Bun Testi

Bun testi, pek çok işlevlerde tercih edilmektedir. Bu bakımdan 81 ilimiz üzerinden de garanti kapsamında bun testi uygulanıyor. Bu test üzerinden böbrek hastalıkları tanısı ve takibi hızlı bir şekilde yapılabilir.

Böbreklerde meydana gelen herhangi bir sağlık sorununda kanın içerisinde yer alan üre azotu düzeyinde yükselme meydana gelir. Bu problem beraberinde birçok farklı türlerden hastalıklara da zemin hazırlar. Bu kapsamda birey sağlığı riske girebilir.

Bu durumun erkenden tespit edilmesi ve gerekli tedavilerin yapılması açısından bu testin mutlaka yaptırılması gerekir. Testin erken sürede yaptırılması genel sağlığın korunması açısından hayati bir değer arz eder. Test hem devlet ve hem de özel doktor klinik merkezi üzerinden uygulanıyor.

Özellikle daha avantajlı olması sebebiyle doktor kliniği daha çok tercih ediliyor. Bu merkezden testinizi hafta içi 5 gün boyunca yaptırabilirsiniz. Ayrıca ödemenizi de nakit ya da tüm banka kredi kartlarınız üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Bun Testi Nedir?

2024 bun testi kanın içerisinde yer alan üre azot değerinin ölçülmesinde uygulanan bir tür tıbbi test modelidir. Konforlu ve hijyenik bir ortamda uygulanan test uzman doktor tarafından gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda risk durumu söz konusu değildir. Test özel cihazlar üzerinden uygulandığından herhangi ağrı ve acı durumu hissedilmez. Bu bakımdan test son derece güvenilir olup %100 başarılı bir şekilde sonuç sunar.

Bun Testi Ne İçin Yapılır?

Laboratuvarda uygulanan bun testi daha çok kreatin testiyle birlikte gerçekleştirilerek bu kapsamda böbrek fonksiyonlarının ne durumda olduğunun tespit edilmesini sağlar.

Çağımızın en yoğun görülen sağlık sorunları arasında böbrek hastalıkları yer alıyor. Böbreklerin çeşitli nedenler sonucunda işlev yetersizliği göstermesi beraberinde daha ciddi düzeyde hastalıklar meydana gelmesine yol açabiliyor.

Bu test sayesinde böbrek sağlığı korunabilirken mevcut böbrek sorunları için erken sürede tedavi gerçekleştirilmesi olanağı sunar. Dolaysıyla testin böbrek hastalıkları için erkenden gerekli tüm önlemlerin alınmasında da büyük faydaları söz konusudur.

İlginizi Çekebilir  Anti TG Testi

Bu test türü ayrıca her yaştan bireylere uygulanabilir. Böbrek sorunları olsun veya olmasın böbrek sağlığının tespit edilmesi açısından bu testin yaptırılması tavsiye edilir.

Bun Değeri Ne Olmalı?

Merak edilen bun test haricinde bu testin normal değerinin ne olması gerektiği de en çok merak edilen ayrıntılar arasında yer alıyor. Bun testinin en önemli özelliği ve avantajı kanın doğrudan kol kısmından alınmasıdır. Bu kapsamda daha hızlı bir şekilde test sonucu sunulabilir.

Bu testin normal değeri yetişkin bireylerde 10 ila 20 mg/dl aralığı ve çocuklarda ise 5 ila 18 mg/dl aralığında yer alması gerekiyor. Bu değerlerin üstü ve altı değerlerde bireylerin hasta olduğu anlaşılabilir.

Bun testi sadece sağlık merkezlerine ait olan laboratuvar ortamında yapılır. Dolaysıyla farklı ortamlar üzerinden bu testin yaptırılması sağlık açısından riskli neticeler doğurabilir.

Normal BUN Değerleri Kaç Olmalı?

