CK-MB Testi

CK-MB testi, laboratuvar ortamında uygulanmaktadır ve daha çok göğüs ağrıları ve kalp krizi belirtilerinde uygulanır. Bu bakımdan CK-MB testi özellikle göğüs ve kalp hastalıklarının tanı ve takibinde uygulanan en garantili tıbbi test türüdür.

Uzman doktor tarafından yapılan bu testin birçok avantajları da söz konusudur. Özellikle profesyonel doktor klinik merkezinden uygulanması sebebiyle test sonucunuzu daha erken sürede alabilirsiniz.

Bu kapsamda zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz. Ck-mb testi, ülkemiz genelinden devlet ve özel hastaneler üzerinden uygulanıyor. Bu bakımdan güvenilirliği doğrudan Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.

CK-MB Testi Nedir?

2021 döneminde yoğun olarak uygulanan CK-MB testi özellikle daha önceki süreçlerde kalp krizi geçirip geçirmediğiniz tespit edilmesi ve buna bağlı olarak kalp sağlığınızın ne durumda olduğunun saptanmasında uygulanır.

Bu testi özel kılan en temel etkenlerden biri de çok kapsamlı olarak uygulanmasıdır. Bu bakımdan hem kalp ve hem de göğüs sağlığının korunması amacıyla güvenli bir şekilde uygulanır.

CK-MB Testi Yüksekliği Hangi Durumlarda Görülebilir?

Kalp krizleri ve göğüs ağrısı günümüzün en çok görülen sağlık sorunlarından biridir. Bu nedenle bu hastalıkların saptanabilmesi açısından CK-MB testi uygulanabilir. Bu testin yükselmesi demek söz konusu sağlık sorunlarına işaret edebilir. Fakat bazı durumlarda da testin normal düzeyden yüksek çıkması olasıdır.

Örneğin, kullanılan laboratuvar ortamının hijyenik olması, bireyin önceki dönemlerde veya test süresi öncesinde kullandığı bazı ilaçlar, yetersiz beslenme ve kalitesiz uyku alımı, önceki dönemlerde geçirdiği kalp krizleri ve çeşitli göğüs sorunları gibi birçok olumsuz etkenler testin yükselmesinde etkilidir. Bu sebeple test öncesinde mutlaka doktor tavsiyelerine harfiyen uyulmalıdır.

CK-MB Normal Değeri Kaç Olmalıdır?

En çok merak edilen konulardan biri CK-MB testi normal değeri kaç olmalıdır konusudur. Testin normal değeri 500 ml/dg oranında olmalıdır. Bu orandan daha yüksek sonuç vermesi bireyin sağlık sorunları yaşadığını gösterir. Bu test uzmanlar tarafından ayrıca kapsamlı bir şekilde değerlendirilir.

İlginizi Çekebilir  LH Testi

Çünkü kalp ve göğüs hastalıkları riskler içeren sağlık sorunlarıdır. Çağımızın başta kronik yorgunluk ve stres olmak üzere getirdiği birçok olumsuzluklar beraberinde söz konusu hastalıklara da zemin hazırlayabiliyor.

Dolaysıyla kalp krizleri ve göğüs ağrısı artık genç yaş kuşaklarında da yoğun olarak görülebiliyor. Bu bakımdan da belirtilerinin daha erken sürede fark edilmesi ve buna mukabil olarak en uygun etkili tedavilerin alınması açısından testin erken sürede yaptırılmasında faydalar bulunuyor.

Kreatin Kinaz Tehlike Sınırı Kaçtır?

Kreatin Kinaz testi neticesinde litre başına 10 ila 120 mikrogram düzeyinde tutulması normal seviye olarak onay görür. Bu durumda söz konusu hastalıklardan bahsedilmeyebilir.

Fakat bu düzeylerin altında veya üzerinde sonuç verilmesi tehlike sınırı olarak kabul görür. Bu durumda da birey için hızlı bir şekilde tedavi seçenekleri sunulmalıdır.

Kreatin Kinaz Yüksekliği Nedir?

