CMV İGM Testi

CMV İgm testi, 2024 döneminde de global olarak uygulanan ve gebelik dönemi için önemli bir test türüdür. Bu dönemde ve öncesinde bakteriye maruz kalıp kalınmadığı açısından cmv İGM testi profesyonel doktor tarafından güvenli bir şekilde uygulanır.

Testin genel amacı, ilgili bakterinin hızlı bir şekilde teşhis, takip ve tedavisinin yapılması ve bu kapsamda anne adayı ve anne karnında yer alan bebek sağlığının korunmasının sağlanmasıdır.

Dolaysıyla anne adaylarının bu testi zorunlu olarak yaptırması gerekir. Fakat öncesinde kesin olarak tanı konulabilmesi açısından anne adayına kan testi uygulanır. Bu işlem testte olduğu gibi doğrudan laboratuvar ortamından gerçekleştirilir.

CMV İGM testi neticesinde pozitif çıkması anne adayının virüse maruz kaldığını gösterir. Bu durumda hemen gerekli tedavilerin yapılması gerekir. Gelişen tıbbi tanı yöntemleriyle birlikte artık gebelik öncesi ve sonrasında olası enfeksiyonlar daha risksiz bir şekilde teşhis ediliyor.

Özellikle söz konusu test üzerinden bu süreç çok daha erken bir şekilde tamamlanıyor. Test, gebelik dönemlerinin olmazsa olmazları listesinde yer alıyor. Anne karnındaki bebeğin de ilgili enfeksiyondan etkilenmemesi ve sağlıklı bir doğum süreci gerçekleştirilmesi açısından avantajlar sağlıyor.

CMV İGM Testi Nedir?

Anne adayları tarafından merak edilen cmv İGM test sitomegalavirüs adındaki bir virüsün teşhis ve takip edilmesinde uygulanan bir testtir. Bu virüs birçok anne adaylarında görülebiliyor. Özellikle hamilelik öncesinde söz konusu olabildiğinden ve hamilelik dönemlerinde de etkisinin minimum oranlara indirilmesi açısından bu teste gereksinim duyulur.

Test ülkemizden doğrudan Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Bunun haricinde global olarak da uygulanır. Bu sebeple WHO tarafından listeye dahil edilmiştir. Bu kaliteli testi ister devlet hastanesinden ister özel doktor klinik merkezinden uygun bir fiyat tarifesinden yaptırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  HSV Tip 2 IGM Testi

Özellikle zaman kaybetmek istemediğinizde doktor kliniğini güvenle tercih edebilirsiniz. Geniş ve güncel referans kataloglarının da yer aldığı bu klinik merkezi üzerinden test sonucunuzu doğrudan ev adresinize de talep edebilirsiniz.

Testiniz eğitimli sağlık kadrosu tarafından aynı gün içerisinde yapılır. Sonuç hakkında hem kurumsal doktor sitesinden ve hem de talep etmeniz durumunda yazılı belge olarak doğrudan ev adresinize gönderilir.

Testi yapan anne adayları test sonucundan son derece memnun kaldığını belirtiyor. Bugün pek çok anne adayları enfeksiyon belirtileri taşımamasına rağmen %100 emin olabilmek açısından testi yaptırıyor.

CMV İGM Testi Nasıl Yapılır?

Testin yapılışı sağlık merkezleri arasında genellikle aynı işleyiş üzerinden gerçekleştirilir. İlk olarak anne adayından cmv İGM test öncesi minimum düzeyde kan örneği elde edilir. Elde edilen kan numunesi özel mercekli mikroskop cihazından incelenir.

Bu işlem genellikle birkaç dakika sürebilir. Bu bakımdan cmv İGM testi hızlı bir şekilde sonuç sunar. Yapılan kan incelemesinin ardından ayrıca gerek duyulması durumunda idrar tahlilleri de yapılabilir. Test uzman doktor klinik merkezinden kan örneği alındıktan sonra yapılıyor.

CMV İGM Yüksekliği Nedir?

