmasıdır.

İlginizi Çekebilir  Nipt Testi

Demir (fe) Testi Normal Değerleri Nedir?

Demir (fe) testi normal değerleri yaş ve cinsiyet faktörüne göre farklılık teşkil edebilir. Fakat buna rağmen demir (fe) testi normal değerleri erkeklerde 20 ila 500 ml/ng ve kadınlarda ise 20 ila 100 ml/ng aralığındadır.

Bunun haricinde demir değerleri normal laboratuvar referans aralığı 12 ila 150 ng/ml arasındadır. Fakat ferritin değeri minimum 40 ila 45 ml/ng olması gerekir. Bunun haricinde bazı kaynaklar bazından ise 70 ila 90 ng/ml aralığında yer alması gerekir.

Demir Yüksekliği Nedenleri

Demir yüksekliği birçok nedenler doğrultusunda meydana gelebilir. Bu bakımdan demir (fe) testi uygun zamanda yaptırılmasında faydalar bulunuyor.

Demir yüksekliğinin temel sebeplerinden biri kan hastalığıdır. Bu sağlık sorunu beraberinde kan içerisinde yer alan demir oranlarının hızlı bir şekilde yükselmesine de sebep olabilir.

Yüksek oranda demir meydana gelmesi beraberinde fiziksel, zihinsel ve hatta ruhsal yönden dengelerin negatif yönde etkilenmesine neden olabilir. Bunun haricinde sıklıkla gerçekleştirilen kan transferleri de demir yükselmesine sebep olabilir.

Demir Düşüklüğü Nedenleri

Demir düşüklüğü birçok sebepleri olabilir. Fakat demir (fe) testi olmadan bu durumun kolayca tespit edilmesi mümkün değildir.

Bu durumun ana sebepleri, anemi hastalığı, yoğun kan kaybedilmesi, diyet içerisinde demir eksikliği, demirin yeteri düzeyde emilememesi, günlük demir içerikli besin ürünlerinden yetersiz düzeyde tüketilmesi ve hamilelik gibi birçok sebepler söz konusudur.

Demir düşüklüğü demir yüksekliğinde olduğu gibi test yaptırılmaması durumunda çeşitli sağlık sorunlarına da zemin hazırlayabilir. Demir düşüklüğü herkeste görülen bir durumdur. Fakat çoğu zaman fark edilmeyebilir.

Demir Açısından Yüksek Besinler Nelerdir?

Bazı besin ürünleri demir yönünden oldukça zengin içeriğe sahiptir. Bu bakımdan demir(fe) testi öncesinde bu besinlerin yeteri düzeyde tüketilmesi tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir  Anti CCP Testi

Demir içerikli besin ürünlerini tercihiniz doğrultusunda diyet programlarınıza da ilave edebilirsiniz. Bu kapsamda bu ürünlerden düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Bu besin ürünleri arasında et ve et ürünleri ilk sırada yer alıyor. Bunun haricinde yumurta, süt, kurubaklagiller, kuru meyveler, tahıllı ürünler gibi birçok besin ürünlerinde yüksek düzeyde demir iyotu yer alıyor.

Bu besinleri günlük olarak mutlaka taze bir şekilde tüketmeniz gerekir. Bunun haricinde besin ürünlerini derin dondurucu veya buzdolabı içerisinde bekleterek de uzun süreli olarak ve sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz.

Demir eksikliğinde tıbbi olarak da pek çok farklı tedavi seçenekleri sunulur. Özellikle demir yönünden zengin içeriğe sahip olan ve yan etkisi olmayan ilaçları doktorunuzun tavsiyesi üzerine kullanabilirsiniz.

Demir (Fe) Testi Fiyatları 2024

Tüm tıbbi testlerde olduğu gibi demir (fe) testi fiyatı da her dönemde farklı olabiliyor. Bununla birlikte sağlık merkezleri arasında da bu fiyat tarifeleri farklılık gösterebilir.

Ülkemizde tüm sağlık tarama test fiyatları doğrudan yetkili ve kurumsal merci olarak Sağlık Bakanlığı tarafından belirleniyor. Bu sebeple demir testi fiyatı da 2024 yılında güncel olarak Sağlık Bakanlığı kurumsal web sayfası üzerinden yayınlanır.

Bu bakımdan demir testi 2024 güncel fiyatını öğrenmek için kurum resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Demir testi fiyatı geçmiş yıllara göre bugün daha düşük fiyattan sunuluyor.

Bu bakımdan da tercihiniz doğrultusunda ek ücret ödemeden doktor özel sağlık klinik merkezinden bu testi uygun fiyattan yaptırabilirsiniz. Demir eksikliği iş ve sosyal yaşamı da ciddi anlamda olumsuz yönde etkiler.

Bu bakımdan demir eksikliği belirtileri gördüğünüzde ilk olarak demir testi yaptırmalısınız. Hemen akabinde ise doktorunuz tarafından sunulan tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz. Demir testi online randevu almak için doktorunuzun resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Hemogram Testi

Ödemenizi test sonrasında nakit veya tüm banka kredi kartlarınız üzerinden yapabilirsiniz. Pozitif bir yaşam için rutin demir testi yaptırmanız önerilir. Demir testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.