CRP Testi

CRP testi, c-reaktif protein olarak da bilinen CRP doğrudan bu ismi alan bu test üzerinden ve maksimum 24 saat sonrasında belirlenir. Bu bakımdan CRP testi vücut içerisinde meydana gelen iltihaplanmalarda en hızlı sonuç sunan tıbbi bir test modelidir.

Hem devlet hastanelerinden ve hem de doktor özel klinik merkezlerinden uygulanan test, doğrudan karaciğer sağlığının korunması ve mevcut sağlık sorunlarının sağlıklı bir şekilde teşhis ve takip edilmesi açısından hayati bir değer arz ediyor.

Bu bakımdan uzman hekimler tarafından da güvenle tavsiye ediliyor. Test doğrudan laboratuvarda yapılıyor. Fakat pek çok test modellerinde olduğu gibi ilk olarak kan örneği alındıktan sonra uygulanıyor. Ayrıca bazı durumlarda kan ölçümleriyle birlikte de uygulanabiliyor.

CRP Testi Nedir?

2024 döneminin en çok uygulanan testlerinden olan CRP testi yaş ve cinsiyet etkeni fark etmeksizin çeşitli sebepler doğrultusunda vücut içerisinde oluşan iltihaplanmalarda uygulanan özel bir testtir.

CRP karaciğer organı tarafından üretilen bir enzimdir. Bu bakımdan kan ölçümleriyle birlikte değerlendirilir. CRP ayrıca bazı durumlarda yükselebilir veya düşebilir. Bunun tespit edilmesi doğrudan test üzerinden gerçekleştirilir.

Test ise doğrudan uzman doktor ya da yardımcı ekibi tarafından garantili bir şekilde gerçekleştirilir. Kanın içerisinde yüksek CRP meydana gelmesi beraberinde inflamasyonun da bir işareti olarak kabul görür.

Enfeksiyon türü sağlık sorunlarından kanseri türü hastalıklara kadar pek çok sebeplere bağlı meydana gelebilir. Fakat bu durum hastalar tarafından çoğu zaman fark edilmeyebilir. Çünkü CRP yüksekliği ve düşüklüğü genellikle sinsi bir şekilde meydana gelir.

CRP Testi Nasıl Yapılır?

Test sağlık merkezleri arasında genellikle aynı şekilde yapılır. Yani CRP testi ilk olarak kan örneği veya doğrudan kan ölçümleriyle birlikte yapılır. Daha çok kan ölçümleriyle birlikte uygulanır.

İlginizi Çekebilir  Aids Testi

Bu testi diğer testlerden ayıran en temel özellik ise doğrudan boğaz ve burun kısmından özel ve ince uçlu bir çubuk desteği üzerinden sürüntü numunesi alınmasıdır.

Bunun haricinde öksürük sonrasında meydana gelen balgamdan da bir miktar örnek elde edilebilir. Bunun yapılmasının sebebi ise, testin kesin olarak sonuç vermesinin sağlanmasıdır.

CRP’nin Normal Değeri Nedir?

Merak edilen CRP testi haricinde bu testin normal değerinin ne olduğudur. Testin normal değeri çeşitli sebepler kapsamında hafif düzeyde yüksek çıkabilir. Bunlar arasında laboratuvar ortamının uygun olmaması, hastanın test öncesinde gerekli hazırlıkları eksik bir şekilde tamamlaması olarak vurgulanabilir.

Bu test Covid 19 belirtileri gösteren bireylerde uygulanır. Bu virüsün hızlı bir şekilde saptanabilmesi ve erken sürede tedavi edilmesi açısından testin hayati bir önemi bulunuyor. Fakat virüs hızlı bir şekilde ilerlediğinden ve buna bağlı olarak iç organların zarar görmemesi açısından mutlaka testin erken zamanda yaptırılması önemlidir.

CRP Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Test için ilgili ayrıntılar doğrudan doktorunuz tarafından sunulacaktır. Bu kapsamda CRP testi genellikle aç veya tok karnına yapılabilir. Buna en iyi karar doktorunuz tarafından verilecektir. Bu test modeli Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.

