CEA Testi

CEA testi, pek çok hastalıkların tanı ve takibinde kullanılır. Uzman doktor tarafından uygulanan CEA testi bu bakımdan son derece güvenilirdir. Bu test 81 ilimiz üzerinden de özel ve devlet hastanesi haricinde özel doktor klinik merkezinden de uygulanıyor.

CEA kan testi başta kolon ve rektum kanserleri olmak üzere ovaryum, tiroid, prostat, pankreas, karaciğer, akciğer ve sindirim sistemlerinde meydana gelen kanserli tümörlerin tanısında uygulanır.

Bu testi özel kılan birçok faktörler de söz konusudur. Laboratuvar ortamında uygulanması sebebiyle hızlı bir şekilde sonuç sunar. Bunun haricinde %100 başarılı neticeler elde edilir.

CEA Testi Nedir?

2024 CEA testi yukarıdaki organlarla ilgili oluşan kanserlerin tanı ve takibinde uygulanan özel ve geniş kapsamlı bir test türüdür. Tıbbi ortamda uygulanan bu test sayesinde kanserli tümörler hızlı ve kolay bir şekilde tespit edilir. CEA, anne karnında yer alan bebekte bulunan bir protein türüdür.

Fakat gebelik eylemi gerçekleştirildikten hemen sonrasında kan değerleri yok olacak düzeyde görülmezler. Ancak kolon kanseri başta olmak üzere yukarıda belirttiğimiz organ hastalıklarının tümünde kan değerleri yükselebilir.

CEA Testi Neden Yapılır?

Geçmiş yıllara oranla bugün yukarıdaki hastalıklar dünya genelinden daha sık bir şekilde görülebiliyor. Her yaştan bireylerde görülen bu sağlık sorunları erken sürede teşhis ve tedavi edilmesi ölüm riskinin minimum düzeye indirilmesi ve yaşam konforu sağlanması açısından hayati bir önem arz ediyor. Test bu kapsamda kanserli tümörlerin teşhis edilmesini sağlar.

Hasta kolundan elde edilen kan numunesi sonrasında CEA testi gerçekleştirilir. Fakat bu işlem genellikle kısa süreler içerisinde yapılır. Özellikle profesyonel özel doktor klinik merkezi üzerinden maksimum 24 saat içerisinde gerçekleştiriliyor. Test üzerinden kanserli tümörler kolay bir şekilde görüntülenebilir.

İlginizi Çekebilir  LH Testi

CEA Testi Nasıl Yapılır?

Testin uygulanışı sağlık merkezleri arasında farklılık gösterebilir. Dolaysıyla tüm merkezlerde ilk olarak kan örneği alınır. Bu aşamadan sonrasında CEA testi uygulanır. Test ve kan örneği sonrasında bireyde söz konusu sağlık sorunlarının olup olmadığı kararlaştırılır.

Test uygulaması başarılı sonuçlar elde edilmesi açısından bireylerin doktor tavsiyelerine harfiyen uyması önemlidir. Diğer tıbbi test türlerinde olduğu gibi bu test türünde de doktor önerilerine uyulması test sonucunun başarılı olması açısından hayati bir önem arz ediyor.

CEA Kan Testi Nedir?

CEA kan testi adından da anlaşılacağı üzere başta kolon ve rektum kanserleri başta olmak üzere pek çok organ tümörlerinin tespit edilmesinde kan örneğiyle birlikte uygulanan bir testtir. Modern tıbbi cihazlar üzerinden uygulanan CEA testi bu kapsamda garantili olarak sonuç sunar.

Bu test her yaş grubundaki bireylere uygulanabilir. Cinsiyet faktörü önemli değildir. CEA kan testinde alınan kan örneği doğrudan mercek altına alınır.

Bu işlem üzerinden kan değerleri saptanabilir. CEA kan testi bazı durumlarda hızlı bir şekilde sonuç vermeyebilir. Bunun temel sebeplerinden biri, sağlık merkezlerinin çalışma yoğunluğudur.

