Çinko Testi

Çinko testi adından da anlaşılacağı üzere kanın içerisinde yer alan çinko elementinin düzeyinin ölçüldüğü bir testtir. Bu bakımdan çinko testi genel sağlığın korunması ve çeşitli sağlık sorunlarına maruz kalınmaması açısından hayati bir önem arz ediyor.

Konforlu ve kaliteli tıbbi laboratuvar ortamından uygulana bu test her yaştan bireylere güvenle uygulanabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda kandaki çinko eksikliği birçok sebepler doğrultusunda meydana geldiği gözlemlenmiştir. Bunun haricinde çinko eksikliği birçok belirtiler eşliğinde de meydana gelebilir.

Çinko Testi Nedir?

En çok uygulanan testlerden olan çinko testi çinko eksikliğinde yapılan bir tür tıbbi test türüdür. Hızlı bir şekilde uygulandığından genellikle sonuçları 24 saat içerisinde elde edilebilir.

Çinko, vücudumuzda pek çok farklı türden hormonların sağlıklı bir şekilde salgılanmasına yardımcı olan önemli bir mineraldir. Bunun haricinde vücudun çeşitli türden bakterilerle sağlıklı ve etkin bir şekilde savaşmasında da çinkonun büyük bir önemi bulunuyor.

Çinko Testi Nasıl Yapılır?

Test laboratuvarda doktor ve yardımcı ekibi tarafından yapılır. Bu bakımdan çinko testi hafta içi 5 gün boyunca yapılabilir. Bu test doğrudan kan testi olarak uygulanır.

Vücudun herhangi bir kısmından alınan minimum kan örneği üzerinden çinko miktarı kolayca tespit edilir. Buna mukabil olarak doktorunuz tarafından en uygun ve faydalı beslenme programı sunulabilir.

Çinko Testi Kaç Günde Çıkar?

Çinko’nun test sonucu genellikle 24 saatte çıkar. Fakat çinko testi çıkma süresi bazen uzayabiliyor. Sağlık kurumlarının mesai durumları bu sürecin uzamasına sebep olabilir. Test sonucu hafta içi 5 gün içerisinde sunulur. Doktorunuzun sitesinden de test sonucunuzu online olarak öğrenebilirsiniz.

Çinko Testi Değerleri

Test değerleri normal çıkması önemlidir. Bu durumda çinko testi normal değer çıkması kandaki çinkonun yeterli düzeyde olduğunu gösterir. Günlük olarak çinko değerleri bebeklerde ve yetişkin bireylerde farklıdır.

İlginizi Çekebilir  Anti HBE Testi

Bu bakımdan çinko değerleri yeni doğan ve ilk 6 ayda bebeklerde günlük olarak 3 mg, 1 ila 10 yaş aralığındaki bebeklerde günlük olarak 10 mg, ergenlik dönemlerinde günlük olarak 15 mg ve gebe kadınlarda ise günlük olarak 20 mg düzeyinde yer alması gerekir.

Çinko Tahlili Aç Karnına mı Yapılır?

Çinko tahlili aç karnına yapılması daha uygundur. Bu kapsamda çinko testi daha sağlıklı neticeler alınabilir. Fakat bazı durumlarda tahlilin tok karnına da yapılması söz konusu olabilir. Buna en uygun kararı doktorunuz verecektir.

Çinko Kaplama Tuz Testi Dayanımı

Çinko kaplama tuz testi dayanımı ortalama olarak 72 saatten maksimum 200 saate kadar kırmızı pas tuz testi dayanımı sunabilir. Ayrıca minimum ise 8 mikron dayanım söz konusudur.

Çinko Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Çinko eksikliği belirtileri bireyler arasında farklılık gösterebilir. Çinko eksikliğinin en büyük dezavantajlarından biri de belirtilerinin oldukça fazla olmasıdır.

Bu belirtiler, zihinsel sorunlar, iştahsızlık, huzursuzluk, unutkanlık, aşırı yorgunluk hissi, halsizlik, hafıza bozukluğu, sinirsel sorunlar, saç dökülmesi, baş dönmesi, sersemlik hissi, işitme sorunları, ishal ve yaraların daha geç süreli iyileşmesi olarak belirtilebilir. Bu belirtilerden herhangi birinin görülmesi durumunda doğrudan doktora başvurulmalıdır.