Test için gerekli ön numunelerin mutlaka doğru süreçte ve hijyenik laboratuvar ortamından elde edilmesi gerekir. Hızlı teşhis testlerinde virüs 5-6 kez sonuç negatif olsa da 7.defa testler uygulandığında sonuç pozitif olabiliyor. Bu bakımdan CRP testi sayesinde kesin olarak sonucun teyit edilmesi mümkündür.

Kandaki CRP Nasıl Düşürülür?

Kanın içerisinde yer alan CRP miktarı laboratuvar ortamı üzerinden hızlı bir şekilde düşürülebilir. Bu bakımdan CRP testi uygulanması birçok yönden de avantajlar sağlar.

Kandaki CRP yüksekliği etkili bazı ilaçlar üzerinden düşürülebilir. Bu testten sonucun ortalama olarak 3 ila 4 saat aralığında elde edilmesi mümkündür. Fakat sağlık merkezinin yoğunluğu bazından bu süreç maksimum 24 saate kadar çıkabilir.

İlginizi Çekebilir  TSH Testi

CRP Yüksekliği Belirtileri

CRP yüksekliği bazı belirtiler gösterebilir. CRP yüksekliğinde özellikle yüksek ateş, deride kızarıklık ve hafif düzeyde ödem, huzursuzluk, iştahsızlık ve ağrı gibi birçok belirtiler görülebilir.

Fakat söz konusu belirtiler hastalar arasında farklı zamanlarda da meydana gelebilir. CRP yüksekliği ayrıca birçok faktörler sebebiyle de meydana gelebilir. Bunlar arasında bakteri ve virüsler, nekroz, travma, kanser türü hastalıklar ve enflamatuar sağlık sorunları gösterilebilir.

CRP Yüksekliği ve Hamilelik

CRP yüksekliği ve gebelik dönemi ve CRP testi anne adayları ve anne karnındaki bebek sağlığının korunması açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur. CRP yüksekliği diğer dönemlerde olduğu gibi hamilelik dönemlerinde de meydana gelebiliyor.

Bu durumda anne adaylarının gerekli tedavileri alması önemlidir. Hamilelik dönemi öncesinde CRP yüksekliğine neden olan etkenlerden herhangi birine maruz kalınması anne adayları ve bebek sağlığı açısından riskler gösterebiliyor.

CRP ve Kalp Hastalığı

CRP ve kalp hastalığı bazı durumlarda birbiriyle bağlantılı olabilir. CRP yükselmesi kalp sağlığı açısından da risk oluşturabilir. Kanın içerisinde yer alan CRP proteinin yükselmesi başta kalp hastalıkları olmak üzere birçok sağlık sorunlarına da zemin hazırlayabilir.

Bu hastalıklar, Kalp hastalıkları, hipertansiyon, kalp krizlerine bağlı olarak meydana gelen ani ölümler, obezite ve inme gibi birçok hastalıklar olabilir. Bu bakımdan CRP protein değerinde yükselme meydana geldiğinde zaman kaybedilmeden tedavi alınması önerilir.

CRP Testi Fiyatları 2024

CRP testi fiyatı her bütçeye hitap etmesi önemlidir. Bu bakımdan CRP testi yaptırmadan önce en uygun fiyatı sunan doktor klinik merkezini tercih edebilirsiniz. Tüm testlerde olduğu gibi CRP protein ölçme testi fiyatı da her yıl Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenir.

Bu bakımdan devlet ve özel hastanelerde bu testin güncel fiyatını öğrenebilirsiniz. Bunun haricinde doktorunuzun kurumsal web sitesi üzerinden de 2024 CRP protein ölçme testi güncel bir şekilde fiyatı hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Check Up

Test ödemenizi tercihiniz doğrultusunda nakit veya tüm banka kredi kartlarınız üzerinden yapabilirsiniz. CRP testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.