Kreatin Kinaz yüksekliği isminden de anlaşılacağı üzere kanın içerisinde yer alan Kreatin Kinaz adındaki proteinin bazı sebepler kapsamında yükselmesidir. Bu enzim birçok hastalıklarda olduğu gibi kalp krizlerinde ve göğüs ağrılarında da aktif bir şekilde rol üstlenir. Bu sebeple CK-MB testi kreatin kinazın değerlerinin ölçüldüğü özel bir tıbbi testtir.

Kreatinin Kinaz Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir?

Kreatinin Kinaz yüksekliğinin birçok sebepleri olabilir. Özellikle kas sorunlarında serum CK oranı genel olarak normalden yüksek çıkabiliyor. Söz konusu yükselme CK-MB testi sonucunda gözlemlenebilir.

Bunun haricinde bu yükselme özellikle kas membranı sorunları ve kas nekrozu üzerinden giden miyopatilerde çok daha yüksek oranlara erişebilir.

Kreatin Kinaz yüksekliğinde panik yapmanıza gerek yoktur. Bu durumda doktorunuz sizlere en iyi tedavi yöntemlerini sunacaktır. Kreatin Kinaz Yüksekliği daha çok kontrolsüz gıda tüketimine bağlıdır. Bunun haricinde kalp ve göğüs sorunları da bu duruma sebep olabilir.

İlginizi Çekebilir  DHEA So4 Testi

Kreatin Kinaz Düşüklüğü Nedir?

Kratin kinaz düşüklüğü riskli durumların olduğunu gösterebilir. Bu durumda CK-MB testi uygulanması önerilir. Kreatin Kinaz düşüklüğü, yapılan testlerin referans oranlarının normal değerden daha düşük olması durumudur.

Özellikle ileri yaş faktörü, kilo kaybı ve çeşitli nörolojik türden sağlık sorunları beraberinde kas kütlesinde düşüş meydana gelmesine neden olabilir. Tüm bu olumsuz etkenler ise Kreatin Kinazın düşmesinde rol alıyor.

Kreatin Kinaz Yüksekliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle Kreatin Kinaz yüksekliği tedavisi doğrudan hastane ortamında yapıldığını belirtelim. Bununla birlikte CK-MB testi hastanede yapılabildiği gibi modern bir işleyişe sahip olan özel doktor klinik merkezinden de hafta içi 5 gün boyunca yapılıyor.

Bu kapsamda tercihiniz doğrultusunda bu merkezden de kreatin kinaz düzeyinizi ölçtürebilirsiniz. Kreatin Kinaz yüksekliğinde birçok farklı tedavi yöntemleri mevcuttur.

Test neticesinde yükselen veya anormal bir şekilde düşen değerlerin tedavisinde çeşitli doğal yöntemler tercih edilebilir. Bunlar arasında özellikle günlük olarak alınan protein alımı azaltılabilir. Diyetli lifli besinler yerine doktorun tavsiye ettiği en uygun diyetler tercih edilebilir.

Altta yatan sebep veya sebepler kapsamında günlük olarak tüketilen su oranı düşürülebilir ya da yükseltilebilir. Bunun haricinde özellikle Kitosan Takviyeleri de uygulanabilir. Tüm bu faktörler üzerinden de kısa süreler içerisinde Kreatin Kinaz yüksekliği kontrol altına alınabilir.

Kreatin Kinaz yüksekliği artık günümüzde daha etkin tedavi seçenekleri üzerinden daha erken sürede düşürülebilir. Fakat en kaliteli sağlık merkezi tercih edilmesi önemlidir.

Testinizi daha hızlı bir şekilde yaptırıp ve sonucu ise daha erken sürede elde etmek istediğinizde özel doktor klinik merkezini güvenle tercih edebilirsiniz. Uzman hekiminizden ayrıca bu konu hakkında kapsamlı olarak bilgiler alabilirsiniz. Kreatin Kinaz yükselmesi çoğu zaman belirti göstermez.

İlginizi Çekebilir  Kreatinin Testi

Dolaysıyla bu problemi test haricinde fark etmeniz olanaksızdır. Doktor sitesinden günün her saatinde online CK-MB testi randevusu oluşturabilirsiniz. Testinizi rutin bir şekilde yaptırabilir ve bu kapsamda göğüs ve kalp sağlığınızı garanti altına alabilirsiniz.

Ck-Mb Testi Fiyatları 2024

Ck-mb testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.