Normal bun test değerleri yukarıda belirttiğimiz gibi olmalıdır. Bu değerlerin aksi değerler çıkması sağlık açısından negatif bir durumdur. Yüksek bun değeri, karaciğer organında yüksek üre azotunun meydana geldiğini gösterir.

Bu da bu organda bazı sağlık sorunlarının meydana geldiğini gösterebilir. Dolaysıyla bu değerinin yüksek olmaması açısından bu testin mutlaka uzman hekim tarafından yapılması son derece önemlidir.

Bun değerinin normal olması önemlidir. Bu değerlerin normal seviyede olması karaciğer işlevlerinde herhangi bir sorun olmadığını gösterir.

BUN Testi Ne Zaman Yapılır?

Bun testi için herhangi bir süre durumu söz konusu değildir. Dolaysıyla bun testi dilediğiniz zamanlarda güvenli bir biçimde yaptırabilirsiniz. Özellikle uzman doktor klinik merkezinden bu testi hafta içi 5 gün boyunca yaptırabilirsiniz.

Test için doktor sitesi üzerinden ise ayrıca günün her saati ve haftanın tüm günlerinde online olarak randevu alabilirsiniz. Bun testi ayrıca hem devlet ve hem de özel hastaneler üzerinden de yapılıyor.

İlginizi Çekebilir  Fetal DNA Testi

Fakat bu türden sağlık merkezlerinden sıra almanız söz konusu olduğundan zaman kaybı yaşayabilirsiniz. Özel doktor kliniğinden ise hızlı bir şekilde test yaptırabilir ve bir sonraki günde ise test sonucunuzu alabilirsiniz.

Düşük BUN Değeri Nedir?

Düşük bun değeri adından da anlaşılacağı üzere bun testi normal değerinin daha düşük çıkmasıdır. Bu testin normal değeri yetişkinlerde 10 ila 20 mg/dl ve çocuklarda da 5 ila 18 mg/dl aralığındadır.

Bu değerlerin altına çıkması risk olduğunu gösterebilir. Düşük bun testi ayrıca sıklıkça meydana gelen bir olay değildir. Daha çok düzensiz beslenme ve kalitesiz uyku alımı gibi etkenler sonucunda meydana gelebilir.

Yüksek BUN Değeri Nedir?

Yüksek bun değeri ise, üre azotunun bun testi neticesinde yüksek düzeyde olması beraberinde hastada böbrek hastalıklarına işaret edebilir.

İdrar renk tonunda farklılaşma, idrar yapılırken zorlanma ve acı hissedilmesi, gün içerisinde yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler bun değerinin yüksek olduğu anlamına gelir. Bun değeri ayrıca kan ve kalp işlev sorunları neticesinde de yükselebilir.

Tüm bunların haricinde tiroid bezi sorunları, karaciğer problemleri, aşırı stres ve kaygı, ruhsal yönden gerginlik, kötü beslenme ve uyku düzensizliği gibi birçok etkenler de bun yüksekliğine sebep olabilir.

BUN Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

BUN yüksekliği düşürülmesi için ilk olarak doktor kliniği üzerinden gerekli tedavilerin yapılması gerekir. Doktor tarafından sunulan uyarılara harfiyen uyulması da önemlidir.

Bun yüksekliğine sebep olan tüm olumsuz etkenlerden uzak durulmalıdır. Kullanılan ilaçlar hakkında doktora gerekli ön bilgiler sunulmalıdır. Sigara ve alkol kullanımı söz konusu olduğunda da aynı şekilde doktora bilgi sunulmalıdır. Bun yüksekliği etkili tedavi seçenekleriyle kısa sürede normal değere indirilebilir.

Bun testi pozitif bir yaşam açısından önemlidir. Bu sebeple yaş faktörü fark etmeksizin karaciğer ve böbrek sağlığı korunması açısından bun testi rutin bir şekilde yaptırılmasında faydalar bulunur.

İlginizi Çekebilir  Hemoglobin Testi

Bun Testi Fiyatları 2024

Bun testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.