Riskler olmaması açısından cmv İGM test yüksekliği normal düzeyde olması gerekir. CMV İGM antikorunun normal düzeyden yüksek olması bazı sebeplere bağlı olabilir.

Bireylerin test öncesinde ilaç kullanması, sigara tüketmesi ve yoğun stres yaşaması gibi durumlar yüksekliğin en temel sebeplerinden biridir. Birçok fertler bu durumda paniğe kapılabiliyor.

Bu da birey açısından daha da negatif bir sonuç olmasına sebep olabiliyor. CMV İGM yüksekliğinde sakin olunması ve doktor talimatları kapsamında hareket edilmesinde faydalar bulunur.

CMV İGM Testi Pozitif Ne Demek?

Testin pozitif çıkması bireyde ilgili virüsün yer aldığını gösterir. Fakat bazı durumlarda da cmv İGM testi yüksek sonuçlar verebilir. Buna örnek olarak testin uygulandığı laboratuvar şartları, kullanılan malzemeler ve bireyin genetik yapısı olarak gösterebiliriz.

İlginizi Çekebilir  Sedimantasyon Testi

Testin pozitif çıkması anne adayının enfeksiyona maruz kaldığı anlamına gelir. Bu durumda cmv İGM test sonrası tedavi olması şarttır. Tedavi aşamaları ise ilgili sağlık merkezi üzerinden ve farklı hekim tarafından uygulanır.

Bu durumda anne adayının daha önceki yıl veya aylar içerisinde söz konusu enfeksiyonu geçirdiği anlaşılabilir. Bugün en etkili ilaç tedavisi sayesinde söz konusu bakteri daha kolay bir şekilde etkisiz hale dönüştürülebiliyor. Sağlık kurumunun kalitesi bazından bu süreç çok daha kısa olabiliyor. Fakat enfeksiyonun yaşam boyu ve kalıcı olarak yok edilmesi henüz kesin değildir.

CMV İGM Normal Değerleri

2024 döneminde en çok sorulan soruların arasında cmv İGM test normal değerleri nedir konusudur. Bu testin normal değerleri hasta sağlığı açısından hayati bir değer arz eder.

Dolaysıyla testi yaptırmak istediğinizde sonucun normale yakın değer alabilmesi açısından doktorunuzun uyarılarını mutlaka dikkate almanız gerekir.

Gerçekleştirilen test sonuçlarında değerlerin <4AU/ml çıkması negatif olduğu anlamına gelir. Yani yüksek ihtimalle anne adayında enfeksiyon yer aldığı görülebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta cmv İGM test ortalama olarak 12 ay sonrasında da yeniden pozitif olabilme ihtimalinin olmasıdır.

Bu bakımdan bu durumda rutin bir şekilde test yaptırılması tavsiye edilir. Sonucun 4-5 AU/ml olması ise yüksek ihtimalle sınır düzeyin söz konusu olduğunu gösterir. Yani anne adayında kesin olmamakla birlikte enfeksiyonun yer alabildiği mümkündür.

Anne adaylarının mutlaka gebelik döneminin özellikle ilk günlerinde bu testi profesyonel özel doktor klinik merkezinden yaptırması gerekir. Uzman hekim tarafından ayrıca bu test hakkında kapsamlı olarak ön bilgiler de sunulur.

Bu test anne adayları ve anne karnındaki bebeğin enfeksiyondan korunmasında önem arz eder. Test olmadan enfeksiyonun hatasız bir şekilde tespit edilmesi, hızlı bir şekilde takip edilmesi söz konusu değildir.

İlginizi Çekebilir  Uyuşturucu Testi

Testin uygulanışında herhangi bir ağrı ve acı hissedilmez. Bunun haricinde anne karnındaki bebeğin de acı ve ağrı hissetmesi mümkün değildir. Sağlıklı ve yüksek özgüvenli bir hamilelik süreci için yapmanız gereken kurumsal kimlikli doktor kliniğinden online olarak randevu oluşturmaktır.

CMV İGM Testi Fiyatları 2024

Cmv igm testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.