Çinko Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Çinko eksikliği sebepleri oldukça fazladır. Çinko eksikliği meydana gelmesinin en önemli sebebi, bireylerin günlük olarak yetersiz düzeyde beslenmesidir. Çinko birçok besin ürünlerinde yer alan bir elementtir.

Dolaysıyla söz konusu gıdaların günlük olarak yetersiz oranda tüketilmesi beraberinde kandaki çinko değerinin düşmesine sebep olur. Bunun haricinde vücudun çinko elementini yeteri düzeyde emmemesi ve bazı kronik türünden sağlık sorunları oluşması da çinko eksikliğine neden olabilir.

Çinko Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Çinko eksikliği yapılan çinko testi üzerinden pratik bir şekilde anlaşılır. Ev ortamında uygulanan amatör türden bazı doğal yöntemler üzerinden çinko eksikliği anlaşılamaz.

İlginizi Çekebilir  Anti Nükleer Antikor Testi

Bu durumun en etkin bir şekilde anlaşılması için doktor klinik merkezinden test yaptırılmasıdır. Kandan alınan küçük bir numune üzerinden vücutta çinko eksikliği olup olmadığı anlaşılabilir.

Çinko Eksikliği Tedavisi Nasıldır?

Çinko eksikliği tedavisi geliştirilen çinko içerikli ilaçlar sayesinde hızlı ve başarılı bir şekilde sonuç sunabilir. Buna göre çinko testi yaptırıldıktan sonra çinko değeri düşük çıkması durumunda bol çinko içerikli ilaç tedavisine geçilebilir.

Çinko eksikliğinde genellikle sadece takviye amaçlı ve kısa süreli tedaviler uygulanır. Fakat bazı durumlarda uzun süreli ve bol çinko içerikli besin tüketilmesi de söz konusudur.

Yoğun çinko içeren besinlerin başında ise kırmızı et, kümes hayvanları, kabuklu deniz ürünleri, balık, süt ürünleri gibi birçok besin türleri yer alıyor. Söz konusu besin ürünlerinden günlük rutin bir şekilde tüketmeniz eksilen çinko seviyenizin kısa süreler içerisinde normal değerlere ulaşmasını sağlayacaktır.

Çinko Testi Fiyatları 2024

2024 yılı çinko testi fiyatı her bütçeye uygundur. Özellikle doktor klinik merkezinden bu testi minimum bir maliyet üzerinden yaptırabilirsiniz.

Çinko protein ölçüm testi fiyatı Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl belirlenir. Bu kapsamda test güncel fiyatı hem devlet hastaneleri resmi web sitelerinden ve hem de doktor klinik kurumsal web sitelerinden yayınlanır.

Çinko testi fiyatı geçmiş yıllara göre bugün ise daha makul seviyede sunuluyor. Bu bakımdan doktor klinik merkezinden ek ücretler ödemeden testinizi yaptırabilirsiniz.

Test için online olarak randevu almak istediğinizde hekiminizin sitesini ziyaret edebilirsiniz. Site üzerinden günün her saati ve haftanın tüm günlerinde test randevu formu doldurabilirsiniz.

Bunun haricinde test hakkında merak ettiğiniz diğer ayrıntılar hakkında da bilgiler alabilirsiniz. Doktor sitesinde ayrıca kesintisiz olarak online destek merkezi sunuluyor. Bu kısımdan test bilgileri alabilirsiniz. Çinko eksikliği iş ve sosyal yaşantınızı da ciddi anlamda negatif yönde etkiler.

İlginizi Çekebilir  Ena Profili Testi

Bu elementin eksik olması ruhsal, fiziksel ve zihinsel yönden birçok sağlık sorunlarına maruz kalmanıza sebep olabilir. Dolaysıyla yukarıdaki belirtileri fark ettiğinizde hemen doktorunuza ulaşmanız önerilir. Çinko testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.