CEA Testi Kaç Günde Çıkar?

Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan CEA testi sağlık merkezlerinin çalışma sistemine göre farklı süreçler içerisinde çıkabilir. Örneğin bu test devlet hastanelerinde 24 ila 48 saat aralığında çıkabilirken, özel hastanelerde maksimum 24 saat sonrasında çıkabilir.

Aynı şekilde kurumsal kimlikli özel doktor klinik merkezinden de CEA kan testi en fazla 24 saat içerisinde çıkarılır. Bu sebeple bu klinikler devlet ve özel hastanelere oranla daha çok tercih ediliyor.

Özel hekim kliniğinden test için hafta içi 5 gün boyunca randevu alabilirsiniz. Ya da tercihiniz doğrultusunda doğrudan doktor kurumsal web sitesi üzerinden de online olarak randevu oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Kolesterol Total Testi

CEA kan testi en hızlı sonuç elde etmek istediğinizde doktor klinik merkezini güvenle tercih edebilirsiniz. Yılların bilgi birikimlerine sahip olan uzman hekim üzerinden bu testi daha pratik bir şekilde yaptırabilirsiniz.

CEA Testi Normal Değerleri Kaçtır?

Bu test hakkında merak edilen bir diğer ayrıntılardan biri de normal değerlerinin kaç olduğudur. Diğer testlerde olduğu gibi CEA testi türünde de normal değerlerin yüksek veya düşük olmasına birçok etkenler sebep olabiliyor.

Bireylerin test öncesinde yoğun kafein, sigara kullanması, kalitesiz uyku ve beslenme bozukluğu test neticesinin olumsuz yönde etkilenmesine sebep olabilir.

Yetişkin ve sağlıklı bir bireyde CEA’ nın kan içerisindeki normal değerleri 0 ila 2,5 mg/dl aralığında yer alması gerekir. Ayrıca bazı tıbbi laboratuvar merkezlerinde ise sınır oran olarak 3 mg/dl olarak onay görebiliyor. Alkol ve sigara kullanımına bağlı olarak değerlerin normal değeri ise 0 ila 5.5 mg/dl olarak onaylanır.

CEA Testi Fiyatları 2024

2024 CEA testi fiyat tarifesi bugün çok daha cazip bir şekilde sunuluyor. İnternet dünyasında yer alan profesyonel doktor klinik sitesinden bu testin güncel fiyatları sunuluyor.

Bu kapsamda evinizin konforunda test fiyatı hakkında bilgi alabilirsiniz. Test fiyatı diğer testlerde olduğu gibi doğrudan Sağlık Bakanlığı tarafından belirleniyor. Bu sebeple fiyat tarifesi resmi anlamda her yıl farklı olarak aktarılabiliyor.

Sosyal güvenceniz kapsamında testi dilediğiniz herhangi bir devlet hastanesi üzerinden ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Ya da minimum bir hizmet bedeli karşılığında özel doktor klinik merkezinden de yaptırabilirsiniz. Test fiyatında ayrıca Katma Değer Vergisi de uygulanabilir.

CEA kan testi en uygun fiyatlı tıbbi testler listesinde yer alıyor. Bu bakımdan ekonomik yönden de avantajlı olmanız mümkündür. İlgili organ kanserlerinden korunmak ve pozitif bir yaşama sahip olmak açısından testi mutlaka rutin bir şekilde yaptırmanız tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir  Anti HCV Testi

Bunun haricinde daha önceki dönemlerde de söz konusu hastalıklara maruz kalmanız durumunda CEA testi süreci öncesinde bu konu hakkında da doktorunuza bilgi vermenizde yarar bulunur.

Testi en hızlı şekilde yaptırmak için doktor sitesinden online randevu sisteminden faydalanabilirsiniz. Cea testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.